www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

STIKALNI NAPAJALNIK 0-30V 0-5A
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2006 10:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

O tem sem že enkrat spraševal - ima kdo kak načrt svitcherja z omrežne napetosti na recimo 30V /3A katerega bi lahko uporabil namesto klasičnega transformatorja?
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oversc0re
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Sep 2005 15:20
Prispevkov: 460
Aktiv.: 2.07
Kraj: Radomlje

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2006 10:49 am    Naslov sporočila:  Re: Krmiljenje z MCU? Odgovori s citatom

smartgsm je napisal/a:
Po mojih izkušnjah je se potenciometer najbolj primeren.

Zakaj?
Recimo da malo experimetiraš tako da testiraš do katere napetosti zdži. Ko se začne kadit Rolling Eyes samo zavrtiš potenciometer pa je.

Ne predstavljam si kako bi takrat tipkal pol tipkah.


lp
Greg


Saj se da stvar izvesti s knofom, ki daje kontrolerju samo impulze... neke vrste "dial" button.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
smartgsm
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Apr 2004 11:54
Prispevkov: 364
Aktiv.: 1.64

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2006 11:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

borber je napisal/a:
Prilagam dokumentacijo za malo drugačen stikalni regulator: 0-40V/4A.


A ni ta shema od 5.1 v do 40v.

Ali se motim?


lp
Greg
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oversc0re
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Sep 2005 15:20
Prispevkov: 460
Aktiv.: 2.07
Kraj: Radomlje

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2006 11:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

joj... z L296 je narejen moj trenutni napajalnik. Pa ce razmisljam o novem, najbrz veste kako sem zadovoljen z njim. Gre sicer od 0 do 30, vendar brez kar postenega bremena ne gre pod 5. Tokovna omejitev se sprozi precej pred vrednostjo navedeno v datasheetu, napetost pa se pri malo vecjih obremenitvah s casom (mogoce zaradi segrevanja) zapelje nekaj desetink volta navzdol Sad

Nazadnje urejal/a oversc0re Pet Jan 06, 2006 12:05 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2005 8:40
Prispevkov: 3111
Aktiv.: 14.01
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 06, 2006 12:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

O tem regulatorju vem le toliko, kot piše. Kako se obnaša ne vem, ker ga nisem delal. Sicer je pa zadeva sneta s www.peg.si pred leti, ko je verjetno pri hiši še bil domači sin in je imel na tej strani nekaj zadev iz elektronike. Sedaj elektronike tam ni več.

Izhodna napetost bi po vsej verjetnosti morala iti od 0V zaradi offseta v zanki za nastavljanje.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtome
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 28 Jul 2004 23:10
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 14, 2006 10:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi tudi rabil ene napajalnik za en ojacevauc, pa nocm kupt toroida ker je predrag. Mislim sem na nek step-down switcher, vendar nisem nasel nobenega ki bi lahko sprejel na vhodu 220V. Pa tudi ce bi lahko sprejel, bi moral to napetost spremeniti v +65V in -65V.
Ali ima kdo kaksno idejo, kako bi to lahko naredil?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 14, 2006 2:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbolj enostavno bi bilo naredit switcher po shemi kakšnega AT ali ATX napajalnika. Rabil pa bi drugo, veliko večje feritno jedro, druge tranzistorje....

Naj še omenim, da te bo tak switcher v samogradnji prišel dražje kot mrežni transformator, občasno lahko raznese kakšen kondenzator, tranzistor, pokuri kakšne proge na tiskanem vezju, ob pregretju transformatorja lahko dobiš fazo na ohišje...

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mtome
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 28 Jul 2004 23:10
Prispevkov: 9
Aktiv.: 0.04

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 16, 2006 9:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali bi tak npajlnik prisel drazji kot 10 000 sit? (Toliko namrec stane toroid).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NeoTO
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Mar 2005 19:19
Prispevkov: 2751
Aktiv.: 12.39
Kraj: Trzic

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 16, 2006 1:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Npr. da se odločim narediti pri temle tudi digitalno nastavitev napetosti. Nisem ravno doma v analogni elektroniki, zato me zanima, kako bi vezal OP, če bi npr. imel željeno napetost na izhodu DAC-ja in bi bil uporabljen tale LM2576?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 17, 2006 2:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mtome:

Ti svetujem, da kupiš raje toroid. Pri switcherju pridejo dragi kondenzatorji, saj morajo biti LOW ESR, drage pridejo shotky diode, tranzistorji za take napetosti in moči...

Tranzistorje in diode boš moral hladit, torej bi rabil večja hladilna rebra

Transformator za tako moč ni ravno enostaven, če nočeš, da se ti pregreva

Velika verjetnost je, da boš imel na izhodu zvočnikov šum od switcherja in da ti bo motil TV-je in radije po bajti

V ohišje boš moral vgraditi ventilator, da ti hladi ostale dele: dušilke, upore, transformator...

Jaz sem naredil 4 switcherje, sicer za 12V na vhodu, pa še vedno ne bi šel v samogradnjo 230V swicherja. Že s 12 voltnimi so težave, kaj je šele pri 230V kjer moraš pazit še na napetost

Če pogledaš komercialne ojačevalce ne boš našel nobenega, ki bi imel switcher. Vsi imajo toroid ali klasičen EI trafo. Le zakaj?

Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.17
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 17, 2006 9:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Eh to, da profi ojačevalci nimajo swicher napajalnikov ni res.

Sicer je "Profi" oznaka odvisna od človeka, sem kakšen mesec nazaj videl eno revijo, kjer najdeš rešitve za profesionalno ozvočenje moči do 6KW Misliš, da so imeli ojačevalniki vgrajene toroide? Rolling Eyes

Ojačevalnik v D razredu, moči 6KW so spravili skupaj z napajalnikom v 19" ohišje standardne višine. In to z zvočnimi karakteristikami, ki bi jim človek kar težko verjel.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
podboj
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Maj 2005 11:48
Prispevkov: 1251
Aktiv.: 5.63
Kraj: Postojna, Sežana, Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 17, 2006 5:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislil sem ojačevalce, ki se jih dobi za ceno do nekje 300k sit, moči do npr 2x 200W ne pa 6kW za ceno par milijonov. Tam se mi zdi logično, da ni toroida, drugače bi morali ojačevalnik z viličarjem pripeljat Smile

Ne rečem, da ne obstaja tudi kak standarden ojačevalnik s switcherjem, a jaz ga še nisem videl



Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
damjane
Član
Član



Pridružen-a: Tor 23 Nov 2004 22:45
Prispevkov: 108
Aktiv.: 0.49
Kraj: Maribor-Ptuj

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 17, 2006 8:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

smartgsm..

dobro in zanimivo si se lotil tega napajalnika

_________________
Hvala
LP, D
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 21, 2006 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam vprašanje v zvezi switch napajalnik.Ima 2X38V in 33v,koliko je tok,ne vem točno.Verjetno 1-1.2A.Tako sem zmeril,verjetno je od tiskalnika.Premišljujem,da bi dodal Lm 317 ali L4960.Tako bi nastavil z potenciometrom in znižal ali povišal napetost.Ali bi se dalo?
Lp
(Ups,sem popravil za L4...)


Nazadnje urejal/a andrejj Sob Jan 21, 2006 8:32 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NeoTO
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Mar 2005 19:19
Prispevkov: 2751
Aktiv.: 12.39
Kraj: Trzic

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 21, 2006 8:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo sem si pogledal datasheet LM2576 in kolikor vidim, daje ven čisto lepe pulze po principu PWM. Potem pa še tuljava in kondenzator zgladita napetost in je.
Zanima me, kako bi naredil močnostno stopnjo za nadomestek tegale. Po mojem se mi ne splača komplicirati in poskušati spoprijateljiti mikrokontroler in tale čip, zato bi naredil raje samo z mikrokontrolerjem.
A ne deluje tale čip po temle principu:
Izhodno napetost primerjamo z željeno. Če je nižja, povečamo razmerje v PWM (duty++), če pa je višja, ga pa zmanjšamo (duty--)!? S tem bi bilo možno enostavno dodati še tokovno kontrolo.
Edino bojim se, da bi se mikrokontroler zalatch-u in bi na izhod spustil polno napajalno napetost in vse skuril... Mogoče bi za ta slučaj dal še na izhod analogni komparator, ena napetost pač napetost izhoda, druga napetost pa z DAC-a, ki bi mu z mikrokontrolerjem nastavil napetost na malo več, kot je lahko na izhodu. Izhod tega komparatorja pa bi v primeru povišane napetosti potegnil izhod mikrokontrolerja na ničlo ali pa ga resetiral. Kaj menite? Bi bilo to izvedljivo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Napajalniki, polnilci in baterije Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6  Naslednja
Stran 4 od 6

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group