www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

DS1820 1Wire ?
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Periferija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 12:19 pm    Naslov sporočila:  DS1820 1Wire ? Odgovori s citatom

Tistega, ki je kaj več delal z njimi in jih bolje pozna bi prosil, da malo bolj podrobno opiše sam protokol. Ravno sem si sprintal dokumentacijo, ter jo na hitro pogledal. Ni mi čisto jasno kako je z serisko številko? Kako jo preberem za posameznega, če je na vodilu več senzorjev. Kako berem temperaturo s posameznega senzorja...

P.S.
Senzorje sem ravno dobil kot "free sample"

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 1:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na hitro lahko ID pogledaš s temle: DS1820 . Nekaj na temo 1Wire stvari imam še doma. Bom popoldne prilepil če bo kaj uporabnega.

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 5:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala frenki, tisto sem pogledal. Sam ga ne namravam dati na PC ampak na mikrokontroler. Pravzaprav kar na testno ploščo. Pisanja programa se želim lotiti tako, da bo čim bolj "univerzalen" Zato moram sam protokol do podrobnosti poznati. Orginalno dokumentacijo sem snel si moram vzeti čas (ki ga ni Sad ) ter jo dobro preštudirat. Vsekakor pa bi bila dobrodošla kaka slovenska inačica, oz. kaka odprta debata na forumu na to temo. Sploh pa kak kompleten timing diagram.

lp
Silvo


Nazadnje urejal/a Silvo Tor Nov 04, 2003 7:01 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 6:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, verjamem, da tvoj namen ni bil priklop na PC. Tista varianta lahko posluži eventuelno za prebrat ID-je senzorjev in kako testiranje. Sicer sem pa sam čital tele Dallasove AN-je. Priznam pa, da "Search-a" nikoli nisem pripeljal do konca. Sam algoritem je razložen v "Application Note 187 1-Wire Search Algorithm", povezovanje z mikrokontrolerjem pa je po moje kar dobro razloženo v "INTERFACING THE DS18X20/DS1822 1-WIRE TEMPERATURE SENSOR IN A MICRO-CONTROLLER ENVIRONMENT Application Note 162". Kar nekaj informacij pa je še tule I-button . Verjamem, da si vse to že pregledal, bom pa te AN-je pripel ker tudi sam malo pospravljam vse skupaj Embarassed .

Lp, Frenki



app162_1wire.pdf
 Opis:
INTERFACING THE DS18X20/DS1822 1-WIRE TEMPERATURE SENSOR IN A MICRO-CONTROLLER ENVIRONMENT Application Note 162

Download
 Ime datoteke:  app162_1wire.pdf
 Velikost datoteke:  193.37 KB
 Downloadano:  101 krat


app187_1wire_search.pdf
 Opis:
Application Note 187 1-Wire Search Algorithm

Download
 Ime datoteke:  app187_1wire_search.pdf
 Velikost datoteke:  229.25 KB
 Downloadano:  73 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vse skupaj moram bolj podrobno prešudirat. Če prav razumem vsak senzor ima unikaten ID. Software v mikrokontrolerju ga mora prebrati ...torej samodejno mora zaznati koliko senzorjev je na vodilu. Če je progam pisan za branje nap. dveh mora delati tudi, če se eden ali oba zamenjata. Torej mora samodejno zaznati, da enega ni ter je na mesto njega drugi. Tole se mi ne zdi ravno enostavno napisat Confused Ni mi sicer jasno kako kako gre ... če sploh gre kako čitat ID posameznega, če jih je na vodilu več Question Laično ...literaturo sem le prelistal, če izvedem branje ID -ja na vodilu na katerem je več senzorjev. Kateri se bo odzval ? "Hitrejši" ? če ... kako naj jaz vem kateri je bil "hitrejši" Confused ali pa bodo kar vsi povprek "kokodakali" Question

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 10:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na klic se oglasijo vsi, nato pa naj bi se s selekcijo zmanjševalo oglašanje, tako da na koncu prideš do enega, drugega, ... Stvar je v AN187 po moje kar dobro opisana, nisem pa nikoli kopal tako daleč, da bi algoritem iskanja tudi pripeljal do konca. Mimogrede, malo sem še kopal po PDF-jih in našel še tole.


app2420_1wire_PIC.pdf
 Opis:
Application Note 2420 1-Wire Communication with a Microchip PICmicro Microcontroller

Download
 Ime datoteke:  app2420_1wire_PIC.pdf
 Velikost datoteke:  114.64 KB
 Downloadano:  61 krat

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 10:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem te za malenkost prehitel Wink tole sem malo prej našel tudi sam. Glede samega algoritem-a ter timing diagramov. Stvar se mi ne zdi zako zelo kritična saj imajo timing diagrami zelo široke razpone. Danes se mi ravno ne ljubi več bom pa jutri skušal napisat rutino, ki bo znala prebrati ID.
Citiram:
Na klic se oglasijo vsi, nato pa naj bi se s selekcijo zmanjševalo oglašanje
tegale ne razumem najbolj bom pa to najprej raziskal Wink Na vodilo bom sicer najprej dal enega ter mu skušal prebrati ID ko bo to delalo pa bom gor dal še enega. Dvomim sicer da so tako "pametni" da bi vedeli eden za drugega Wink ko stvar pregruntam bom seveda to napisal tukaj.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6553
Aktiv.: 29.41
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 11:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam sem odnehal iz dveh razlogov. Prvi je bil ta, da nisem videl neke ustrezne rešitve s katero bi to spravil v mikrokontroler ob predpostavki seveda, da počne še kaj razen omenjenega. Na koncu sem se odločil, da ID preberem takrat, ko je na vodilu ena sama naprava, kar je neprimerno enostavneje. Šlo bi eventuelno na PC-ju, čeprav se vsaj zame pojavi nek "bistroumni nesmisel Wink ". Recimo da imam na enem vodilu 3 DS1820 temperaturne senzorje, ki so postavljeni na različnih lokacijah. OK, Preberem posamezne ID-je, kako pa naprej? Kateri od teh se nahaja na lokaciji A, B, C, ...? Če iz tega dobim tri izmerjene temperature, pa ne vem na kaj se nanašajo si z njimi nimam kaj dosti pomagat Embarassed .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 04, 2003 11:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Kateri od teh se nahaja na lokaciji A, B, C, ...? Če iz tega dobim tri izmerjene temperature, pa ne vem na kaj se nanašajo si z njimi nimam kaj dosti pomagat
točno to je to kar sem zgoraj omenjal ...če se mi že odzivajo po nekim redosledu sam še vedno ne bom vedel kateri je kateri Embarassed Torej mora biti program recimo za 3 napisan tako, da bo imel neke vrste "setup" dam gor enega mu preberem ID ter tega zapišem v EE enako storim z drugem tretjim ... sedaj imam od vseh ID (seveda si bom tega moral nekako fizično označit na posamezen senzor, tako da bom vedel kam bom kakega dal. Dalje ni problem program ob inicializaciji preveri vsakega posameznega tudi, če bi enega zamenjal ne bi bil problem edino ne vem kako bi nap. pri treh na vodilu ob klicu ID -ja dosegel, da bi se odzval le eden. Nisem še toliko bral literature - mogoče obstaja instrukcija, da tiste z znanim ID-jem na vodilu izključiš Question

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 09, 2003 6:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimiv "primerek" je DS18B20 katerega sem prav tako dobil od Dallas-a kot "sample" Dam ga na termometer, katerega ASM najdete v forumu o programiranju. Vse lepo locira ID ga shrane prikaz temperature ni nikakor pravilen - dam gor drugega -dobil sem namreč dva. Isto ... V čem je problem ...seveda, če ne dela preberi navodilo Confused grem iskat datashet za DS18B20... Shocked zadeva ima rezultat meritve dolg 12bit-ov Ima konfiguracijski register v katerim je možno nastaviti "raster" ki je po prevzetih vrednostih 12 biten 0.0625 stopinje celzija. Lahko se nastavi 11Bit - 0.125 10bit 10 bit -0.25 9bit 0.5 stopinje celzija. Torej idealen primerek za izdelavo preciznega termometra.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rimci
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Apr 2003 19:01
Prispevkov: 461
Aktiv.: 2.07
Kraj: Prekmurje

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2004 10:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo sem eksperimentiral z DS1820. Stvar sicer dela vredu . Pojavi pa se mi tezava pri enem ds1820 da ko ga naprimer segrevam temperatura pada namesto da bi rasla. A mogoce gre za defekten DS 1820? Pa se to me zanima, koliko natancne so te zadevice cisto iz vasih prakticnih izkusnjah?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2004 10:14 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Pojavi pa se mi tezava pri enem ds1820 da ko ga naprimer segrevam temperatura pada namesto da bi rasla.

Tole je zelo čudno Shocked Če je defekten je to zelo čudno Shocked Ima še kako dodatno oznako ? Kot "moj" v zgornjem primeru Confused . Kam si ga povezal ? Na mikrokontroler ali PC ?

Kar se točnosti tiče navaden DS1820 bi moral biti po tovarniških karakteristikah biti točen na 0.5°C.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rimci
Član
Član



Pridružen-a: Sre 30 Apr 2003 19:01
Prispevkov: 461
Aktiv.: 2.07
Kraj: Prekmurje

PrispevekObjavljeno: Ned Jul 25, 2004 10:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Senzor nima nobene posebne oznake. Imam namrec dva enaka in en dela normalno drugi pa tako kot sem napisal. Prikljucenega pa imam na testni plosci na mikrokontroler.
Po tovarniskih karakteristikah pise res 0,5 C. Zanima me ali imate izkusnje v praksi in ali to res drzi?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gnioco
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Jan 2004 11:35
Prispevkov: 85
Aktiv.: 0.38
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2006 3:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da ne odpiram nove teme bom moj problem opisal kar tule:
S picem berem temperaturo iz treh ds1820 senzorjev, izpisujem temperaturo na lcd..
Vse deluje brezhibno, dokler so senzorji na protobordu. Ko jih dam na kabel dolg 2m, deluje vse še zmeraj vredu.Do tukaj ni problemov
Nato pa dam enega na malo daljši kabel (15m)...ta pa enkrat dela in enkrat ne. Ko pa priklopim še ostala dva (na kablu 2m) ne deluje noben več..
Ostala dva (tista na kablu 2m) delujeta lepo..seveda brez tistega na 15m kablu...
Ni mi jasno kaj bi lahko bil vzrok, zgleda kot da pride do prevelikega padca napetosti zaradi dolžine kabla, zato pic ne more določit pravilnega nivoja?
Senzorje napajam kar iz istega napajanja kot za pic, preko pull-up upora (4.7k), med DQ in maso senzorja pa sem dal še kondenzator 1nF (za odpravit parazit.kapacitivnost kablov...
Priklopil pa sem jih na mrežni kabel.
Glede dolžine kablov se mi zdi da ni problem..na internetu sem zasledil da se jih da priklopit na max.300m dolg kabel !!

Shema priložena,prosim za pomoč.



The Extension 'bmp' was deactivated by an board admin, therefore this Attachment is not displayed.

Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
NeoTO
Član
Član



Pridružen-a: Pon 28 Mar 2005 19:19
Prispevkov: 2751
Aktiv.: 12.35
Kraj: Trzic

PrispevekObjavljeno: Sob Jan 07, 2006 4:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj pa če poskusiš tisti pull-up upor zmanjšati? Ali pa ga raje daj direktno pred senzorje!?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Periferija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3  Naslednja
Stran 1 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group