www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

"Plamenska" dvojna trioda
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.38
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 9:30 pm    Naslov sporočila:  "Plamenska" dvojna trioda Odgovori s citatom

Dvojna trioda:




Katoda / na levi strani / ima pravo barvo, mrežice so malo rdeče, pa menda vseeno deluje.
Ne potrebuje vakuuma. Very Happy

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.72

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 10:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hahahaha Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2005 8:40
Prispevkov: 3111
Aktiv.: 13.94
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 11:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih smo rekli, da Nočemsespomnitikdo uporablja lampe s kurjavo na drva.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.38
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 11:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo dokaz, da dela:
Cool
http://www.youtube.com/watch?v=WNl0sFViaxs

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.77
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 02, 2011 11:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V bistvu bi na ta način lahko naredil celo oddajnik. Za SOS bi bilo dovolj....
_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
6dan8
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Jan 2011 10:53
Prispevkov: 1046
Aktiv.: 6.47
Kraj: Goriška

PrispevekObjavljeno: Sre Avg 03, 2011 10:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dajem velik plus za način uporabe alkohola (pa naj nekateri trdijo, da je alkohol škodljiv...) Angel
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4055
Aktiv.: 18.18
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 04, 2011 7:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

zanimivo .... zdaj pa samo počakat na discoveryu dual-survival da hipi naredi SOS oddajnik
_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 23.88
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 04, 2011 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ob zamisli, da bi bil ta oscilator lahko osnova CW oddajnika za klic na pomoč in da rabi 200 V (in neznaten tok), kaj pa oddajnik na iskrišče?

Iskrišče je še bolj enostavno toda v nasprotju z zgornjo zamislijo pokuri ogromno energije, ampak s katerim oddajnikom bi imel več možnosti, da bi klic nekdo slišal?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KlavdijC
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Avg 2009 16:26
Prispevkov: 1519
Aktiv.: 8.49
Kraj: Tolmin

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 04, 2011 4:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bom robinzon krusoe ipd..že vem kako se rešiti z otoka..Bolj ko bo šprical oddajnik bolje bo da kdo sliši..Iskrišče je zanimivo.
Namesto pip piiip pip je bolj bzz bzzzzz bzz ampak morse je morse. No mislim tudi tako in drugače, če bo vsaj osnovnega materijala dovolj in pri roki.
No če pogledamo tako je pa da če se dobi pri roko karkoli elektronskega se da sestaviti majhen oddajnik.. Kot žebljarček( osnovni oscilator z enim bfjem ter končno stopnjo z pač kar je pri roki.) Najlepše kar se da močnejši. Dolgo resonančno žico za anteno.( Po frekvenci oddajanja). Mejdun da se da samo s kakim watom energije v morse sistemu izjemno daleč priti. Več na moči? Bolje je. Zato ni neumno poznati osnov porazdelitev frekvenčnega spektra. Da te kdo tudi sliši seveda . Tisti pa po moje bo posredoval info naprej. Na kvju CW 3,5Mhz.Višje frekvence se večajo zahteve izdelave. Tako da z mpar žeblji na ukvju bo bolj teško.hi Če gre za življenje pač plus minus od nosilca ali malo pivkanja na oddaji ni takrat tako pomembno. Tudi baterije se da samo narediti.. Le različne materijale zbrati skup. Skratka. Več kot je človek v tehniki ,bolj bo iznajdliv. Kot knjiga Julesa Verna Skrivnostni otok. Že to je uspeh. Le da ima človek le kar seda ropotije okoli sebe za osnovo te ispeljave.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 04, 2011 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iskrišče ima dosti večji frekvenčni spekter. Ko se gre zares, je včasih dobro čim bolj "posvinjati" radioamaterske frekvence s SOS klicem, je vsaj večja verjetnost, da bo nekdo "znorel" in šel iskat (locirat) izvor. Če je lokacija sredi Tihega oceana, bi kdo celo resno vzel klic in tja poslal reševalce.

Med žicama, ki sta v ognju na različnih višinah, se pojavi napetost, a za 200V bi rabil kaskado ognjev (množina?), ki se ne dotikajo.

Arrow @sebastjant: dajte, prosim stran tista dva 10M upora pri 200V in namesto njiju tja dve 75W žarnici.
Zanima me namreč, če pri velikem toku iz katode pride do Peltierjevega efekta in s tem do hlajenja katode. Saj ni važno, če ne oscilira, a ko se na drugo stran žarnic priklopi 200V, steče tok in barva katode bi se morala spremeniti na temnejšo (hladnejša žica). Samo to me zanima, če se ohladi, ali segreje.
Upam, da bo 200V vir zdržal. Hvala.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
borber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2005 8:40
Prispevkov: 3111
Aktiv.: 13.94
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 04, 2011 8:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekako se mi zdi, da ta lampa ne deluje toliko na elektrone ampak bolj na ione, anione, ker je napetost na anodi pozitivna. Se motim?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Čet Avg 04, 2011 11:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

borber je napisal/a:
Nekako se mi zdi, da ta lampa ne deluje toliko na elektrone ampak bolj na ione, anione, ker je napetost na anodi pozitivna. Se motim?
Seveda.
Elektroni izhajajo iz vroče kovine. Iz hladne ne morejo, ker nimajo zadosti energije. Vroča je katoda, hladna pa anoda. Letijo pa vedno elektroni.

No, če je prevroče, pride tudi do izparevanja kovine, pri čemer se + in - privlačita, odleti pa tisto, kar je manj pritrjeno. Zato so žarilne nitke iz volframa, ki ima zelo visoko tališče.

Pa tudi, če bi grel anodo, bi elektroni, ki bi iz nje odleteli zaradi vročine, takoj spet prileteli nazaj zaradi električnega polja med anodo in katodo, kjer pozitivna anoda elektrone privlači. Katoda pa jih odbija, zato odletijo stran takoj, ko jih vročina izvrže iz strukture.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.38
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 05, 2011 3:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

igo je napisal/a:
@sebastjant: dajte, prosim stran tista dva 10M upora pri 200V in namesto njiju tja dve 75W žarnici.
Zanima me namreč, če pri velikem toku iz katode pride do Peltierjevega efekta in s tem do hlajenja katode. Saj ni važno, če ne oscilira, a ko se na drugo stran žarnic priklopi 200V, steče tok in barva katode bi se morala spremeniti na temnejšo (hladnejša žica). Samo to me zanima, če se ohladi, ali segreje.
Upam, da bo 200V vir zdržal. Hvala.


Na žalost tega ne morem narediti, ker to ni moja "trioda". Vse sem našel na spletu, pa se mi je zdelo zanimivo za objavo.
Vidim pa, da eni verjamejo prikazanemu, eni pa ne....................

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 11 Okt 2006 19:11
Prispevkov: 3638
Aktiv.: 17.03

PrispevekObjavljeno: Pet Avg 05, 2011 9:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sebastiant je napisal/a:
Na žalost tega ne morem narediti, ker to ni moja "trioda".
Sad
sebastiant je napisal/a:
Vse sem našel na spletu, pa se mi je zdelo zanimivo za objavo.
Applause
sebastiant je napisal/a:
Vidim pa, da eni verjamejo prikazanemu, eni pa ne....................
Na koga in zaradi česa pa tole leti?

Že dalj časa je znano, da je ogenj prevoden. Če bi bila tik nad gorilnikom (v najbolj vročem ognju) kovinska mrežica, bi bil pa še mnogo bolj prevoden (to je bilo pred leti v nekem članku o raketnih motorjih, prevodnost pa je odvisna od vrste kovine).
Oscilacija me sicer ne zanima, pač pa le morebitno hlajenje katode zaradi toka.

_________________
Teoretično je praksa posledica teorije, praktično je pa ravno obratno. (igo 2001)
LP, Igor
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.38
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 06, 2011 8:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

igo je napisal/a:
.......Na koga in zaradi česa pa tole leti?........


To leti na osciliranje, mogoče sem malo nerodno napisal, pogovarjal sem se namreč z dvema gospodoma, ki sta izrazila dvom o delovanju multivibratorja.
Najbolje bi bilo tole zadevo sestavit in videti ali deluje.

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - splošno Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 79 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group