www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Nizkoprepustni filter proti višjim harmonikom

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75545.44

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 05, 2013 1:11 am    Naslov sporočila:  Nizkoprepustni filter proti višjim harmonikom Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2005 8:40
Prispevkov: 3111
Aktiv.: 14.01
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 05, 2013 7:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Filter je vedno za virom harmonikov.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ivan2
Član
Član



Pridružen-a: Ned 06 Jan 2013 21:40
Prispevkov: 89
Aktiv.: 0.65
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 05, 2013 1:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če si zadevo prav predstavljam (?), bi rekel, da je razlika v tem, da cela zadeva porabi manj energije, če neželjene komponente signala filtriramo na vhodu ojačevalnika in jih torej sploh ne ojačujemo. Če bi neželjene frekvenčne komponente filtrirali po ojačitvi, bi za njihovo ojačevanje (po nepotrebnem) porabili dodatno energijo. Ivan
_________________
Na koncu se vse uredi (če se ne, pomeni, da še ni konec).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75545.44

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 05, 2013 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 05, 2013 1:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ivan2 je napisal/a:
Če si zadevo prav predstavljam (?), bi rekel, da je razlika v tem, da cela zadeva porabi manj energije, če neželjene komponente signala filtriramo na vhodu ojačevalnika in jih torej sploh ne ojačujemo. Če bi neželjene frekvenčne komponente filtrirali po ojačitvi, bi za njihovo ojačevanje (po nepotrebnem) porabili dodatno energijo. Ivan


Če neželene komponente daš stran že pred ojačanjem je tudi manj možnosti za prekrmiljenje aktivnega elementa ojačevalnika.

Po drugi strani pa nizkoprepustni filter za ojačevalnikom odfiltrira stran tudi del spektra šuma ojačevalnika, ki pade izven prepustnega pasu filtra...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
jozkoc
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jun 2010 13:32
Prispevkov: 450
Aktiv.: 2.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 06, 2013 2:34 am    Naslov sporočila:  Re: Nizkoprepustni filter proti višjim harmonikom Odgovori s citatom

MarE69 je napisal/a:
Recimo, da imam kos vezja, ki ima ojačanje več kot 1 in obrača fazo. Pasovna širina ojačevalnika je velika. Med vhod in izhod mu dodam en resonator, ki ima lastne frekvence tudi na višjih harmonikih, vendar tega nočem.


Če te pravilno razumem imaš narejeno povratno vezavo iz izhoda ojačevalnika na njegov vhod preko resonatorja. Nisi napisal kaj bi rad dosegel s takšno vezavo.
Spomnim se da sem pred leti nekaj podobnega izvajal tudi sam. Uporabil sem 12 MHz resonator s tremi nogicami ki sem ga priklopil na ojačevalnik z enim tranzistorjem v vezavi s skupnim emitorjem, torej vhod in izhod sta obrnjena za 180 stopinj isto kot v tvojem primeru. Srednjo nogico sem dal na maso, stranski pa na vhod in izhod ojačevalnika. Pred tem sem izmeril slabljenje preko resonatorja z generatorjem frekvenc in sprejemnikom (dB meter) in pri nazivni frekvenci je imel maksimalno slabljenje. Moj prvotni namen je bil izdelati ozkopasovni aktivni filter ki bi prepuščal pri 12 MHz ampak kolikor se spominjam mi je zadeva zaoscilirala tako da ni bilo od moje namere potem nič.

_________________
Nikoli ni tako dobro da ne bi moglo biti še boljše.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group