www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Gobe
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 04, 2012 6:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Iskal sem "polstenka" tukaj:

http://www.gobe.si/Mikologija/Xerocomus in se ne upam testirati na sebi ali je užitna ali ne.
Očitno bi to naj bila dobra goba.
Problem je v tem da je tukaj v tem mojem kraju nobeden ne pobira ( poberejo vglavnem jurčke, lisičke in marele - to so za njh edine užitne gobe )

Moral ih bom nekaj pobrati in nesti v Velenje do "strokovnjaka" za gobe ter mu ih podariti da si naredi kosilo.

Če on preživi potem so užitne.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 04, 2012 7:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s54jp je napisal/a:
Problem je v tem da je tukaj v tem mojem kraju nobeden ne pobira ( poberejo vglavnem jurčke, lisičke in marele - to so za njh edine užitne gobe )

Ja problem je v znanju. Gobe se namreč ne da nabirati po knjigi ali slikah z interneta. Oboje je sicer dober pripomoček za določitev vrste, vendar je preveč nezanesljiv, da bi izpostavil svoje zdravje.

Kljub temu pa je res, da mnogo ljudi pozna precej več vrst gob ko si spočetka mislijo. Ljudje poznajo recimo le "jurčka" in zanje je "jurček" vse kar je goban, le da "jurčke" razdelijo na dobre in strupene. Resnica je drugačna. Družina gobanov pozna veliko gob, ki so užitne in jih ljudje nabirajo pod imenom jurček. Spada pa v družino gobanov tudi nekaj vrst, ki sicer niso strupene, a so neužitne (leponogi goban). Spet drugi so užitni, a le pogojno. Surovi so strupeni. Šele z temperaturo se strupi razkrojijo. Taka sta recimo žolti in žametni goban. V skupini gobanov je resnično strupen le vražji goban, ki pa ima tako zelo rdeče obarvan bet, da se mu večina ljudi raje izogne. Zaradi njega mnogi raje ne nabirajo gobanov, ki so mu podobni, a pogojno užitni. (leponogi gban, žametni goban,.. )
Večina ljudi pozna in nabira razen jurčkov, lisičk in marel še kukmake (spet več vrst), golobice, sirovke, podresnice, mavrahe,.... marsikdo pa nabere tudi žardane (amanita caesarea), ki pa so zaščitene in bi se jih ne smelo nabirati.

Večina ljudi pa pozna tudi nekaj strupenih gob. Nekaterim se ljudje izogibajo, če so samo podobne gobam, ki jih imajo v glavi označene kot strupene (vražji goban,... izogibajo se vsem gobam, ki pomodrijo,...). Po drugi strani pa ljudje slabo poznajo gobe, ki so smrtno nevarne. Taka je recimo zelena mušnica. Malokdo namreč ve, da zelena mušnica lahko zraste tudi v popolnoma beli različici. Nič manj strupena pa ni tudi koničasta mušnica, ki je prav tako bela.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 04, 2012 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekje sem slišal, da se za test uporablja konica jezika. Če ti goba pusti pekoče na jeziku potem definitivno ni užitna.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.07
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 04, 2012 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pred nekaj leti sem se peš vračal z železniške postaje proti domu. Pod ekološkim otokom pa so nasajene rože, ki rastejo skozi folijo in zastirko. Čisto slučajno pa opazim gobo, ki se mi je zdela znana, ampak sem šel lepo naprej. Potem sem se pa spomnil, kaj bi bilo, se vrnil in res bil je Mavrah in to sredi Rakeka. Tako lepo kot takrat nisem še nobene gobe našel.
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.63
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 04, 2012 9:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kobranka je napisal/a:
Nekje sem slišal, da se za test uporablja konica jezika. Če ti goba pusti pekoče na jeziku potem definitivno ni užitna.


To definitvivno ne bo držalo. Pri nas v Velenju nekateri iz južnih krajev nabirajo točno te gobe, in samo te. Imenujejo jih "mlječnice" ker ko odtrgaš košček priteče bel sok kot mleko in je na vrhu jezika pekoče.
Goba ima lep beli debel klobuk.

Pečejo jih na platah, panirajo...

Domačini jih do njihovega prihoda niso nabirali, a sedaj jo komaj najdeš, ker jih nabirajo vsi. Zelo dobra goba in okusna, tako pravijo - jaz je še nisem probal.
In praviloma nikoli ni črviva kar je zanimivo da nima podnajemnika.

Darko hvala za razlago, očitno si strokovnjak na tem področju, star gobar.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.74

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 04, 2012 9:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tole? Slovenskega naziva ne vem, pri nas ji pravimo enostavno "grenka goba".
Je pa užitna, samo na čuden okus se je treba navadit Smile

_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 04, 2012 9:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kobranka je napisal/a:
Nekje sem slišal, da se za test uporablja konica jezika. Če ti goba pusti pekoče na jeziku potem definitivno ni užitna.

Ne drži. Dokaz je poprovka. Je pogojno užitna. Žal malo poznana. Je pa razumljivo - raste v času rasti zelo dobrih in okusnih gobanov - torej vse do novembra in je zato zapostavljena.
Druga taka je poprova mlečnica. Tudi ta ima zelo pekoč okus. In tudi ta je pogojno užitna.
Strupi se pri obeh gobah razgradijo že nad 50 °C. Strupen sti torej le surovi.


Druga taka ljudska, ki ne drži, je, da goba, ko jo je polž ni strupena. Tudi to ne drži. Prebavni mehanizem pri polžu je povsem drugačen kot pri človeku in snovi, ki so človeku nevarne so polžu povsem neškodljive. Polž se z veseljem spravi celo na zeleno mušnico, pa zaradi tega ne pogine.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.52
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 05, 2012 12:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nisem poznavalec gob. Poznam le lisičko ter jurčka. Katera goba je na fotografiji. Tole mi raste na zelenici. Raste resnično "kot goba". Sem šele pokosil pa so spet zunaj.


PA050372.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  426.16 KB
 Pogledana:  3 krat

PA050372.JPG



PA050371.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  422.68 KB
 Pogledana:  3 krat

PA050371.JPG



_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75543.70

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 05, 2012 12:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
piroman
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2003 12:06
Prispevkov: 2707
Aktiv.: 12.19
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 05, 2012 12:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Travniški kukmak je pod kiklo rožnat.


Agaricus campestris1 04.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  79.74 KB
 Pogledana:  0 krat

Agaricus campestris1 04.JPG



_________________
One shouldn’t work on semiconductors, that is a filthy mess; who knows if they really exist!
Wolfgang Pauli, 1931
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
carli
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Nov 2011 19:02
Prispevkov: 758
Aktiv.: 5.03
Kraj: Haloze

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 05, 2012 2:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po dolgem času sem spet videl eno zanimivo mušnico mogoče se pa vračajo. Very Happy Surprised


gobice 12-.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  188.1 KB
 Pogledana:  2 krat

gobice 12-.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mirank4
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jan 2010 8:14
Prispevkov: 47
Aktiv.: 0.27
Kraj: CELJE

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 05, 2012 3:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

travniški kukmak
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 05, 2012 3:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ali pa karželj (Amaníta caesárea), ali tako kot je rekel Darko, žardana.

http://www.glasdezele.si/articles/2011/kar%C5%BEelj-aman%C3%ADta-caes%C3%A1rea-ali-kraljeva-mu%C5%A1nica


LP G

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
andrejj
Član
Član



Pridružen-a: Ned 21 Mar 2004 15:06
Prispevkov: 4250
Aktiv.: 19.14
Kraj: 8232 Šentrupert

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 05, 2012 3:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Carli,ta je karželj.že dolgo pri nas ne raste več.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Vinkel
Član
Član



Pridružen-a: Čet 15 Maj 2008 16:55
Prispevkov: 237
Aktiv.: 1.23
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 05, 2012 6:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Našel sem 20 takih gob v krogu. Morda ve kdo katera vrsta je to?

Klobuk ima obliko srca in je sivkasto rjave barve.



DSCF5889.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.33 MB
 Pogledana:  0 krat

DSCF5889.JPG



DSCF5894.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.28 MB
 Pogledana:  0 krat

DSCF5894.JPG



DSCF5888.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  1.28 MB
 Pogledana:  0 krat

DSCF5888.JPG


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Vse kar nima zveze z elektroniko in računalništvom Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4 ... 13, 14, 15  Naslednja
Stran 3 od 15

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group