www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Regulacija talnega ogrevanja
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.61
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 9:39 am    Naslov sporočila:  Regulacija talnega ogrevanja Odgovori s citatom

Pozdrav
Za svojo hišo bi izdelal regulacijo za talno gretje. Ker o tej zadevi po pravici vem zelo malo raje vprašam tu.
Definitivno bi rad regulacijo po sobah in ne kot ponujajo neki sistemi po nadstropju.
V mislih imam 3. sisteme
- ON/OFF se pravi ko pride temperatura do določene točke se prekine dotok vode
- PWM tu bi ventil upravljal z nekim zelo počasnim PWM (1/60Hz) ter nekim PID algoritmom
- za vsako sobo bi del svoj mešalni ventil ter PID

Verjetno bi prišla v igro le zadnja dva. Glede na to, da so mešalni ventili dragi bi verjetno obveljala 2. opcija
Mogoče še kakšne ideje in nasveti? Kaj pa vremenska postaja. Ali ima to smisel početi? In kakšen je algoritem te postaje?

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.18
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 9:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bi se še enkrat odločal za izdelavo regulacije, bi verjetno kupil mehanski termostatski mešalni ventil.

Drugače sem pa pri sebi naredil z mešalnim ventilom in črpalko. Večinoma delov sem kupil rabljenih za razumno ceno. Imam pa dva tokokroga in sta speljana v kurilnico. Reguliram pa kar z branjem tipala na cevi talnega. Algoritem je sila preprost, vsako minuto zapiram ali odpiram za 10 s mešalni ventil in dela za moje pojme zelo dobro.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
urosg
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Apr 2007 14:30
Prispevkov: 565
Aktiv.: 2.73

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 9:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker sam malo vem in sem v zadnjem letu naredil novo centralno ogrevanje in vse povezano s tem, ti polagam na srce: ne reguliraj "preveč" talnega ogrevanja, računaj na to da se vsaka sprememba na talnem ogrevanju pozna šele čez nekaj časa; t.j. nekje v roku 24 ur.

Na krog talnega ogrevanja daj mešalni ventil,kjer mu nastaviš max. temp. kroga, potem pa kar imaš za regulirat je samo to, da takrat ko nič ne ogrevaš pač izključiš črpalko,drugače je priklopljena.

Vse ostalo je po mojem mnenju brez učinka, saj se ne pozna tako hitro kot pričakuješ.

Verjetno pa imaš tako ali tako razdelilno omarico, kjer imaš za vsak prostor posebej priklop in tam enostavno pripreš za določen prostor če je drugače pretopel.

EDIT: me je sicer MarkoM malo prehitel ampak tako kot je on napisal ti svetujem jaz - mehanski termostatski mešalni ventil.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bbrane
Član
Član



Pridružen-a: Čet 14 Jun 2007 15:02
Prispevkov: 580
Aktiv.: 2.83
Kraj: Cerkno

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 10:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Se popolnoma strinjam s predhodnikoma. Razen če imaš željo po eksperimentiranju, vendar hude uporabne vrednosti ne bo. Časovne konstante se tu ne merijo v minutah ampak v veliko urah. Mogoče mehanski termostatski ventil za pos. prostor - če želiš zelo različne temperature po prostorih, vendar to lahko rešiš s pripiranjem navadnih ventilov za pos. prostor in skupno regulacijo ( ali po nadstropjih) z mešalnim ventilom iz kotlovnice.

Lp

_________________
En poizkus je vreden več kot tisoč strokovnih mnenj
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mobwap
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Mar 2012 9:42
Prispevkov: 326
Aktiv.: 2.21
Kraj: Doma

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 11:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Manj kot kompliciraš pri talnem, boljše dela. Vremenske regulacije se po mojem menenju sploh ne splačajo zaradi zamika (in cene).
Elektro termični pogoni na razdelilcu in navaden sobni termostat v vsaki coni kjer bi rad reguliral, so čisto dovolj.
In kot je že bilo zapisano, mehanski termostatski mešalni ventil.

_________________
INSTALLING DEMOCRACY.... ‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡€€€€€€€€€€€€€€ 44% DONE.
Installation failed.
404 error: form not found.

FORMING GOVERNMENT.... ‡‡‡‡‡€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€ 23% DONE.
Formation failed.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4590
Aktiv.: 20.61
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 12:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za predloge bom kar to upošteval.
_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nexus
Član
Član



Pridružen-a: Sob 30 Jan 2010 10:45
Prispevkov: 63
Aktiv.: 0.36
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 1:18 pm    Naslov sporočila:  regulacija talnega ogrevanja Odgovori s citatom

Zdravo, sam imam talno ogrevanje 5 let, izkušnje pa so take: na začetku mehanski termostat, ki mi v dovod spusti max 28 stopinj; če je voda pretopla, ga meša s povratkom. Vsaka soba ločen dovod in povratek, vsaka soba ločen termostat in ločeno črpalko. Je pa res, da se vsaka sprememba na dovodu pozna šele čez par ur in mislim, da ni potrebe po regulaciji vsakih par sekund. V prehodnem času talno grejem s kolektorji, saj se mi zalogovnik pri vsaj malo sonca ogreje na 30+, za preklop med pečjo in zalogovnikom pa skrbi rotodivert z dvema termostatoma. V glavnem, daleč najbolj smotrna investicija v zadnjem času. Ker sem bil skeptik, sem po hiši nametal še radiatorje, ki mi sedaj služijo samo kot odlični lovilci prahu, vklopim jih pa tako ali tako nikoli.

LP

_________________
Če ne gre zlepa, vzemi večje kladivo!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
damo
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 13:45
Prispevkov: 2008
Aktiv.: 9.01
Kraj: Krško

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 2:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz sem pri gradnji razmišljal o super duper regulaciji. Ker ob vselitvi le-te še niti nisem začel delat (logično, ko pa sem bil cel čas v gradnji), sem dal na "forlauf" en digitalni termostat, ki mi vklaplja grelec.

Pri izgradnji toplovoda sem pozabil na vbodna mesta za temp. sonde, zato sem ntc sondo kar porinil pod izolacijo. Cev je alumplast, kar celotni regulaciji da neko zakasnitev.

V glavnem, temperaturo reguliram na 23C ter histerezo 1C. V hiši je normalno toplo.
Imam ročno vremensko regulacijo - če pade zunanja temperatura za nekaj dni pod 0 C, dvignem temperaturo za stopinjo ali dve oz. max na 26, ko je bilo zunaj -20C dlje časa.

V praksi pa je tako, da ko je temp. 0, vsako drugo popoldne prižgem kamin, oz. če je hladneje, vsako popoldne. Temperaturo dvižnega voda v tem primeru pustim na 23. S kaminom prišparam na stroških ogrevanja in pa predvsem psihološko mi paše, da je živi ogenj v dnevni sobi.

Temperatura prostorov je bolj kot ne enaka, za mansardo imam priprt ventil, da je kroženje vode minimalno. Malce premalo toplote je v kopalnici, kar pa rešujemo z električno lojtrico - itak bi nam manjkala, ker pri talnem gretju nimaš kje sušit.

No, jaz sem zadovoljen, investicija minimalna, majhni stroški ogrevanja (po zaslugi izolacije).

Na tvojem mestu nebi kompliciral. Lahko si pa za vsak slučaj pelješ bužirke iz vsake sobe v razdelilno omarico talnega gretja.


Nexus, pa ti maš potem 10+ pump v kotlovnici? Tole bi pa rad videl slike...


EDIT: Sem pozabil napisat, da imam 2 obtočne črpalke, za vsako etažo eno, ki delajo 24/7 na prvi brzini.

_________________
Dobrga štromarja samo slab šnops strese!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igor_k
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Jul 2004 11:44
Prispevkov: 992
Aktiv.: 4.45
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 7:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mešalni ventil meša vodo, njena temperatura je odvisna od zunanje temperature. Iz mešalnega ventila v razdelilec, na razdelilcu elektrotermični pogoni, natančen termostat v vsaki sobi, ki odpira ustrezen ventil, vse skupaj povezano v centralno enoto, ki skrbi za vklop in izklop ogrevalne naprave.
Temperature v sobah so v tolerancah +-0,2°C.
Pri mehanskem termostatu boš imel +-1,5°C.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75319.33

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 7:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.88
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 7:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Saj mislim, da zakonsko je zdaj min 16cm izolacije.

Ta teden(do sobote) je na Gospodarskem razstavišču Sejem Dom in mogoče bi se ti splačalo it pogledat, da se dogovoriš za kak sejemski popust.
Tudi če ne boš že zdaj kupil boš vsaj lahko primerjal ponudnike in kako zanimivo od trgovcev zvedel, zakaj je njihov sistem tanartabolši ipd. Smile

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
silvo_v
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jul 2005 22:00
Prispevkov: 146
Aktiv.: 0.66
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 7:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pridružujem se vsem, ki menite, da je regulacija ogrevalnih krogov pri talnem ogrevanju nesmiselna.

Ogrevam tri etaže, vse z eno črpalko in enim mešalnim ventilom. Slednji glede na zunanjo temperaturo (vremensko vodena regulacija) spreminja temperaturo dvižnega voda. Vse imam pripravljeno, da bi lahko dodal regulacije v posameznih prostorih, a sem že prvo zimo ugotovil, da ni potrebe. Mešalni ventil je reguliran iz toplotne črpalke.

Lp, Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoM
Član
Član



Pridružen-a: Tor 12 Sep 2006 15:29
Prispevkov: 2825
Aktiv.: 13.18
Kraj: Lovrenc na P.

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dorijan je napisal/a:
Saj mislim, da zakonsko je zdaj min 16cm izolacije.

Kak misliš zakonsko?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
igor_k
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Jul 2004 11:44
Prispevkov: 992
Aktiv.: 4.45
Kraj: Rače

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 8:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Pridružujem se vsem, ki menite, da je regulacija ogrevalnih krogov pri talnem ogrevanju nesmiselna.


Se strinjam, če te notranja temperatura ne zanima in nisi občutjiv na spremembe.
Za mene je samo vremensko vodena regulacija premalo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5773
Aktiv.: 25.92
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 12, 2013 8:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

borisz je napisal/a:
Po mojem je izolacija boljša kot regulacija Very Happy

Jaz pa mislim, da je oboje dobrodošlo.
Eden, glede na zunanjo in notranjo temperaturo, krmiljen mešalni ventil pa res ne predstavlja nekega problema?

_________________
Lp, Jaka


Nazadnje urejal/a Jaka57 Tor Mar 12, 2013 10:40 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group