www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
ioanes
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 24 Feb 2012 13:10
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: Selška

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 1:57 pm    Naslov sporočila:  Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp Odgovori s citatom

Pozdravljeni

Zanima me smiselnost postavitve male sončne elektrarne s 50kWp.
Na voljo imam več kot 500m^2 strešne površine z naklonom 41° in odmikom od azimuta 60°, drugih ovir načeloma ni.
Glede na relativno velik odmik od azimuta naj bi bil pričakovan izkoristek 90% napram orientaciji direkt na jug.
Zanima me kakšno ceno naj bi dosegel. Trenutno imam ponudbo za 90k€.
Koliko časa traja od odločitve za in priklopa v omrežje.
Kakšne so cene zavarovanj?

Druga stvar pa je, kako naj prijavim dejavnost, kot sp ali kot dopolnilna na kmetiji?

Na sončno elektrarno zgledam zgolj kot investicijo.

Lep dan


Nazadnje urejal/a ioanes Sob Feb 25, 2012 9:14 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 2:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozabi.

Rentabilnost je bila na celo takrat na meji, ko so ta jajčka na veliko zalivali z nenormalo visokimi subvencijami. Čas povrnitve stroškov 10 do 15 let, če nič ne crkne, kar je utopija. Življenska doba panelov je smešno kratka.

Ampak te zgodbe je končno konec (država je bankrotirala zaradi subvenciji in ostale Robin Hood ekonomije) in tako je fotovoltaika finančen polom, če misliš tisto revščino od elektrike prodajati v omrežje (drugo je če sedaj tja s helikopterjem voziš nafto za agregat). Čas povrnitve investicije 100 let in več, če ni nobenih obratovalnih stroškov, kar je fantastika (brez pridevnika znanstvena).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
malci
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2007 21:05
Prispevkov: 792
Aktiv.: 3.93
Kraj: Polhov Gradec

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 2:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
država je bankrotirala zaradi subvenciji


je bankrotirala, a ne zaradi subvencij. Le te plačujem vsi porabniki el. energije v obliki prispevka po ne vem katerem členu.....(poglej položnico)

lp
uroš

_________________
Elektronika za hobi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.86

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 2:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se mi je zdelo malce čudno kaj je cena panelov na ebayu začela tako padati
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 3:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@malci

Govorim o državni subvenciji, ki je prišla zraven odkupne cene energije. Pač država je bedno razmetavala davkoplačevalski denar, dokler ni ckrknilo vse kamor so subvencije segle (kmetijstvo, banke, solar in podobne zadeve vkljućno z državo).

Subvencije so bomba H ekonomije. Če jo uporabiš pametno in v dovolj majhni količini, imaš velik profit. V nasprotnem uničijo vse, tudi državo, ki jih je uporabila in ne samo tistih področij, kjer so zadevo uporabili.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.07
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 4:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že tako se ne splača na 500mm^2 oziorma 5m^2 pa sploh ne.
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 5:17 pm    Naslov sporočila:  Re: Smiselnost postavitve sončne elektrarne 50kWp Odgovori s citatom

ioanes je napisal/a:
Pozdravljeni

Zanima me smiselnost postavitve male sončne elektrarne s 50kWp.

Lep dan

Sem mislil, da boš s njimi ogreval vodo, se bi ti verjetno bolj splačalo, samo moraš menjati za takšne, ki to omogočajo.

Kaj pa, če bi za spremembo, če imate kaj prida vetra tam oddal kos parcele v najem, da bi tam postavili kakšno veterno elektrarno ali več? Meni se nezdi preveč neumna ideja, nevem kako je pa tukaj s stroški. Tu gledam bolj na to koliko je lahko pameten kmet napram okoljevarstvenikom.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 5:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš svoj denar, ali če si SP se ti izplača. Če pa misliš jemati kredit v ta namen.... jaz nebi.
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rok245
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2008 7:54
Prispevkov: 131
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 7:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

mogoče si mislil 500m^2 ??
ja pred kratkim sem se zanimal za 20kWp spodaj pripenjam izračun. Šlo naj bi se za elektrarno na ključ na streho ki ima 165m^2 (83 modulov dimenzij 1,640x1,012m).
Moduli so fiksni, njihov nagib znaša 37°, azimut = -28°. mnenje ? splača se če imaš denar,za kredit pomoje se ne splača. Naj bi bila investicija povrnjena v 7ih do 8ih letih.
Lp,Rok



soncna.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  83.43 KB
 Pogledana:  125 krat

soncna.png


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 9:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po 8-ih letih se ti povrne, po 10-ih moraš pa zamenjat polovico, da subvencija še naprej kaplja Silenced Minuis vzdrževanje sistema... Po mojem imaš eno leto dobička, to je pa vse.

Jaz se ne bi šel teh hecev. Res ne. Kar se mnogo bolj splača so sončni kolektorji.
Pozimi boš lahko celo hišo ogreval na toplo vodo iz kolektorjev, za poleti pa si postaviš parno turbino, ki ti proizvaja elektriko za lastne potrebe.

Pozimi prišparaš za ogrevanje, poleti za elektriko. Pa še začetna investicija je mnogo manjša.

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Rokic
Član
Član



Pridružen-a: Pet 28 Sep 2007 0:22
Prispevkov: 128
Aktiv.: 0.64
Kraj: Okolica Gorice

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 10:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

parno turbino? ti resno to?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rolando
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Okt 2011 0:22
Prispevkov: 15
Aktiv.: 0.10
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2012 11:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni smiselno postavit elektrarne, ker je amortizacijska doba približno 12 do 15 let, življenska doba pa 20 do 25 let. V tem času se izkoristek zmanjša. Tudi ne veš kakšni bodo pogoji priprodaji elektrike. Odpreti pa moraš s.p.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.86

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 6:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

aly je napisal/a:
Po 8-ih letih se ti povrne, po 10-ih moraš pa zamenjat polovico, da subvencija še naprej kaplja Silenced


To misliš menjavo zaradi izkoristka ali poškodb ali je še kakšen zakonski hec noter ?


>parno turbino? ti resno to?
Ne rabi biti para.

Lahko se uporabi tudi raznorazna hladiva kot so r407 ipd. zadeve. Za turbino vzameš scroll kompresor ki dela v obratni smeri.
Izkoristek je ranga 6%, veliko po zaslugi nizke delovne temperature (100°C)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ioanes
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 24 Feb 2012 13:10
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.02
Kraj: Selška

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 9:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

rok245 je napisal/a:
mogoče si mislil 500m^2 ??
ja pred kratkim sem se zanimal za 20kWp spodaj pripenjam izračun. Šlo naj bi se za elektrarno na ključ na streho ki ima 165m^2 (83 modulov dimenzij 1,640x1,012m).
Moduli so fiksni, njihov nagib znaša 37°, azimut = -28°. mnenje ? splača se če imaš denar,za kredit pomoje se ne splača. Naj bi bila investicija povrnjena v 7ih do 8ih letih.
Lp,Rok


Ja moja napaka, mislil sem 500m^2. Saj površim imam precej več, samo pri vseh je sleme še bolj S-J. Pri tej ponudbi naj bi se mi investicija povrnila v 6.8letih.
Sem pa dobil tudi ponudbo iz nemčije za komplet material po ceni 1k€/kWp.
Je pa potem problem montaža in samo vodenje projekta.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 25, 2012 9:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo

Upam da me ne bodo globalisti zaradi naslednje izjave predčasno zastrupili z brezpilotnim letalom Smile

Če pravite, da je pogoj za pridobitev subvencije za gradnjo sončne elektrarne s.p. potem gre za natrimano (podtaknjeno) taktiko odvzema premoženja.

Lp.

Darko

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)


Nazadnje urejal/a Profesor Einstein Pon Feb 27, 2012 9:40 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Naslednja
Stran 1 od 12

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group