www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Moj MSP430F2274 projekt in še par težav
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 16 bitni mlinčki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Neoxy
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2008 14:45
Prispevkov: 51
Aktiv.: 0.27
Kraj: Murska Sobota, Maribor, Ljubljana, KOper

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:04 pm    Naslov sporočila:  Moj MSP430F2274 projekt in še par težav Odgovori s citatom

Lepo pozdravljeni.

To je moj prvi post na vašem forumu. Smile Zadnja dva meseca sem se ukvarjal z projektom za fax in sicer sortiranje elementov po tekočem traku glede na njihovo barvo. Mikrokrmilnik, ki sem ga uporabil je MSP430F2274.

Celoten sistem je sestavljen iz doma narejenega senzorja za barve, optičnimi končnimi senzorji, štirimi motori in 2x16LCD modula. Mehaniko sem sestavil iz lego kock saj se mi je to zdela najenostavnejša rešitev.. Smile

Preteklo je kar nekaj časa in par živcev, vendarle mi je na koncu vseeno uspelo zadevo izpeljat do konca. Edino kar mi je še preostalo je par fines pri pisanju na LCD.

Tu pa se mi potem stvar zaplete... Stvar deluje dobro, ni nobenih problemov. Mam pa eno nevšečnost pri LCDju in je ne vem odpravit. Pa da opišem moj problem.

LCD se dobro inicializira, piše vredu v prvo in drugo vrstico... skratka vse ok. Potem pa kar naenkrat čist naključno kdaj, začne namesto pravih znakov za izpis besedila kazati kar neke znake. To se ponavadi pojavi po vklopu in izklopu katerega izmed motorjev. Sumim na elektromagnetne sunke od motorja.

Na napajanje mam vezane kondenzatorje da se napetost stabilizira, trije motorji so krmiljeni preko L293D ki ima zaščitne diode, eden pa kar prek tranzistorja, ta pa ima vezano zaščitno diodo 1N4001. Mikrokrmilnik deluje pri 1MHz, LCD je vezan v 4-BIT načinu in na njega se samo piše (R/W signal vezan na maso). Ostali štirje pini od LCDja pa so v zraku.

Nevem več kaj bi storil da bi to napako odpravil. To mislim da ni napaka na softwaru.. Kaj naj naredim? Naj vežem VCC LCDja preko DIODE in ga dodatno še stabiliziram z kondenzatorji in dušilko? Naj preostale 4 pine LCDja vežem na maso? Naj povišam frekvenco mikrokrmilnika na 2 ali več Mhz? Naj dam okoli data kablov feromagnetne obročke? Ali pa kar celo vezje v faradhejevo kletko? Very Happy Res nevem ka še naj naredim Smile

Lepo vas prosim za pomoč kako to odpravit... Če mi z vašo pomočjo to ne preveč pomembno ampak motečo napako uspe odpravit, bom z veseljem na vaš forum dal sheme vezij, slike, filme in source code v Cju za ta moj projekt.

Prav tako imam končan še en projekt iz POV Displaya, ki pa čaka na še par popravkov in bo pripravljen za objavo Smile

Hvala in lep dan naprej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

100n blokirci? So na vezju, čim bližje napajalnim pinom mikrokontrolerja, prav tako napajanju LCD-ja?
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
xsyt
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Maj 2008 22:19
Prispevkov: 1346
Aktiv.: 6.98
Kraj: Slov.Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ostale 4 pine poskusi povezati na maso, kot si že omenil. Lahko da tudi prihaja do motenj kar preko povezav na TIV.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:12 pm    Naslov sporočila:  Re: Moj MSP430F2274 projekt in še par težav Odgovori s citatom

Neoxy je napisal/a:
......
Ostali štirje pini od LCDja pa so v zraku.
.....
Na maso z njimi!

Pa kraj bivanja vpiši, da se preseliš iz Butal.

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Umnik
Član
Član



Pridružen-a: Čet 16 Sep 2004 17:52
Prispevkov: 958
Aktiv.: 4.31
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:16 pm    Naslov sporočila:  Re: Moj MSP430F2274 projekt in še par težav Odgovori s citatom

Neoxy je napisal/a:
To mislim da ni napaka na softwaru...

Uporabljaš kaj interrupte? Če jih, poznaš read, modify, write problem?

In upoštevaj xsytov in Branezov nasvet.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem se spomnil Darka, ki tega nikakor ni mogel nekomu dopovedati. Nekateri so vztrajno trdili da lahko visijo v "luftu". Wink
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Neoxy
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2008 14:45
Prispevkov: 51
Aktiv.: 0.27
Kraj: Murska Sobota, Maribor, Ljubljana, KOper

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

- 100n blokirci so samo pri mikrokrmilniku, bom dodal tudi zraven LCDja
- prav tako bom probal tudi ostale 4 pine povezat na maso (gledal sem več vezij z 4BIT krmiljenjem pa so bli vsi v luftu pa mi je blo zlo čudno..)

- interruptov zaenkrat nimam, jih pa mislim uporabit samo za pavzo delovanja sistema, vem pa da moram pazit da mi interrupt ne zalaufa med tem ko pišem na LCD...

Pa hvala za odgovore, bom poskusil danes ko pridem domov... treba šiht zaključit prvo Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Neoxy je napisal/a:
...Pa hvala za odgovore, bom poskusil danes ko pridem domov... treba šiht zaključit prvo Smile
Potem pa se preseliti skozi vse tiste kraje?! Srečno pot!
Wink

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Neoxy
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2008 14:45
Prispevkov: 51
Aktiv.: 0.27
Kraj: Murska Sobota, Maribor, Ljubljana, KOper

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moji kraji (Murska Sobota - domači kraj, Maribor - stanovanje v najemu za študij na FERIju, Ljubljana - drugo domače stanovanje...).. skratka vsepovsod malo Very Happy
_________________
Neoxy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Deliva isto usodo, samo jaz se vozim še preko meje.
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Neoxy
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2008 14:45
Prispevkov: 51
Aktiv.: 0.27
Kraj: Murska Sobota, Maribor, Ljubljana, KOper

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No jaz preko meje zaenkrat še nisem Smile Večino časa sem v Mariboru ker delam še tu, Ljubljana mi je pa bolj za kak vikend Smile
_________________
Neoxy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
prix
Član
Član



Pridružen-a: Sre 04 Nov 2009 20:22
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.34
Kraj: Slovenska Bistrica

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 7:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa študiraš če smem vprašat? Smile Ker maš pa kr obsežen projekt Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 8:45 pm    Naslov sporočila:  Re: Moj MSP430F2274 projekt in še par težav Odgovori s citatom

Neoxy je napisal/a:
To je moj prvi post na vašem forumu. Smile


Pravkar je postal tudi tvoj, forum namreč. Dobrodošel.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Neoxy
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2008 14:45
Prispevkov: 51
Aktiv.: 0.27
Kraj: Murska Sobota, Maribor, Ljubljana, KOper

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prej sem v LJ študiral informatiko sam sem ugotovil da mi ne ponuja tega kar želim, zato sem se prepisal v MB na FERI Elektrotehnika smer Avtomatika in robotika... Drugače se pa z elektroniko ukvarjam že od 5 leta starosti... Smile Sam nisem lih še na visokem nivoju znanja... bolj amatersko pa bolj praksa kot pa teorija Smile

Z projektom sem se drugače kar fajn [cenzurirano] ja... Mehaniko iz lego-kock sem sestavljal kaka 2 tedna ločeno po 4ih modulih (Stolp in podaja elementov, tekoči trak 1 z senzorjem, tekoči trak 2, in pomičen predalnik z 8 predali), potem elektroniko sem izdeloval kak teden pa pol (4 moduli: 1 - modul za podajo enega elementa, modul za krmiljenje motorjev in optičnih senzorjev, glavno vezje z mikrokrmilnikom in optokoplerji, ter vezje za optični senzor). Programiranje pa je trajalo 4 dni (cca 2000 vrstic kode)...

_________________
Neoxy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Neoxy
Član
Član



Pridružen-a: Sob 12 Jul 2008 14:45
Prispevkov: 51
Aktiv.: 0.27
Kraj: Murska Sobota, Maribor, Ljubljana, KOper

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 11, 2010 8:53 pm    Naslov sporočila:  Re: Moj MSP430F2274 projekt in še par težav Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
Neoxy je napisal/a:
To je moj prvi post na vašem forumu. Smile


Pravkar je postal tudi tvoj, forum namreč. Dobrodošel.


Hvala Wink

_________________
Neoxy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 16 bitni mlinčki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group