www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Laser za moj CNC
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
smal
Član
Član



Pridružen-a: Pet 12 Mar 2010 23:19
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.33
Kraj: Effretikon

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2014 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

center je napisal/a:
Rad bi opremil cnc stroj z diodnim laserjem za graviranje toliko, da dela (hobi verzija) samo za prikaz princip delovanja graviranje plastike (mogoče les). Ima kdo celovito informacijo model laserja ki ga naj izberem in info. kako naj projekt izvedem da bo čim bolj enostavno pa da bo delalo.


O laserjih smo pisali v teh temah foruma:

http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=35860

http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=28121&postdays=0&postorder=asc&highlight=laser&start=0

Pa še v nekaterih drugih.
To preštudirajte in če vam kaj ni jasno vprašajte. Rade volje pomagam, vendar se pričakuje, da se boste tudi sami poglobili v to področje. V zgoraj omenjenih temah je dovolj informacij, da nekdo z osnovnim znanjem elektronike in optike lahko že nekaj začne. Vsekakor brez določene vsote denarja to ne gre. Ne pričakujte, da boste vse dobili servirano na pladnju. Takšne rešitve stanejo nekaj $$$$+.
lp smal

_________________
Dr. Milan Vidmar: Transformation und Energieübertragung (1945, s.1)
Wir Techniker sind Kämpfer, technische Probleme sind Kampfprobleme!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kunte
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Feb 2004 12:58
Prispevkov: 348
Aktiv.: 1.57
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 2:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z svojim laserjem 2W 445nm M140 Blue Laser Diode 405-G-2 Lens bi rad poskusil gravirati na ključe, vendar sem enkrat poskusil z Rdečim laserjem in mi ga je odbita svetloba uničila.Zanima me kakšen dihroičen filter bi potreboval, oziroma kako najpreprosteje zaščititi lasersko diodo pred odbojem svetlobe in uničenjem.
_________________
LP Kunte
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
snow
Član
Član



Pridružen-a: Tor 27 Dec 2005 14:02
Prispevkov: 341
Aktiv.: 1.54
Kraj: Ljubljana || Velenje

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 3:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na kovinske ključe? Kovina ne bo trznila ob tem laserju.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejko1
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Mar 2008 0:21
Prispevkov: 265
Aktiv.: 1.36
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 18, 2014 4:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z dikroičnim filtrom si ne moreš pomagat. Lahko bi diodo postavil postrani, ampak potem boš imel probleme ker se bo pri premikanju z osi (in z višino predmeta) spreminjala tudi ena od drugih dveh koordinat. Plus tega se ti bo laser odbijal od kovine v zrak, kar je lahko nevarno.

Obstajajo neke markirne tekočine s katerimi lahko dosežeš markiranje kovine pri nekoliko močnejših laserjih, za par W pa pomojem tudi s tem ne bo šlo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 06, 2014 11:41 pm    Naslov sporočila:  Rdeči laser ne deluje po mojih pričakovanjih ? Odgovori s citatom

Čisto za začetek sem se odločil malce pozabavati z laserji in sicer s tistim, kar je pri roki: laserjem iz starih DVD-RW-jev.

Torej izgradil sem rdečo lasersko diodo iz DVD-RW-eja, kupil ohišje z lečami od Kitajcev ( 18x45mm 5.6mm Laser Diode Housing w/ 650nm Glass Lens), scinil en sw tokovni generator za 300mA in stvar priključil skupaj.

Kajpak, pričakoval sem tanek rdeč žarek, ki "zakuri" kaj temnega, a nastala je le debela okrogla marogasta packa na steni Brick wall.

Mi lahko kdo razloži, kaj je šlo pri vsem tem narobe Question

Se v naprej zahvaljujem za odgovore

Janez



Moj DVDRW laser z ohišjem - nedelujoč.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  198.57 KB
 Pogledana:  7 krat

Moj DVDRW laser z ohišjem - nedelujoč.JPG



_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 12:35 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem, a zdi se mi, da bo treba zadevo malo fokusirati.
_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 8:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Predvidevam da se fokusira z vrtenjem nosilca leč na koncu.
To sem tudi naredil, a svetlobe ne spravim v linijo.

Lahko da so mi Kitajci prodali leče, ki fokusirajo v točko in ne kolimacijskih, za ozek žarek - linijo...

Težko ocenim take stvari, ker nimam izkušenj Confused.

Janez


VolkD je napisal/a:
Ne vem, a zdi se mi, da bo treba zadevo malo fokusirati.

_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
aljoš
Član
Član



Pridružen-a: Čet 08 Sep 2005 20:03
Prispevkov: 3132
Aktiv.: 14.10
Kraj: Škofja loka-poljanska dolina

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 8:50 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Leča je pravilno obrnjena?
_________________
Najprej se je pokadilo, nato izjavi Sokrat: dva Watt-a my ass...LOOOLL:::
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 9:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Je obrnjena tako, kot je bila kupljena.
Sem pa "cilinder" z lečami tudi obrnil, a ni bilo kaj dosti drugače.

V "cilindru" naj bi bile tri leče in ga še nisem razdiral.

Janez

aljoš je napisal/a:
Leča je pravilno obrnjena?

_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ID
Član
Član



Pridružen-a: Pet 17 Jun 2005 18:17
Prispevkov: 865
Aktiv.: 3.90
Kraj: Ljubljana-Podpeč

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 11:46 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

1. Lasersko diodo je potrebno vtisniti v medeninast hladilnik, ki je v prednjem delu ohišja - obvezno brez termo prevodne paste, ker hlapi pridejo na diodo in se zapečejo- posledica je manjša moč ali pa pregori.

2. fokusira se tako, da vrtiš lečo in ne celotni nosilec s hladilnikom

3. Kako napajaš lasersko diodo- koliko V pripelješ v sam driver in kaj je vir?

4. Za moč 300mW toplo priporočam zaščitna očala za to valovno dolžino če nočeš dobiti sive mrene na oči ali pa si skuriti očesne mrežnice-oslepeti! Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Apr 2012 10:22
Prispevkov: 585
Aktiv.: 4.01
Kraj: Žižki - Prekmurje

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 12:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšen focus ima leča? lahko poiščeš na sledeč način :
http://www.youtube.com/watch?v=v0znprj3xsw

Lahko pa tudi najdeš na drug način. Pod nekim kotom daj material pod lečo in zapelji laser čez. Ko bo točka dovolj ostra je ta razdalja med materialom in lečo focus leče.

Namreč, pomembna je razdalja med lečo in materialom na katerega želiš nastavit točko.

Upam, da je pomagalo kaj Smile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 9:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

_ID_ in besoft, hvala vama za nasvete in skrb, a to okoli gorišča mi ni bilo tuje že do sedaj in laser v goriščni točki kar "zažiga".

Namen nakupa ohišij z lečami je bil, da bi dobil premočrten laserski žarek.
To naj bi bojda omogočile kolimacijske leče in sem računal, da jih Kitajci vgrajujejo v taka ohišja-a jih očitno ne, kar pa res ni nikjer izrecno napisano.

Torej, rabim kolimacijske leče, ki jih je možno vgraditi v taka ohišja.

A ima kdo kaj izkušenj pri nabavi takih-kaj preizkušenega iz ebay-a?

Ali tak premočrten žarek sploh omogoča graviranje?


_ID_, ni mi jasno, kako bi vtisnil TO-18 diodo v medeninast navojni obroč, ker je slednji kar precej večji.
Vir napajanja pa je cca. 8-20V za driver, ki je tokovni SW NCP3065 v "buck" načinu in z dvem dodanima transistorjema lahko vklapljaš z logiko ali izvajaš PWM.

Očala pa že naročam Angel.

HVALA IN LP

Janez

_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ID
Član
Član



Pridružen-a: Pet 17 Jun 2005 18:17
Prispevkov: 865
Aktiv.: 3.90
Kraj: Ljubljana-Podpeč

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 10:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lasersko diodo je potrebno na nek način hladiti! Ponavadi je to izvedeno tako, da je vtisnjena v kos bakra/aluminija/medenine. Če v tvojem primeru sama laserska dioda ne paše v medeninast hladilnik (praviš da je manjša od izvrtine v hladilniku) potem nekaj ne štima! Diodo je potrebno obvezno hladiti drugače se pregreje in pregori Wink

Če te prav razumem, bi ti rad dobil iz laserja črto ki bi bila vidna, kot je to vidno pri zelenih laserjih. V tem primeru to ne bo šlo. Prvi problem je moč, drugi pa valovna dolžina. Da bo vidna črta rabiš precej močnejši laser valovne dolžine 650nm in človeško oko je veliko manj občutljivo na to valovno dolžino zato težje vidiš črto. Poleg tega pa se za ta namen vgrajuje leča iz enega dela in ne 3 delna. Naslednja stvar, ki je pogoj za tak žarek pa je FAC leča. Ta leča zmanjšuje divergenco laserskega žarka in je vgrajena v samo lasersko diodo. In še ena stvar- laserski žarek sfokusiran v neskončnost (vidna črta) ponavadi nima moči, da bi lahko z njim kaj kuril/rezal. V ta namen je potrebno žarek sfokusirati v čim manjšo točko da je gostota energije v točki čim večja- to lečo imaš ti Wink
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
galjotj
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Nov 2012 15:08
Prispevkov: 231
Aktiv.: 1.66
Kraj: Zgornji Brnik

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 07, 2014 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, in s segrevanjem naj bi tudi padla svetlobna moč d'oh!.

Gre verjetno za zelo široko pojmovanje ohišja TO-18.
Laserska dioda ima namreč obod fi3,6mm, medenasto ležišče pa fi4,0mm.
Obstajajo pa tudi ležišča z fi3,5mm

Bi moral verjetno dati vmes kak tanek medeninast trak, če praviš, da pasta ne pride v poštev.

Je pa laserska dioda zaprta in ima na vrhu kao neko lečo.

Sicer pa je razlaga "fokusa v neskončnost" zelo poučna Applause.

Zanimivo bi bilo pa izvedeti od besft-a, kako sfokusiran žarek ima njegov rezalnik vezane plošče, kar je sicer "drug, industrijski svet" Question

Hvala za razlago in LP

Janez

_________________
Pa sam programirat sem hotu!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
besoft
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Apr 2012 10:22
Prispevkov: 585
Aktiv.: 4.01
Kraj: Žižki - Prekmurje

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 08, 2014 8:43 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dejansko zelo preprosto..prenos žarka preko zrcal do leče.Uporabljam leče z različnim fokusom..odvisno kaj režem ali kaj graviram. Optika pa še zdaleč ni vse, je potrebno veliko vaje in ekperimentov za uspešno rezanje ali graviranje.

Uporabljam pa odbojna ZnSe zrcla , kakor tudi ZnSe leče, ker je izkoristek pri teh lečah višji, cena pa tudi.

Za kako konkretno vprašanje sem na voljo Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
Stran 8 od 9

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group