www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Normstahl garažna vrata - Nategovanje?
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Microchip PIC
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
xfce
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Jul 2011 8:06
Prispevkov: 521
Aktiv.: 3.38

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 14, 2012 8:27 pm    Naslov sporočila:  Normstahl garažna vrata - Nategovanje? Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

Doma imamo Normstahl garažna vrata, ki so stara 3 leta. Kakšno leto in pol so delovala normalno. Potem so se nek dan iz spomina izbrisali shranjeni daljinci. To sem dal ponovno v spomin in je lepo delovalo naslednje leto in pol. Potem so se pa ponovno ustavila, utripale so vse lučke - v navodilnih ni opisanega tega problema.

Krmilnik na pogonu sem resetiral, kakor piše v navodilih in vrata so spet delovala.. ampak samo nekaj časa. (dva dni) in potem so spet prenehala s delovanjem.


Seveda smo poklicali "serviserja", ta je lepo odvil en vijak zamenjal kartico, ki je na sliki in računal 170€ za popravilo. Luštno kajne?

Sam močno sumim na goljufijo. Nedelovanje 100% izvira iz mikrokrmilnika, ker se pač odloči, da ne bo odpiral vrat in to je to. Utripajo vse lučke in to je to.

Imate kakšne predloge kako prevohuniti ali je zanalaš tako narejeno, da nagaja? Notri je PIC18F452, ki sem ga že priključil na programator in mi je za enkrat uspelo prebrati EEPROM.
Načeloma bi lahko samo šlampasto napisali kodo tako, da ves čas zapisuje v EEPROM in se le ta izrabi in potem vrata ne delujejo in jim nikakor ne bi mogel dokazati, da so naredili za nalašč.
Čudi me tudi to, da je PIC na DIP podnožju, da se lahko enostavno zamenja? Hm..



DSC02420.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.13 MB
 Pogledana:  109 krat

DSC02420.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piflar
Član
Član



Pridružen-a: Čet 06 Dec 2007 17:56
Prispevkov: 246
Aktiv.: 1.24
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2012 12:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz bi najprej posumil na napajanje v garaži. Sam sem imel takšno izkušnjo, ko se mi je mikro čudno obnašal.

Da bi nekdo prihajal na vsake 3 leta kasirat 170€ Eh?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2012 9:56 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo

Zelo preprosto se da napisati algoritem, ki deluje določeno število ciklov potem pa začne nagajati.

Le voljo potrebuješ in karakter, da še to stvar vključiš v programski algoritem Smile

Lp.

Darko

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)


Nazadnje urejal/a Profesor Einstein Čet Mar 15, 2012 1:48 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
s56al
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Sep 2005 12:03
Prispevkov: 740
Aktiv.: 3.33
Kraj: JN66SI & JN76TM

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2012 10:56 am    Naslov sporočila:  Re: Normstahl garažna vrata - Nategovanje? Odgovori s citatom

xfce je napisal/a:

Notri je PIC18F452, ki sem ga že priključil na programator in mi je za enkrat uspelo prebrati EEPROM.

Načeloma bi lahko samo šlampasto napisali kodo tako, da ves čas zapisuje v EEPROM in se le ta izrabi in potem vrata ne delujejo in jim nikakor ne bi mogel dokazati, da so naredili za nalašč.

Čudi me tudi to, da je PIC na DIP podnožju, da se lahko enostavno zamenja? Hm..


Prebral si podatkovni ali tudi programski segment FLASH pomnilnika? Če tudi slednje, me preseneča, da ga niso zaščitili pred branjem.

Nekateri člani družine PIC18F... imajo možnost, da sami sebi vpišejo ne samo podatkovni ampak tudi programski del FLASH pomnilnika, če je s konfiguracijskimi biti to omogočeno. Posledično torej lahko mikrokontroler sam sebi "pokvari" program. Za 18F452 sicer nisem preverjal, zagotovo pa to znata 18F258 in 18F458.

Na novi kartici je enak PIC? Poskusi prebrati tudi tega in primerjati z vpisom v PIC-u na stari kartici. Če se razlikujeta, lahko probaš prepisati vsebino starega z vsebino novega in poskusiti, ali se bo stara kartica obnašala kaj drugače...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3366
Aktiv.: 15.78
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2012 11:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Normstahl GmbH | Normstahlstraße 1-3 | 85366 Moosburg | Germany | T: +49 (0) 8761 - 683-0 | info@normstahl.com - zgleda, da gre za original nemško firmo z zastopniki po večjem delu Evrope. To zna biti problem, ker če boš v Nemčijo kaj vprašal, bodo tvoje vprašanje takoj poslali v državo, iz katere si vprašanje poslal.
Bi se pa vseeno poskusil pozanimati, ali gre za tovarniško napako, ki bi jo zastopniki morali brezplačno odpraviti, ali za kaj drugega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.86

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2012 11:37 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko je samo slabo napajanje in čip ne zmore uspešno zapisati v eeprom - kaj pa tam zapiše je pa druga stvar oz. kaj bi tam sploh imel za pisati
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2012 2:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sicer ne poznam omenjene elektronike (se ne ukvarjam več s tem), ampak od časa do časa so obstajale elektronike (ne samo pri Normstahlu), ki so imele težave s spominom. Lahko je bil programski problem, ker so dostikrat kasnejše enake plošče z drugim SW delovale, včasih pa so tudi kaj spremenili, kar bi lahko namigovalo na slab HW design. Rešitev je bila samo menjava plošče, saj nemci niso kaj dosti popravljali zadev (če pa so je popravilo prišlo dražje od nove elektronike), predvsem pa niso nikoli posodabljali SW na starih platah. Z obzirom da je zadeva stara 3 leta bi težko kaj dosegel, karkoli bi poskušal glede tovarniške napake.
Sicer so na večini plošč zunanji EEPROMi, ki omogočajo preko miljon zapisov, tako da bi težko rekel da je EEPROM izrabljen.
Glavni problem je bil vedno prestroga varnostna pravila - namreč 10 kg dovoljen pritisk se sicer sliši veliko, je pa za neka srednje velika vrata malo. In če zadevo montiraš poleti, ko se vrata gibajo lažje, imaš pozimi problem, ko je vse mrzlo, vrata se gibajo težje in elektronika pač ustavlja, ker preseže dovoljeno mejo. Delna rešitev je bila da si vrata med učenjem malo obremenil (z roko držal nazaj), da si tako elektroniko naučil na "težja" vrata kot so v resnici.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Azrael
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Jan 2009 19:46
Prispevkov: 4432
Aktiv.: 24.01
Kraj: Gorje

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 15, 2012 2:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še en glas več za problem z napajanjem.

Vendar, če res lahko prebereš vsebino obeh mikrokontrolerjev, potem zapiši vsebino novega v stari mikrokontroler, če se vsebini seveda razlikujeta (seveda shrani vsebino iz starega mikrokontrolerja!).

Če vpis ne gre, nabavi drug mikrokontroler in ga sprogramiraj z vsebino novega in testiraj staro kartico. V tem primeru, je povsem mogoče, da je mikrokotroler iz nedelujoče plošče doživel preveč prepisovanj in veš, da boš v nekaj letih spet menjal mikrokontroler, razen, če z reverse ingeniring spiseš program za mikrokontroler, ki bo reduciral ali sploh odpravil pisanje v EEPROM.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
xfce
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Jul 2011 8:06
Prispevkov: 521
Aktiv.: 3.38

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 27, 2012 4:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morem sporočiti, da sem prekopiral EEPROM iz nove kartice in sem ga zapekel na staro kartico in deluje odlično že 5 mesecev. Novo kartico smo poslali nazaj in smo dobili vrnjenih 130€ kolikor naj bi stala kartica.

Očitno je nek SW bug. Verjetno je bilo še celo tako, da je delavec pobasal v žep 170€ moral bi pa zamenjati v okviru garancije (ni dal nobenega računa)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 27, 2012 5:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čakaj...po eni strani praviš da je delavec zamenjal kartico brez kakršnegakoli računa, po drugi pa da si kartico poslal nazaj. Kam nazaj? Nobena firma ti ne bo dala denarja nazaj razen če ima dokaz, da ti je kartico prodala, kar pomeni da je delavec izstavil nekakšen račun. Ne se takoj jezit da je goljufija. Jaz v 12 letih nisem izstavil niti enega računa - za to so skrbeli v pisarni. Ja, večinoma sem dal v podpis delovni nalog. A ne vedno. Poleg tega ne misli da bo nek serviser bral in programiral eeprome. Kot prvo ne zna, kot drugo mu to prepoveduje proizvajalec. To ni nobena goljufija ampak tržno obnašanje ter najcenejša varianta. Ja, itak da je ceneje sprogramirat nov PIC - ZATE ŽE! ampak ne gledat to iz tvoje strani ,ko si pač elektronik, ampak iz strani nekega uporabnika, ki o elektroniki nima pojma...tam bi bilo dražje, če bi serviser prišel po kartico, jo nesel na servis, popravil in spet drugič prišel ter jo nataknil nazaj...že japonci so dolga leta nazaj ugotovili da je daljnoročno najceneje zamenjati kartico.
Take in podobne probleme imajo prakticno vsi proizvajalci od časa do časa. Problem je ker garažna vrata (še)niso priključena na internet in posodobitev FW ni mogoča. Napake v SW se dogajajo - vedno so se in vedno se bodo. In to ni goljufija ampak to pomeni da je ta SW pač naredil človek, z vsemi napakami. Ja, in vcasih tudi to da fimra ni dobro stestirala zadeve pred prodajo, ampak povej mi eno firmo, ki nek izdelek testira leto ,dve preden ga da v prodajo? Če ne gre za vesoljsko tehnologijo, ga ni junaka.
Sicer imaš pa srečo, da si lahko prebral eeprom. Jaz sem imel svoje čase doma kar nekaj teh kontrolerjev in niti na enem nisem mogel prebrati programa, lahko sem mo izbrisal celoten čip. Hvala bogu, da si to lahko naredil. (pa ne se preveč hvalit pri njih da te ne bodo oglobili za kršenje avtorskih pravic...).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
xfce
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Jul 2011 8:06
Prispevkov: 521
Aktiv.: 3.38

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 27, 2012 5:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@protoncek

Načeloma je res kar praviš. Pri podjetju smo naročili serviserja. Ker pa račun ni prišel po pošti, kot je bilo rečeno (delavec je dobil denar na roke) in stvar sem tudi popravil in sem poklical. In so rekli pač če pošljem nazaj, da dajo denar. To je vse.

Se popolnoma strinjam s teboj, da je ceneje zamenjati kartico na terenu. Če bi bilo v garanciji in bi poslali kartico nazaj in če bi bilo serijska napaka sem jim bi splačalo v firmi to preprogramirati. Ampak stvar ni to, da sem jaz poceni popravil! S tem ko sem spremenil vsebino EEPROM-a sem dokazal, da je to SW napaka. Lahko bi tudi priklopil programator in bi vsakič spremljal vsebino EEPROM-a mogoče se povečuje neko število in se potem sesuje.

Moje mnenje je tako, da v podjetju točno vedo kaj je narobe, ker skoči program v eno napisano rutino (utripajo vse lučke) in točno vedo kje se je program zahakljal. In to se naredi očitno čez okoli 2 leti ko preteče garancija? Neverjetno. Definitivno je tako narejeno. Če je pa to zanalašč ali pač ne pa ne vem. Če je to serijska napaka bi bilo pošteno od njih da brezplačno zamenjajo (ker drugače pade sum na goljufijo?) Druga možnost je pa tudi, da je tukaj delovec nekaj pomutil...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 27, 2012 5:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glej, če si pristaš teorije zarote, potem OK. Ampak ti bom vseeno razložil, kako to gre.: oni NIMAJO POJMA, kaj je narobe, niti ne morejo izvedeti, saj so nemci tiho kot grob, kar je tudi prav, saj bi s tem, ko bi dali ven program omogočili drugim kopiranje. Drugič: oni NIMAJO POJMA kaj je to rutina, kaj šele kaj je to eeprom, da o programiranju niti ne govorim. Pa saj ne delajo servisov računalniški programerji, no...
To NI serijska napaka, že nekajkrat sem ti napisal da se je to dogajalo na različnih ploščah ,na različnih firmah in čisto naključno, ne po nekem vzorcu. Pred tvojo je obstajala E2500, in od teh je tako na oko v garanciji umrlo recimo 5%, potem izven garancije še kakšnih 5-10% tako v roku 2-5 let. Pa so vse lahko imele isti FW. Z nekaterimi izjemami (strele...) so vse umrle podobno kot tvoja, vse smo poslali na servis, vse dobili nazaj popravljene, vsakič sproti jamrali naj odpravijo to napako, oni vedno v odgovor da to ni serijska napaka, kaj je bilo narobe je pa itak vojna tajna.
Po dveh in več letih ne moreš pričakovati da ti bo kdorkoli to zamenjal zastonj. Garancija je toliko, kot je in konec. Seveda bi ti lahko šel v zasebno tožbo in uveljavljal stvarno napako ali kaj podobnega, ampak kako bi dokazal? V momentu, ko bi rekel da si prekopiral eeprom bi zadeva padla v vodo, saj si kršil avtorke pravice in bi ma koncu š ekazen plačal. Poleg tega bi imel mnogo več stroškov kot pa samo ceno kartice.
Sicer moje mnenje o normstahl pogonih na splošno: predragi ( vsaj včasih, kako je danes s cenami ne vem). Obstajajo cenejši, pa niso toliko slabši.
Elektronika crkuje, to vemo vsi, ki smo v tem.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 27, 2012 8:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na osnovi ene okvare je težko ugotavljati, ali gre za serijsko napako, ali ne.

protoncek je napisal/a:
V momentu, ko bi rekel da si prekopiral eeprom bi zadeva padla v vodo, saj si kršil avtorke pravice in bi ma koncu š ekazen plačal.

Kakšne avtorske pravice ?
EEprom so uporabili zato, ker se vsebina razlikuje od stranke do stranke. Vsebuje nastavitve vrat in koda daljinca, skratka podatke, ki so last uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 27, 2012 9:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

saj ni nobenega zunanjega eeproma, samo tisti, ki je v PIC-u. On je po moje mislil da je prebral program v novem PICu in ga sprogramiral v stari PIC. to po moje ni ravno legalno, podobno kot kopiranje nekega programa v win, mac,....ni legalno. Zato pravim da je zanimivo, da ga je sploh lahko prebral. Ponavadi so zaščiteni pred branjem.
In eepromi, oz. programi se prav nič ne razlikujejo od stranke do stranke...kaj misliš da monter pri vsaki stranki sprogramira pogon? Itak, ja...kot sem že rekel: sploh ne ve, kaj je to, kaj šele da bi programiral.
nastavitve pa niso del programa, te so po mili volji lahko tvoje, samo nimaš kaj z njimi početi brez osnovnega programa. Itak se motor sam nastavi in sprogramira - monter pritisne eno samo tipko in počaka, da se motor ustavi in to je to. Vpiše še daljinc in gre adijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 27, 2012 9:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da še vedno uporabljajo 40pinski PIC v DIP ohišju sem tudi jaz pristaš izjave oni NIMAJO POJMA
Takrat so nekomu naročili, da jim napiše program(mogoče celo isti delal PCB) in tako prodajajo že leta saj glede na to, da niso spreminjali vrat jim ni potrebno spreminjati krmiljenja. Napake so se začele pa šele po več letih ponavljati.
Dvomim da boš našel tako velik čip v kakšnem novejšem designu, in glede na to, da je vse na plati SMD bi lahko bil še MCU.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Microchip PIC Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group