www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Literatura (kako začeti s programiranjem PIC - ev)
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja PIC-a v Assembler-ju
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 10:05 pm    Naslov sporočila:  Literatura (kako začeti s programiranjem PIC - ev) Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Trdno sem se odločil, da bi se rad naučil programiranja mikrokontrolerjev in zato sem prebrskal forum in naletel na težave. Nikjer ne piše kako začeti prav iz "nule", problem pa je tudi, ker linki ne delujejo več, prav tako se ne znajdem na file managerju, kjer ni željenih datotek (izgleda, da so bile že odstranjene).

Rabil bi kakšno knjigo o osnovah programiranja. Najraje za download (velikost mora biti prijazna do telefonskega modema Sad max nekje 15mb). Angleščina mi ne predstavlja problemov. Lahko pa kakšno v papirnatem formatu. V trgovini revije Svet elektronike sem si pogledal in jih prodajajo več, a ne vem, katero naj kupim.

V programiranju nimam nobenih izkušenj (razen spletnih strani). Upam, da mi bo kaj v pomoč to, da sem dober za matematiko oz. logiko.

Programator bo P16pro.

Prosim za kakšen nasvet

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 10:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spomnil sem se, da je bilo v revijah svet elektronike dosti govora o tem. Moram pogledat

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NUFAN
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Apr 2004 21:39
Prispevkov: 947
Aktiv.: 4.26
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 10:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz ti toplo priporočam knjigo Programirajmo PIC mikrokontrolerje iz SE. Tudi sam sem si jo kupil in jo pridno uporabljam. Knjiga je napisana tako, da lahko zastopi vsak laik. Res je vredna svojega denarja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 10:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predlagam, da začenš brati tukaj.
in tukaj. Ko boš naletel na konkretne nejasnosti pa napiši v tem spročilu. Ti bom skušal pomagati. Odločiti se boš moral tudi za en mikrokontroler. Mogoče, ti bi priporočil PIC16F628, ki je pravzaprav naslednjik "legende" 16F84. Če boš izdelal programator, potem je skoraj nesmiselno delati testno ploščo. Za testiranje vzameš testno ploščo v katero se elementi natikajo.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 10:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še besedica glede literature. Če ti angleščina ni tuja potem je najboljša literatura sam datasheet mikrokontrolerja za katerega se boš odločil. Vse to dokumentacijo dobiš free na microchipovi domači strani.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.31
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

no to je napisala enkrat moja malenkost in če tega ne boš razumel potem ti ni pomoči.
Seveda pa je to softwareska plat programiranja in bolj teoretične osnove

LP cero



Assember.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Assember.pdf
 Velikost datoteke:  32.31 KB
 Downloadano:  150 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 11:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred meseci sem v HTE-ju kupil tole knjigo. Je sicer v srbohrvaščini ... primere in njihove datoteke dobiš zraven na CD-ju. Meni je kot začetniku iz nule zelo koristila.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 11:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam občutek, da bo tema zaživala. Dajem jo med aktualno. Staro pa bom odmaknil.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 11:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odločil sem se za PIC16F628. Danes microchipova stran ne dela, tako, da bom pdf potegnil dol jutri.

Hvala za literaturo, bom začel študirat Smile

Kako pa je s testno ploščo? Sicer se bolj nagibam k tisti z natikanjem elementov, a če ni prezapletena, bi jo naredil

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 11:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moj nasvet glede "postopka" učenja je nekako takole:

- najprej naredi programator
- nabavi kak kos mikrokontrolerja
- na forumu boš našel kak hex, da preizkusiš, če deluje.
- na protobordu sestaviš vezje preveriš, da dela
(maš potreben hardware)

- z Microchipa snameš MPLAB (mislim, da je tudi na FM)
- snami potrebno litetraturo (pdf za microkontroler ter PDF za MPASM)

Imaš vse lahko začneš.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LoLek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 343
Aktiv.: 1.54

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 11:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej se lahko igraš samo s simulatorjem v mplabu. Ne rabiš imeti hardwera. Izmisliš si npr. program, ki ima dve tipki in nekaj diod, potem pa z eno tipko šteješ navzgor (prižigaš diode) z drugo pa navzdol. S takim primerom sem jaz začel programirati in na začetku sem samo simulator poganjal.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 06, 2005 11:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam več knjig in ena izmed ljubših je tudi PIC mikrokontroleri od Nebojše Matić-a.
Založba Mikro Elektronika.

Napisan je v srbohrvaščini in lepo razdela vse kar se tiče programiranja, ter tudi kar strojnih rešitev in problemov. Imaš primere od prižiganja LED diod do interuptov ter uporabe LCD displeja. Zraven dobiš še CD z razvojnim orodjem Mplab, ter dokumentacijo za izdelavo razvojne ploščice. Za začetnika je knjiga super.
Povem iz prve roke Very Happy

Kupil v trgovini z elektronskim materalom na Brnčičevi v Črnučah.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.


Nazadnje urejal/a Highlag Tor Jun 07, 2005 3:44 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Iztok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 08 Okt 2004 0:55
Prispevkov: 4974
Aktiv.: 22.40
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2005 1:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Highlag je napisal/a:
Imam več knjig in ena izmed ljubših je tudi PIC mikrokontroleri od Nebojše Matić-a.
Založba Mikro Elektronika.


@ Highlag, verjetno misliva oba na isto knjigo, ki sem jo omenil 5 postov nazaj. Smile

Danes sem bi v HTE-ju in jih imajo še vedno ... če jo kdo rabi ... Wink

LP
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NUFAN
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Apr 2004 21:39
Prispevkov: 947
Aktiv.: 4.26
Kraj: Žalec

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2005 2:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

LoLek je napisal/a:
Najprej se lahko igraš samo s simulatorjem v mplabu. Ne rabiš imeti hardwera. Izmisliš si npr. program, ki ima dve tipki in nekaj diod, potem pa z eno tipko šteješ navzgor (prižigaš diode) z drugo pa navzdol. S takim primerom sem jaz začel programirati in na začetku sem samo simulator poganjal.


Kako pa deluje ta simulator. Je podoben bascom simulatorju? V katerih verzijah je integriran?Lahko malo opišeš delovanje za prižiganje in ugašanje ledice (ko imaš program napisan in preveden kaj moraš nato storiti)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2005 3:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Simulator je v bistvu en kup podoken, kjer si lahko ogledaš trenutno stanje registrov, pomnilnika, EEproma, vrstiso kode, ki se trenutno izvaja. Omogoča pa poleg tega še več. Lahko si ogledaš čas, ki ga procesor rabi, da ukaz izvede. Simulator lahko teče navidezno "realtime" čeprav na 2GHZ A64 še vedno malo zamuja simulacija 16F84A. Lahko ročno skačeš v naslednjo vrstico programa, lahko spreminjaš vhodne vrednosti (ročno preko datoteke ...) Sam sem trenutno delal z bolj enostavnimi zadevami brez problema in protoboarda.
Seveda če v kodi ni bilo hroščev.

Za različne procesorje podpira različne funkcije. Moraš prej pogledat kaj piše v preberi me datotekah.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja PIC-a v Assembler-ju Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group