www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

ARDUINO, kdo pozna, ima izkušnje?
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2010 4:40 pm    Naslov sporočila:  ARDUINO, kdo pozna, ima izkušnje? Odgovori s citatom

Ko deskam sem in tja, iščem to in ono, sem naletel na ARDUINO

http://www.arduino.cc/

ki menda ponuja svoje elektronske in drugačne projekte. Kar me je zbegalo, je, da je potrebno pretočiti k sebi neko programje, da lahko dokumente gledam, prgramiram in podobno.

citiram:
Citiram:
This code requires the free Arduino IDE to edit and upload the code to the Ardupilot board.


Nisem prijatelj vsega na kar naletim in ne pretakam na svoj že itak zasvinjani pc vse mogoče stvari. Toda če mi kdo od vas pove, to je pa nekaj dobrega, bi si pa skopiral k sebi arduino in nekaj projektov.

Pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2010 5:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Arduino je v bistvu neke vrste jezik kot recimo C ali basic vendar na še višjem nivoju, kar na bi pomenila da ne rabiš veliko kode pisat. Zato rabiš prevajalnik, ki kodo prevede. Menda ima spisane funkcije, ki jih enostavno združiš za željen učinek. Drugače pa nič posebnega. Če obvladaš C ali kaj podobnega ostani pri tem.
_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.60
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2010 6:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pobrskaj tudi za "Seeduino". Nekaj najdeš tudi tukaj.

Žal še nisem prišel dalje od utripajoče ledike.

Saj veš. Toliko ovac, pa tako malo časa Laughing

Lepa igračka za nas velike otroke. Priporočam.

LpA
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
qwertzui
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Maj 2009 9:38
Prispevkov: 434
Aktiv.: 2.38
Kraj: Velenje

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2010 6:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S to igračko se da veliko narediti.

Kdor je začetnik v programiranju mu je to lep začetek. Potem pa samo čip dol, pa naredit samostojno vezje, pa gasa Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kastor
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Apr 2005 20:10
Prispevkov: 153
Aktiv.: 0.69
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2010 6:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Arduino ni samo neke vrste jezik, ampak sta software in hardware tesno povezana v razvojni sistem imenovan Arduino. Jezik je neke vrste C na višjem nivoju. Pri pisanju programa (oziroma v Arduinu žargonu - sketch) praktično ne rabiš podatkovnih listov mikrokontrolerja in header-jev, ker so funkcije pinov že vnaprej določene, kakor so vnaprej določene tudi razne nastavitve registrov, kot je recimo hitrost vzorčenja A/D pretvornika... Te vnaprej določene nastavitve je seveda mogoče tudi spremeniti, če to aplikacija zahteva. Header datotek ne rabiš prilagat ker z izborom tipa ploščice (v meniju izbereš tip in vse inicializacije se avtomatsko izvedejo) IDE avtomatsko vključi in nastavi vse potrebno.

Na izbiro imaš Arduino Uno (ATmega328), Arduino Nano (ATmega328 ali ATmega168) in Arduino Mega2560 (Atmega2560). To so originali, ker pa je platforma "odprtokodna", imaš na izbiro mnoge druge ali samogradnjo. Ploščice se enostavno nadgrajujejo z raznimi namenskimi razširitvenimi ploščicami imenovanimi shield.

Platforma je zelo primerna za začetnike v svetu mikrokontrolerjev, pa tudi za hiter razvoj aplikacij. Ker ima zelo širok krog uporabnikov, je na voljo ogromno knjižnic (LCD, GLCD, serijska komunikacija,...) in dokumentacije.

Če obvladaš avstralščino, si lahko pogledaš spodnjo video predstavitev:

http://www.eevblog.com/2009/11/21/eevblog-45-arduino-picaxe-and-idiot-assembler-programmers/


Lep pozdrav

Marko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.33
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2010 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No jaz sem si ga naredil v samogradnji(kit), pa sem nakoncu obnemev. Ko sem na njega želel zapisati program za utripanje ledice, mi je zadeva vrgla napako(mislim da je bila že objavljena nekje tu gor) za katero sem kasneje nekaj iskal informacije in med njimi je bilo objavljeno tudi da bi verejtno moral menjati bootloader. Škoda ker nisem šel kar v nabavo Seeduinota, ker bi se lahko že veselil in delal projekte na njem, verjetno bi mi povzročalo bistveno manj preglavic.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Čet Nov 04, 2010 11:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala,

potemtakem bom ostal na Bascomu, spomladi pa če bo zdravje pridem na seminar ARM in C.

Motilo me je, ker nisem mogel dobiti iz weba shem i pcb-jev in seveda niti ivirne kode arduino projektov , ki izgledajo zelo ugodno poceni...

Pozdrav
vs
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GregaG
Član
Član



Pridružen-a: Pet 12 Sep 2008 22:14
Prispevkov: 83
Aktiv.: 0.44
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 12:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:

Motilo me je, ker nisem mogel dobiti iz weba shem i pcb-jev in seveda niti ivirne kode arduino projektov , ki izgledajo zelo ugodno poceni...

Mi kar postavite dlake pokonci, vse se najde na uradni strani in na forum-u. Pa ni nič skrito.

http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardUno
http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardDuemilanove

Poglej pod schematic reference!

Kar se tiče pa IDE, to je program za programirat. V windowsih se sicer more namestit driver.
V linux-u pa samo potegneš, unzipaš, pa že dela. Sam program že ima vgrajeno zelo veliko primerov.
Zasvinjal, ti ne bo računalnika.

Delat sam arduino, se ne splača (razen če ga naredite namensko, ko imate že ves projekt sprogramiran) ali pa za dušo.
Se ga da z ebay-a dobit za okoli 13€. Za teh 13€ dobiš atmega168, FT232RL, 5v regulator in pcb z vso periferijo.
Pod to ceno v samogradnji ne prideš.

Sicer je res da ti ga naredi kitajc, ampak kvaliteta je na nivoju. Zajebe te lahko pr kristalu, kondenzatorjih, uporih in sami kvaliteti vezja. Pri ključnih komponentah, te nasrat ne more. Imam vezje z ebay-a in sem z njim zadovoljen (malce sem moral popravit spoje, ampak dela kot urca).
Za ta denar se dobi več kot bi se lahko zahtevalo, če ne drugega se že skoraj splača kupit samo za atmego in ft.

Zraven je bil dokaj kvaliteten USB kabel, pa še tako kratek ni, kot sem navajen za nekatere produkte z deal-extrem-a.

Arduino se lahko napaja kar iz USB-ja, tako da celo napajalnik ni potreben pri manj tokovno požrešnem programiranju.

Če pa govorimo že o kodi, na forumih in blogih jo je na tone. Pravtako kot sem že omenil ima sam IDE primere.

Da pa ne bom govoril iz riti imate nekaj toturialov tudi tukaj.

http://www.arduino.cc/cgi-bin/yabb2/YaBB.pl?num=1247637768

http://tronixstuff.wordpress.com/2010/08/18/moving-forward-with-arduino-%E2%80%93-chapter-15-%E2%80%93%C2%A0rfid-introduction/

http://roguescience.org/wordpress/?page_id=33

Pa tega je še in še.

Je pa res tukaj dilema če se splača ali ne. Tako za začetnika, kot bolj advance uporabnika je primeren. Vprašanje je za kaj ga hočete uporabit. Arduino je zelo uporabniško prijazen, tako po samem disajnu, kot tudi po programski plati. Saj ga je enostavno programirat, sploh ob velikem naboru knjižic in ščitov(dodatnih vezij, ki se jih vzporedno pripopa na arduino). Za 13€ dobimo ploščico, ki je praktično pripravljena da jo sprogramiramo, povežemo in vgradimo. Največja šibkost je seveda velikost programa, vsaj pri osnovnem arduino smo omejeni z 16 ali 32Kb flash spomina. Sicer se to da rešit z Arduino mega.
http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardMega2560

Če mislite pisate res zahtevne programe je arm najverjetneje bolša izbira.

Lp GregaG
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
David2204
Član
Član



Pridružen-a: Pon 03 Nov 2008 0:01
Prispevkov: 997
Aktiv.: 5.29
Kraj: Ljubljana - Nova Gorica

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 2:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri arduinu je moteče to, da se razvadiš na 10 vrstične programe, potem pa fasaš šok, ko pogruntaš koliko stvari je za pisat v Cju za navadne AVRje. Marsikdo se potem odloči, da bo ostal pri arduinu, namesto da bi napredoval.

Največja problematika arduina pa je njegova hitrost. Ker imaš med vsakim ukazom in izvedbo le-tega še bootloader, postane vse skupaj zelo počasno. Razlika je predvsem očitna med pisanjem digitalWrite... in direktnim spreminjanjem bitov na portu. Več si lahko preberete tukaj.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.33
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 2:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekako se mi potem zdi TI LaunchPad MSP430 boljša izbira. Hiter je, pa realno IDE okolje uporabljaš. No dobra izbira je tudi nova ploščica CortexM3 od STja: http://www.st.com/stonline/products/literature/bd/17652/stm32vldiscovery.pdf Bistvo tega pa je tudi da dobiš veliko za malo denarja, če potem še zmeraj ugotoviš da to ni to nisi dosti denarja vrgel proč.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 12:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GregaG, ti si očitno zadovoljen uporabnik ARDUINO plošč.

Bega me nekaj: to so plošče že narejene testirane in to je zame krasno, ker sem pri lotanju filigransko majhnih zadev neroden.

Toda, če imam v mislih svoj projekt, kaj jaz vem, alarmno napravo ali upravljanje na razdaljo na primer, mi manjka kup elementov, relejev, napajalniki, komunikacijski modemi itd itd. Ali je mišljeno to tako, da naredim svojo tiskano vezje z elementi, ki manjkajo in potem samo potisnem ARDUINO ploščo v kontakte mojeka PCB-a, v luknje, in tako povežem mikrokrmilnik z dejanskimi aktuatorji, releji, senzorji, etc.?

Nadalje, ker gre za AVR mikrokrmilnike, ali imam dostop do MISO, MOSI, CLK, RESET pinov in lahko potem AVR, ki je na ARDUINO plošči programiram tudi z drugimi orodji? AVR STUDIO, BASCOM, .. (in seveda ustreznimi programatorjih, ki jih že imam)? Ali lahko programiram, ne da bi se spet učil uporabljati novo programsko orodje? Sem že v letih in se učim počasi in me je strah vsega novega.

Kaj si ti vse naredil z ARDUIONom, malo se pohvali, da bomo imeli veselje slediti ti!

Pozdrav
vs
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1713
Aktiv.: 7.68
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

AVR je AVR, neglede na katerem kosu hardvera se nahaja. Kolikor sem videl, so vsi pini potegnjeni na ustrezna mesta. Arduino bootloader enostavno povoziš in imaš samo še AVR, ki ga lahko programiraš kakor ti je želja.

LP G

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
GregaG
Član
Član



Pridružen-a: Pet 12 Sep 2008 22:14
Prispevkov: 83
Aktiv.: 0.44
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 5:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Bega me nekaj: to so plošče že narejene testirane in to je zame krasno, ker sem pri lotanju filigransko majhnih zadev neroden.

DA

Z temi iz ebay-a, kot sem omenil, je včasih potrebno malce popravit spajke, naj bi bili preverjeni, so gor nalepke QC(quality control).
Ampak saj vemo kako je z kitajci, ampak do zdaj ni bilo problemov, mam obe plati in obe delujeta brez problemov. Če bi bila plata slabo narejena tako ali tako opaziš že v prvem tednu (če ne že ob prvi uporabi) programiranja in lahko kontaktiraš prodajalca in odpraviš nevšečnosti najverjetneje v svojo korist. Saj se kitajci bojijo negativnih ocen na ebay-u kot hudiča Razz

Citiram:
Toda, če imam v mislih svoj projekt, kaj jaz vem, alarmno napravo ali upravljanje na razdaljo na primer, mi manjka kup elementov, relejev, napajalniki, komunikacijski modemi itd itd. Ali je mišljeno to tako, da naredim svojo tiskano vezje z elementi, ki manjkajo in potem samo potisnem ARDUINO ploščo v kontakte mojeka PCB-a, v luknje, in tako povežem mikrokrmilnik z dejanskimi aktuatorji, releji, senzorji, etc.?

DA tako je.

Sicer so na strani in forumih PCB-ji in sheme, tako da lahko še vedno svoj arduino izdelate ali pa ga priredite svojim potrebam.

Citiram:
Nadalje, ker gre za AVR mikrokrmilnike, ali imam dostop do MISO, MOSI, CLK, RESET pinov in lahko potem AVR, ki je na ARDUINO plošči programiram tudi z drugimi orodji? AVR STUDIO, BASCOM, .. (in seveda ustreznimi programatorjih, ki jih že imam)? Ali lahko programiram, ne da bi se spet učil uporabljati novo programsko orodje?

DA

Vsaj osnovne plate duemilanove in sedaj uno imata konektor, oziroma pine rezervirane za zunanje programatorje. Tako da se da samo plato uporabit tudi kasneje, če recimo v C-ju programiramo ali kakšnem drugem jeziku.

Navsezadnje bi lahko plato če nebi bili zadovoljni z samim arduinom jezikom, uporabili z bascom-om.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.03
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 5:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, GergorG, je vredno probat...

Kako pa, da piše Made in Italy. to je verjetno namenjeno lahkovernežem, ha.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.33
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 06, 2010 7:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja uradno je to italijanska zadeva(izum) kot veš pa tako ali tako več ali manj naredijo vse poševnooki rižojedci. Smile Če je distribuirana iz italijanske strani ima običajno njihov logo, ki je običajno njihova zastava.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group