www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

suse 9.2 in grafična

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
andrelinoge
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Nov 2004 1:43
Prispevkov: 63
Aktiv.: 0.28
Kraj: vse od Murske Sobote pa do Maribora

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 08, 2005 4:17 pm    Naslov sporočila:  suse 9.2 in grafična Odgovori s citatom

Lepo pozdravljeni. Sem bolj svež v linuxih in sem se odločil, da bom inštaliral linux suse 9.2. Celotna inštalacija je potekala brez težav. Edino takrat, ko je iskalo in nameščalo strojno opremo je javilo, da pri grafični kartici (GeForce 2 mx 400) ne bo omogočeno 3D pospeševanje ali nekaj takega... Ko sem še med inštalacijo šel v "upravitelja naprav" ali kako se že temu reče v linuxih in sem želel omogočiti 3D pospeševanje mi je javljalo, da bom moral poiskati in namestiti nvidiine gonilnike za linux.

Ko sem končal z inštalacijo se je računalnik ponovno zagnal in ko bi se linuxi mogli začeti nalagati je ostala na monitorju tema. prikazal se mi je le napis " Hz ? " V windowsih mi monitor (samsung 793 DF) to sporočilo prikaže ko probam frekvenco osveževanja nastaviti na takšno, ki je monitor ne podpira. Torej predvidevam, da je privzeta hitrost osveževanja v linuxih takšna, ki je moj monitor ne podpira. In ker nič ne vidim tudi ne morem spremeniti te frekvence v.

Zbiram predloge, kaj lahko naredim in če sploh lahko kaj naredim? Hvala za pomoč.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 08, 2005 5:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Samo popravil bi te, da Linuxi ne obstajajo. Verjetno misliš na Linux.

Sam ravno zaradi nastavitev grafične kartice ne uporabljam Linuxa. Sem se že parkrat lotil namestitve gonilnikov in vedno znova odnehal. Pomoč na tem področju je za začetnike preslabo napisana. Rolling Eyes

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.24
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 08, 2005 6:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.nvidia.com/object/unix.html

če imas x86 32 biten procesor potem klikni na IA32, ce pa amd64 pa na amd64 :>
Drugače pa imas zelo dobra splošna navodila na f*p://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/1.0-7664/README.txt

Če malo boljše pogledaš na strani od driverja za tvojo arhihekturo najdes link do howto-ja za suse + nvidia: f*p://f*p.suse.com/pub/suse/i386/supplementary/X/XFree86/nvidia-installer-HOWTO

@Highlag, meni brez problema dela grafična kartica pod linuxom. (tako ati kot nvidia); pomoč pa ni slabo napisana.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.11
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 08, 2005 6:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mujo: Žal se nebi strinjal.

Osnovni gonilniki že nekako delujejo.
Namestitve novih, ki bi omogočali mogoče kakšno strojno pospeševanje je pa koma.
Samo moje izkušnje pri nameščanju gonilnika za moj GF6600. Osveževanje je fiksirano na 75Hz, čeprav moj monitor, ves čas deluje na 85Hz

Poizkusi so šli nekako takole.
Snamem paket iz Nvidia strani, berem navodilo...
Zaženem po navodilih in po nekaj minutah mletja po disku in branja konzole sporoči, da nimam nameščenega kompajlerja.
Poizkušam namestiti paket kompajlerja. RPM manager ne najde paketa, čeprav se ročno lahko priklikam do njega. (na DVD-ju)
Ponovno nametim Pingo, tokrat pri namestitvi izberem še pakete za kompajler.
Zoper namestitov gonilinkov. Gre čez kompajler in se ustavi na točki , ko hoče, da so X-windows ugasnjeni. In kako se to naredi? Iščem po dolgem in po čez. Ni podatka. Mislil sem da je to nekaj trivialnega. Zaženeš en ukaz z parametrom. Ne najdem pa kaj. V glavnem sem odnehal. Rolling Eyes

Vsi samo pišejo kako je enostavno. Nihče se pa ne spusti v takšne detajle.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.24
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 08, 2005 7:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Highlag,
fedora core, pingo imata eno enostavno orodje za nastavljanje frekvence - kar direktno z grafičnega načina. kako se mu reče nevem ker fedore/pingota nisem uporabljal ze en lep čas.
hajde ker sem glih dobra duša in imam preveč časa bom napisal kratka navodila za nvidia + linux:
ko prenesemo primeren driver si ga shranimo nekam (in si zapomnimo kje je), zaženemo konzolo (konzola a.k.a. terminal), in se prijavimo kot root uporabnik (to storimo z ukazom su (potem vnesete root geslo)).
in napišete init 3 (ce slučajno ne deluje potem /sbin/init 3). Moglo bi vas vršti v konzolo, brez grafičmega načina. Potem se odpravite v direktorij kam ste shranili driver (z ukazom cd) in napišete ./NVIDIA... in do konca ime driverja.
potem sledite navodilom.
ko se to konča sledi malo težji del. Kopiral vam bom način z ene druge strani ( http://www.gentoo.org/doc/en/nvidia-guide.xml ):
Koda:

Configuring the X Server

Once the appropriate drivers are installed you need to configure your X Server (XFree86 or Xorg) to use the nvidia driver instead of the default nv driver.

Open /etc/X11/xorg.conf (or /etc/X11/XF86Config if you still use the older configuration file location) with your favorite editor (such as nano or vim) and go to the Device section. In that section, change the Driver line:

Code Listing 2.8: Changing nv to nvidia in the X Server configuration

Section "Device"
  Identifier "nVidia Inc. GeForce2" # vseeno kaj pise
  Driver     "nvidia"
  #VideoRam   65536 - ni potrebe
EndSection

Then go to the Module section and make sure the glx module gets loaded while the dri module doesn't:

Code Listing 2.9: Updating the Module section

Section "Module"
  (...)
  # Load  "dri"
  Load  "glx"
  (...)
EndSection

Next, in section Screen, make sure that either the DefaultDepth directive is set to 16 or 24, or that you only have Display subsections with Depth settings of 16 or 24. Without it, the nvidia-glx extensions will not start.

Code Listing 2.10: Updating the Screen section

Section "Screen"
  (...)
  DefaultDepth 16
  Subsection "Display"
  (...)
EndSection


ko datoteko uredite samo ponovno zaženete računalnik.

upam da sem komu pomagal :>
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 08, 2005 8:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najprej se bo moral prekopat iz grafičnega (nepodprtega) načina do konzole. Magična kombinacija je ctrl-alt-backspace - ta bi morala ubit grafični način. Sledi prijava (root) in že prej omenjeni init 3. Šarjenja po konfiguracijskih datotekah - če natančno ne veš kaj delaš - ne bi priporočal. SuSE ima prijazen vmesnik sax2 (poženeš ga iz ukazne vrstice), s katerim lahko nastaviš marsikaj in tudi preveriš nastavljeno. Z njim bi se moral rešit iz zagate (zelo uporaben ukazje man sax2 Wink oziroma man nasploh.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
andrelinoge
Član
Član



Pridružen-a: Sob 13 Nov 2004 1:43
Prispevkov: 63
Aktiv.: 0.28
Kraj: vse od Murske Sobote pa do Maribora

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 08, 2005 9:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hohooo. Hvala lepa za mnoge predloge. Bom poizkusil.... če ne bom prej obupal.

Ko sem prvič začel inštalacijo sem si že mislil kako lepo bo vse skupaj šlo, saj je inštaler bistveno bolj prijazen od Windowsowega.... Zdaj pa to Evil or Very Mad Eh bo že nekako. Grem probat. Hvala zaenkrat.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group