www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Klimatske naprave
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 4:09 pm    Naslov sporočila: icon_question Klimatske naprave Odgovori s citatom

Glede na to, da vremenoslovci napovedujejo vroče poletje odpiram debato o klimatskih napravah. Osebno me pred vsem zanimajo prenosne klimatske naprave. (tako, da jo lahko dam tja kjer jo bom najbolj potreboval) Spar ter Merkator take prodaja za ca 60.000 sit. Ima kdo izkušnje s tovrstnimi klimatskimi napravami. Na kaj je potrebno biti pozorjen?
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz mislim da je prvo vprašanje število "tokokrogov" za zrak. Ali sta 2 ločena (notranji za ohlajanje in zunanji za odvod toplega zraka), ali zunanji zrak ohladi ter ga pošlje v sobo (takšne stare pravokotne klimatske naprave na oknih).

Če prav razmišljam, imajo te prenosne klime 2 tokokroga... eden prečrpava in ohlaja zrak v sobi. Drugi pa zajema sobni zrak, ga segreje na radiatorju in pošlje skozi cev ven iz hiše. Če je to res, potem mora tudi zunanji zrak nekako in nekje priti notri v hišo (drugače se ustvarja vakuum v hiši Smile ). Če priteka v hišo zunanji (topel) zrak, potem tu ne vidim smisla klime....

Principa pa ne poznam točno - zato sem mogoče totalno "zabluzu". Če je tako, me popravite.

LP, aly.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 4:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem kako bi z tekočino,ki pride pri ohlajanju,Verjetno je treba postaviti vedro.Po navadi zidna klima imajo eno cev speljan zunaj,tako da voda kaplja.Kaj več,ne vem.
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 4:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja Aly tole razmišljanje glede klime, ki odvaja topel zrak je zanimivo.... Confused
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 4:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eno prenosno klimo imamo v firmi v eni mali pisarnici. Ima samo eno debelo cev, ki jo je treba speljati ven iz prostora. Bom pogledal kako deluje.
_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
robertos
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Avg 2004 11:31
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.57
Kraj: Vuhred JN76OO

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 6:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sam sem imel, pred cca 2 letoma, prenosno klimatsko napravo, (takratnega cenovnega razreda 130.000), ki pa se po moji presoji ni ravno obnesla tako kot sem pričakoval. To je bila klimatska naprava, normalno z kompresorjem, v notranjosti pa je grela vodo, ki jo je bilo potrebno, kar pogosto menjavat s hladno vodo. Po tednu dni sem jo odnesel nazaj v trgovino in zamenjal za druge stvari.
Stric je nabavil takšno prenosno klimo s cevjo za odvod zraka, misleč, da če sem se že jaz nas..., da se on ne bo. To pozneje žal ni več bila prenosna, ker je morala stat vedno ob balkonu, kjer si je izdelal luknjo skozi zid. Verjetno pa drži tudi teorija od ALY-ja.
Na koncu sva tako oba zamenjala prenosne, s fiksnimi. Stric je kupil neko poceni varijanto, osebno sem se pa malo bolj izprsil in nabavil Toshibo.
Z možnostjo hlajenja in gretja. , kar v jesenskih dneh včasih kar prav pride. Gretje ni električno pač pa s kompresorjem. Pri poceni varijantah so grelci električni. Razlika v ceni, za klima naprave z gretjem, je samo cca 10.000,00 Sit.
Vode pa odteka še kar veliko, tako, da je edino na tistem mestu trava sredi največje vročine, vedno velika in lepo zelena Laughing

OK Silvo, toliko o mojih iskušnjah, več bodo pa zapisali še ostali.

_________________
Cheerio baj frm S58S Robert !
http://www.kapunar.eu
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 7:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem pred tremi leti kupil prenosno klimo od Gorenja za 130k sit (čeprav je v njej skoraj vse made in usa).
Problem se je začel že z montažo odvodne cevi vročega zraka. Kljub nekim plastikam in šobam je zadevo težko zatesniti in uhaja vroč zrak, oziroma se vrača v prostor. Drug problem pa je v tem, da tista cev (premera cca. 10cm) tudi oddaja kar nekaj toplote, kar precej zmanjša učinkovitost takšne klime. Zato sem v prostoru, kateremu je namenjena - spalnica, odmontiral eno krilo okna in namesto njega naredil leseno ploščo z podstavkom ter luknjo in to klimo postavil direktno na polico. Če koga zanima izgled takšne montaže jo lahko poslikam. Tako sem se izognil problemov z vročim zrakom in pripadajočimi cevmi. Res pa sem izgubil na mobilnosti ... vendar me to ne moti, ker imam za ostale prostore drugo dvosistemsko klimo.

BTW, prodajalci večkrat radi prodajajo "mačka v žaklju" z klima napravami, ki v resnici nimajo kompresorja, izparjevalca, itd. ... ampak je vse skupaj le ventilator, ki ima poleg tega še črpalko, da iz rezervoarčka črpa vodo preko vodnega pršca in zaradi fizikalnih zakonov prehoda vode iz tekočega v plinasto stanje ohladi zrak. To se sicer res zgodi, ampak temperatura zraka pade samo za max. 1 stopinjo, vlažnost (sopara, ki je najhujša) pa naraste za 30 - 40%. Ravno obratno kot bi bilo pravilno ... Evil or Very Mad
Takšne klime so samo malo cenejše od "pravih" vendar jih močno odsvetujem, ker vsaj meni pri klimi več pomeni zmanjšanje vlage-sopare za 30% kot pa 3 ali 4 stopinje hladnejši zrak ...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 7:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iztok, kaj misliš o tej katero prodaja Merkur?
Tehniučni podatki:
Za hlajenje in gretje, moč hlajenja 2.500 W (10.000 Btu), moč gretja 2.900 W, pretok zraka 360 m3/h, plin R 407 C, za hlajenje prostora do 20 m2, razvlaževanje zraka do 24 l/24 h,12-urni časovnik, digitalna, daljinsko vodenje, odvod toplega zraka preko odprtine v zračnik ali skozi okno, mere (v x š x g): 75 x 38,5 x 37,7 cm, masa 32 kg, pribor: fleksibilna cev z nastavkom.

Glede napisane kvardrature se mi tole zdi malo, oz. nimam prav predstave kaka je dejanska hladilna moč.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 8:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo,takšnega sem videl v trgovini pred 2 leti.Ko je bilo vroče,so trgovci kar priključili ,postavili vedro in odprto okno.Jaz bi lahko šel vprašat,a žal ta vodja trgovine je šel letos stran.
Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 9:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ Silvo tudi jaz sem jo kupil v Merkurju ... Very Happy

Podatki moje so sledeči:
Model: KGP 25 R
Izvedba: prenosna
Hladilna moč: 2,3 kW
Grelna moč: 2,0 kW
Poraba el. energije pri hlajenju: 980 W
Poraba el. energije pri gretju: 2000 W
Zmogljivost sušenja zraka: 1,1 L/h
Napajanje: 220-240 V / 50 Hz / 10A
Pretok zraka: 320 m3/h
Glasnost: 52 dB
Teža: 37 kg
Dolžina: 39 cm
Višina: 83 cm
Širina: 46 cm

Glede na te podatke je tvoja celo malo močnejša. Iz triletne prakse pa so moje izkušnje takšne: tudi slabo izoliran prostor 20m² lahko z njo ohladim na cca. 22°, kar je po moje že pretiravanje. Običajno pa so vrata tega prostora odprta čez cel dan tako, da učinek hlajenja precej pade. Skupni prostor tako naraste na 70m², ki bi brez te klime imel (npr. danes) 33° in 70% vlago ... tako pa imam 29° in 45% vlago kar je še znosno in zato ne vključujem dvosistemske klime z 7kW kompresorjem ...

Upam, da se boš na podlagi tega primera in poznavanja razmer pri tebi lažje odločil. Upoštevaj pa, da se v slučaju uporabe cevi in njenega malce slabšega tesnenja efekt hlajenja lahko zelo hitro prepolovi. Kot sem že omenil je moja montirana brez cevi in deluje praktično kot okenska klima ...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75550.42

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 9:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zoran
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Nov 2004 14:44
Prispevkov: 540
Aktiv.: 2.43
Kraj: SG

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, kolikor razumem se pogovarjate o prenosni oz. premični klimatski napravi. Kot so ti že povedali so s takšno samo "problemi".
Prvič je glasna in je to v prostoru zelo moteče.
Drugič je velik problem z odvodom toplote, ki nastane pri delovanju te naprave in pri odvajanju kondenzata.

Za hlajenje prostora si izberi napravo, ki je sestavljena iz dveh delov in sicer tistega v prostoru in zunanjega (ventilator z kondenzarorjem). Tudi pri tej moraš iz notranje enote speljati odvod kondenzata na prosto, vendar je to izvedeno z sorazmerno tanko cevjo. notranja in zunanja enota sta povezani s cevmi, sistem pa je napolnjen s plinom podobno kot hladilniki.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Boris hvala za pojasnila. Prenosna klima mi je zanimiva z edinega razloga zato ker je "prenosna" ter jo lahko koristiš v več prostorih. Moja hobi delavnica ni v stanovanjski hiši ampak v objektu zraven hiše. Moram reči, da se v poletnem času v njej močno zagreje v zimskem času pa bi mi lahko bila tudi za ogrevanje. Torej če bi dlje časa nameraval prebiti v delavnici bi klimo odnesel tja sicer bi jo imel v dnevnem prostoru v hiši.

Zanima me v kateri prostor v stanovanjski hiši je pravzaprav najprimerneje zmotirat fiksno klimo. Se to montira na hodnike, dnevne prostore ...

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jani
Član
Član



Pridružen-a: Ned 14 Dec 2003 22:48
Prispevkov: 460
Aktiv.: 2.07
Kraj: Bela krajina

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Velik problem pri prenosnih klima napravah je ta ki ga je omenil Boris, da imajo premajhen izmenjevalnik toplote (kilerček), kar je posledica izredno hladnega (beri ledenega) izstopnega zraka, kar pa hitro pripelje do prehlada... Evil or Very Mad Je pa mogoče res da zaradi tega bolj isušijo zrak. Doma imamo split panasonikovo klima napravo z gretjem in hlajenjem in moram reč da zelo dobro služi. Aja nabavili smo jo lani, cena pa je bila okoli 65.000 SIT (prešvercana iz HR)... Very Happy


LP, Jani
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 30, 2005 10:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se v popolnosti strinjam z prednostmi split klime in slabostmi prenosne. Wink
Jaz sem se za prenosno (predelano v okensko Very Happy) odločil samo zato, ker sem v času nakupa delal precej nočnih šihtov in sem želel v spalnici ločeno klimo ...
Drugače pa imam kot "glavno" klimo že 10 let split sistem, ki sem ga napol sestavil sam, ker sem ugodno dobil zunanjo enoto ...

@ Silvo, glede na situacijo in potrebo po gretju ter hlajenju bi se tudi jaz odločil za split sistem. Še posebej zato, ker novejše klime tudi pri ogrevanju delujejo s pomočjo kompresorja na način toplotne črpalke, kar pomeni še dodatni prihranek pri energiji. Šele, ko zunanja temperatura pade pod 4° (pri nekaterih pa do 8°) se vključi klasični grelec. Da raznih telekomanderjev, timerjev, direktnega tel. priključka za DTMF ukaze ... in podobno sploh ne omenjam. Very Happy
Takšno sem lansko leto kupil za 99k sit v I-Šparu ter jo zmontiral pri starših. Edina pripomba z njune strani do sedaj je bila - preveč "knofov". Laughing
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group