www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Literatura (kako začeti s programiranjem PIC - ev)
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja PIC-a v Assembler-ju
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Umnik
Član
Član



Pridružen-a: Čet 16 Sep 2004 17:52
Prispevkov: 958
Aktiv.: 4.30
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2005 3:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj o osnovah programiranja imam na svoji www strani, isto pa je tudi na filemanagerju.
Dodal bi samo, da je obvezno branje tudi Reference Manual Mid-Range MCU. Ko obvladaš to, si mojster.

_________________
If in doubt about performance disassemble your code and try to follow it. If you get bored then the CPU probably will too...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2005 6:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem se lotil programiranja PIC mikrokontrolerjev, ko sem obiskoval Elektron.
Silvo je imel tam pripravljenih nekaj finih začetniških vaj in celo protoboard, ki se mi še vedno nekje valja. Krasno je bilo, ko je moj prvi PIC na protoboardu prižigal LED diode, kot sem želel oziroma kot si je takrat zamislil Silvo Wink

Uspehi na začetku te skoraj prisilijo, da še delaš naprej. Vsaj pri meni pomaga.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2005 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Simulatorji lahko uporabnika včasih kar precej zmedejo. Zgodi se, da bo program tekel na simulotorju brez problema a v praksi ne bo delal. Če se ne motim si ravno ti imel probleme pred časom, ko ti je program na simulatorju tekel normalno, na vezju v praksi pa ni delal. Šlo je za eno malenkost. Pin, ki je sicer bil v programu mšljen kot digitalni izhod si pozabil preklopit in je ostal analogni.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LoLek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 343
Aktiv.: 1.54

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2005 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je res, da programi v simulatorju včasih ne delujejo na hardwearu. Sam se spomnim, da sem imel probleme, ko sem hotel uporabiti portd na enem picu, ampak le ta ima po deafultu nastavljen komparator, ki ga moraš izklopiti, kar pa simulator ne upošteva. Mogoče novejša verzija mplaba to že omogoča.

Na tem rač. nimam inštaliranega mplaba in na pamet ne vem, kje se nastavi na simulator (ali pod izbiro programatorja, ali pa pod izbiro debuggerja). Potem pa pod view klikneš watch in tam lahko vpišeš kateri register hočeš opazovati. Nekje (new scenario mogoče?) lahko nastaviš, da prožiš vhode (simuliraš tipke). Ko vklopiš simulator se ti zgoraj pojavijo ikone za poganjanje programa in potem si lahko nastaviš breakpointe in se igraš. Mislim, da je to kar dobra zadeva za učenje programiranja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.62
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 07, 2005 11:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem skoraj cel dan porabil za nakupe (nisem kupoval le elektronike). Za programator mi ni uspelo dobiti edino čipa 74 LS 05 in kondenzatorja 330pF. Moram še v IC vprašat.

V shemi piše, da je ta programator za čipe PIC16Cxx. Bo delal tudi z mojim PIC16F628?

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 08, 2005 6:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Programator P16pro podpira praktično celo serijo družine PIC-ev 16XXXX, 12XXXX , 18XXX izjema, ki se je spomnim je 16C57 (legenda s katero skoraj zaneslivo ne boš delal - niti ne vem če je še dobavljiva) - le ta se programira paralelno.
Snami software z avtorjeve strani ter ga instaliraj P16pro download Softvare lahko poženeš tudi brez priključenega hardwera tako, da lahko vidiš, katere čipe podpira. Kot hardware izbereš P16pro. Software bo sicer "zatežil", da ni programatorja.

Glede logike: Lahko vzameš 7LSC06, 74LS07. Glede na uporabljen čip potem nastaviš software. Pomembno je le, da je LS zaradi nivojev. Z HC,LS ali drugimi programator ne deluje oz. ne deluje dobro Zgoraj omenjena je imel HTE v Mariboru pred kakimi štirinajstimi dnevi še par palic - dvomim, da jih je prodal. Cena mislim, da ni niti 100sit.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kemik
Član
Član



Pridružen-a: Pet 01 Avg 2003 1:35
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.57
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2005 11:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prej je bilo govora o knjigah za PIC-e. Tisto knjigo, ki jo prodaja SE, PIC mikrokontroleri in tudi BASIC za PIC mikrokontrolerje je na voljo (povsem legalno) na spletni strani založbe Mikroelektronika. V SE (ter HTE in JUST-u) lahko kupite papirnato verzijo v srbskem jeziku, na internetu pa jo boste našli v angleškem jeziku, popolnoma isto knjigo in to celotno knjigo.

Moje osebno mnenje je, da so knjige odlične, primerne so tudi za tiste, ki po stroki ne prihajamo iz elektro smeri ali za tiste ki začenjajo z mikrokontrolerji popolnoma iz nule.

PIC mikrokontrolerji:
http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/PICbook/picbook.htm

BASIC za pic mikrokontrolerje:
http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/picbasicbook/00.htm

Uvod v industrijske PLC kontrolerje:
http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/PLCbook/plcbook.htm

Radio Receivers, from crystal set to stereo:
http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/rrbook/rrbook.htm


Delno dostopne knjige:

Komponente elektronskih uredjaja:
http://www.mikroelektronika.co.yu/english/product/books/keu/00.htm

Knjige lahko shranite na svoj računalnik kot spletne strani in jih prebirate brez povezave z internetom (so dovolj majhne, da jih snemete tudi z 56k modemom), lahko pa snamete še kak program z interneta (recimo http://site4.pdf995.com/download.html ) in jih pretvorite v svoj lasten pdf. Slike bodo malo slabše ampak zastonj konju...


Lp
Boštjan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.62
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2005 2:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super, sem že shranil Very Happy . Kakor sem videl po naslovih, je knjiga kar natančna.

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.62
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 09, 2005 9:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem predelal prva 3 poglavja. Ugotovil sem, da mi je bolj všeč brati v slovenščini, zato bom nadaljeval šolanje na Umnikovi strani. Imam pa težave z namestitvijo MPLAB-a. Pri koncu inštalacije mi javi kritično napako. Verjetno bo treba windowse na novo naložit, ker mi nobena stvar ne dela več prav.

Šel sem na download po komponentah. In ker mi ni dokončalo inštalacije sem izgubil prenesene podatke. Če hočem potegnit komplet, pa je 30mb, kar je mal preveč za moj modem.

Silvo: bil sem v HTE v Ljubljani in vprašal samo za 74LS05, ker nisem vedel alternativ
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.62
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2005 2:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Umnik: to si dobro napisal. Razumem vse razen zadnjih dveh korakov. Pa še to bom verjetno, ko se bom malo bolj poglobil.


Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.62
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2005 3:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj sem začel prebirat navodila iz tega foruma (od Silvota) in mi postaja vse bolj jasno.


Ugotovil sem tudi da MPLAB-a sploh ne rabim Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2005 3:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Imam pa težave z namestitvijo MPLAB-a. Pri koncu inštalacije mi javi kritično napako. Verjetno bo treba windowse na novo naložit, ker mi nobena stvar ne dela več prav.


Mogoče za začetek sploh ne rabiš vse te "navlake". Glede kupa menujev, oken ... boš zgubil voljo do programiranja. Naloži le prevajalnik MPASM. To je tudi vse kar potrebuješ. Za pisanje uporabi Notepad ali zgoraj omenjen Programers Notepad.

Ko boš napisal svoj prvi programčič ga lepo prevedeš z MPASM-jem. Hex zapišeš v mikrokontroler ter zadevo probaš v "živo". Pa potem, ko dojameš osnove nadaljuješ z MPLAB-om ter vsem kar ti nudi. MPASM imaš tudi na Filemanager . (Programski paketi/mpasm3.20.02.zip ) Vsega ni niti 1M . Arhiv razpakiraj na disk - ni kaj instalirat pa stvar že deluje.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.36
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2005 4:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

podboj je napisal/a:
Sedaj sem začel prebirat navodila iz tega foruma (od Silvota) in mi postaja vse bolj jasno.


Ugotovil sem tudi da MPLAB-a sploh ne rabim Smile


Očitno sva bila istih misli v približno istem času. Wink Sem sem MPLAB sicer preizkusil, a ga nisem nikoli resno uporabljal. V času, ko sem začel programirat mislim, da ga sploh še ni bilo. Bila je le ena DOS-ova varianta prevajalnika. Prepričan sem sicer, da gre za dobro orodje, sploh kar se tiče iskanja napak..

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2005 7:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni osebno največ odtehta ravno urejevalnik kode. Ukaze spremenljivke se da lepo sformatirati, tako da je koda precej lepše berljiva.

Simulator sem tudi že precej uporabljal, čeprav sem že naletel na napako, ki mi jo ni pokazal. Takrat je pa Silvo priskočil na pomoč. Very Happy

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
LoLek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 343
Aktiv.: 1.54

PrispevekObjavljeno: Pet Jun 10, 2005 9:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem pa vseeno zagovornik mplaba. Najboljše se obnese, ko te kaj [cenzurirano]. Za programator uporabljam ICD2 s katerim lahko v realnem času debagiram program na PIC-u. To je sploh uporabno, če pišeš malo bolj kompleksne programe, ko imaš kar nekaj header in .c file-ov in veliko funkcij, tukaj lepo po korakih debagiraš program in si ne razbijaš glavo s tem kako daleč je program sploh prišel. Druga rešitev je, da si postavljaš statusne diode v programu, samo to le ni tako elegantno in več časa vzame... Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja PIC-a v Assembler-ju Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group