www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Silvo PIC multimeter
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 09, 2011 4:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko pride do "preskoka" programa kar bo povzročilo motnjo. Če program preskoči nekje v glavni zanki, ter se potem normalno "vrti" naprej običajno program deluje. Motnjo je lahko displej sprejel kot instrukcijo. ( recimo kot 4-8 bitno komunikacjo, spremembo velikosti fonta, spremembo način pisanja, lahko celo izklopi displej) Zaradi tega na LCD-ju ne bo napisa ali pa bo napačen. Programsko lahko to rešiš edino z ponovno inicializacijo, kar pa bo pri pogostem osveževanju povzročila neprijetno utripanje displeja. Morda bi stvar lahko rešil tudi s pametno rabo WDT. Skratka najprej skušaj ugotovit, če je vir motnje mikrokontroler.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 09, 2011 4:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Torej je napaka na njem...bi pomagalo če direktno na LCD na napajanju dam kakšen 100n SMD?


Če si napajanje ločil, potem je tole zelo čudno. Tisti kondezator vsekakor daj. Če imaš še kak drug displej, ga poskusi. Lahko je vzrok sam displej. Če je E na nizkem stanju, potem je vpis onemogočen ne glede na to, kaj se dogaja na data linijah. V tem primeru ti ga zanesljivo "s*rje" displej.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 09, 2011 4:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

OK, zaenkrat hvala. Bom malo eksperimentiral. Problem redne inicializacije je v tem da s tem izgubiš lastne znake. Torej čim bolje blokirat napajanje...?
BTW...lahko tudi malce še skrajšam žičke od PCBja do LCDja (flatcable).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 09, 2011 4:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Določeni LCDji so zelo občutljivi na motnje. Lastna izkušnja. Blokiranje napajanja ter krajšanje kabla nekaj pripomore, ampak ni 100% rešitev. Jaz sem stvar rešil tako, da se mi zaslon vsake toliko časa ponovno inicializira (programsko).
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 09, 2011 5:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja izgleda...
No, trenutno sem stvar vsaj izboljšal. Če bodo še motnje bo pokazal čas. Trenutno sem nalotal SMD 100n na vse mogoče kraje, na izhod usmernika (prav na kleme) sem še dodatno dal 0.47 uF, direkt na LCD pina 1 in 2 100n ter 47uF elko. LCD je DEM20485.
Je mogoče kakšen način inicializacije da potem ponovno prebere definicijo lastnih znakov? Predvsem se mi zkazi zank za stopinjo, pa čšž tudi občasno rabim, čeprav to ni primarnega pomena. Sem imel enak problem pri kodni ključavnici, kjer preko tipkovnice (in šifre) odpiram elektromagnetno ključavnico. Zadevo sem rešil tako da sem pometal ven čšž-je in dal v glavni program ukaz initlcd, vendar to ni ravno elegantna rešitev...
Aja...programiram v bascomu.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 09, 2011 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem kako gre v bascomu. V CG ram LCD lahko sicer pišeš kadarkoli potem, ko je LCD inicializiran. Lahko preden boš znake potreboval lahko jih celo med prikazom menjaš.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 09, 2011 9:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, torej mora tudi v bascomu iti, samo preštudirati bo treba. Hvala za informacije!
BTW...v zaključni fazi imam tudi drugi usmernik bosta dva v enem ohišju), kjer je LCD čisto drug tip, pa me prav zanima če bo kaj manj občutljiv na to...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 10, 2011 3:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Program končno deluje kot je bilo pričakovano.

Razlog za prejšnjo počasnost ?

rtfm

Čeprav sem pod lastnosti projekta nastavil na interni oscilator 4 in potem 8 MHz, je prevajalnik pic vedno nastavil na 31.25kHz, saj je potrebno vrednost registra OSCCAL (nastavitve oscilatorja) kljub nastavitvam prevajalnika, ročno vpisati tudi v programu.

Potem je zadeva oživela. Še predobro, saj je bilo potrebno vklopiti Power-up Timer, saj je drugače pri počasnem naraščanju napajalne napetosti pri vklopu vse skupaj rado zaštrikalo.

Kakorkoli že, če bo kdo rabil: mbas, asm, hex in ostale datoteke za MikroBasic Pro, torej vse kar se programske opreme za projekt malega panel Volt, Amper, Watt, Ohm metra s PIC 16F88 in 2x16 LCD zaslončkom, je v priponki.



mikrobasic_va.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  mikrobasic_va.zip
 Velikost datoteke:  47.46 KB
 Downloadano:  15 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ljudsko
Član
Član



Pridružen-a: Pon 31 Mar 2008 8:19
Prispevkov: 1184
Aktiv.: 6.08
Kraj: Koroška-Mežica

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 19, 2011 5:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Azrael, torej je prvotni .hex, ki ga je objavil Silvo v projektu, dejansko pisan za 2x8 display (ne navidezno 2x8 ampak pravi dvovrstični 8 znakovni)?
_________________
return;
brake;
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 19, 2011 6:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da.

Namreč mnogi 1x16 zaslončki so električno 2x8. Nekje sem zasledil, linka sedaj ne najdem, da naj bi bilo kar 80% vseh 1x16 zaslončkov takih.

Opaziš takrat, ko hočeš zapisati več kot 8 znakov v vrstico in se na zaslončku prikaže prvih 8 znakov, naprej pa je zaslonček prazen.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 19, 2011 7:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hja...jaz imam par LCDjev, ki jih prodaja SE, pa se obnašajo kot 2x8, namreč ukaz lowerline čisto super deluje...kar pomeni da moraš vsakega preizkusiti...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
ljudsko
Član
Član



Pridružen-a: Pon 31 Mar 2008 8:19
Prispevkov: 1184
Aktiv.: 6.08
Kraj: Koroška-Mežica

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 12, 2012 6:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, po dolgem času sem se odločil, da se lotim zadeve. Rad bi razumel stvari, da bom lahko multimeter prilagodil svojim razmeram. Sam namreč uporabljam 0.47E shunt upor na 3A usmerniku. Prav tako želim resolucijo ampermetra izboljšati in izbrati referenčno napetost nekje blizu 1.41 V (3 A * 0.47 R = 1.41 V). Zanima me, zakaj so v Silvo-tovem načrtu uporabljeni še dodatni upori, preden se izhod iz op-amp pripelje na analogni vhod mikrokrmilnika? Za napetostni delilnik mi je jasno, saj je Silvo uporabil referenco, ki je manjša od največje možne napetosti na izhodu ojačevalca, ampak čemu služi 1k upor proti masi, prav tako 680R upor proti masi pri napetostnem vhodu?
_________________
return;
brake;
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 12, 2012 7:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Operacijc pomnoži napetost , ki je na shunt uporu, da postane uporabna za AD pretvornik.

Trimerji pa so iz enostavnega razloga:

Namesto uporabe trimerjev je vse skupaj mogoče realizirati samo z nekaj precizijskimi upori (za pomnoževalnik in napetostni delilnik), vendar ti upori so dragi, povsem lahko dražji kot vse ostalo na ploščici + ekranček. Zato se uporabi trimerje, s katerimi nastaviš ustrezen prikaz, posledično so tudi vsi ostai upori lahko standardni.

Na ta način, če želiš zmanjšati merilni obseg in boš rinil na operacijca zelo visoko napetost (electronic's lab usmernik?), operacijcu samo zmanjšaj ojačanje in po želji potweakaj program. Spremeniš en upor in nekaj (manj kot 10) vrstic v programu) in to je to.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ljudsko
Član
Član



Pridružen-a: Pon 31 Mar 2008 8:19
Prispevkov: 1184
Aktiv.: 6.08
Kraj: Koroška-Mežica

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2012 10:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala.
Zdaj me samo še zanima, kako se to izračuna. Zakaj je tisti upor proti masi recimo ravno 680E? In kakšno vlogo ima 1k upor na an. vhodu mikrokrmilnika?

_________________
return;
brake;
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 13, 2012 10:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čisto spotoma...jaz sem pri teh merilnikih namesto operacijca raje uporabil namenski čip, ker mi je operacijski preveč nihal, predvsem ko je bil tok nič...npr. INA139/169, ki pa ima sicer slabo lastnost da deluje šele od cca 2.5V naprej, ali npr. AD8210/8211.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 4 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group