www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava tiskanih vezij

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
madzi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Sep 2003 10:46
Prispevkov: 315
Aktiv.: 1.41
Kraj: Pragersko, Dragonja vas, Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 13, 2003 11:07 pm    Naslov sporočila:  Izdelava tiskanih vezij Odgovori s citatom

Ker doma nimam fotopostopka za izdelavo tiv sem se odločil da predelam printer da bom lahko printal na ploščice. Zdaj pa me zanima če ima kdo kakšne izkušnje s tem in kakšen je rezultat ??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
castro
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Sep 2003 0:19
Prispevkov: 72
Aktiv.: 0.32

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 13, 2003 11:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolikor sem sam spremljal debate po forumih na to temo, se mi zdi, da je zadeva bolj eksperimentalna. Po mojem mnenju je fotopostopek veliko bolj ekonomičen (kar se tiče denarja in pa seveda živčnih končičev Very Happy ).

LP, Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
madzi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Sep 2003 10:46
Prispevkov: 315
Aktiv.: 1.41
Kraj: Pragersko, Dragonja vas, Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 13, 2003 11:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Meni je ta zadeva všeč zato ker ne rabiš toliko stvari za končan tiv (fotosprej, sušit moraš, osvetljevat, razvijalec, potem pa komaj jedkaš). Za mene ki bi naredil MOGOČE 1-2 tiv na mesec se mi zdi to boljša rešitev.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
mhd
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Sep 2003 20:51
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.57
Kraj: M. Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 14, 2003 12:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej pod temo "Laserska izdelava TIV" tam smo to temo že obdelali.
Jaz sem nekaj poskušal in prišel do spoznanja da ne gre! Prvenstveno je problem v principu 'trdo na trdo' Smile. Normalno imajo laserski tiskalniki trd - nepodajajoč osvetljevalni valj, spodnji valj ki pritiska papir na osvetljevalni valj in zaradi nasprotnega električnega naboja poskrbi za prenos tonerja na papir pa je mehak, gumijast. Torej trd valj in mehki za prileganje. Ploščica pertinaksa je trda in ni dobrega naleganja.
Če najdeš tiskalnik z mehkim (podajajočim) osvetljevalnim valjem pa si na konju. Zna sicer biti problem tudi zaradi debeline ploščice, vendar je to še kar rešljiv problem.
Potem imaš še varijanto, da tiskaš na folijo za laserske tiskalnike in prelikaš, še bolje na specijalno folijo namenjeno ravno temu.
Prva varijanta meni delno uspeva, tako sem naredil PICee a to je že druga zgodba - parodija Smile. Imam cel postopek poslikan a me je preveč
sram, da bi to objavil tukaj Smile.
Zdaj sem se spomnil še na tiste posebne folije za likanje na majce ... to bi trebalo poskusiti!

lpm
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
boco
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 9:42
Prispevkov: 919
Aktiv.: 4.13
Kraj: Ptuj/Kranj/Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 14, 2003 7:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mhd, daj objavi te slike, pa nikar se ne sramuj.Če človek poiskuša nekaj novega, se marsikaj zgodi in bi na to moral biti ponosen- ker hoče nekaj narediti.
No, jaz imam z likanjem kar nekaj izskušenj pa moram rečti, da za 1-2 TIV na mesec pride kar v poštev.Na žalost še vedno nimam časa, da bi celoten postopek pofotografiral in ga objavil, vendar, ko bo prvič možno bom to storil.
Dokler ne pogruntaš, je pač treba biti vztrajen.
LP
Boco
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
madzi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 24 Sep 2003 10:46
Prispevkov: 315
Aktiv.: 1.41
Kraj: Pragersko, Dragonja vas, Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 14, 2003 10:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To z likalnikom sem že nekaj časa nazaj preizkušal ampak so se mi vezice vedno razpacale postale so debelejše kot na foliji pa še laserskega printera nimam doma tak da sem nehal eksperimentirat.
Kaj pa ce bi predelal ink jet tiskalnik pa bi v kartušo vlil alkohol?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
PPG78
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jul 2003 14:09
Prispevkov: 2321
Aktiv.: 10.42
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 14, 2003 11:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi sam sem že poskusil z press'n'pell folijami, vendar je bila vse skupaj ena velika polomija, tako da sem ostal na fotopostopku. Problema sta bila dva:
1. Folija je po zunanji strani (tam kjer se dotikaš z likalnikom) zelo gladka in je laser ni uspešno potegnil skozi, tako je se je vse skupaj ustavilo nekje na pol poti. Rešitev je bila v tem da sem folijo nalepil na navaden list papirja in jo poslal skozi.
2. Prenos iz folije na baker. Ko sem pogrel folijo mi je vedno malo "zaplesala" tako da mi ni uspelo narediti enega lepega prenosa. Po nekaj poskusih sem obupal.

Sem mislil da bo zadeva pospešila izdelavo vezij, ampak žal ni bilo tako.

LP, Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Lagrange
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Okt 2003 10:07
Prispevkov: 164
Aktiv.: 0.74
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2003 10:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadnjih nekaj dni si pulim lase ob spravljanju tonerja iz folije na baker.

Imam Zweckform 3551 folije. Ce printam na eno stran, se toner bolj slabo prime (luknjice) in se ob "peglanju" tudi lepo odlepi. Ce pa zadevo printam na drugo stran je ravno obratno. Lepo se prime vendar ga ne spravim "dol".

Po prebiranju postov sodec je imel se najvec uspeha Boco. Zato me zanima katere folije si uporabljal.

Se link s parimi nasveti:

http://www.awrr.com/pcb.html

V tem clanku je omenjeno: "Get some high quality coated printer paper (not the glossy photo paper)."

A mogoce kdo ve kaj bi to bilo? Se bolje: a mogoce kdo ve kje se to da kupiti?

P.S. Rezultati so zaenkrat bolj slabi in imam ze poln kufer ciscenja ploscic. Ampak se iz principa ne vdam v usodo.... No vsaj za enkrat se ne.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mhd
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Sep 2003 20:51
Prispevkov: 127
Aktiv.: 0.57
Kraj: M. Sobota

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2003 1:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot si že zasledil sem tudi jaz poskusil z likanjem ipd. Na koncu sem pristal na navadnem foto postopku. V vsakem primeru je kvalitetnejše, da drugih problemov ne omenjam. Osvetljujem z eno navadno varčno žarnico 20W iz Merkurja za 1000sit, v škatli od čevljev oblečeni v alu folijo. Ker delam te zadeve redko, kupujem foto oslojene plošče. Najboljša do sedaj je bila ena z modro folijo 160*160 za 1000sit. Mislim, da sem iz tega kosa naredil že vsaj pet projektov. Osvetljevanje 10minut. Ene iz STP elektronike rabijo par minut več, npr 12minut. Če bi več tega delal bi pa tudi sam lakiral. Prvič sem odrezal 1*10cm trak in ga z vzorcem črt različno osvetljeval - pokrival, tako da sem dobil rezultate od 5 do 15 minut po 30sec. Dejansko se potem vidi koliko imaš lahko rezerve in koliko moraš biti točen. Zadeva sploh ni kritična, za prvo omenjeno ploščo so dobri časi od 7 do 13 minut. Razviješ potem v pol litra mlačne (ne mrzle) vode z 5ml cevosana (ena žlička za sirup).
Drugo sploh več ne bom poskušal, ker nima smisla!

lp Mitja
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lagrange
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Okt 2003 10:07
Prispevkov: 164
Aktiv.: 0.74
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 18, 2003 2:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Do sedaj sem uporabljal fotopostopek. Vendar ima glede na to, da naredim malo projektov ene par pomankljivosti:

1. Ploscice niso ravno poceni....

2. Ne morem jih kupiti na zalogo. Posledicno moram za vsako zadevo hodit v trgovino.

3. Imam se kar nekaj neoslojenih ploscic, ki bi jih rad porabil.

4. Laka se mi splaca kupovati, ker se mi obicajno pokvari predno ga porabim. Pa se pozimi ga nimam nikjer susiti.


Za bolj delikatne zadeve pa se vedno prisegam na fotopostopek.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 69 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group