www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Ultrazvočno čiščenje tiskanih vezij

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2011 11:19 am    Naslov sporočila:  Ultrazvočno čiščenje tiskanih vezij Odgovori s citatom

Zanima me kako bi se obneslo čiščenje TIV po spajkanju v ultrazvočni kopeli z izopropanolom?
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Sadida
Član
Član



Pridružen-a: Pet 17 Apr 2009 12:53
Prispevkov: 636
Aktiv.: 3.49
Kraj: Zasavje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2011 12:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Takole

http://www.youtube.com/watch?v=neTSJg8iQGY
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.19
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2011 5:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čistilnik na videu je precej soliden (beri: močan). Sam razpolagam z bistveno slabšim oz. šibkejšim (Hofer), s katerim pa (vsaj za čiščenje PCBjev) nisem preveč zadovoljen. Dobro se obnese le za čiščenje nakita.

Sam za čiščenje uporabljam "mehansko metodo". Najprej morebitne večje trdne ostanke fluksa/kolofonije odstranim mehansko s starim kemičnim svinčnikom (skrivnost je v lepo zaobljeni konici!), nato pa na tiskanino nalijem toliko izopropil alkohola, da je tiskanina zmočena in da alkohol še ne odteka. Pustim nekaj minut, da se fluks dobro zmehča, nato s starim brivskim čopičem (ki ga držim na sredi ščetin, da je šop bolj trd) očistim. Zagotovo bi se enako dobro obnesla tudi stara zobna krtačka. Vajo nekajkrat ponovim (vsakič s čistim alkoholom, vmes s papirno brisačo grobo očistim PCB in čopič) in na koncu še sperem s čistim izopropil alkoholom. Rezultati so osupljivi (nekateri, ki jim ni bilo jasno, kaj sem naredil, so me že spraševali, kam dajem spajkat tiskanine).... Very Happy
Po enaki logiki očistim tudi "tovarniško" elektroniko, ki jo popravljam. Običajno se sploh ne da videti, da je bila popravljana (zelo uporabno, če je naprava še v garanciji)...

Še nekaj: poraba alkohola po omenjenem postopku je samo % tiste, ki smo jo videli v predhodnem filmčku... Mr. Green Vem, vem - v kopeli se bo namakalo še kaj drugega!

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kobranka
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Jul 2010 19:37
Prispevkov: 3403
Aktiv.: 20.43
Kraj: nekje v zgornjem posočju

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2011 6:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi profesionalni elektroniki uproabljajo samo alkohol v posebni posodici, ki preprečuje izglapevanje. S pomočjo čopiča, ki ima zelo trdo žimo pritisne na pumpico, da iz posodice v lijak iztisne alkohol in namaka žimo. Po vsakem spajkanju s tem čopičem odstrani oz. zdrgne ostanke fluksa in ostalih oksidov.

Tako da ne vem ali res potrebuješ ultrasonični čistilec, razen če platk ne štancaš pri serijski proizvodnji.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1343
Aktiv.: 7.71
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2011 7:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih smo jih z alkoholom 96% (etanol), segretim na 40 st C v ultrazvočni kopeli. S ščetko ne ošistiš fluksa pod smd čipi.
_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2011 8:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V nekaterih primerih mi po čiščenju z izopropanolom in čopičem vezja izgledajo še slabše. Kolofonija se nekako porazdeli po celem vezju in vsi loti postanejo motni.

Ni pa to zmeraj. Z razredčilom na primer dosežem boljše rezultate.

Pa samo tako sprašujem, ne odločam se za nakup.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Pyr0Beast
Član
Član



Pridružen-a: Pon 16 Jun 2008 14:11
Prispevkov: 4969
Aktiv.: 25.86

PrispevekObjavljeno: Pet Apr 01, 2011 10:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Včasih je zadeve najbolje pustiti pri miru.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s59ma
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Feb 2008 12:31
Prispevkov: 626
Aktiv.: 3.19
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2011 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PZUFIC je napisal/a:
V nekaterih primerih mi po čiščenju z izopropanolom in čopičem vezja izgledajo še slabše. Kolofonija se nekako porazdeli po celem vezju in vsi loti postanejo motni.

Skrivnost uspeha je v ponavljanju vaje (dokler ni več ostankov) Very Happy

_________________
Na napakah se učimo (pametni se na tujih).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 02, 2011 7:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sepravi naj še naprej čistim tako kot do zdaj samo dlje časa. Moram pa uporabiti drug čopič, ker sedaj sem imel enega iz plastičnih vlaken, ki verjetno izopropanola oziroma nitro razredčila sploh ne upije.
_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 28, 2012 9:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Danes sem izdeloval neka vezja in ker sem predkratkim kupil Terpentin sem poizkusil z njim odstraniti ostanke kolofonije. Prej nisem nič mehansko odstranjeval, ampak sem samo kapnil nekaj kaplic Terpentina na vezje in takoj so se na mestih kolofonije pojavili mehurčki, sledilo je še nekaj potegov z zobno ščetko in spiranje pod vodo.

Povem lahko, da se z Nitro redčilom in Acetonom ne more primerjati. Po vezju se kolofonija ne razmaže, loti so še vedno bleščeči skratka odlično.

Poizkusite, boste presenečeni.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 28, 2012 11:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozabi na kolofonijo. Z novim fluksom je ploščica izredno lepa že če jo opereš z vodo. Pa še UZ ne rabiš imet.
_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
PZUFIC
Vseved



Pridružen-a: Sob 17 Nov 2007 19:06
Prispevkov: 6987
Aktiv.: 35.08
Kraj: Rakek

PrispevekObjavljeno: Ned Okt 28, 2012 11:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
Pozabi na kolofonijo. Z novim fluksom je ploščica izredno lepa že če jo opereš z vodo. Pa še UZ ne rabiš imet.

Vsekakor fluks je odličen. Čistil pa sem ostanke, ki nastanejo iz kolofonije v lotu.

_________________
Ne čakaj, da se bo nekaj premaknilo pojdi in nekaj premakni.
Lp Primož
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
Kopernik
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Okt 2015 22:03
Prispevkov: 99
Aktiv.: 0.96
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2016 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

PZUFIC je napisal/a:
Danes sem izdeloval neka vezja in ker sem predkratkim kupil Terpentin sem poizkusil z njim odstraniti ostanke kolofonije. Prej nisem nič mehansko odstranjeval, ampak sem samo kapnil nekaj kaplic Terpentina na vezje in takoj so se na mestih kolofonije pojavili mehurčki, sledilo je še nekaj potegov z zobno ščetko in spiranje pod vodo.

Povem lahko, da se z Nitro redčilom in Acetonom ne more primerjati. Po vezju se kolofonija ne razmaže, loti so še vedno bleščeči skratka odlično.

Poizkusite, boste presenečeni.


Terpentin ne uniči elektronike?
Potreboval bi namreč neko topilo za flux.
Na matično ploščo od laptopa, sem dal okoli grafičnega BGA-ja preveč fluxa.
Po "reflowu" se je flux strdil v trdo snov. (Po enem delu matične) Display dela ampak ne zazna HDD-ja.
Uporabil sem Amtech NC-559 flux, kateri naj bi bil "no clean". Ampak iz ebay-a, za 3€ najbrž ni.. Brick wall
To sem naredil, samo, da se prepričam, če je hladen spoj in tudi je..
S čim bi flux najlažje očistil?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jure94
Član
Član



Pridružen-a: Sre 05 Maj 2010 17:11
Prispevkov: 433
Aktiv.: 2.56
Kraj: Jesenice / Lj

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 22, 2016 9:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ni najlažje ampak jaz čistim fluks z izopropanolom in ščetko. Če je pa že zasušen pa najprej za kakšnih 10min namočim pravtako v izopropanol.
Z nitrotom in acetonom gre lažje ampak ga ne uporabljam, ker bi uničil tiskna PCBju.
Obstajajo pa tudi namenska čistila, ki pa niso poceni.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group