www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

STIKALNI NAPAJALNIK 0-30V 0-5A
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 19, 2005 4:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sprintal sem vezje in pred fotopostopkom mal pogledal, če imam ustrezne elemente sploh doma. Ugotovil sem, da nimam ustreznega hladilnega rebra in greatza, zato sem šel vezje ponovno narisat

Lp



switcher2.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  48.78 KB
 Pogledana:  188 krat

switcher2.JPG




Nazadnje urejal/a podboj Pet Avg 19, 2005 4:52 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 19, 2005 4:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Levo od velikega kondenzatorja je napajanje za signalno led diodo sestavljeno iz ene zener diode (okol 25V) in enega upora (1k), greatz je izven vezja. Nekateri upori so v premostitve

Lp



switcher2.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  switcher2.zip
 Velikost datoteke:  7.2 KB
 Downloadano:  131 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 21, 2005 12:03 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem sestavil in dela. Greatz mora bit montiran na hladilnik, drugače bo prebil. Nevem kako ti je greatz na tiskanem vezju deloval 24 ur pod 5 amperi. Jaz sem testiral s štirimi amperi in brez hladilnika in je bil že po nekaj sekundah zelo vroč, tako, da sem ga dal na hladilnik. Pazit je treba da je na izhodu vedno breme, ko je napajac vžgan. Z mojim transformatorjem, ki daje v prostem teku 22.5V je napetost na vhodnem kondenzatorju hitro naraščala in bi še, če ne bi pri 39.5V ugasnil napajalca. Razmišljam da bi dal na vhodu kak upor

Meni je uspelo, priti do 4,7A, več ne gre.

Uporabil sem LM741 - na tiskanem vezju sem naredil dve prevezavi in odrezal pin 1 na čipu.


Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smartgsm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Apr 2004 11:54
Prispevkov: 364
Aktiv.: 1.64

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 29, 2005 9:52 am    Naslov sporočila:  tiskana vezja? Odgovori s citatom

Ali je kdo slucajno naredil tiskano vezje za ta moj switcher.


Priporocil bi se za kak kos.


lp
Greg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 29, 2005 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naj omenim še, da po zamenjavi dušilke dobim 5,8A. Dušilka in čip se po menjavi grejeta občutno manj. Toroidno jedro vzamete iz PC napajalnika in nanj navijete 30 ovojev žice

Kondenzator na vhodu je v mojem primeru 10.000uF. Mi je ostal od enega prejšnjega projekta. Kondenzatorje za -5V sem dal 220uF pa dela prav tako vredu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2005 9:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav !
podboj,
Zanimajo me še nadaljni tesi tega napajalnika:
- predvem v praksi : stabilnost, dvigovanje napetostina izhodu, preživetje OP 741 nad 36V napajanja in natančnost tokovne zaščite?

Hvala, stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 07, 2005 11:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Max napetost na vhodnem kondenzatorju je bila 43V. Do te napetosti je vrednost kar hitro naraščala, na 43V se je ustavila. Oba čipa sta preživela. Regulacija napetosti deluje vredu. Kot se spomnim, gre od 1V naprej, tokovna regulacija dela še kar vredu. Sicer pa jo nisem še dosti rabil

To ni tokovna zaščita, da bi se napajalnik izključil, ko bi presegel nek tok, pač pa, da tok ostaja stalno isti, napetost pa se spreminja. Uporabno npr pri polnjenju baterij

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 4:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

podboj

Hvala za info, sem šele v fazi nabave potrebne robe, še vedno mi pa noče biti jasna končna napetost, ki iz 22,5V (trafo) prileze na 43V. To se mi zdi nelogično, mogoče gre za oscilacije ali kaj podobnega ??? Kaj naredi z to napetostjo pri obremenitvi ?? Pade na normalno vrednost? Namreč imam trafo 29V, kar bi na podobnem primeru naraščanja napetosti ogrožalo tudi 2576, da ne govorim o 741.
Dobrodošli tudi novi izsledki testiranja.

LP, stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 10, 2005 7:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Verjetno napetost narašča zararadi samega delovanja switcherja (indukcija dušilke). Verjetno bi padla na normalno vrednost, če bi gor obesil neko minimalno breme (npr signalna led dioda). Če je na izhod vezan tudi zelo majhen porabnik (12V ventilator na 5V), napetost na kondenzatorju pade na normalno vrednost

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 31, 2005 4:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav!

Končno sem prišel do potrebne "robe" in na testni plošči "naštrikal" ta stikalni napajalnik. Nikako mi pa ni jasno delovanje, saj regulacija napetosti deluje OK, le izhodni tok ja daleč pod mejo pri katerikoli nasatvljeni napetosti saj v glavnem iztržim iz njega 300mA, razen v kratkem stiku pride do 5,2A
Vhodna napetost je 26V
Dušilka je iz switcher napajalnika (nevem, če je ravno 100uH), kaj bi še lahko bilo druga narobe??

Hvala za vsak nasvet !
LP, stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 31, 2005 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tiskano vezje ni narejeno za LM741. Poglej pinouta obeh čipov in boš videl, da je potrebno eno nogico pustit v zrako, in naredit eno prevezavo na spodnjem delu tiskanega vezja.

Koliko ovojev imaš na dušilki? Moralo bi jih bit okroh 30

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 01, 2005 7:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

podboj !

Če si pogledaš še enkrat moj post - vso zadevo sem naredil na testni plošči (nimam še vezja) in brez tokovne regulacije, torej brez 741. Zadevo ne mislim spravljat na tiskano vezje, če nebo delovalo kot mora !
O trajni obremenitvi 5A, kot je napisal smartgsm se meni še sanja ne. Res da bobim, kot sem napisal, 5,2A pri kratkostični vezavi in izhodni napetosti 1,3V.
Če si zadevo res testiral, prosim napiši kake tokove dosegaš pri posameznih napetostih (mislim maximalne). Če so tvoji rezultati ugodni, potem imam nekaj očitno zelo narobe ! Kaj nevem ? Diodo imam SB560 (60V/5A- SHOTTKY), dušilka je pa iz enega 5,5A polnilca baterij
Torej ? kaj ne velja? Moti me tudi stabilnost izhodne napetosti, saj ob večjih nihanji mrežne napetosti ta niha do 300mV.

Hvala za posredovanje
LP, stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 01, 2005 1:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naredi vezje po shemi iz datasheeta. Verjetno si pri odstranjevanju tokovne regulacije pozabil kakšen upor. To, da delaš z neznano dušilko ni vredu

http://www.national.com/pf/LM/LM2576.html

Meni vezje deluje brez problema. Tisti maksimalni tok sem zabeležil pri 12V, za druge napetosti nisem meril. Napetosti so stabilne ob večanju toka. Ko pa presežeš nek tok, napetost strmo pade (tokovna zaščita)

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stursc
Član
Član



Pridružen-a: Tor 08 Jun 2004 14:29
Prispevkov: 323
Aktiv.: 1.45

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 15, 2005 9:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je še kdo testiral !

V prejšnje postu sem omenil težave glede izhodnega toka ! Očitno je bil nov čip "fuč". Zamenjal sem čip in pojavil se je naslednji problem: napajalnik deluje brezhibno, dokler deluje, regulacija napetosti in toka OK !
Problem s klicajem (!) ali vprašajem (?), se mi pa pojavi, ker mi v nepričakovanem trenutku razpolovi stabilizator.
Naj povem, da so na isti način "odšli" že trije. Dušilko sem uporabil od PC in od in eno switcher napajalnika 5,5A. Slednja daje boljše rezultate.
1X ga je prepolovilo brez obremenitve, 1X ob vklopu obremenitve in enkrat ob dodajanju elko na izhodu (ob vklopljeni napajalni napetosti, brez obremenitve).
To je tudi vse kar sem uspel izvedeti iz tega napajalnika saj mi jih je zmanjkalo.
Izkušnje in nasveti dobrodošli !

LP,stursc
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Nov 18, 2005 6:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Živjo

Bi rekel, da se ti preveč vzdigne napetost na vhodu regulatorja. Poskusi dat kakšen porabnik vzporedno z vhodnim kondenzatorjem (kakšen upor, na katerem se bo trošila moč 1 ali 2W)

Drugače pa poskusi s transformatorjem z nižjo napetostjo. Npr 18V

Imaš izolacijsko podložko med čipom, diodo in hladilnikom?

Drugega razloga za pokanje čipov ne vidim

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 2 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group