www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino - začetne težave
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programiranje embedded sistemov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
webmouse
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Avg 2009 22:27
Prispevkov: 1059
Aktiv.: 5.96
Kraj: Bloška planota

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 7:00 pm    Naslov sporočila:  Arduino - začetne težave Odgovori s citatom

Sedaj sem malo se poigraval in opazil da bo potrebno razjasniti nekaj osnov programiranja (NIKOLI še nisem programiral avr, pic, arm ali kaj podobnega)

Ker nisem edini - in verjetno se bo v bodoče našel še kdo, ki se bo na novo začel ukvarjati s temi ploščicami - naprošam administratorje, da razmislijo, če je možno odpreti novo rubriko v forumu Mikrokontrolerji in programabilna vezja - Arduino.

Ker nimam predhodnega znanja sem začel z grafičnim sistemom - z uradno distribucijo - ArduBlock.

Najprej sem sestavil kar je bilo med primeri Arduino programa ''mežikanje LED-ice''

Težava, ki se je pojavila je iz nerazumevanja strukture programa..

LED_blink_01: Mežikanje ledice deluje kot je potrebno..
LED_blink_02: Mežikanje ledice sem zakomliciral v ''while'' zanko da sem setiral en vhod na začetku ''loop'' zanke - še vedno deluje
LED_blink_03: dodal sem še eno ''while'' zanko - še vedno deluje
LED_blink_04:Med seboj sem zamenjal ''while'' zanki in zadeva ne deluje več

Sam sem mislil da se notranji ''while'' zanki odvijati neodvisno in zunaja ''loop'' zanka samo bere okvirja delovanje in bere indicije teh zank.

iz tega sklepam, da se druga ''while'' zanka ne začne izvajati dokler se ne ustavi izvajanje prve zanke - v mojem primeru nikoli

LED_blink_05: to sem probaval, ker sem želel da dva izhoda utripata z različnima hitrostima - ko pa sta oba izhoda na ''HI'' bi bil tudi tretji izhod aktiven - toliko časa, kolikor bi bila oba izhoda na ''HI''

kako bi to izpeljal?



LED_blink_05.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  282.53 KB
 Pogledana:  231 krat

LED_blink_05.jpg



LED_blink_04.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  218.84 KB
 Pogledana:  42 krat

LED_blink_04.jpg



LED_blink_03.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  213.81 KB
 Pogledana:  24 krat

LED_blink_03.jpg



LED_blink_02.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  191.91 KB
 Pogledana:  27 krat

LED_blink_02.jpg



LED_blink_01.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  165.36 KB
 Pogledana:  39 krat

LED_blink_01.jpg



_________________
-
"Želja po znanju je v naravi vsakega dobrega človeka." Leonardo Da Vinci
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
leonk
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Jan 2009 0:39
Prispevkov: 374
Aktiv.: 2.03
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že v drugem programu uporabljaš pin14 kot input in output hkrati.
To verjetno ni dobro.
Prav tako v loop delu bereš pin14 in v njega vpisuješ.
Poizkusi za to uporabiti spremenljivko.

lp, Leon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 10:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@webmouse: lepo te prosim, če greš počasi, preberi navodila, primere in ne preskakuj, če ne gre!
@leonk ti je napisal o deklaraciji pina14, ki si ga najprej deklariral kot OUTPUT, takoj za tem pa kot INPUT, torej v tvoji while zanki ta pin bereš!?
V primeru LED_blink_05 je pa sploh katastrofa, kajti deklaracije za pine se kar menjajo enkrat je to INPUT takoj za tem je to OUTPUT.
Nisi napisal, kaj ti v četrtem primeru ne dela več!?
V helpu ti lepo piše kaj in zakaj sta funkciji void setup() in void loop().
While zanke se berejo ena za drugo, torej, prva while se bo izvrševal toliko časa kolikor časa je izpolnjen pogoj (TRUE), ko je ta FALSE gre naprej na drugi while....

@leonk: s tem, ko si v pin14, ki je deklariran kot input vpisal visok nivo, nisi naredil nič drugega kot vključil pull-up upor na tem pinu.
Pred kratkim je tekla debata ravno o vključevanju pullup uporov pri avrjih, ki ga je postavil @vilko.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
RGorazd
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Maj 2004 15:57
Prispevkov: 1712
Aktiv.: 7.71
Kraj: Ig

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 10:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Stvar je teaka.

Ti na začetku programa postaviš DigitalPin 14 na 1 in potem uporabiš 2 while stavka, ki gledata isto stvar. Tukaj še ni težava. Težava (ki sicer ni težava)se pojavi že pri prvi while, saj je ta pogoj vedno enak 1. While zanka se izvaja, dokler je pogoj True ( v tvojem primeru je setirani digitalni izhod 14 vedno na 1 in zato se prva while zanka vrti v nedogled in do druge while zake sploh ne pride. Zato ti led na pinu 15 vedno utripa, led na pinu 13 pa ne.

Tvoje želje, da bi bila ena led vklopljena toliko časa, kolikor sta obe led vklopljeni, se s tako strukturo programa ne da realizirati. Uporabi timer, nekaj spremenljivk in potem jih primerjaj med seboj. Da se tudi brez timerja. Eno globalno spremenljivko rabiš, ki jo povečas vsake 100ms. Ko doseže vrednost 5 ugasne prva led ko doseže vrednost 10, ugasne 2 led. Ko svetita obe ledice, sveti tudi tretja. (nekaj if stavkov).

LP G

_________________
.
._. _ _ ._. _.__. _|
[ (_](_)[ (_] /_(_]
._|
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 01, 2013 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@RGorazd: z ukazom Digitalwrite(14, HIGH) je vključil pull-up upor na pinu14 in ja, če nima tipke je ta stalno "1".
Stavek while(digitalread(14)) ni problematičen, če ima priključeno tipko proti 0V na arduino pin14, če pa tipke ni potem pa velja, kar si napisal.

@webmouse: void loop() funkcija ne bere nič!
Enostavno, kar že ime pove, program se vrti znotraj te funkcije.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
webmouse
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Avg 2009 22:27
Prispevkov: 1059
Aktiv.: 5.96
Kraj: Bloška planota

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglejte, napisal sem, da se prvič srečujem s programiranjem - zato programiram grafično - generirana koda mi ne pove veliko. Vsi mi dajete nasvete iz C-ja tega ne znam si pa iz tega predstavljam kako naj bi zgledal grafični del.

Delalo ni zato ker nisem vedel da se prva zanka vrti dokler ni izpolnjen pogoj za prehod. (predvideval sem da se zanke odvijajo iztočasno in LOOP bere indicije le teh)

Ko grafično vstavim pin ne vem kako ga bo deklariralo zato pa postavljam taka vprašanja in ja primere pregledujem - samo ker mi je sistem C-ja tuj mi ni veliko povedal (kakšna so zaporedja - zakaj mora biti nekaj tako, da se izvede drugače kaj se zapisuje, itd) - ker so vsi manuali pisani za C pač programiram grafično da vidim kaj naredi v C in potem primerjam in gledam.

Na podlagi vaših odgovorov vem par stvari več, da se stvari lotim drugače.

Sicer sem nekaj gledal Flowcode - samo zaenkrat bi raje ostal tu kot na blokovnem načinu...

Vem da so vprašanja butasta in nekomu mogoče Rolling Eyes samo če ne vprašam ne bom vedel... Knjiga je pa kot pri računalništvu - lahko jo 5x prebereš pa boš naredil narobe - če ne sediš za računalnikom in probavaš - kjer narediš 5x narobe in če se iz tega učiš kaj je narobe lahko 6-tič narediš prav..

_________________
-
"Želja po znanju je v naravi vsakega dobrega človeka." Leonardo Da Vinci
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ssdzkrez
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Jan 2011 15:13
Prispevkov: 401
Aktiv.: 2.49
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 12:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tule imaš zelo dobro narejene tutorial-e http://www.youtube.com/watch?v=fCxzA9_kg6s&list=ECA567CE235D39FA84. V 14. poglavjih je vse lepo in počasi razloženo. Od prižiganja ledice, pa do GPS sprejemnika. Pusti grafične zadeve pri miru in začni tako kot, je treba.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 12:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moje mnenje...
Jaz bi za začetek poizkusil s Flowcode, namesto tega programa, ki ga uporabljaš sedaj. Namreč pri Flowcode si boš zaradi načina prikaza lažje predstavljal kako se bo program izvajal. Sicer pa ima Flowcode za moje pojme svoje muhe, tako da ga ne uporabljam več. Verjetno pa je to pri novejših verzijah rešeno.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 1:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj vse bi vi naredili, da nebi delali.

Pa dajte no. Pri vsem do sedaj vloženem pisanju in poskušanju je bilo zapravljeno že toliko časa, da bi v tem času sigurno pokapiral tiste nekaj C sintakse. Saj filozofija je pa itak pri vseh načinih enaka.

In to bi potem znal ne glede na tip mikrokontrolerja.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 5:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@VolkD: se popolnoma strinjam, posebno pri Arduinotu, kjer so pini definirani in označeni, da je zadeva toliko lažja.
Enostavnih in zelo lepo dokumentiranih primerov na strani Arduinota in na Netu je toliko, da ne bi smelo biti problemov s programiranjem v Cju. Moje mnenje je, da je bistveno bolj enostavno, kot osvojiti tisti Ardublock. Že sama inštalacija le tega vzame nekaj česa.

Še pred osvajanjem Cja, pa bi bilo sploh priporočljivo pogledati kakšne osnove mikrokontrolerjev, da se ne bi začetnik loteval multitaskinga z AVRjem.
Brez osnov mikrokontrolerjev ne bo pomagal še tako super grafični program za generiranje kode!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
osmi
Član
Član



Pridružen-a: Pon 13 Sep 2010 16:18
Prispevkov: 75
Aktiv.: 0.46
Kraj: Straža pri Nm

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 9:42 pm    Naslov sporočila:  Re: Arduino - začetne težave Odgovori s citatom

webmouse je napisal/a:
Ker nisem edini - in verjetno se bo v bodoče našel še kdo, ki se bo na novo začel ukvarjati s temi ploščicami - naprošam administratorje, da razmislijo, če je možno odpreti novo rubriko v forumu Mikrokontrolerji in programabilna vezja - Arduino


Nisi edini, čakam robo iz Kitajske Very Happy

_________________
C2
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
webmouse
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Avg 2009 22:27
Prispevkov: 1059
Aktiv.: 5.96
Kraj: Bloška planota

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 02, 2013 11:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni;

@VolkD in @Jaka57 se popolnoma strinjam z vama - vendar nekje je treba začeti in na napakah se učimo...

Povezava, ki jo je dal:

ssdzkrez je napisal/a:
Tule imaš zelo dobro narejene tutorial-e http://www.youtube.com/watch?v=fCxzA9_kg6s&list=ECA567CE235D39FA84. V 14. poglavjih je vse lepo in počasi razloženo. Od prižiganja ledice, pa do GPS sprejemnika. Pusti grafične zadeve pri miru in začni tako kot, je treba.


Je boljša kot primeri na uradni strani....

Napisal pa sem tudi da Ardublok kreira kodo in z grafičnim sistemom si predstavljam kako bi moral zgledati C koda... filmčki pa veliko povedo zakaj mora nekaj tako biti - ne samo da vidiš v primeru kako je narejeno, ne veš pa da mora to tako biti in zato poizkušaš drugače...

Ker pa se vsako stvar da naučiti (vsaj za lastno uporabo) bo ta črviček, ki mi ne da miru tudi čez to jabolko se pregrizel...

Grem se učit branja gumbov in realizacijo na izhod z 10 gumbi in IF stavki in še kak časovnik bom probal umešat... (Samo naštudirat moram še kako preko optocouplerja in upora pripeljem signal pinu...)

_________________
-
"Želja po znanju je v naravi vsakega dobrega človeka." Leonardo Da Vinci
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 12:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

webmouse je napisal/a:
@VolkD in @Jaka57 se popolnoma strinjam z vama - vendar nekje je treba začeti in na napakah se učimo...

Ja res je. Pametni na tujih !

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
webmouse
Član
Član



Pridružen-a: Čet 27 Avg 2009 22:27
Prispevkov: 1059
Aktiv.: 5.96
Kraj: Bloška planota

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo malo sem ''poškrabal'' lupino in mi nekaj ni ravno jasno

kje sem se zaštrikal - sem vse parkrat pregledal in se mi zdi da ''tehnične'' napake nisem naredil

Prilagam sliko:



Arduino_posnetek.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  117.42 KB
 Pogledana:  112 krat

Arduino_posnetek.jpg



_________________
-
"Želja po znanju je v naravi vsakega dobrega človeka." Leonardo Da Vinci
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 03, 2013 8:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ali je "==" enako kot "!="
_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programiranje embedded sistemov Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 24, 25, 26  Naslednja
Stran 1 od 26

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group