www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Tesla coil
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
tesla95
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 10:52
Prispevkov: 470
Aktiv.: 3.37
Kraj: Vas ne zanima

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 09, 2013 1:41 am    Naslov sporočila: icon_cool Tesla coil Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

rabil bi kako formulo za izračun kondenzatorjev za Teslin transformator, primar bi imel cca. 10 ovojev, sekundar pa 4000, žica cca 38AWG (0.1mm) za sekundar, rad bi dobil cca 200kHz.

Za napajalni transformator bi uporabil 6kV transformator za neonke.

Premer PVC cevi bi bil 10cm in dolžina 50cm. Tako po izračunu naj bi rabil cca. 40cm za 4k ovojev 0.1mm žice in pa cca 1256m žice. (Prosim popravite me, če sem narobe izračunal). Gre pa za šolski projekt in bova s sošolcem izdelala skupaj vsak svoj trafo.

Če rabite še kak podatek, seveda kar vprašajte Wink

Hvala za pomoč.

Lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
primozsu
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Feb 2005 9:11
Prispevkov: 411
Aktiv.: 1.85
Kraj: MB - Šentjur

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 09, 2013 10:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tukaj ali pa tu imaš.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
alphaone
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Dec 2009 17:27
Prispevkov: 60
Aktiv.: 0.35
Kraj: Za računalnikom

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 09, 2013 11:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Klik
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tesla95
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 10:52
Prispevkov: 470
Aktiv.: 3.37
Kraj: Vas ne zanima

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 10, 2013 3:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala obema, bom pregledal.

Lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2013 6:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

4000 ovojev na sekundarju je kar precej in 10 na primarju je tudi zelo relativen in nepopoln podatek, kaj pa premer in razmak med ovoji? Ideja, da se višja napetost dobi z višanjem razmerja ovojev,kot pri omrežnih transformatorjih, tukaj ne velja, ker je v igri poleg razmerja induktivnosti tudi Q nihajnih krogov, pa frekvenčno razmerje, medsebojna induktivnost, sklopni faktor.

V tvojem slučaju ima sekundar 346 mH in lastno stresano kapacitivnost cirka 6 pF iz česar sledi njena lastna resonančna frekvenca 107 kHz, ki pa bo v praksi nižja (po mojem bo nekje okrog 80 -90 kHz),ker nastopajo še druge parazitne kapacitivnosti, ugodna delovna frekvenca pa po pravilu, da naj bo dolžina žice 1/4 valovne dolžine, znaša 60 kHz. Razliko "popraviš" z dodatno kapacitivnostjo - toroidom na sekundarju, ki bo v tem primeru kar zajeten.

Če na primer predpostavim, da ima primar 10 ovojev, hipotetični premer 200 mm in dolžino 50 mm, potem ima induktivnost 28 mi H in za dosego 60 kHz rabiš veeeelik kondenzator z 270 nF, za napajanje s 6 kV pa trafo z močjo dobrih 3 kVA. Opaziti je, da je rezultat skrajno neugoden, zato bi bilo potrebno nekaj spremeniti, jaz bi naprimer vzel sekundar z manj ovoji (1000) in bo potem računica bolj kulturna..
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tesla95
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 10:52
Prispevkov: 470
Aktiv.: 3.37
Kraj: Vas ne zanima

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2013 3:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@SolarPlazma

Madonca, si si pa vzel čas in vso zadevo preštudiral, pol stvari mi niti ni znanih, namreč to je prvikrat, da delam Teslin transformator in učitelj nam je povedal bolj osnove delovanja, za te zahtevne formule in ostalo pa je rekel, da naloga od nas zahteva tudi, da se sami znajdemo in poiščemo formule, ter tako izračunamo ovoje, debelino žic, kondenzatorje, napajalni transformator...

Zelo vesel bi bil, če bi mi napisal vsaj nekaj potrebnih formul, ki jih rabim za izračun vsega potrebnega za optimalno delovanje in lepo bi bilo, če bi še malo razložil kaj pomeni kakšen poseben znak (dobro, osnove že vem, najbolj mi delajo težave kakšni neobičajni znaki, ki ne vem kaj predstavljajo) in za izračun česa je sploh katera formula.

Ker se gre za projekt, ki ga je potrebno nujno izpeljati, bi bil še toliko bolj vesel kakšnega ključnega podatka oz. formule, sploh pa razlage.

Najlepša hvala za vse!

Lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2013 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Izračun mi ni vzel dosti čas, ker imam v Excelu "matematični aparat", ki sem ga razvil na podlagi formul, ki sva jih s kolegom izbirala iz knjig(nič z interneta).

Zelo dober program za izračune z interneta je MandKV31, s katerim je možno vnaprej izračunati tudi medsebojno induktivnost in sklopni koeficient, kar sicer praktično lahko izmeriš šele, ko je vse že izdelano.

Zdaj je vse odvisno od tega, kako globoko v fizikalno močvirje si pripravljen zabresti, oz. koliko zahteva profesor, naprimer, jaz ti lahko samo na temo izbire kondenzatorja predavam cel dan...

Lahko mi pišeš na zasebno in bova dognala, kaj točno rabiš.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pon Feb 11, 2013 10:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SolarPlazma je napisal/a:
Zdaj je vse odvisno od tega, kako globoko v fizikalno močvirje si pripravljen zabresti, oz. koliko zahteva profesor, naprimer, jaz ti lahko samo na temo izbire kondenzatorja predavam cel dan...

Zanimivo. Bi bil res pripravljen. Pa še ene par tesla transformatorjev prinesemo in naredimo zanimivo srečanje . Si za ??

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
tesla95
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 10:52
Prispevkov: 470
Aktiv.: 3.37
Kraj: Vas ne zanima

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 12, 2013 2:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim, da imate kar precej znanja o tem, sploh SolarPlazma se je zelo izkazal s takimi podrobnimi izračuni. Glede formul bom pa moral še kar veliko iskati in ugotavljati čemu služi kakšna od formul... Razz

Hvala, lp
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 12, 2013 10:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@VolkD

Fina ideja, sem za. Treba je samo najti ustrezno lokacijo in upoštevati, da nimam lastnega prevoza, moj laboratorij na Bledu pa bo verjetno za ostale predaleč?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 13, 2013 12:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SolarPlazma je napisal/a:
@VolkD

Fina ideja, sem za. Treba je samo najti ustrezno lokacijo in upoštevati, da nimam lastnega prevoza, moj laboratorij na Bledu pa bo verjetno za ostale predaleč?

To sploh ni problem, kaj pa je treba vse prepeljati od tebe, da bo v redu demonstracija ?

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 15, 2013 4:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predstavljem si, da bi bil to en tak "Teslathon", srečanje ljubiteljev teslovih transformatorjev, vsak s svojim izdelkom (lahko tudi nedokončanim) in/ali deli zanj za menjavo?
Jaz bi zbral svojo literaturo in načrte, ki bi jo poskenirali in spravili na CD ali na usb ključke in seveda kakšen "eksotični" material, ki bi ga nekaj lahko tudi podaril ali zamenjal; npr, W in Mo elektrode za iskrišča, kondenzatorje, napajalne trafote...

Mogoče bi nam prav prišel tudi en funkcijski (sinusni) generator do ~1 MHz, ki ga jaz nimam, da bi se lahko prikazalo merjenje karakteristik tuljav.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sob Feb 16, 2013 3:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SolarPlazma je napisal/a:
Predstavljem si, da bi bil to en tak "Teslathon", srečanje ljubiteljev teslovih transformatorjev, vsak s svojim izdelkom (lahko tudi nedokončanim) in/ali deli zanj za menjavo?
Jaz bi zbral svojo literaturo in načrte, ki bi jo poskenirali in spravili na CD ali na usb ključke in seveda kakšen "eksotični" material, ki bi ga nekaj lahko tudi podaril ali zamenjal; npr, W in Mo elektrode za iskrišča, kondenzatorje, napajalne trafote...

Tdi lahko, a prvenstveno bi rad, da narediš iz tega eno predavanje.

SolarPlazma je napisal/a:
Mogoče bi nam prav prišel tudi en funkcijski (sinusni) generator do ~1 MHz, ki ga jaz nimam, da bi se lahko prikazalo merjenje karakteristik tuljav.

Tak generatorček smo v akciji društva delali. Verjetno ga ima marsikdo narejenega.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SolarPlazma
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Mar 2012 10:47
Prispevkov: 175
Aktiv.: 1.19
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 17, 2013 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi predavanje je lahko, ker rad poslušam samega sebe Laughing Kdaj bi se to zgodilo,pa bo treba še videti, ker mi trenutno nekaj nagaja zdravje.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 17, 2013 11:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SolarPlazma je napisal/a:
Tudi predavanje je lahko, ker rad poslušam samega sebe Laughing Kdaj bi se to zgodilo,pa bo treba še videti, ker mi trenutno nekaj nagaja zdravje.

Ne ne nisem mislil čez noč. Zaenkrat imamo eno predavanje 2.3.13, priprave so za naslednjega, ki se že ve tematiko, potem prideš na vrsto. Računaj enkrat ko bo krepko toplo Smile

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group