www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

HM-TR in ENABLE
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Periferija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sundancer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Avg 2004 22:30
Prispevkov: 374
Aktiv.: 1.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 10:58 am    Naslov sporočila:  HM-TR in ENABLE Odgovori s citatom

Zivjo,

na AVR imam priklopljen HM-TR-TTL RF modul, z njim oddajam temperaturo, ki jo avr zmeri s pomocjo DS1820. RF modul ima ledice za TX(rdeca) in RX(zelena). Kadar imam omenjeni modul v ENABLE nacinu s pomocjo pullup upora (10k) zadeva deluje tako, da pri oddajanju posveti rdeca ledica in na sprejemni strani posveti zelena. Ce pa ENABLE pin vezem direktno na AVR PORTB (ta je nastavljen kot output in v casu delovanja vrednost porta na 255) pa na oddajni strani RF modul spet posveti rdece vendar na sprejemni strani ne dobim nicesar.
Sprasujem se kaj bi lahko bil vzrok. Potencial pullup upora in AVR porta sem meril s PoScope in testiral z ledico. Napajanje sem ukradel iz USBja prek Volkovega programatorja. Vezje za sprejem je na locenem protoboardu s svojim napajanjem.
Ce sem napisal nerazumljivo ali pomankljivo me opozorite Smile
Po potrebi narisem in prilozim shemo, zaenkrat imam na protoboardu.

Prosim za ideje/nasvete kaj naj spremenim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.30
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 11:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kje si kupil modulčke?

LP Mare
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Mar 2004 21:35
Prispevkov: 561
Aktiv.: 2.52
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 11:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poskusi potem ko ENABLE pin daš na visok nivo počakati nekaj časa (100 - 200 ms), potem začni s pošiljanjem podatkov. Nikjer ne piše koliko časa rabi modul ko ga "zbudiš" da začne normalno delovati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sundancer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Avg 2004 22:30
Prispevkov: 374
Aktiv.: 1.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 2:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@sscott: prek svet-el.si ampak so mi zaracunali mastno , pribili DDV + postnino iz HK sem jim placal tako da pri njih ne kupujem vec nic

@Vlado: sem probaval timinge in na koncu dal kar PORTB=0xff; [slovenščina je zame švedska vas] da so pini skoz na 1 in probal tudi razlicne pine
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Mar 2004 21:35
Prispevkov: 561
Aktiv.: 2.52
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 3:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predlagam ti da preveriš z LED ali imaš na port.b tisto kar želiš (1/0).
Lahko pa poskusiš tudi z zunanjim pull up uporom.
Podatki od Hoppe-ja so res zelo skromni tako da iz dokumentacije težko dojameš kako mora biti.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 6:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sundancer je napisal/a:
prek svet-el.si ampak so mi zaracunali mastno , pribili DDV + postnino iz HK sem jim placal tako da pri njih ne kupujem vec nic


In koliko si plačal, in kje se jih da sicer dobiti.
Pdf izgleda privlačen in tudi jaz bi se rad poigral z njimi...

Malo sem guglal in dobil prodajalno Futurlec . Tam prodajajo te module po cca 20 US$ . Verjetno tudi oni pribijjejo kake davke in poštnino.
Zame je ta trgovina nova, in ni mi všeč, ker se ne da plačati preko PayPall-a, ki ti daje neke vrste garancijo. Pa me zanima, ali ima kdo od vas dobre izkušnje s to trgovino.

Pozdrav
VS
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 6:34 pm    Naslov sporočila:  Re: HM-TR in ENABLE Odgovori s citatom

Da se vrnem na vprašanje:
sundancer je napisal/a:
na AVR imam priklopljen HM-TR-TTL RF modul, z njim oddajam temperaturo, ki jo avr zmeri s pomocjo DS1820. RF modul ima ledice za TX(rdeca) in RX(zelena). Kadar imam omenjeni modul v ENABLE nacinu s pomocjo pullup upora (10k) zadeva deluje tako, da pri oddajanju posveti rdeca ledica in na sprejemni strani posveti zelena. Ce pa ENABLE pin vezem direktno na AVR PORTB (ta je nastavljen kot output in v casu delovanja vrednost porta na 255) pa na oddajni strani RF modul spet posveti rdece vendar na sprejemni strani ne dobim nicesar.


Seveda cuzam te besede iz prstov in so morda popolnoma zgrešene: Če z zunanjim dodatnim pullupom vezanim na portpin dela, se jaz ne bi preveč sekiral, in nadaljeval z delom.

Imam še eno dilemo: zadeva je half-duplex, se pravi jo je potrebno krmiliti - sprejem/predaja. Najprej sem mislil, da to opravljal Enable pin, pa to ni res...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sundancer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Avg 2004 22:30
Prispevkov: 374
Aktiv.: 1.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 7:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ce na enable pin pripeljes logicno enico potem je modul pripravljen tako na sprejem kot na oddajo (na sprejemu kuri 15mA, pri oddajanju 26mA). Ce ga povezes z maso gre modul spat kuri samo 1uA (datasheet).

S pullup uporom nisem zadovoljen, ker bi imel rad zadevo priklopljeno na baterijo in zelim, da modul spi kadar RF komunikacije ni.

Kar se tice halfduplex je pac tako kot z navadnim walkie-talkiem; naenkrat lahko govori samo eden. Zdaj pa odvisno od aplikacije. Jaz vsakih nekaj minut posljem po zraku izmerjeno temperaturo proti PCju. Iz PCja pa lahko dam zahtevo za ponovno merjenje. Problemov ce se katera od teh informacij zgubi nimam. Lahko bi pa napisal tako, da bi moral sprejemnik vsak prejet paket potrditi in ce ga ne bi v zglednem casu potem oddajnik poslje se enkrat. (tako kot dela TCP protokol).
Narocil sem jih pri svetu elektronike, s cenami je pa takole:
cena za dva kosa HM-TR-433-TTL je 19,80+DDV = 23,76 EUR
cena za dve anteni 433 MHz je 6 + DDV = 7,2 EUR
postni stroski HK + SLO = 5,83 EUR

Naletel sem pa na zanimiv bug in sicer termometer sem pustil celo noc prizgan in na racunalniku z bray++ terminalom spremljal kaj prihaja notri. V terminalu sem nastavil tako, da pred prejeto vrstico PC zapise uro. Potem sledijo podatki v obliki t1= XXY pri cemer je XX temperatura in Y decimalka (t1=235 pomeni torej 23.5 stopinj celzija). Ko sem dopoldan pogledal v terminal sem opazil tole:

Koda:

4:30:21.072> t1=265
4:36:14.821> t1=265
4:42:09.130> t1=265
4:48:03.314> t1=265
4:53:57.062> t1=265
4:59:50.373> t1=270
5:05:44.120> t1=270
5:11:37.932> t1=270
5:17:31.618> t1=270
5:23:25.427> t1=270
5:35:12.363> t1=270
5:41:06.046> t1=270
5:46:59.670> t1=270
5:52:53.044> t1=270
5:58:46.853> t1=270
6:04:40.104> t1=270
6:10:33.538> t1=270


ocitno je eden od RF modulov izpljunil se del firmwarea saj je med temi niclami tudi http://www.hoperf.com - to je pa spletna stran proizvajalca.

Torej ce bo kdo kaj delal s temi moduli naj za resne zadeve obvezno implementira in pri sprejemu tudi preverja CRC ter po potrebi naredi retransmission.

Se kaksna ideja kako naj resim tisto da s pullupom dela, iz AVRja pa ne? Da bi bil kriv timing koliko casa pred oddajanjem naj PORTB potegnem gor odpade, ker trenutno ima PORTB vse pine na 1 pa ne dela ce ENABLE pritaknem na katerega od njih.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9407
Aktiv.: 42.24
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 7:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

I n če daš vmes upor?
Enako kot si pull-up zvezal, samo da upor namesto na +5V zvežeš na PortB pin, ki je tudi na +5V?

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Vlado
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Mar 2004 21:35
Prispevkov: 561
Aktiv.: 2.52
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 7:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S tem modulom nisem delal, delal sem z RFM12 (ta pa se nahaja v tvojem modulu).
Pripni del tvoje kode in po možnosti shemo kako si povezal modul.
To kar ti je izpisalo na terminalu zgleda kot da se je modul resetiral ali pa postavil v config mod.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sundancer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Avg 2004 22:30
Prispevkov: 374
Aktiv.: 1.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 05, 2011 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Napaka v kodi. Sem mislil, da sem PORTB pustil na 0xff ampak sem ga v resnici ugasal takoj za tem, ko sem na uart zapisal podatke, in preden sta se zacela AVR in DS1820 ukvarjat z novo konverzijo sem ga spet prizgal. Sedaj dela. Hvala vsem za komentarje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 06, 2011 8:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sundancer je napisal/a:

Kar se tice halfduplex je pac tako kot z navadnim walkie-talkiem; naenkrat lahko govori samo eden.

Seveda, a pri walki-u imamo tipko za preklo sprejem/oddaja. Tega tukaj ne vidim.
sundancer je napisal/a:
s cenami je pa takole:
cena za dva kosa HM-TR-433-TTL je 19,80+DDV = 23,76 EUR
cena za dve anteni 433 MHz je 6 + DDV = 7,2 EUR
postni stroski HK + SLO = 5,83 EUR

Tukaj si se najbrž zatipkal, in je to cena po komadu in ne za dva kosa.
Če pa je za dva kosa, si dobil poceni, saj je sicer en kos 20 US$



snap.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  68.31 KB
 Pogledana:  9 krat

snap.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vlado
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Mar 2004 21:35
Prispevkov: 561
Aktiv.: 2.52
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 06, 2011 9:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vilko,
HM-TR nima posebaj pina za sprejem/oddaja, po oddajanju se modul po 5 ms postavi na sprejem, torej če neč ne oddaja potem je na sprejemu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sundancer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Avg 2004 22:30
Prispevkov: 374
Aktiv.: 1.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 06, 2011 9:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
sundancer je napisal/a:

Kar se tice halfduplex je pac tako kot z navadnim walkie-talkiem; naenkrat lahko govori samo eden.

Seveda, a pri walki-u imamo tipko za preklo sprejem/oddaja. Tega tukaj ne vidim.
sundancer je napisal/a:
s cenami je pa takole:
cena za dva kosa HM-TR-433-TTL je 19,80+DDV = 23,76 EUR
cena za dve anteni 433 MHz je 6 + DDV = 7,2 EUR
postni stroski HK + SLO = 5,83 EUR

Tukaj si se najbrž zatipkal, in je to cena po komadu in ne za dva kosa.
Če pa je za dva kosa, si dobil poceni, saj je sicer en kos 20 US$


Nisem se zatipkal.
Cena na kos je 9,90 EUR + DDV, dva kosa sta 19,80 EUR + DDV

Vprasaj kitajca po kaksni ceni ti proda ce kupis direkt.

Glede sprejem/oddaja je pa tako kot je Vlado napisal. Sicer nisem vedel za 5mS ampak modul sam poskrbi za to. Lahko se pa zanasas tudi na ENABLE pin, ker modul ce ni ENABLE ne dela nic.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.05
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 06, 2011 3:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sundancer je napisal/a:

Vprasaj kitajca po kaksni ceni ti proda ce kupis direkt.


A mi daš link, da pridem do kitajca, prosim.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Periferija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 67 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group