www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Standardni razpored UTP kabla
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.31
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Sob Dec 15, 2007 11:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

v IC elektroniki dobiš inštrument s to funkcijo za cca 50€
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek4
Član
Član



Pridružen-a: Sob 18 Jun 2005 20:52
Prispevkov: 2952
Aktiv.: 13.29
Kraj: Tržič - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 16, 2007 10:09 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tadej.ko2 je napisal/a:
...adsl modem Sinope 568 (4port lan + wlan)...Limited Connection;...vista...


Prvič. Če tvoj modem na port ne odda DHCP-ja je Limited Connection popolnoma pravilen odgovor windows-ov. Vista tako ali tako stvari nima še urejenih kot se spodobi.

Če priključiš UTP, ali link lučka sveti? Ti mrežna kartica na starem PC-ju sploh deluje?
Ali se računalnik poveže na PPPoE, če to zahtevaš? Najde DSL koncentrator preko mreže?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tadej.ko2
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Okt 2007 18:26
Prispevkov: 76
Aktiv.: 0.38
Kraj: sveta trojica

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 17, 2007 10:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

danes sem se spet ukvarjal z mojim utp kablom in povezavo prek njega.
poskusil sem se povezati preko pppoe (port 1), neuspešno. lučka za status sveti, aktivnos utripa občasno.
na portih 2,3 in 4 je kot običajno - status ter aktivnost utripata sinhrono (~1 Hz), računalnik ne zazna priklopljenega kabla.

prenosnik se poveže preko katerega koli porta.

preveril sem še utp kabel z svojo amatersko varianto. napetost sem posebej dal na vsak pin (+5V), ter preveril, če se pojavi napetost na katerem od drugih. to sem storil na obeh straneh - s tem sem preveril da nista 2 vodnika v stiku (vse ok). potem sem na eno stran vodnika na vse pine dal potencial 5V, na drugi strani pa preveril, če se pojavi na vseh pinih. tako sem preveril morebitno pretrganost. tudi ok.
lahko bi rekel, da je napaka v mrežni računalnika, vendar pa tudi ta deluje normalno, če uporabim drug kabel.
Evil or Very Mad
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.74

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 17, 2007 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Konktorjev se na trde kable načeloma ne daje, ker so sami problemi s tem... v stilu "saj je vse OK ampak ne deluje"
Kabel lepo zaključi na vtičnico in kupi tovarniško narejen patchcord, bo manj glavobolov

_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
antoni
Član
Član



Pridružen-a: Pon 17 Dec 2007 19:52
Prispevkov: 31
Aktiv.: 0.16
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 17, 2007 11:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tadej.ko2

Pri vseh problemih nisi napisal dolzino tega kabla ce je vec kot 14 - 15 m imas tezave ki jih omenjas ceprav ti bo vsak racunalnicar trdil da leti 100 m (ja 100m) samo preko HUBa profi ne pa preko ruterja doma. Sem imel tezave z digitalno televizijo zanimivo kabel dolg 15 m dela kabel dolg 16 m NE DELA: Pa so telekomovci vsi vpili da leti 100m ja malo morgen.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jjakob
Član
Član



Pridružen-a: Pet 19 Nov 2004 14:12
Prispevkov: 1348
Aktiv.: 6.07

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 17, 2007 11:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z drugim kablom pa deluje?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
mucek4
Član
Član



Pridružen-a: Sob 18 Jun 2005 20:52
Prispevkov: 2952
Aktiv.: 13.29
Kraj: Tržič - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 18, 2007 8:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ antoni:

Doma imam TV priključeno na 84m UTP kabla (trdožilnega) in dela brez problema. Samo kabel MORA biti pravilno narejen.

bela oranžna, oranžna, bela zelena, modra, bela modra, zelena, bela rjava, rjava

Soseda ima do mene potegnjen kabel za internet. Vsega skupaj 148m. Prvi je dolg neverjetnih 98m, nato je star 8/3 portni 10/100 switch in še 50m kabla.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 18, 2007 8:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

antoni je napisal/a:
tadej.ko2

Pri vseh problemih nisi napisal dolzino tega kabla ce je vec kot 14 - 15 m imas tezave ki jih omenjas ceprav ti bo vsak racunalnicar trdil da leti 100 m (ja 100m) samo preko HUBa profi ne pa preko ruterja doma. Sem imel tezave z digitalno televizijo zanimivo kabel dolg 15 m dela kabel dolg 16 m NE DELA: Pa so telekomovci vsi vpili da leti 100m ja malo morgen.


Zanimivo zanimivo, jaz imam pri sosedu 50m+ kabla med dvema hišama direkt na portu od DSL modema in deluje odlično. Dvojni standardi ali babje čenče?

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 18, 2007 8:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jjakob je napisal/a:
Z drugim kablom pa deluje?

Seveda bi delovalo, ampak ljudje raje bentijo čez standard kot čez kabel Smile

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.16
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 18, 2007 9:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

UTP kabla sta dve vrsti. Z mehkim kablom in z trdim kablom. Za mehak kabel se uporabljajo konektorji za mehak kabel, za trdi kabel se uporabljajo konektorji za trdi kabel. Maksimalna dolžina UTP kabla je 100 metrov po standardu, čeprav povezave delujejo tudi z daljšimi kabli. Žice v konektorju se povezujejo po TIA-568A in po TIA-568B standardu. Kakršnokoli odstopanje od pravilnega zaporedja žic pri povezavi ali napačen tip konektorja povzroči slabo delovanje ali nedelovanje mreže. Še posebej je opazno, če je kabel daljši od nekaj metrov. Meritev delovanja kabla z ohmmetrom ali z napravo za 50 eu je pol kurtsa vredna, ker se ne da zaznati določenih napak (split pair).

Vedno se najde kakšen tip, ki me sprašuje, kako se naredi kabel. Ko mu natančno razložim, pride kasneje nazaj: Dela slabo. Potem se najdeta oranžna in oranžnobela žica med seboj zamenjani. Tip: Ja, saj je ohmmeter pokazal da je dober kontakt. Takim tipom pravim. Butec, BUTEC. Kaj mene sprašuješ, če nočeš doumeti, kako se delajo kabli.

Quote (Antoni): "Pri vseh problemih nisi napisal dolzino tega kabla ce je vec kot 14 - 15 m imas tezave ki jih omenjas ceprav ti bo vsak racunalnicar trdil da leti 100 m (ja 100m) samo preko HUBa profi ne pa preko ruterja doma. "
Antoni, ne govori oslarij.

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tadej.ko2
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Okt 2007 18:26
Prispevkov: 76
Aktiv.: 0.38
Kraj: sveta trojica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 18, 2007 8:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

izmeril sem kabel - 18m, trdi, konektorji na obeh straneh.

naj zamenjam konektor z vričnico na eni strani?
ali skrajšam kabel za 1,5m (toliko dalšega sem dal)?
oboje?
druge vatiante ne vidim več.
(ampak še vedno me najbolj jezi to, da na drugem računalniku pa dela)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2635
Aktiv.: 12.56
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 18, 2007 10:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če na drugem računalniku dela, ne išči napake na kablu ampak na ethernet kartici prvega računalnika.
_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.16
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 19, 2007 10:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tadej.ko2 je napisal/a:
izmeril sem kabel - 18m, trdi, konektorji na obeh straneh.

naj zamenjam konektor z vričnico na eni strani?
ali skrajšam kabel za 1,5m (toliko dalšega sem dal)?
oboje?
druge vatiante ne vidim več.
(ampak še vedno me najbolj jezi to, da na drugem računalniku pa dela)

Če povezava z omenjenim kablom ne deluje, je kabel zanič. Tudi če ga skrajšaš ne bo deloval nič bolje. Vzami drugega, ali ga daj naredit/izmerit nekomu, ki to obvlada. Dokler za povezavo nimaš atestiranega kabla, nima smisla filozofirat ali je problem v kartici ali v računalniku.

Načeloma je možno, da imaš v (nedelujočem) računalniku narobe nastavljene mrežne nastavitve. Predvsem gateway in subnet maska.

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tadej.ko2
Član
Član



Pridružen-a: Sre 17 Okt 2007 18:26
Prispevkov: 76
Aktiv.: 0.38
Kraj: sveta trojica

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 19, 2007 10:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

moti me to, ker dela če:
uporabim ta kabel, vendar drug računalnik ali
uporabim drug kabel, a prvotni računalnik.
Mad

dela kabel in dela mrežna računalnika. skupaj ne delata. Confused
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
mucek4
Član
Član



Pridružen-a: Sob 18 Jun 2005 20:52
Prispevkov: 2952
Aktiv.: 13.29
Kraj: Tržič - Mesto med gorami

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 19, 2007 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

100% kabel ni dober. Sklepam pa, da ima druga mrežna kartica boljše odpravljanje napak.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Strojna oprema Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 2 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group