www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Gobe
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
bray
Član
Član



Pridružen-a: Sre 19 Jan 2005 23:53
Prispevkov: 325
Aktiv.: 1.46
Kraj: Vransko

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 29, 2012 10:40 pm    Naslov sporočila:  Gobe Odgovori s citatom

Ker ste na forumu tudi gobarji bi prosil za malo pomoči. Wink
Poleg marel, ki te dni res noro rastejo je tole bera gobanov z današnjega sprehoda.
Zanima me, če so spodnje tri gobe na sliki tudi borovi gobani (kot zgornje tri) ali je slučajno možna kaka zamenjava za kaj neužitnega? Predvsem me malo bega oblika beta, ki je na spodnjih primerkih bol ozek pri zgornjih pa bol "nabit" in velikost luknjic na spodnji strani, ki so na eni gobi malo večje. Žal ne gobarim tako pogosto in tudi ne poznam tako dobro ostalih gob, da bi bil 101% in rajši vprašam.



IMG_5590 (Kopiraj).JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  175.46 KB
 Pogledana:  18 krat

IMG_5590 (Kopiraj).JPG



IMG_5591 (Kopiraj).JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  205.79 KB
 Pogledana:  6 krat

IMG_5591 (Kopiraj).JPG



_________________
I didn't know it was impossible when I did it!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 29, 2012 11:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole samo preko slike dajati neke definicije katero gobo imamo je izjemno težko. Včasih tudi nemogoče. Za razlikovanje gob je pomembno še marsikaj drugega ne samo izgled. Važno je da se gobo ogleda z vseh strani. plodovnica in bet nista dovolj. Razen tega je nekatere stvari potrebno potipati oziroma videti v živo. Mnogokrat je treba gobo tudi prerezati, ovonjati ali celo okusiti, da lahko približno določimo kakšen primerek imamo pred seboj. Končni rezultat pri definiciji, pa vsekakor predstavlja ogled trosov pod mikroskopom.

No bom vseeno poskusil ugibati. Na drugi sliki spodaj naj bi bil borov goban. Še posebej je treba pogledati, če je klobuk spolzek.

Na prvi sliki levo zgoraj je poletni goban.

Na drugi sliki zgoraj je goban, katerega točno ime je malo težje definirati, ker so vse gobe še mlade. Verjetno pa bo šlo za kostanjevko.

Kostanjevaka je užitna, dobra goba, ki pa se jo ljudje neupravičeno bojijo.

Na sliki je opaziti tudi lisičko, ki pa je za ta letni čas bolj kot ne redkost.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
bray
Član
Član



Pridružen-a: Sre 19 Jan 2005 23:53
Prispevkov: 325
Aktiv.: 1.46
Kraj: Vransko

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 29, 2012 11:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Volk...hvala za razlago.
No, pa nadaljujmo s "šnelkurzom". Wink
Sem prerezal in robovi med belim "mesom" in trosi so se rahlo obarvali (modrikasto) na štirih primerkih. Isto se obarvajo trosi na spodnji strani, če s prstom pritisnem. Tudi wikipedia pravi, da je ta pojav pri kostanjevki. Edino na najmanših dveh tega pojava pri pritisku na trose skoraj ni. Je sicer rahla razlika v odtenku ampak ne modrikasto.
Aja...klobuk na vseh deluje "žametno" in ni spolzek.



IMG_5593 (Kopiraj).JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  133.17 KB
 Pogledana:  6 krat

IMG_5593 (Kopiraj).JPG



IMG_5594 (Kopiraj).JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  124.61 KB
 Pogledana:  3 krat

IMG_5594 (Kopiraj).JPG



_________________
I didn't know it was impossible when I did it!


Nazadnje urejal/a bray Sob Sep 29, 2012 11:49 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.73
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 7:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem takšnih gob že veliko pojedel, pa sem še kar živ Very Happy . To so kostanjevke. če pa hočeš še bolj strokovno mnenje pa pojdi na gobarski forum in ti bodo potrdili moje mnenje.
Drugače pa so vse gobe užitne, nekatere samo enkrat druge pa večkrat (šala).
Najbolj pa so uporabne štorovke, jih lahko vsaj trikrat poješ s tem da greš odvajat na cedilo in jih opereš in ponovno pripraviš Laughing

_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kornjace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Sep 2011 23:26
Prispevkov: 421
Aktiv.: 2.75
Kraj: Goriška Brda

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 8:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lep pozdrav!

Danes sem se malo šel gobarja... Ampak problem pa je, ker razen dežnikov pa jurčkov ne poznam nobenih gob Very Happy ok pa še šampinjone s spa*a poznam Cool

No, mimogrede sem naletel na gobe v priponki. Zanima me, če kdo pozna te gobe? Ali so užitne...? hvala za pomoč!



DSCN4292.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.68 MB
 Pogledana:  15 krat

DSCN4292.JPG



_________________
Failure is always an option.


Nazadnje urejal/a kornjace Pon Okt 08, 2012 10:44 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.73
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 9:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Podobne so plemeniti sirovki, samo glede na sliko sigurno niso, ker sirovka predvsem starejša ima votel bet in pri prerezu beta se pocedi oranžen mleček. Pa tudi pri samem transportu sirovka rahlo na otiščanih mestih malo dobi zelenkasto modro barvo. Rastejo pa bolj na vlažnih terenih.
_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 10:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kornjace je napisal/a:
No, mimogrede sem naletel na gobe v priponki. Zanima me, če kdo pozna te gobe? Ali so užitne...? hvala za pomoč!


Slika je precej slaba. Po taki sliki ugotavljat vrsto gob je težko. Tale slika je v celoti preveč rumena.
Razen tega bi bilo fino, če bi kak primerek prerezal. Ali se iz odtrgane gobe cedi kak mleček ? In kakšne barve je ta mleček? Je bet votel ali je poln ? Na sliki se vidi le spodnji del beta. Lahko je višje že votel.

Takole na hitro bi lahko rekel da se gre za Lactarius evosmus. Je sicer strupena, a ni nevarna, ker pekoče gobe nihče noče jesti.

kolikor poznam gobe ni nobene tej podobne, ki bi bila smrtna ali hudo strupena. So pa vrste, ki so precej pekoče. Lahko poizkusiš delček beta, če sok peče ?

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.


Nazadnje urejal/a VolkD Ned Sep 30, 2012 10:43 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kornjace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Sep 2011 23:26
Prispevkov: 421
Aktiv.: 2.75
Kraj: Goriška Brda

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 10:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bom jutri priskrbel nove slike ob dnevni svetlobi, pa poskušal tudi prerezat kako gobo. Sem pa tudi po spletu malo brskal... zdi se mi da so podobne tem gobam.

Če kaj pomaga... Dobil sem jih po več skupaj, pod listi...

Za enkrat pa hvala za pomoč Dancing

_________________
Failure is always an option.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 10:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kornjace je napisal/a:
Sem pa tudi po spletu malo brskal... zdi se mi da so podobne tem gobam.

Uff meni se pa ne zdijo prav nič podobne. Tvoje imajo precej gostjše trosovne lističe. Razen tega lističi segajo do beta. Pri tejle rdečelistki pa ne.
Tvoje imajo klobuk spodvihan. Rdečelistke pa ne, razen ko so še v zelo zgodnji razvojni fazi. Klobuk je pri rdečelistki na sredini vboćen navzgor in tvori nekakšen hribček, pri tvojih gobah, pa je klobuk na sredini konkaven. Rdečelistka ima le izjemoma vidne kolobarje. Pri tvojih gobah so kolobarji lepo vidni pri vseh primerkih.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 10:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj če bi za gobe naredili novo temo? Think Ker tole kar raste in raste, zunaj pa še kar dež Razz
_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

aly je napisal/a:
Kaj če bi za gobe naredili novo temo? Think Ker tole kar raste in raste, zunaj pa še kar dež Razz

Imaš prav. Mogoče pa med elektronike privabimo še kakega determinatorja.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kornjace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Sep 2011 23:26
Prispevkov: 421
Aktiv.: 2.75
Kraj: Goriška Brda

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 30, 2012 10:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No tako se pa loči pravega gobarja od laika Very Happy

Bom jutri priskrbel boljše slike, da bi prišli temu "misteriju" do dna!
Hvala volk

_________________
Failure is always an option.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75552.14

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 7:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Nace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 12 Maj 2003 0:12
Prispevkov: 828
Aktiv.: 3.73
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 8:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prejšnji teden sem jih tudi jaz kar precej našel in nabral. Prvo, ki jo utrgam očistim in pojem že kar v gozdu, doma pa malo posolim in dodam malo olja - solata.
_________________
LP Nace
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.62
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Okt 01, 2012 8:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gob, ki jih ne poznate raje ne uživajte. Tudi spraševanje tako po forumu ni ravno 100% zanesljivo prav zaradi slik, ki lahko zavajajo!
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Prisoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 13, 14, 15  Naslednja
Stran 1 od 15

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group