www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Usmerjevalnik sončnega kolektorja
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Microchip PIC
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 04, 2005 7:40 pm    Naslov sporočila: icon_idea Usmerjevalnik sončnega kolektorja Odgovori s citatom

Kolega me je prosil, če bi mu lahko izdelal vezje, ki bi mu obračalo sončni kolektor proti soncu. Zadevo sem hotel izvesti čim enostavneje zato sem uporabil pic. Kot se vidi s fotografije je vezje res enostavno, saj je sestavljeno iz kakih dvajset elementov.
Tudi delovanje je zelo preprosto. Senzor je sestavljen iz dveh LRD3 uporov, ki morata biti med seboj zamaknjena za 90°. (ohišje za njega bom izdelal jutri v službi – bom pripel fotografijo) ter se mora montirati na kolektor. Na uporih z dvema AD-jema merim napetost. V trenutku ko je na obeh kanalih enaka napetost to pomeni, da sta upora enako osvetljena torej je kolektor najbolje usmerjen, Če bo en upor bolj osvetljen kot drugi, bo pritegnil eden iz med relejev, ki bo vključil motor za rotiranje kolektorja v potrebno smer.
Vezje še ni bilo uporabljeno v praksi – a glede na testiranje v delavnici ne pričakujem težav. V prilogi TIV,razpored,HEX. ASM-ja nisem pripenjal, kajti moram ga malo 'prečistit', pa dopisat komentarje. Če koga zanima, tudi ni problema ga lahko dobi.





svetlobni rotator.zip
 Opis:
TIV,razpored,načrt,hex

Download
 Ime datoteke:  svetlobni rotator.zip
 Velikost datoteke:  66.34 KB
 Downloadano:  550 krat


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 04, 2005 8:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odlično Silvo !

Zanima pa me, kako se stvar obnaša v primeru "delne oblačnosti", torej ko je eden od fotouporov v senci oblaka. Si simuliral tudi "večer", torej ko sonce zaide in "jutro", ko sonce vzide. Kaj se dogaja takrat ?

lp Jože
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 04, 2005 9:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Varinata, da bi padla senca oblaka le na en upor je po moji presoji minimalna.
Sicer pa osvetlitev nima nobene veze. Zadeva kot sem zgoraj napisal dela zelo preprosto. Foto upora sta dana med minus ter analogna pina PIC-a proti + sta dana dva fiksna upora. Najprej izvedem meritev na enem nato na drugem AD-ju. Glede na rezutat vklapljam releje. Meritev izvajam ca. vsake 2s. Med kanali dopuščam 2 enoti resolucije AD-ja tolerance tako, da zadeva ni preobčutljiva.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 04, 2005 9:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Cestitam Silvo
Res elegantno reseno. Samo jaz bi delal meritve na cim dalsem nivoju. Mogoce celo na pol ure. Vedeti moras, da motor pozre sorazmerno veliko energije, tako da ne bos "fotral" samo motorja namesto baterij.
Racunati pa moras tudi na to, da ti bo lahko tudi veter nagajal in bo elektronika ves cas popravljala kolektor --> ogromna poraba.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 04, 2005 9:51 pm    Naslov sporočila:  re: Odgovori s citatom

Zanimivo , imam pa par ''opomb ''

- Sonce ima samo eno smer od vzhoda proti zahodu .

- Čas prehoda je praktično konstanten ( recimo od 9 zjutraj do 7 zvečer )
praktično v vsakem trenutku veš kje je sonce ne glede na oblačnost Rolling Eyes

- Naklon glede na ekvator je tudi recimo konstanten ( za zimo in poletje posebej)

iz tega torej sledi , da je potrebno naredit kontroler poganja , elektromotor ali pnevmatski cilinder v enakomenih intervalih , zvečer se vrne na izhodišče za jutro.

V bistvu rabiš kontroler ki je tako sprogramiran v stilu sledilcev za teleskope , samo dosti bolj enostaven

vpetje za kolektorje pa bi naredil tako da so vpeta na tečaj na vzhodni strani , zahodni del pa bi bil pridvignjen tako da bi maksimalno izkoristil jutranje sonce
recimo pnevmatski cilinder bi bil maksimalno iztegnjen , potem pa ga bi preko pnevmatskega ventila zrak izpuščal proti večeru

če bi lahko elektromotor ali cilinder se pustil pod 0° pa bi pobral še ostanke zahajajočega sonca
Zvečer bi cilinder spet napumpal , ali dvignil z vijakom preko elektromotorja

Sicer pa sonce toliko segreje kolektorje da ne vem če je to smiselno delat razen če imate zelo veliko porabo tople vode in premajhen bojler Question

Bi se pa to zelo izplačalo za fotoceličen panel

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75551.25

PrispevekObjavljeno: Pon Jul 04, 2005 10:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.26
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2005 2:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kar se tiče obračanja kolektorjev za soncem, sem bolj privržen načinu obračanja glede na čas, torej na uro, saj je sonce vedno natančno in ob določenem času vedno na istem mestu, oziroma v isti smeri. Vsako iskanje je torej odveč, saj se avtomatiki lahko včasih malce strapa in dela po svoje in išče ... levo - desno, kar je nsmiselno.
Kolega ima avtomatiko na čas že skoraj 15 let in je vedno natančna, kot ura in sonce ...

Drugače pa, Silvo, vezje je res videti skrajno enostavno in ni hudir, da tudi dobro deluje. Sistem, oziroma princip je vsekakor pravi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2005 5:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za komentarja, nasvete ter "pripombe". Kot sem napisal, stvar ni preizkušena v praksi. Ko bo zmontirana bom poročal o tem kako (ne)dela. Wink
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rimci
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Apr 2003 19:01
Prispevkov: 461
Aktiv.: 2.08
Kraj: Prekmurje

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2005 8:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Videl sem podobno zadevo s tem da je je imela štiri senzorje tako da je bil pomik tako po horizontali kot po vertikali. Ali nebi bil smiselen pomik (korekcija) v obeh smereh. Sicer je v tem primeru šlo za gretje vode s pomočjo satelitske antene.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2005 8:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

rimci je napisal/a:
Videl sem podobno zadevo s tem da je je imela štiri senzorje tako da je bil pomik tako po horizontali kot po vertikali. Ali nebi bil smiselen pomik (korekcija) v obeh smereh. Sicer je v tem primeru šlo za gretje vode s pomočjo satelitske antene.

lp


Bomo videli kako se bo stvar obnačala v praksi. Sicer pa sploh ni problem narediti več relejev za več osi, ki bi delovali neodvisno eden od drugega.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2005 9:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole sem izdelal senzor.


_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Proteus
Član
Član



Pridružen-a: Sre 15 Jun 2005 10:03
Prispevkov: 1781
Aktiv.: 8.02

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2005 9:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podobno vezje sem naredil pred leti tudi sam (uff skoraj lahko rečem desetletjem).
Bolj za štos, kot pa za redno uporabo.

Žal se zadeva dolgoročno ni obnesla iz naslednjih razlogov:
- občasno na senzor parkira kakšen mrčes,
- v enem primeru mi ga je posral ptič,
- ob določeni uri se je pojavil problem sence, ki jo je povzročil telefonski kabel.
- itd...

Dejstvo pa je, da takrat še ni bilo kontrolerjev v taki obliki kot jih lahko kupiš danes in je bila vsaka dodelava oz. filtriranje motenj povezano s kupom TTL-cev in RC konstant.

Sam bi se sedaj definitivno odločil za pristop preko ure.

P.Š.T.
Vse skupaj pa lahko preko vrvice povežeš na kakšno sončnico. Sončnice delujejo 100% Rolling Eyes Laughing
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2005 4:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Proteus je napisal/a:

P.Š.T.
Vse skupaj pa lahko preko vrvice povežeš na kakšno sončnico. Sončnice delujejo 100% Rolling Eyes Laughing


Ni res...sem že videl sončnice, ki se jim prav tako utrga. Namesto da bi popoldne gledala proti zahodu, je bila obrnjena za 180°. Podobno vezje, le da je bilo rešeno z diskretnimi elementi sem videl v eni izmed treh knjig hobi elektronike. Jaz mislim, da če je zadeva primerno zaščitena, nebi smeli biti razni troti in kebri problem, pa tudi verjetnost, da bi se golob podelal ravno na senzor je ravno takšna, kot da bi se senzor hotel golobu maščevati in ga nazaj...

Saj obračanje motorja za soncem je pa še bolj potratno, ker mora motor skozi laufat in počasi obračat kolektor. Mi imamo na strehi 3 kolektorje ki gledajo fiksno proti jugu in je vode v 300 literskem bojlerju veno dovolj (tople mislim). V samem sistemu imamo tudi gospodinjski ali jedilni antifriz, tako da je sistem vklopljen leto in zimo. Tudi pozimi, kjer so dnevi kratki, se voda segreje vsaj na 35°- 40°C, kar je že skoraj dovolj za prhanje, čeprav pozimi le paše bolj topla.

LP Gorazd

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
janez03
Član
Član



Pridružen-a: Čet 02 Sep 2004 9:43
Prispevkov: 143
Aktiv.: 0.64
Kraj: tržič

PrispevekObjavljeno: Tor Jul 05, 2005 7:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi jaz hotel narediti sledenje kolektorjev soncu, bi to vsekakor delal z uro in ne s senzorji iz že omenjenega razloga da je gibanje sonca pač ena najbolj zanesljivih stvari na svetu.
Resnica je tudi, da exaktna nastavitev v smer sonca ni nujna, napaka 5 kotnih stopinj je zanemarljiva.
Pri sistemu s parabolno anteno je seveda nujna, saj se tu vsa prejeta energija zbira v gorišču in če parabola ne sledi soncu je seveda neučinkovita.
Več od točnega kota kolektorjev bi prinesla regulacija pretoka medija skozi sistem za optimalen prenos toplote v bojler.
Pri meni so kolektorji vgrajeni v streho, katere naklon je 42 stopinj ima pa smer približno 15 stopinj od juga proti vzhodu. Tako se vsa stvar poleti "zbudi" že pred deveto uro zjutraj, vendar ob 16 uri praviloma že ne greje več. Temperatura vode v 300-litrskem bojlerju je tja do 70 st.Celzija. (Pozimi ob lepem vremenu tudi čez 40 st.C; pod večer pa razliko doda peč centralnega gretja.)
Večji izkoristek (pri fiksni montaži) daje smer kakih 15 stopinj od juga proti zahodu.(izkoristiš več popoldanskega sonca in že sicer višjo temp. okolja).

L.p.; Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robert
Član
Član



Pridružen-a: Sob 29 Maj 2004 21:48
Prispevkov: 1869
Aktiv.: 8.42
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2005 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V soli smo nekaj podobnega delali-po svoji zelji.
Uporabili smo stare dobre operacijske 741-324(ki so takrat bili zakon-17 let nazaj Cool ) ravno tako dva LDR in releja.
Dodali smo se funkcijo,da se pri doloceni temi stvar vrne v izhodiscni polozaj.


Na mizi z modelarskim servomotorjem je delovalo super Laughing
Opozoril bi tudi na prenose motorja.
Uporabite cim vecji prenos in majhen(nepozresen) motor.

_________________
LP Robert
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Microchip PIC Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Naslednja
Stran 1 od 11

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group