www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Varstroj Varko 1100
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tady
Član
Član



Pridružen-a: Sre 26 Sep 2007 18:33
Prispevkov: 41
Aktiv.: 0.20
Kraj: bližina Bleda

PrispevekObjavljeno: Pet Okt 12, 2012 11:38 am    Naslov sporočila:  Varstroj Varko 1100 Odgovori s citatom

Pozdravljeni!
Dobil sem od tasta na popravilo varilni aparat Varko 1100.
Varilnik je inverterski in odneslo je glavna IGBTja ter upora R30 in R31 ki služita za omejitev toka ob vklopu... Zamenjal sem upora ( točne vrednosti ne vem) in IGBTja..
Zadeva pa še vedno ne deluje .. Na osciloskopu dobim signale za proženje IGBTjev ampak zgleda kot da bi se zadeva zaganjala... Pojavijo se za kratek čas in izginejo ... Sveti rumena lučka in ventilator ne dobi napajanja..

Zanima me če ima kdo izkušnje, še boljše če ima kdo shemo..

Hvala!

_________________
Mess with the best, Die like the rest!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
transalp
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 7:08
Prispevkov: 334
Aktiv.: 2.31
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 07, 2012 9:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včeraj zvečer sem se lotil popravila inverterskega varilnika Varstroj Varko 1100. Na forumu so kar tri teme, posvečene temu aparatku - poleg te, v katero pišem, še:
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=6017
in
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=2297

Varko 1100 je omenjen še v tejle temi:
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=26450

Včeraj sem opravil le vizualni pregled vezja, kjer ni opaziti pomanjkljivosti. Če bo še kdo iskal vrednosti uporov R30 in R31 - oba sta 470-ohmska, po velikosti ocenjujem moč na kaka 2 W. Upora sta vezana vzporedno, preko njiju se ob vklopu polni glavni elektrolitski kondenzator, nato ju premosti kontakt releja.

Ko bom reč podrobneje pregledal in, upam, popravil, bom še kaj napisal. Od Varstroja sem dobil navodila za uporabo, servisnih navodil oz. načrta pa ni. Celotna elektronika je na seznamu rezervnih delov kot en kos ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
transalp
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 7:08
Prispevkov: 334
Aktiv.: 2.31
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 08, 2012 4:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes je bil po snežni rekreaciji z lopato spet čas za popravilo varilnika. Very Happy Na vezju sem našel prebito eno od diod v diodnem dvojčku na izhodu sekundarnega navitja transformatorja. Diodni dvojček je Fairchild-ov RURG3020C (200V, 30A, skupna katoda, ultra fast, soft recovery, TO-247). Poleg dvojne diode je v sekundarnem (varilnem) tokokrogu le še zajetna toroidna dušilka.

Tako Farnell kot Mouser imata omenjeno dvojno diodo na zalogi, Mouser je cenejši. Za naročilo iz Mouserja bom povprašal v HTE ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.72
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 10, 2012 11:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hi!Jaz sem pri tem VARKO-tu porabil ogromno časa,živcev in predvsem denarja Pray Če se hočeš učiti je prav,če pa hočeš imeti varilni aparat ti pa predlagam da kupiš novega.
_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
transalp
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 7:08
Prispevkov: 334
Aktiv.: 2.31
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 10, 2012 1:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@laura: Čas, živci in denar - za popravila ali za delo z njim? Varko 1100 je bolj igrača, jasno, odkupil sem ga pa iz radovednosti, pokvarjenega, za skoraj simbolično ceno. Celotno vezje inverterja je italijansko - Fimer. S popravili elektronike se ukvarjam že več kot trideset let, tako da, upam, ne bo težav. Mi je pa v veselje ... Very Happy

Sicer imam še tri varilne aparate - precej star MMA s transformatorjem z odcepi (iz zapuščine pokojnega znanca - mojstra ključavničarja), trifazni 230-amperski transformatorski MIG/MAG in 200-amperski AC/DC TIG inverter. Kljub arzenalu varilnih aparatov se varjenja šele učim, mi pomeni izziv in me zanima. Imam tudi dobre učitelje in svetovalce - profesionalne varilce.

Danes sem naročil dvojno diodo. Ko bo Varko sestavljen, pa spet kaj napišem ... Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.72
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 10, 2012 9:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hi!No,sva skoraj na istem-tudi meni se dogaja servisiranje elektronike okoli 30 let.Sem že servisiral marsikateri varilni aparat,tako industrijski kot za domačo uporabo(Fronius,Esab,Kjelberg,Varstroj,OTC),tako da zase ne morem povedati da sem kak laik pri tem.Pri tem Varkotu sem pa res obupal-kot sem že zapisal me je stal preveč vsega.
Kar se pa varjenja tiče nisem analfabet glede na to da sem moral na firmi nastavljati parametre na varilnih aparatih da so potem varilci(nekateri celo z atestom) lahko varili Shocked
Pa obilo uspeha pri Varkotu želim Dancing

_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 11, 2012 6:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

laura je napisal/a:
Hi!Jaz sem pri tem VARKO-tu porabil ogromno časa,živcev in predvsem denarja Pray Če se hočeš učiti je prav,če pa hočeš imeti varilni aparat ti pa predlagam da kupiš novega.


Hmm, daj razloži to malo.
Strošek popravila? V celi igrači je za približno 20€ materiala, če bi torej zamenjal vse razen stikalnega in krmilnega trafota, ne more biti nevem kaj. Čas popravila? Več kot uro in pol nisem popravljal še nobenega od teh malčkov, običajno po kakih 15 - 20 minutah že dela, pa sem jih v zadnjih petnajstih mesecih popravil verjetno toliko, kot jih ti še videl nisi. Živcev? Ta igrača je tako enostavna, da bolj ne more biti. Ne razumem, kaj ti pri njej žre živce.
Za shemo ne fehtajte, ker je tudi sam nimam, sicer je pa tudi rabim ne.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.72
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 12, 2012 9:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hi!Hja,potem sem očitno jaz ta pek,ki dobi najbolj zagamane felerje.Skuril sem 3 pare IGBT-jev da sem ugotovil da je trafo v preboju d'oh! Seveda ga nisem imel in sem vse skupaj pustil na miru.Saj pa veš koliko stanejo ti IGBT-ji Pray
_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 12, 2012 7:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vem, cca 2€ po kosu. Trej si pokuril za cca 15 € IGBT-jev, kar tudi ni ravno ogromno, razen če IGBT-je kupuješ v Varstroju. Oni pa imajo resnično zlatarske cene. Smile
Seveda je med temi, ki so prišli k meni na servis bilo tudi nekaj takih, ki jim je prebilo navitje na stikanem transformatorju.
Pri menjavi IGBT-jev se vsekakor najprej pogleda signale brez vstavljenih novih IGBT-jev. Aparat se po poravilu zaganja prako 60W žarnice, ter s postopnim dvigovanjem napetosti preko variaka. Sicer lahko tudi poka. Cool

_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
laura
Član
Član



Pridružen-a: Tor 10 Avg 2010 11:48
Prispevkov: 1954
Aktiv.: 11.72
Kraj: Sobota

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 12, 2012 10:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hi!Kje si pa ti dobil te IGBT-je po 2 € z kos?Jaz sem plačal 5-6€za komad!?
_________________
Dela kot švicarska ura-samo pokvarjena
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Slowfly
Član
Član



Pridružen-a: Sre 18 Feb 2004 2:07
Prispevkov: 4082
Aktiv.: 18.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 14, 2012 5:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj. Ponavadi vzamem kar nekaj palic.
_________________
Še dobro, da bitje srca in dihanje nadzoruje vegetativno živčevje. V nasprotnem primeru nekateri ne bi preživeli niti 24 ur.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
robbi
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sre 29 Jun 2016 17:55
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Jun 29, 2016 5:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

imam isti varilni aparat in je prenehal delovati. gori lučka za pregretje, zelena pa utripa.
ventilator se rahlo zaganja in se ne zavrti.

ima mogoče kdo rešitev kaj bi lahko bilo? Če je kdo že imel podobno težavo in kaj je zamenjal na plošči?

hvala

Lep pozdrav
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Mato79
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Čet 25 Okt 2018 22:50
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 25, 2018 11:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imam enaki problem kot robbi. Ventilator se mi zaganja in utripa lucka za pregretje. Sicer je aparat Varko 1205. Na vhodu se upor ptc zelo segreje in mislim, da je problem, ker se ne vklopi rele. Robbi, ali si ti kaj ugotovil pri tvojem aparatu?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 31, 2023 11:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobil sem na popravilo v naslovu omenjen aparat. Kot pri predhodnikih - gori rumen led (pregretje) ter utripa zelen. Vizualno ni videt kaj sumlivega. Tisto, kar sem lahko izmeril v vezju ne kaže, da bi bilo kaj narobe. Kje sploh je kak termo člen? Ima kdo načt aparata?
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.33
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 31, 2023 1:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

transalp je napisal/a:
... Na vezju sem našel prebito eno od diod v diodnem dvojčku na izhodu sekundarnega navitja transformatorja. Diodni dvojček je Fairchild-ov RURG3020C (200V, 30A, skupna katoda, ultra fast, soft recovery, TO-247). Poleg dvojne diode je v sekundarnem (varilnem) tokokrogu le še zajetna toroidna dušilka.

Tako Farnell kot Mouser imata omenjeno dvojno diodo na zalogi, Mouser je cenejši. Za naročilo iz Mouserja bom povprašal v HTE ...


Enako. Si zrihtal aparat? Je bilo zanič še kaj drugega? Žal niti Mouser niti Farnel te diode nimajo. Sem jo pa našel na ebay-u in amazonu.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group