www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zamenjava win XP z Linux
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.86

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 28, 2010 9:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se ne ukvarjam s tem, tako da ne vem kako je.

As said 10.04 je dodelan. 10.10 pa beta.


HW ma pa itak včasih svoje finte. Če te ne moti Win ostani na njih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiox
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Dec 2009 19:13
Prispevkov: 906
Aktiv.: 5.21
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 28, 2010 9:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj ne gre za to da me okna motijo ali da linux ni dober.

Poanta vsega tega mojega pisarjanja je samo v tem, da gorečim predstavnikom linuxa povem, da linux ni operacijski sistem pisan na kožo vsakega uporabnika. Za navadnega uporabnika je precej težji za uporabo od oken, čeprav je linux na tem področju v zadnjih letih kar veliko naredil.

Pogrešam kakšnega poznavalca, da mi pomaga nastavit sistem do konca. Takole, ko sam prebijaš led, je vedno boleče.

Ubuntu 10.10 ni beta.

Evo, toliko od mene.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
R33D3M33R
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Jun 2009 13:56
Prispevkov: 244
Aktiv.: 1.35

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 9:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Poanta vsega tega mojega pisarjanja je samo v tem, da gorečim predstavnikom linuxa povem, da linux ni operacijski sistem pisan na kožo vsakega uporabnika


Hja, saj tudi Windows niso, ampak z njimi se seznaniš v šoli pri predmetu informatika (vsaj včasih je tako bilo), da bi ti pa kdo pokazal Linux in bi lahko z njim celo delal, mora biti pa čudež. Toliko o tem, zakaj je Windows "lažje" za uporabljati ...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, ni čisto tako. Pokazal ali ne, winsi (in tudi mac) so bolj prijazni do uporabnika kot linux.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.74

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 12:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tele slike precej dobro opisujejo situacijo Laughing


mac_win_linux_perceptions-s[1].jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  150.85 KB
 Pogledana:  28 krat

mac_win_linux_perceptions-s[1].jpg



55123058[1].jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  85.89 KB
 Pogledana:  49 krat

55123058[1].jpg



_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot berem, nisem edini, ki ne more "prehvaliti" Linux dokumentacije.

Tukaj bom opisal samo nekaj težav, ki sem jih imel s Coyote, pozneje Brazil FW Linux routerjem, saj je bil to tudi moj prvi stik z Linux.

Leta 2003 so kablarji komplicirali in je bil priklop routerja, kot napravico, ki jo kupiš v trgovini, na njihov modem skoraj smrtni greh.

Njihova maksima je bila 1 internetni priključek samo na en računalnik. To, da se je kmalu izkazalo, da njihov internet ne dela niti za 0.01 računalnika je že druga zgodba, ki tu ni pomembna.

Najprej se je zadevo rešilo z Win98SE in ICS. Delalo povsem v redu, le firewall nisem uspel nastaviti, da bi dobil full stealth mode na GRC ShieldUp testu. Ozrl sem se po disketnih Linux routerjih.

Našel Freesco in obupal nad dokumentacijo s katero mi ni uspelo pripraviti nič delujočega. Nato sem našel Coyote Linux, navodila in inštaler, kot se šika, deluje kot namazano in iz kište je šel disk z Win98SE.

Kmalu sem odkril zanimive dodatke za ta distro. Ker sem v tem času dobil laserski tiskalnik, je le ta šel za mrežni tiskalnik, saj je bil na voljo dodatek za print server.

Namestim po navodilih in že imam mrežni tiskalnik.

Vse dela fino fajn. Do sem.

Dobil sem še barvni ink-jet tiskalnik. Dajmo še tega na print server, saj podpira do 3 tiskalnike, samo dodatno LPT kartico rabim, teh pa imam cel kup za ISA vodilo.

Naredim karkoli, vedno tiska samo tiskalnik na LPT1, ne glede ali je to port integriran na matični plošči ali v obliki kartice. V DOS tiskata oba in bi morebitno okvaro ali napačno konfiguracijo strojne opreme lahko izključil. Ampak to je glup DOS, mogoče....

Brskam po dodatni dokumentaciji, preverjam kar je napisano, ja s strojno opremo je vse v redu, Linux zazna oba LPT porta. Tudi tiska iz ukazne vrstice na obeh, samo preko mreže dela samo tiskalnik na LPT1 ? Tudi trije LPT porti ne delajo nič drugače.

Vzroka ne odkrijem in na koncu je ostal priklopljen samo laserc.

Nato sem menil, da je nesmisel disketa, ki rada odpove zaradi prahu, saj so bili reštarti redki, le ob daljših izpadih elektrike, ko je omagal UPS.

Namestim dodatek ki omogoča delovanje z diska.

Tri različna navodila, Prvo ne dela, drugo dela, vendar se disk ne ugaša, s tretjem se disk ugasne, žal pa pri tem zaspi tudi router, dokler se ne pritisne neko tipko na tipkovnici, kar požene disk in ostalo.

Vsa 3 navodila pravijo, da je vzrok temu nestandarden BIOS matične plošče. Aha, mogoče zato ne dela print server po željah ?

Kot že vrabci na strehi čivkajo, QDI ni nikoli slovel po spoliranem BIOSu, poskusim zato s MSI, Shuttle in Asus ploščo. Zanimivo, vedno enaki rezultati, kljub povsem različni strojni opremi.

K sreči se mehaskji disk lahko nadomesti s CF kartico, ta pa kuri enako malo, če dela ali spi.

Nato se je LAN omrežje posodobilo iz koaksa se je šlo na UTP. Razen enega konca, kjer sem kabel zabetoniral in bi bilo preveč dela z menjavo.

Prav pa namestimo bridge. Namestim po navodilih, stvar dela odlično in točno po pričakovanjih. Ampak samo dobrih 11 ur, potem kišta zmrzne in jo obudi šele hard reset.

Okvara, naključje, saj je bil prej reštart vedno posledica zunanjih vzrokov ? Ne, v nobenem primeru ne dela več kot 12 ur, če je prometa več, deluje še manj časa. Iz logov vidim, da pride do memory leak in ko spomina zmanka, zmanka tudi routerja.

Najdem nekaj možnih rešitev, deluje nobena.

Se obrnem na uradni forum. Tam mi povedno, da je to splošno znan problem in mi kot rešitev predlagajo 10Mb hub, ki ima BNC konektor, saj ne uspejo ugotoviti kaj je narobe.

10Mbit hub je rešite, ki dela, slabost je samo to, da pokuri več elektrike kot še ena mrežna kartica.

Ko so potem z novejšimi verzijami BrazilFW Linux routerja sistemske zahteve navili v nebo, sem samo še rekel adijo pamet. Je kot je, dela kot dela, če bom hotel več, kupim še eno Windows licenco in prestavim, če pa ta kišta, ki sem jo nafriziral na minimalno porabo, odpove, grem v trgovino po router, ki ima print server.

Nekako vse skupaj spominja zakaj sem namesto brezplačnega OOo raje kupil plačljiv konkurenčni produkt.

Večkrat sem že rekel in bom samo ponovil. Odprtokodniki imajo načeloma dobre produkte, toda stvari niso doterane, kot bi lahko bile "Dobr vam je, saj je zastonj", je zame kriminalno slaba miselnost, žal pa se je odprtokodniki v večini še vedno držijo kot pijanec plota.

Šepa dokumentacija, šepa optimalizacija, šepa zaključno poliranje izdelka in testiranje. Kaj mi pomaga. če je seznam zmožnosti dolg kot ponedeljek, če mnogo tega ne dela kot bi bilo treba, dokumentacija pa ni v pomoč nikomur, ne uporabnikou, najbrž tudi razvijalcem ne, saj se napake vlečejo iz verzije v naslednjo verzijo ali pa se domnevno odpravljena napaka spet pojavi čez nekaj verzij, kot je prepogost slučaj pri Ubuntu, ki ima prehud tempo novih izdaj ?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiox
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Dec 2009 19:13
Prispevkov: 906
Aktiv.: 5.21
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 7:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čista poezija. Boo hoo!

Poplnoma se strinjam z zadnjim odstavkom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
chaos
Član
Član



Pridružen-a: Sob 16 Sep 2006 22:12
Prispevkov: 1063
Aktiv.: 4.98
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 8:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Azrael je napisal/a:

Večkrat sem že rekel in bom samo ponovil. Odprtokodniki imajo načeloma dobre produkte, toda stvari niso doterane, kot bi lahko bile "Dobr vam je, saj je zastonj", je zame kriminalno slaba miselnost, žal pa se je odprtokodniki v večini še vedno držijo kot pijanec plota.

Šepa dokumentacija, šepa optimalizacija, šepa zaključno poliranje izdelka in testiranje. Kaj mi pomaga. če je seznam zmožnosti dolg kot ponedeljek, če mnogo tega ne dela kot bi bilo treba, dokumentacija pa ni v pomoč nikomur, ne uporabnikou, najbrž tudi razvijalcem ne, saj se napake vlečejo iz verzije v naslednjo verzijo ali pa se domnevno odpravljena napaka spet pojavi čez nekaj verzij, kot je prepogost slučaj pri Ubuntu, ki ima prehud tempo novih izdaj ?


Sicer se nerad vključujem v win - linux debate, pa se mi zdi vredno, da tole malo pokomentiram.

Azrael, v nekaterih pogledih se strinjam s tabo, zanima me pa, a z windowsi nikoli nisi imel problemov? Jaz sem jih, pa je to plačan produkt, za katerega mi noben ne odgovarja, če stvar ne deluje tako, kot bi morala. Tudi če izgubim vse podatke, se lahko 'žalim bogu'.

A nisi pomislil, da bi namesto plačevanja windows licence raje ponudil ta denar enemu razvijalcu, da željeni odprtokodni program popravi - točno po tvojih željah?

Meni se dokumentacija za linux zdi kar v redu, najdem informacije, ki jih iščem. Napake so pa tako v plačljivih kot odprtokodnih programih, tukaj ni velike razlike.

In glede na to, da obstaja kar nekaj (zelo specialne, profesionalne) programske opreme samo za linux, in jo niti pod razno nočejo (ne morejo) narediti za windows, že ne more biti tako slab tale zastonjski 'konj', mar ne? Smile

Drugače sem pa sam čisti pragmatik - uporabljam tako windows kot linux, pač odvisno od tega, kaj hočem narediti.

LP!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Močno dvomim da bi teh 100-200 evrov kakorkoli pripomoglo pri razvoju...nekaj nul zadaj manjka...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 10:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

protoncek je napisal/a:
Močno dvomim da bi teh 100-200 evrov kakorkoli pripomoglo pri razvoju...nekaj nul zadaj manjka...

PA BI MOGLO že z 50€. Do takrat bom uporabljal removeWAT, licence pa kupoval ko bom bogat. Mr. Green
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 10:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Seveda so bili problemi.

Ampak rešitve so večinoma po enem kopitu (mnogokrat gre samo za povzetke Microsoftovih KB) in vsaj v mojem primeru so tudi delovale.

Trapasto se mi zdi, ko v Linux ni reda, že pri majhnih distrotih ne. Če je neka dokumentacija spisana za verzijo x, je ne prilagaj k verziji y istoimenskega paketa, če se je nekaj spremenilo in dokument ne odgovarja dejanskemu stanju.

Informacije morajo biti ažurne, če niso so hitro dezinformacija.

Pri Microsoft povedo, to se nanaša na npr Windows 95, ni za tvoj sistem, čeprav informacija lahko koristi v npr. XP. Recimo primer, ko mi Slikar v XP ni bil všeč (sicer povsem delujoč, samo ene majhne malenksti ni bilo več, saj jo večina ni potrebovala) in sem problem rešil z rešitvijo za Windows 95.

Druga stvar, kar mi je zamerilo OOo 2.x, napol narejeno, v mojem primeru formule.

OOo 2.x bi lahko imel najboljši možen vnos formul, če bi združili svoj način, ko se formulo natipka in Word-ov, ko se formula naklika sploh, če bi dodali funkcionalen solver/checker formul, ki bi se vklopil po želji.

Ampak so ostali na slabo dokumentiranem tipkanju formul z nekakšnim preverjevalnikom, ki pa ni bil dodelan celotno 2.x serijo.

Škoda.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
audiox
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Dec 2009 19:13
Prispevkov: 906
Aktiv.: 5.21
Kraj: Metlika

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 10:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nihče ne reče, da windowsi nimajo popadkov. Imajo. Ampak ko nalažim windowse + gonilnike + nastavitve = cca 2-3 ure.

Linux ni šans, razen če imate res krompir s strojno opremo.

Meni v linuxu že en teden zvočna ni pravilno konfigurirana. Mp3 je igra, ostalo pozabi. Pa sem to tega nivoja rabil 2 dni. Oken sem zrihtal na stotine, nisem računalniški bebec.

Še enkrat ponavljam. Linux je zelo uporabna zadeva, je pa veliko težji za uporabo in urejanje nastavitev od windowsov.

Mnogi med vami trdijo, da je linux enakovreden, če ne celo boljši. Jaz pravim da ni res iz lastnih izkušenj. Linux je precej bolj kompliciran. Je zelo podoben tistim zobčanikom na sliki zgoraj. Moraš bit računalniški guru, da vse nastaviš tako kot je treba. Kaj naj z linuxom počne večina prebivalstva?

O drevesni strukturi naj ne govorim. Pogone je treba mountat... Ne uporabljam skypa, ampak si samo lahko predstavljam kako je s kamerah.

Linux je res zastonj in zaradi tega res šepa za oknih (ne me tu takoj napadat. jaz izdelek ocenjujem kot celoto in ne grem se meritve kaj se vse da in kaj ne). Nastaja malo po malo iz entuziazma in od vsega srca ploskam za to, pa še kapo dam dol. Ampak zgoraj napisano pa še velja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 29, 2010 10:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No tole je nedvomno flameware. Kjub temu bom tudi jaz malo dodal. Povsem na kratko.

Vsaka stvar za svoje. Vsaka je na nekem področju dobra. Povejte mi kako naj se gredo froci na linuxu igrice ? Težka bo!

Če postavljam strežnik se pa raje odločim za linux. Zakaj ? Preprosto zato, ker bo čez teden dni 500 dni delovanja brez prekinitve. Še več, niti enkrat mi v tem času ni šel dim na ušesa!

Vojna o tem kaj je bolje je torej brezpredmetna. Uporabiš to kar se glede na potrebe obnese bolje.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
yacksy
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Nov 2009 8:27
Prispevkov: 499
Aktiv.: 2.86
Kraj: Okolica Šmarjeških toplic

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2010 7:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še na hitro par besed o mojih Linux/Windows izkušnjah.

Kot je že prej lepo povedal VolkD, vse je odvisno za kaj hočeš računalnik uporabljati. Za postavitev strežnika je Linux super, saj je OS stabilen, softver je dobro razvit in ima širok nabor nastavitev. Sam se pri administraciji strežnikov veliko bolje počutim v ukazni vrstici kot v grafičnem vmesniku, tako da me misel na administracijo Windows strežnika kar malo zmrazi Smile

Linux uporabljam tudi na svojem glavnem službenem računalniku in sem več kot zadovoljen. Računalnik uporabljam za internet, maile, dostop do strežnikov (SSH), virtualne OS-e in še za par malenkosti. Kar se tega tiče, je moja uporabniška izkušnja veliko boljša kot pri Windowsih. Npr. ravno pred parimi dnevi sem naredil upgrade in po kopiranju mojega domačega direktorija na svoje mestu po ugpradu nisem potreboval naredit nič, vse je bilo tako kot pred upgradom. Še Mozilla si je zapomnila tabe, ki sem jih imel odprte, ko sem naredil backup pred upgradom. Tega na Windowsih nisem še nikoli doživel Wink
Da ne omenjam zelo močno orodje pri Linuxu - Bash, s pomočjo katerega si lahko uporabnik, ki zna malce programiranja zelo olajša življenje ...

Kdor pa hoče uporabljati računalnik za multimedijo, igrice in za preizkus in uporabo najnovejših naprav, pa ni druge poti kot Windows-i. Pretežno tudi zaradi dejstva, da proizvajalci v veliki meri delajo gonilnike za nove naprave le za Windows-e. Sicer se situacija glede Linux-a izboljšuje, še vedno pa ni rožnato.

Kar se mene tiče, mi je všeč, da postaja Linux scena vse bolj in bolj aktivna in uporabniku prijazna. Kar se tiče dokumentacije, je v večini primerov vedno odgovor na kakšnem internetnem forumu. Če pa se naleti na problem, ki že ni rešen, zna biti problem. Ampak popolnoma isto je pri Windows-ih. S tem da imaš pri Linux-u možnost presedlati na kakšno drugo distribucijo, ki mogoče nima teh težav.

_________________
[slovenščina je zame španska vas] happens.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lordkreps
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Okt 2007 9:49
Prispevkov: 103
Aktiv.: 0.51
Kraj: Levi žep

PrispevekObjavljeno: Sob Okt 30, 2010 9:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Huh, ste se razpisal. Jaz uporabljam oboje, "win" in "lin", vsak ima svoje bonbončke. Vendar z leti vse več uporabljam linux, windows pa samo zaradi programja na faksu in biznisu.

ttomaz je napisal/a:
Pozdravljeni!
Zanima me kako je z zamenjavo winXP z operacijskim sistemom Linux. Ali lahko uporabljam programe, katere sem uporabljal na win, tudi na Linux-u? Kako je z driver-ji?

Hvala

Uporabljaj oboje, prehod lahko traja Laughing.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 4 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group