www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Izdelava zobnika
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
matjay
Član
Član



Pridružen-a: Pon 06 Dec 2004 22:07
Prispevkov: 513
Aktiv.: 2.31
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 4:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To sploh ni navaden zobnik in izdelati 1 kos bi bila cena verjetno kar okoli 1000. Sploh če bi kdo hotel zagristi v problem.
Tudi pri enaki osni razdalji je možno povečati število zob, samo potem je potrebno narediti tudi novo letev.
Skratka zelo zahtevna zadeva.

HNY 2013
LP
Matjaz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tiger
Član
Član



Pridružen-a: Čet 05 Feb 2004 0:22
Prispevkov: 1138
Aktiv.: 5.12
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 4:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da izdelaš takšen zobnik na CNC stroju rabiš najprej CAD model, ga imaš?
Potem postružiti gred, termično obdelat, okroglo pobrusit in nato izdelava zobnika na 5 osnem CNC rezkalnem stroju. Mogoče še nitracija. Takega zobnika ti ne bo nihče izdelal na fuš za pir, uradno je pa cifra zelo zelo huda.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.64
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 9:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No. CAD model ni nujno potreben. Klasična tehniška risba ali celo prostoročna skica zadostuje. Dober upravljalec CNC stroja bo že znal napisati potreben program.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tiger
Član
Član



Pridružen-a: Čet 05 Feb 2004 0:22
Prispevkov: 1138
Aktiv.: 5.12
Kraj: Škofja Loka

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obelix je napisal/a:
No. CAD model ni nujno potreben. Klasična tehniška risba ali celo prostoročna skica zadostuje. Dober upravljalec CNC stroja bo že znal napisati potreben program.


Rad bi videl tistega CNC operaterja, ki bo šel na peš delat program za evolventni poševni zobnik. Kdor ima za seboj veliko kilometrinene na 5 osnem CNC stroju, takih stvari ne bo govoril.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Tomazp
Član
Član



Pridružen-a: Sob 02 Feb 2008 13:24
Prispevkov: 559
Aktiv.: 2.84
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 10:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Odsvetujem tovrstne predelave.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
medeni
Član
Član



Pridružen-a: Sob 22 Dec 2012 22:01
Prispevkov: 44
Aktiv.: 0.32
Kraj: Moščanci

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izdelava takega zobnika bo zelo draga Shocked glede na zahtevnost. Pa take predelave so bolj za Shame on you
_________________
Danilo Bedek
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Drago_G
Član
Član



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2010 15:12
Prispevkov: 288
Aktiv.: 1.78
Kraj: Primorska

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 1:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nora ideja, še bolj nor pa bo tisti, ki bi se zavedal tega in šel zavestno voziti takšen predelan avto.

Volan in zavore so osnovni del avta, ki ti omogoča preživetje na cesti. Ter preživetje ostalih udeležencev. Tako da odsvetujem tovrstne predelave, v kolikor pa obvezno želiš imeti to izboljšavo pa se pripravi na stroške in si poišči strokovnjaka, ne pa popoldanskega mojstra iz sosedove garaže, ki iz poceni materialov dela čudeže.
Sem prepričan, da si ne želiš umreti/resno poškodovati sebe ali koga drugega zaradi tovrstne zadeve. Mogoče na prvi pogled izgleda enostavno in preprosto izdelati dober kos, toda ali bo ta kos dober tudi čez 6 let, ko bo za seboj imel 90k km po poletnih vročinah in zimskem mrazu ter posipanih cestah ter neskončno vibracijah, ki jih bo avto prestal?

_________________
Neumnih vprašanj ni, so le neumni odgovori
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 8:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tehovnik, ki sem ga predlagal, ni noben "moster iz sosedove garaže".
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vitez93
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Sep 2008 20:00
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 5.39
Kraj: Celje- Dobrna

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 11:27 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala, da vas vse toliko skrbi za mene. Ampak poglejte, kakšna tanka palčka povezuje vaš volan z volasko letvijo (velja samo za servo volane). Cool Pa koliko je še enih krogelnih zglobov vmes, ki se lahko pretrgajo. Pa na vsaki strani še M8 matica in vijak za 20 centov ki sta zaradi šparanja iz bogvekakšnega jekla. Twisted Evil

Tako da prej bo popustilo kar nekaj členov, kot pa ta zobnik. Wink

Tudi mene skrbi za mene, kar sigurno dokazuje moj avatar. Twisted Evil Ja, to sem jaz



img_2530.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  59.44 KB
 Pogledana:  26 krat

img_2530.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 11:36 am    Naslov sporočila: icon_impressed Malo za šalo, malo zares Odgovori s citatom

vitez93 je napisal/a:
.....
Tudi mene skrbi za mene, kar sigurno dokazuje moj avatar. Twisted Evil Ja, to sem jaz
Se popolnoma strinjam, lahko bi bil tudi tak avatar. Whistle
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75543.97

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 12:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 1:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Definitivno so tu specialni materjali. Znotraj žilavi in zunanje pobolšani - kaljeni. Osebno sem mnenja, da se nič ne igraš, če zadevo DOBRO izdelaš.
Zavedati se moraš pa, da cena ne bo drobiž. Cen ne poznam, lahko pa si sam zamisliš. Postopek gre nekako tako.
- materjal (računaj, da ni navadno železo)
- priprava programa na PCju (ne poznam cen)
- groba izdelava na CNC (računaj vsaj 50€ na uro + vse priprave, ki so ponavadi po tej ceni)
- pobolšanje materjala in kaljenje (ne poznam cen)
- fina obdelava (navadno se to brusi. Cena pa je načeloma nekaj višja od grobe obdelave)
Verjetno bo res trimestna cifra. Ampak komaj še trimestna...

Jaz osebno bi iskal že končano rešitev na kakšnem avtoodpadu.

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3463
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 3:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobi se vmesni člen, ki se zmontira na os volana, na izhodu ima pa prestavo. Malo poguglaj, morda bo tisto enostavneje?
_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vitez93
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Sep 2008 20:00
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 5.39
Kraj: Celje- Dobrna

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 4:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zgleda, da izdelava odpade. Najbolje, da počakam na kakšno razbito integro s poškodovano letvijo in tam vzamem zobnik ven. Dobre volanske letve se ne izplača razdirati. Izbrskal sem tudi, da bi naj pasal zobnik od starega crv, ki ima tudi boljše razmerje kot civic.

Najlepša hvala vsem za odgovore. Very Happy

Citiram:
Dobi se vmesni člen, ki se zmontira na os volana, na izhodu ima pa prestavo. Malo poguglaj, morda bo tisto enostavneje?


To sem tudi že videl. Ampak kolikor se spomnim je bilo drago. Pa nekako mi ni všeč ta varjanta.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.23
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 4:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo rešitev za 4 € Mr. Green
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Mehanika in strojništvo Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 49 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group