www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

RF merilnik moči
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
S55EI
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Maj 2010 12:47
Prispevkov: 569
Aktiv.: 3.35
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 25, 2013 10:57 pm    Naslov sporočila:  Tiskanine Odgovori s citatom

Zdravo.

Sem mislil, da si jih dal delat sam.
Ne bo druge, bo potrebno zagristi v kislo jabolko in zrisat kopije.

_________________
Lep pozdrav, Marko
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 25, 2013 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Josip je v tej temi objavil svoje PCB v pdf za domačo izdelavo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Jan 29, 2013 11:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

borber je napisal/a:
Natančno tako. Pravi watmeter je samo bolometrični, razni voltmetri (AD8307 ali diodni) so le izhod v sili.
AD8362 bi bil boljši, ker meri efektivno vrednost napetosti in s tem upošteva harmonske komponente oziroma moč, ki jo izmeri ni odvistna od oblike napetosti.
Potrebna pa bi bila frekvenčna kompenzacija za dosego linearnosti pod 1dB.
V prilogi je izračun odstopanja rezultata s peak detekcijo proti RMS vrednosti. Spreminjati se da amplitude napetosti harmonikov v dBc. Zato se tudi ukvarjam z novo sondo.


RMS-peak-3.xls
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  RMS-peak-3.xls
 Velikost datoteke:  57 KB
 Downloadano:  37 krat


Sonda-Peak-RMS-dB.xls
 Opis:
napaka kazanja dBm med peak detekcijo in true-RMS detekcijo

Download
 Ime datoteke:  Sonda-Peak-RMS-dB.xls
 Velikost datoteke:  41 KB
 Downloadano:  8 krat



Nazadnje urejal/a S53DZ Pon Feb 11, 2013 10:37 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.61
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 09, 2013 9:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tri dni se matram z izrisom karakteristike antene in mi nikakor ni ratalo.

Problem je v najnovejšem software-u katerega sem potegnil iz avtorjeve strani kateri je zanič. To je Polar Plot V. 3.2.7.
(tudi ta verzija dela ampak malo pod čudnimi pogoji, in je vprašanje koliko je točna).

Potem mi je Janko ( japek) namignil da je on tudi imel iste težave in da nekakšna starejša verzija dela brezhibno. Potem sem "obrnil" internet ter našel delujočo verzijo Polar Plota v katerem je integriran RF-Meter kateri deluje.

To je verzija katera je na sliki in je zelo stabilna. Toliko da še drugi ne zapravljate čas po nepotrebnem.



Antena.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  143.96 KB
 Pogledana:  2 krat

Antena.jpg




Nazadnje urejal/a s54jp Čet Avg 15, 2013 10:07 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.61
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2013 5:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sedaj ko sem se končno prepričal da projekt ni zgrešen, ampak celo zelo zanimiv, sem poslikal nekaj detajlov na tiskaninah da bi eventuelni graditelji imeli lažje delo. Posebe tisti kateri bodo naredili te tiskanine katere se nahajajo par postov nazaj.


Pcb_Boot.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  189.79 KB
 Pogledana:  15 krat

Pcb_Boot.jpg



Pcb_top.jpg
 Opis:
Šest pinski konektor je za kodirnik +oba stikalca (Menu+Select)
 Velikost datoteke:  85.01 KB
 Pogledana:  9 krat

Pcb_top.jpg



Notranjost.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  116.75 KB
 Pogledana:  18 krat

Notranjost.jpg




Nazadnje urejal/a s54jp Pon Feb 11, 2013 6:07 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.61
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2013 6:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na kar je treba posebej obrniti pozornost je "oklep" okrog merilne glave in vsekakor mora biti škatla od aluminija (plastik fantastik ne pride upoštev).

Merilnik je zelo občutljiv na vse VF motnje, tako da edini VF kateri v njega pride je ta preko antene in AD8307 čipov.

Merilnim glavam se splača posvetiti posebno pozornost, nikakor ne sme "viseti" na drotih.

Seveda, merilnik še ni dokončan pride še merilna glava z AD8362 in še nekakšni dodatki, sedaj je samo tako daleč da deluje vse do 500MHz (osnova).

Kot dodatki pridejo Attenuatorji, mostiči...

(Satelitko kako si daleč?)



AD_Boot.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  76.64 KB
 Pogledana:  6 krat

AD_Boot.jpg



AD_Top.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  55.78 KB
 Pogledana:  14 krat

AD_Top.jpg



Spredaj.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  94.59 KB
 Pogledana:  5 krat

Spredaj.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2013 7:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s54jp je napisal/a:
Seveda, merilnik še ni dokončan pride še merilna glava z AD8362 in še nekakšni dodatki, sedaj je samo tako daleč da deluje vse do 500MHz (osnova).
Josip, če se boš lotil AD8362 sonde, ti priporočam, da daš na vhod atenuator, podoben temu 14dB, ki ga ima AD8307. Ta namreč dobro prilagodi vhod iz 50ohm unbal. na 100ohm, kolikor je single-ended vhod v AD. Ali pa širokopasovni balun s 50ohm unbal. na 200ohm bal. V vsakem primeru je treba pri merjenju biti pazljiv na prilagoditev, ker valovitost zelo vpliva na rezultat. Bolje atenuator 10dB na vhod, kot pa nepravilni rezultat. Poleg tega je najlažje na izhod dodati R delilnik 1:2, da se potek izhodne DC napetosti najbolj približa AD8307, za katero je narejen FW (TNX japek). 0,5V DC pomeni 20dB.

Moja sonda z AD8362 že lepo deluje. Izmerjena je od nekaj MHz do 3.9GHz. Ko jo preizkusim še z balunom na vhodu (0,5 do 3GHz), sporočim.
Drugo sondo bom naredil zaradi istočasne meritve na dveh vhodih, ki jo omogoča merilnik in ne zaradi meritve SWR. Za meritev prilagoditve imam VNWA, ki ima mostič že vgrajen.
Poskusil sem tudi s prilagodilnim vezjem za DC, ki bi omogočal avtomatski preklop med sondami, ampak mi rezultati niso všeč tako, da najbrž tega preklopa ne bom vgradil.

EDIT:
Zaenkrat imam v delu dve varianti za "front-end":
1. dve širokopasovni sondi z AD8362 in uporovnim atenuatorjem 14dB - od 0,1 do 3800MHz na vhodih INA in INB
2. dve originalni AD8307 sondi do 500MHz in dve AD8362 sondi z balunom od 500 do 3000MHz s preklopom DC med njima.
Morda na koncu prevlada kompromis s prilagodilnim atenuatorjem na "single-ended" vhodu. Tu se zmanjša občutljivost, predvsem nad 500MHz.


Nazadnje urejal/a S53DZ Sre Feb 13, 2013 9:18 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 12:02 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri merjenju Dual Ratio / SWR z dvema vhodoma je treba dati referenco na vhod B in merjeno vrednost (odbito moč) na vhod A.
Pri tem pogrešam kalibracijo, saj zunanji sklopnik ni nujno 0dB! Škoda. Saj dB se da odšteti, le SWR je napačen.
Pri meritvi RTN Loss / SWR, ki se meri samo z eno sondo, je kalibracija seveda možna, ker brez nje ne gre.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.50
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 7:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pri meritvah smernih diagramov anten z Polar Plotom sem moral za povečanje dinamičnega področja obvezno dodajati Bandpass filtre, širokopasovni vhod je pobiral vse drugo, neželjeno. Tako so rezultati izgledali dosti lepši Very Happy

Josip, mi lahko pošlješ link ali pa kar exe, kje si našel V3.2.3.

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.61
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 11:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo, Janko bom kar tukaj gor dal delujoči programček Polar Plota, verjetno ga bo še kdo rabil da ne mora iskati po netu.

Novejša verzija je "manjša" to se pravi da je nekdo nekaj odstranil tako da je potem nedelujoča. Pa še sumim da je novejša verzija res novejša - samo pokvarjena.

Svoj RF Metter sem dal komplet v škatlo in se sedaj vse veliko bolj normalno obnaša kot če ni pokrova gor. Pa še dodal sem filtere napajanja katere priporoča FOX in sam avtor iz DK.
Obe merilne glave sem oblekel v medenino, in rezultati so - se resnično splača.

Glede filtrov je pa tako: če greš nekam ven delat meritve in izbereš lokacijo ki je zelo onesnažena z VF-om filtri pomagajo samo če ni motnje na frekvenci na kateri izvajaš meritev antene. Če pa delaš meritev na 2.4Ghz in imaš filter za to frekvenco, iz sosednega hriba ti pa brez problema pride do merilnika od npr. Supervozlja 2.4Ghz!

Za to je potrebno skrbno izbrati lokacijo, ker nimamo laboratorija za meritve obloženega z absorberji kot ga ima npr. Gajšek na FER-u.
Na hribih ta lokacija vsekakor ni, prej je v kakšni dolgi dolini, ki ni mobitelovega in nikakršnega drugega signala.



DSCN0296.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  993.16 KB
 Pogledana:  2 krat

DSCN0296.JPG



DSCN0297.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  899.33 KB
 Pogledana:  2 krat

DSCN0297.JPG



PolarPlotSetup.zip
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  PolarPlotSetup.zip
 Velikost datoteke:  2.41 MB
 Downloadano:  13 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S53DZ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 28 Apr 2011 9:27
Prispevkov: 951
Aktiv.: 6.01
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 16, 2013 11:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Preizkusil sem sondo z AD8362. Uporabil sem balun 500-3000MHz. Sonda deluje ok. Ima približno +3dB proti "single ended" rešitvi (+6dB zaradi simetričnega vhoda in -3dB zaradi vstavitvenega slabljenja). Sonda z balunom deluje zadovoljivo v področju od 400MHz do 3GHz.

Ker se želim izogniti preklaplanju sond glede na frekvenčno področje, sem preizkusil še vgraditi širokopasovni T atenuator 10dB, 50ohm na 100ohm, single ended. T atenuator je: 12ohm, 51ohm na maso, 120||180ohm. Izmeril sem obnašanje take sonde v področju od 3,5MHz do 945MHz in od 2GHz do 4GHz. Najprej sem izmeril primerjavo z znanim pwr metrom in s tem ugotovil potrebni popravek med AD8307 in AD8362. Izmerjeni popravek se ujema s tistim, ki sem ga določil računsko. V prilogi je tabelica z izračunom razlike kazanja pwr metra.

Dobil sem zahtevani popravek, ki je 8dB. K temu je treba prišteti še 10dB novega atenuatorja, torej je skupni popravek 18dB, ki sem ga vpisal v RF ATT. Tudi prilagoditev je v redu tako, da ni potreben zunanji atenuator za zmanjšanje valovitosti.

V drugi prilogi je PCB sonde z AD8362. Spodnji del je poln baker. PCB dovoljuje tudi namestitev atenuatorja na vhodu namesto baluna. Spodnji del simetričnega vhoda se zaključi z 1nF na maso, zgoraj pa namesti T atenuator. Pri tem je treba malo zarezati za namestitev 120||180 upora.

Žal je za tako širokopasovno sondo v FW premalo točk za kalibracijo. Cena, ki jo je treba plačati, je znatna izguba občutljivosti instrumenta (-66 --> -48dBm).

EDIT:
Torej, meritev sonde z vgrajenim atenuatorjem kaže na zmanjšano dinamiko, kar je v skladu s podatki v "datasheet-u" (-50 do -10dBm za single-ended vhod). Dinamika je v mojem primeru od -40 do 0dBm. Taka sonda je uporabna od 5MHz do 2500MHz. Pri 3400MHz odčitek odstopa že -13dB.



pwr-meter-5.jpg
 Opis:
slika merilnika RF moči
 Velikost datoteke:  835.69 KB
 Pogledana:  7 krat

pwr-meter-5.jpg



sonda_AD8362-v25_BN.zip
 Opis:
PCB za sondo AD8362 od 10MHz do 3.8GHz

Download
 Ime datoteke:  sonda_AD8362-v25_BN.zip
 Velikost datoteke:  8.72 KB
 Downloadano:  20 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s54jp
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Nov 2008 16:57
Prispevkov: 865
Aktiv.: 4.61
Kraj: Ljutomer

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 19, 2013 12:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naredil sem VF sondo z AD8362 ampak z malo večjimi elementi kot S53DZ, za mene so elementi 0402 in 0603 skoraj premajhni.
Uporabil sem 805 podnožje z podaljšanim padom da se lahko gor zaspajka tudi 1206 (posebe za attenuator je dobro uporabiti 1206 elemente).
Seveda dodal sem še 10db attenuator zraven. Bojan pravi da je potreben.
Vhod je tako narisan da se ta attenuator lahko premosti.
1:4 balun imajo na zalogi pri Mouserju (hvala Bojan).
http://eu.mouser.com/ProductDetail/M-A-COM-Technology-Solutions/MABA-007236-C16423/?qs=3Wmz/rCSAaGc/8v/rraPhQ==

Spodnja stran je baker. Vse skupaj pa v medeninasti škatlici, konektor pa obvezno SMA.

(1:4 je še na "čakanju")



Shema_ad8362.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  110.34 KB
 Pogledana:  1 krat

Shema_ad8362.jpg



Pcb_AD8362.jpg
 Opis:
Ploščica je dimenzije 40x20mm
 Velikost datoteke:  156.1 KB
 Pogledana:  12 krat

Pcb_AD8362.jpg



VF_sonda.pdf
 Opis:
Tiskanina v .pdf formatu (zrcaljena, primerna za laminator)

Download
 Ime datoteke:  VF_sonda.pdf
 Velikost datoteke:  27.76 KB
 Downloadano:  11 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.89
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 01, 2013 9:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A je kdo med tem časom že na novo zrisal tiskanino, da bi se lahko tiskanino za tale merilnik dalo delat na Lingvo? Če ima kdo tole zrisano in zraven še gerber datoteke, bi se priporočal.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.65

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 01, 2013 10:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vezje lahko zrišem, samo določite velikost drobiža, ki bi ga radi imeli gor... 0402, 0603, 0805?
_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.89
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sob Jun 01, 2013 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

gumby je napisal/a:
Vezje lahko zrišem, samo določite velikost drobiža, ki bi ga radi imeli gor... 0402, 0603, 0805?


Hvala Gumby. To bi bilo zelo dobro.
Bi poprosil tiste, ki so že sestavili vezje, da povejo kakšno velikost elementov uporabiti in ali še kaj dodati/odvzeti/spremeniti na samem vezju.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Naslednja
Stran 3 od 8

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group