www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Brutus stereo 100w
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
reber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:20
Prispevkov: 2279
Aktiv.: 10.26
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 4:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti soft start je iz Elektorja in niti slučajno ne od electronics-diy.com, vezje preverjeno deluje Wink
_________________
Obiščite me na www.reber.si ali www.elektron.si
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 4:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
Trafo za brutusa komot direkt vklapljaš. Tistih 100 ali 150w trafo ne potegne toliko, da ti počasna varovalka ne bi preživela. Brezveze komplicirat z upori in časovnim relejem.


samo za informacijo, za stereo BRUTUs 100W rabiš vsak 300W pri 29V.. ker je ojačevalec klase AB poje malo več kot recimo D razred. če imaš pa 2x stereo na enem trafotu je pa to skupaj 600W.. sedaj odvisno, kakšen sistem hoče naredit.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Matejcek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 29 Mar 2013 1:57
Prispevkov: 10
Aktiv.: 0.07
Kraj: Stranje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 5:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sem napisal je napisal/a:
še nekaj me zanima.. če imam trafo za en stereo 2x35V 350W, potem potrebujem za dva stereo modula 4x34V 700W ali 2x35V 700W..? oziroma dva trafota po osnovni ravni..


zna kdo odgovorit?
vprašanje razloži slika:

lp



trafo.png
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  trafo.png
 Velikost datoteke:  16.55 KB
 Downloadano:  24 krat


_________________
no pain, no gain
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 5:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GiovanniTheX je napisal/a:


samo za informacijo, za stereo BRUTUs 100W rabiš vsak 300W pri 29V.. ker je ojačevalec klase AB poje malo več kot recimo D razred. če imaš pa 2x stereo na enem trafotu je pa to skupaj 600W.. sedaj odvisno, kakšen sistem hoče naredit.


Pa ja de !
Na brutusa 600w trafo. To je pa kombinacija in pol!
Pa na fička 18" in 235 gume pa greš v disko.......Wink

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 5:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. Sem vklapljal Brutusa preko direktnega stikala, pa mi je že 2x skurilo TDA, je možno da je to krivo.
Poleg tega je pa še brum bil slišati na zvočnikih ko ni bilo signala. Ga pa nisem jaz sestavljal in je imel maso spojeno vse povprek.

2. Zdaj sestavljam od začetka ojačevalnik z 2mi stereo Brutusi 100W(4je kanali) imam za vsak par trafo 400VA. Zakasnitev vklopla bom dal noter.

Zanima, če je dovolj da naredim maso v eno točko ali je še kaj potrebno da se znebim brooma. Kako imajo to rešeni profesionalni ojačevalniki.
Zvočniki na katere bo špilal so zelo občutljivi in dvomim da bo tistih 40.000uF kondenzatorjev pomagalo, da spravi brum pod slišno mejo.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 6:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dorijan je napisal/a:
1. Sem vklapljal Brutusa preko direktnega stikala, pa mi je že 2x skurilo TDA, je možno da je to krivo.
Poleg tega je pa še brum bil slišati na zvočnikih ko ni bilo signala. Ga pa nisem jaz sestavljal in je imel maso spojeno vse povprek.

2. Zdaj sestavljam od začetka ojačevalnik z 2mi stereo Brutusi 100W(4je kanali) imam za vsak par trafo 400VA. Zakasnitev vklopla bom dal noter.

Zanima, če je dovolj da naredim maso v eno točko ali je še kaj potrebno da se znebim brooma. Kako imajo to rešeni profesionalni ojačevalniki.
Zvočniki na katere bo špilal so zelo občutljivi in dvomim da bo tistih 40.000uF kondenzatorjev pomagalo, da spravi brum pod slišno mejo.


TDA7294 so znani po tem, da imajo ekstremno malo bruma v vključenem stanju.. tudi če glasnost naviješ dokonca se zna zgodit da ne boš nič slišal.

Če jaz kaj prav vem je zaradi motenj boljše, če imaš maso v eni točki ( naj me kdo popravi če se motim).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 6:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ro-bi je napisal/a:
GiovanniTheX je napisal/a:


samo za informacijo, za stereo BRUTUs 100W rabiš vsak 300W pri 29V.. ker je ojačevalec klase AB poje malo več kot recimo D razred. če imaš pa 2x stereo na enem trafotu je pa to skupaj 600W.. sedaj odvisno, kakšen sistem hoče naredit.


Pa ja de !
Na brutusa 600w trafo. To je pa kombinacija in pol!
Pa na fička 18" in 235 gume pa greš v disko.......Wink


BERI in ne ropotaj vsepovprek, če nisi preveril informacije.. naj ti namignem.. podatki o transformatorju se nahajajo pod poglavjem NAPAJALNIK --> nad grafi na 4. strani
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 7:13 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo

Brum imate lahko tudi zaradi predimenzioniranih kondijev...

ne pretiravati s kapaciteto in tudi ne z močjo transformatorjev.

Ponavadi se vedno TDA-ji pregrevajo ne pa transformatorji... naj bo tokrat obratno Smile

***********************

Po izkušnjah bi moral zadostovati 100W transformator za posamezni kanal z 2*4700uF če se poganja 8E zvočnike ali 2*6800uF za 4E zvočnike.

Pa že ta kapaciteta je dosti čez tisto ki so jo dajali v ojačevalnike v letih 77.

Izkušnja iz ojačevalnika OPTONICA S M-1616 je sledeča:

... napajanje +/-38V in 2*6800uF za oba kanala hkrati... tokovna zmogljivost posamezneizhodne stopnje je +/-8A na 4E zvočnikih... transformator pa okoli 200VA.

Lp.

Darko

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 8:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Profesor Einstein je napisal/a:
Zdravo

Brum imate lahko tudi zaradi predimenzioniranih kondijev...

ne pretiravati s kapaciteto in tudi ne z močjo transformatorjev.

Ponavadi se vedno TDA-ji pregrevajo ne pa transformatorji... naj bo tokrat obratno Smile

***********************

Po izkušnjah bi moral zadostovati 100W transformator za posamezni kanal z 2*4700uF če se poganja 8E zvočnike ali 2*6800uF za 4E zvočnike.

Pa že ta kapaciteta je dosti čez tisto ki so jo dajali v ojačevalnike v letih 77.

Izkušnja iz ojačevalnika OPTONICA S M-1616 je sledeča:

... napajanje +/-38V in 2*6800uF za oba kanala hkrati... tokovna zmogljivost posamezneizhodne stopnje je +/-8A na 4E zvočnikih... transformator pa okoli 200VA.

Lp.

Darko



brum je lahko torej zaradi prevelikih kondenzatorjev?
(ne razumem, kaj si mislil povedati s tem stavkom..
Citiram:
Ponavadi se vedno TDA-ji pregrevajo ne pa transformatorji... naj bo tokrat obratno Smile


***

če te prav razumem, je dovolj 100W ca. 35V na kanal..? se pravi da za stereo izvedbo potrebuješ 250w (malo rezerve ne škodi) trafo..?

Think
zanimivo.. zakaj so potem na proizvajalčevi strani cifre trikrat višje. Whistle
Cool
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 8:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj je sedaj s tem? zakaj je ta forum šel v limanice?

http://www.elektronik.si/phpBB2/index.php

Shocked Shocked Shocked Question Question Eh? Eh? Eh?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.67
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 8:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo

Tudi jaz sem sprva zaradi neizkušenosti delal takšne zablode z 4x10000uF v napajalniku.

Nekje sem zasledil, da je nekdo delal poiskus koliko energije se relano sprosti na zvočniku ob poslušanju glasbe - v termvko napolnjeno z vodo je potopil 4 ohmski upor in navil ojačevalec do meje, da še ni rezalo signala.

Po določenem času je z razlike temperature vode izračunal srednjo moč, ki se je trošila na uporu (zvočniku).

Ugotovil je da je dejanska srednja moč enaka 1/4 navedene RMS moči.

Se pravi če imamo 200W rms ojačevalec se pri poslušanju glasbe realno sprošča na zvočniku srednja moč okoli 50W.
V konicah pa je seveda moč dosti višja (400W temensko).

Če bi pa na vhod ojačevlanika pripeljali neprekinjeni sinusni signal bi pa imeli relanih 200W na uporu.

Ravno v tem je razlog, da niso potrebni močni transformatorji za ojačevalnike namenjene poslušanju glasbe.

Lp.

Darko

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 9:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To je sicer res, ampak 100W za 100W ojačevalnik je pa premalo. Da ne pretiravamo s 400W bi jaz tako na oko rekel tam 150-200W po kanalu.

Nisem pa še slišal da bi preveliko elektrolitov povzročalo brum...zakaj že? Obstaja kakšna teorija za podporo te trditve?
Sem pa že dostikrat videl načrte, ki so imeli tam 20.000 mikro po veji, torej 40.000 mikro po kanalu. Ne se ozirat po trgovinskih ojačevalnikih, kjer je vse poddimenzionirano. Doma imam npr. receiver, ki ima 7x100W, notri pa je navaden trafo dimenzij tako na oko 200, največ 300 W. Če to da ven 700W, potem je sneg roza barve.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 01, 2013 9:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

GiovanniTheX je napisal/a:
Kaj je sedaj s tem? zakaj je ta forum šel v limanice?

http://www.elektronik.si/phpBB2/index.php

Shocked Shocked Shocked Question Question Eh? Eh? Eh?

poglej na koledar. Je pa tečna ja, ker moraš tam na levo puntajoče teme čakat.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GiovanniTheX
Član
Član



Pridružen-a: Čet 29 Nov 2012 19:48
Prispevkov: 301
Aktiv.: 2.18

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2013 1:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Enkratna prvoaprilska šala.. Bravo admini.. Zgleda da se em izmed tistih, ki so nasedli o zaprtju foruma Applause
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
borber
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Maj 2005 8:40
Prispevkov: 3111
Aktiv.: 14.01
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 02, 2013 7:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Malo računanja:
Za 100W na 8ohmih je izmenična sinusna napetost enaka 28.28Veff, kar je enako 79.76Vpp. Teoretično, potrebna enosmerna napetost za ta ojačevalec enaka 79.76V.
Potreben izhodni izmenični tok za ta ojačevalec je 3.53Aeff oziroma je 4.98Ap ali 9.97App. Pri deljenem napajalnem viru teče pozitivna polperioda iz pozitivne polovice in negativna iz negativne polovice napajalne napetosti. Srednja vrednost tokov iz napajalnika je enaka temenski vrednosti deljeni s pi. Torej je enaka 1.58A enosmernega toka iz vsake polovice napajalne napetosti.
Moč iz napajalnika za tak teoretičen ojačevalec bi bila enaka 126W.
Ker se komplementarne končne stopnje v AB razredu ne da linearno izkrmiliti do konca pri teoretični napajalni napetosti, mora ta biti višja za recimo 6V. Brez signala na vhodu ojačevalec potrebuje nek mirovni tok. Recimo da je ta enak 150mA. Torej mora napajalnik za 100W sinusne moči iz ojačevalca, zagotoviti vsaj 148W enosmerne moči.

TDA7294 zmore 70W sinusne moči in 100W glasbene moči. Transformator zanj je lahko grajen za 100W in bo zmogel sinusno in glasbeno moč.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Zabavna elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 3 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group