www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Oživljanje arduina
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kornjace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Sep 2011 23:26
Prispevkov: 421
Aktiv.: 2.75
Kraj: Goriška Brda

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 9:55 am    Naslov sporočila:  Oživljanje arduina Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Včeraj sem spravil mojega arduina UNO v stik. O takrat ga PC ne prepozna več. Najprej sem misli, da je šla dioda M7, pa sem ugotovil da je z njo vse v redu, prav tako sta v redu oba napetostna regulatorja IC1 in IC2.
Če ugibam, bi rekel da sem skuril Atmego8u2-mu, ki skrbi za povezavo s pc-jem?
Tukaj je shema arduina UNO.

Prosil bi za vaše mnenje, ter morebitno rešitev! Pray

Lp, Jure

_________________
Failure is always an option.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 9:57 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj konkretno si spravil v stik nam pa ne bi izdal?
F1 je cela?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kornjace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Sep 2011 23:26
Prispevkov: 421
Aktiv.: 2.75
Kraj: Goriška Brda

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 10:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kaj konkretno sem ušpičil je dobro vprašanje... 2 stvari sem naredil...
1. Na ploščico kjer imam triak sem med vcc in gnd priklopil 0,01 mi F kondenzator, ampak s tem ne bi smel kaj hudega narediti, ali se motim?
2. (bolj možna) ko sem merit napetost na sponkah tiste ploščice sem najbrž kratkosklenil vcc in GND.
Od takrat mi arduinota ne zazna več.
F1 je v redu. Pa še to, če priklopim arduinota na USB, mi gori power on ledica, ampak ni komunikacije. Na pc-ju pa me obvesti ta naprave ni prepoznalo.

_________________
Failure is always an option.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 1:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Huh, če zbereš pogum in še enkrat preveriš če so vsa napajanja na nogicah čipov prisotna, pa če sta 22 Omega upora na USB konektor cela, pa morda še L1, in če seveda nisi skuril USB porta na PCju - ja, potem je najverjetneje M8u2 šel v invalidsko penzijo... Lahko probaš do njega dostopat še s ISP programatorjem. Ako se ne bo odzival, je pa pokojni.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.31
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 2:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

če ti naprave ne prepozna na računalniku in je z računalnikom vse v redu, bo nekaj narobe s FTDI čipom. Mostiči nogici 25 in 26 na tem čipu in testiraj ponovno.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 3:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cero, kljub dobrim namenom ni prav svetovati na pamet. Vsaj prebrati vprašanje (ki vključuje shemo) bi bilo na mestu.
Dotični arduino nima FTDIja.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.31
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

ups se opravičujem... Confused
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
xsyt
Član
Član



Pridružen-a: Sre 28 Maj 2008 22:19
Prispevkov: 1346
Aktiv.: 6.98
Kraj: Slov.Bistrica

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 9:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zagotovo stik med Vcc in GND? V tem primeru bi ti lahko odpovedala le nap. regulatorja. Če si naredil stik med Vcc in Vin potem pa so vsekakor šli uCji v digitalna nebesa... Mr. Green
_________________
If you're in control, you aren't going fast enough
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
kornjace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Sep 2011 23:26
Prispevkov: 421
Aktiv.: 2.75
Kraj: Goriška Brda

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 15, 2013 9:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem še malo pomeril, ampak napetosti so vse OK... Neutral
Najbrž bo kar Atmega8U2 fuč. Pa po možnosti tudi atmega328...
Atmega8u2 je v QFN ohišju, že to zame predstavlja kar velik problem... Kako pa se lahko sploh sprogramira tak čip? Če se ne motim, HEX file za njega je na spletu, ampak moram povedat, da sem jaz malo švoh s temi stvarmi...
Torej, kake možnosti sploh imam? Think
Lp

ps. @xsyt: ja na to tudi kaže, samo okoli Vin pa nisem tikal... ker meril sem na drugi ploščici... n vem res..

_________________
Failure is always an option.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 16, 2013 7:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@kornjace
MadMax je napisal/a:
............. Lahko probaš do njega dostopat še s ISP programatorjem. Ako se ne bo odzival, je pa pokojni.


Tako kot je že MadMax napisal. Če imaš ISP programator ga priključi na kontakte (druga slika iz tvoje povezave) na sredini tiskanega vezja skrajno desno. Če je Atmega328 še "živ" bi ga moral programtor zaznati in tako pretočiš HEX datoteko v procesor. Sam sem arduino-te vedno programiral preko ISP in AVR Studia.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 16, 2013 11:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

arksi je napisal/a:
Tako kot je že MadMax napisal. Če imaš ISP programator ga priključi na kontakte (druga slika iz tvoje povezave) na sredini tiskanega vezja skrajno desno. Če je Atmega328 še "živ" bi ga moral programtor zaznati in tako pretočiš HEX datoteko v procesor. Sam sem arduino-te vedno programiral preko ISP in AVR Studia.
In v čem je smisel tega početja pri Arduino-tu?
_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
eddie
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Dec 2003 21:02
Prispevkov: 706
Aktiv.: 3.18
Kraj: Severna primorska

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 16, 2013 1:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uporaba hardwera?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 16, 2013 2:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaka57, tudi ti nisi pogledal sheme dotičnega arduinota?
Ker ima mega8u2 kot USB vmesnik (ciljni pa je mega8 z arduino bootloaderjem) in ker zaenkrat kaže da je dotični čip defekten, se mi zdi logično, da se mega8u2 s ciljem oživitve oz. postavitve končne diagnoze priklopi na ISP programator.
Zakaj to po tvojem ne bi bilo smiselno?
Res pa ni smiselno uporabljati ISP na ciljni megi za programiranje, če to samo po sebi omogoča že arduino IDE prek USB+bootloader. Pa kakorkoli, če kornjace po kakem naključju ima ISP programator, še vedno lahko uporablja Arduino IDE in hardver kljub skurjenemu USB vmesniku, le morda je treba par klikov več pri samem pretakanju programa prek ISP na ciljno mego, če seveda ciljna mega dela b.p.. Torej tudi ISP preverba ciljne mega8 ni ravno nesmiselna.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kornjace
Član
Član



Pridružen-a: Pon 05 Sep 2011 23:26
Prispevkov: 421
Aktiv.: 2.75
Kraj: Goriška Brda

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 16, 2013 2:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MadMax je napisal/a:
če kornjace po kakem naključju ima ISP programator

Hehe, in še res ga imam po naključju Very Happy (ta prvo verzijo Darkotovega isp programatorja)
No skratka, obe Atmegi sta fuč!
A ima mogoče kdo viška kakšen Atmega8U2 v QFN ohišju in/ali Atmega328p v DIP ohišju? Bi se priporočal za odkup!!!

Lp, Jure



atmega328p.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  69.88 KB
 Pogledana:  5 krat

atmega328p.jpg



_________________
Failure is always an option.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 16, 2013 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@MadMax: in po čem sklepaš, da je ne bi pogledal?
Že pri njegovem prvem postu me je zmotilo, da je dal povezavo na shemo iz neke xy strani, ker je vse (in še več) na strani arduino.cc za standardne arduino platke.
Kadarkoli sem imel z Arduini kakšne težave ali vprašanja mi je bila to prva stran, kjer sem iskal odgovore.
Zmotilo me je tole:
Citiram:
Sam sem arduino-te vedno programiral preko ISP in AVR Studia.

Kajti, če dela tako, potem tudi BLja ne potrebuje in še česa...... Sicer pa, tudi ti sam ugotavljaš, da dejansko to početje nima nikakršnega smisla!

Glede diagnostike pa takole mega16u2 (do verzije R2 je bil 8u2) bi se moral oglasit na USB, ko ga priključiš na računalnik, ne glede na to, kaj je z mego328, na enak način, vendar z drugim IDjem, kot se oglasi FTDI, kanede?
[slovenščina je zame španska vas] mege328 z USBjem nima nič!
Strinjam se z zadnjim stavkom (razen mege8), če je, slučajno, mega328 ostala cela, bo lahko uporabljal Arduino IDE in ISP.

No, ko sem tole pisal, je že priletel odgovor @kornjace.
@kornjace: mego328p DIP imam.
Tukaj je pa še povezava, kako zapeči firmware v 8U2, da ne boš brez potrebe iskal.

_________________
Lp, Jaka


Nazadnje urejal/a Jaka57 Tor Apr 16, 2013 3:23 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group