www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Laser za moj CNC
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
kunte
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Feb 2004 12:58
Prispevkov: 348
Aktiv.: 1.56
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 08, 2013 4:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz svoje še nisem preizkusil , ker nisem še imel zaščitnih očal. Zdaj čakam kolega, da mi naredi krmilnik ki je omenjen v navodilih PicEngrave Pro 4 +Laser. Nimam niti ustreznega ttl krmilnika, ne vem pa ali lahko uporabim, kar krmilnik od tega laserskega modul?.
Tudi sam sem uničil svojo 150 mw lasersko diodo .Zamenjal sem jo z diodo iz dvd- ja, ki naj bi bila 200mw.

_________________
LP Kunte
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
Desso
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2011 14:42
Prispevkov: 237
Aktiv.: 1.53
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 11, 2013 7:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@smal - hvala za odgovore. Ali bi torej pomagalo, če bi 2W diodo poganjal s tokom, ki bi ustrezal 500 mW? Ta, ki je pregorela je imela t.i. tiny heatsink. Ko sem jo razdrl sem videl, da so toplotni spoji bolj po domače narejeni, okrogla cevka, ki služi kot ohišje pa skoraj mora biti zaradi leče, ki je na koncu.
Vidim, da je kar nekaj takih, ki imajo podobne probleme. Predlagam, da si čim več izkušenj izmenjamo.
Hvala in lep pozdrav vsem, D

_________________
Čas rani vse cele!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
smal
Član
Član



Pridružen-a: Pet 12 Mar 2010 23:19
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.32
Kraj: Effretikon

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 11, 2013 8:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Desso je napisal/a:
@smal - hvala za odgovore. Ali bi torej pomagalo, če bi 2W diodo poganjal s tokom, ki bi ustrezal 500 mW? Ta, ki je pregorela je imela t.i. tiny heatsink. Ko sem jo razdrl sem videl, da so toplotni spoji bolj po domače narejeni, okrogla cevka, ki služi kot ohišje pa skoraj mora biti zaradi leče, ki je na koncu.
Vidim, da je kar nekaj takih, ki imajo podobne probleme. Predlagam, da si čim več izkušenj izmenjamo.
Hvala in lep pozdrav vsem, D


Prosim.
Bom še enkrat ponovil, za vse tiste, ki noče-jo (te) preštudirati vseh prispevkov od začetka teme.
Torej, vsaka laserska dioda je tokovno gnana in glavne restrikcije se navezujejo na največji tok in posledično na maksimalno temperaturo. Glede na izvedenke se seveda razlikujejo tudi napetosti, ki poženejo takšen tok skozi diodo, ampak tok je odločilna veličina v tem poslu. Zato je potrebno detajlno prečitati podatkovne liste. Predvsem tiste diagrame, ki ponazarjajo I-U odvisnost.
Tu seveda nastopi problem pri teh "low cost" kitajskih laserskih diodah, ker se podajajo številke brez diagramov. Največkrat to pomeni maksimalen tok. Z to informacijo se že da nekaj začeti. Informacija o tem ali je dioda 500mW ali 2W bolj služi temu, kakšna bo izhodna svetlobna moč. Ali bo ta svetlobna moč kratkotrajnega ali bolj dolgotrajnega značaja je spet potrebno ugotoviti iz podanih podatkov ali poizkusov. Izhajajoč iz tega, iz same svetlobne moči laserske diode ne moremo ugotoviti maksimalnega toka in napetosti pri tem toku. In spet smo pri iskanju teh podatkov iz raznoraznih virov.
No to je bil prvi del problema.
Gremo k drugemu, to je gonilnik laserske diode. Če kupujete "low cost" kitajske naprave, spet manjkajo fundamentalni podatki, pri katerem toku, katera napetost itd. In spet si lahko spreten elektrotehnik tu pomaga s tem, da U-I karakteristiko izmeri in do nujno potrebnih podatkih pride na ta način. Torej, priključujete različne upore na izhod namesto laserske diode in izmerite karakteristiko vira. Primer, začnete z 220R, nadaljujete 100R, .. 47R, .. 10R, upori čimvečjih moči, izmerite napetost vsakokrat in boste vedeli pri čem ste.
Lahko, pa seveda naredite svoj tokovni generator, kar sem že tudi opisoval, kako na enostaven način rešiti ta problem.
Naj bo dovolj zaenkrat. Poskusite sami, pa če ne bo šlo, bom pomagal.
Lp smal

_________________
Dr. Milan Vidmar: Transformation und Energieübertragung (1945, s.1)
Wir Techniker sind Kämpfer, technische Probleme sind Kampfprobleme!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
snow
Član
Član



Pridružen-a: Tor 27 Dec 2005 14:02
Prispevkov: 341
Aktiv.: 1.53
Kraj: Ljubljana || Velenje

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 11, 2013 8:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

program_er je napisal/a:
Jaz sem pravkar skuril mojo [url=http://www.laserlands.net/module/laser-diode/808d-3nm-2w-c-mount-[slovenščina je zame španska vas].html]2W IR lasersko diodo[/url]. Link ne deluje, ker forum "mount-b l.html" na koncu preimenuje v mount-[slovenščina je zame španska vas].html.

Iščem torej novo, najraje v UV spektru. Ali je kdo od vas že naročil kaj iz te teme (kunte?)? Ima kdo kakšen feedback, priporočilo?

Najbolj mi "diši" tale ali tale (445nm 9mm Diode In V4 Copper Module W/Leads & Three Element Glass Lens), ki je celo 3W Surprised


Saj to je isti prodajalec. Osebno naročil tam.. 4 laserje, vse ok. No glava z lečo se mal maje, če ni popolnoma privita. Malo teflonskega traka pomaga.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Sre Sep 11, 2013 8:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

snow, hvala za odgovor, vendar je mene bolj kot mnenje o prodajalcu zanimalo specifično mnenje o omenjenih diodah, če si ju slučajno kdo že lasti.

Sem pa se skoraj že odločil, in sicer
program_er je napisal/a:
Najbolj mi "diši" tale ali tale (445nm 9mm Diode In V4 Copper Module W/Leads & Three Element Glass Lens), ki je celo 3W Surprised
bom najverjetneje naročil 2., saj dobim za praktično enako ceno (99$/100$) 150% moči (2W/3-3.5W).
_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
program_er
Član
Član



Pridružen-a: Sob 08 Mar 2008 13:47
Prispevkov: 2173
Aktiv.: 11.07
Kraj: Maribor (Pohorje)

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 12, 2013 11:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ker sem bil v dvomih, sem kontaktiral prodajalca, ki mi je pojasnil par stvari - mogoče bo še komu v pomoč.
Torej 445 je močnejša (3W), ampak ima tudi širšo fokusno točko (FAC leč nimam), kar jo naredi najbolj uporabno za žganje v les. 405 je sicer precej šibkejša (700mW), a se da njen žarek bolje fokusirati in s tem v določeni točki doseči tudi 3-4x večjo energijo v primerjavi s 445, kar jo naredi bolj primerno za rezanje.

Bojan je napisal/a:
I want to buy laser diode for my CNC. I used 2W IR laser diode before which I accidentally burned because wrong setting on new driver.

First I was deciding between:
2W 445nm M140 Blue Laser Diode in Copper Module W/Leads & 405-G-2 Lens
and
445nm 9mm Diode In V4 Copper Module W/Leads & Three Element Glass Lens
but then I decided that I will buy diodes from 2nd link, because I get 150% of power for difference of 1$ - is my guessing correct?

What do you recommend? I need diode (the most powerful UV you got), heatsink and appropriate optics to mount diode on my CNC and get focal point somewhere from 1-10cm away from module.

Jordan je napisal/a:
Not really you may actually get less with the second option.
The first one with the M140 with the high pass G-2 lens and that will get you about 2W-2.4W running @ 1.8A
The second the 9mm 445 with a three element lens will probably get you about 1.8W-2.2W @ 2.3A. If you were to get the G-2 with the 9mm you would see 2.6W-3W though as the three element lens has about 30% losses with 445.Smile

Also what exactly is your goal. You may actually be better off with a 12X 405 diode due to the much higher power density. The IR you had was extremely wide spot size so very low power density, The 445's are a huge improvement and about the same power so you about double the power density then the 405's only go to about 700mW but they have a pinpoint divergence and can have about 3-4X the power density of the 445's @ 2W.

This thread may be able to help some.
http://www.photonlexicon.com/forums/showthread.php/20162-CNC-Laser-Engraving-8bit-Shades-of-Grey-445nm

Bojan je napisal/a:
I did not know that there is so much difference between TEG and 405-G-2 lenses, so consequently I will buy diode and 405-G-2 lens for minimal losses.

I want to burn pictures on wood, do some wood plate and paper cutting, maybe even plexiglass. For cutting the pinpoint divergence is the best, but for burning pictures I some times need to move Z-axis to get a little bit off focus to get larger point.

I am a bit confused now. 700mW seems a bit weak compared to 3W, but it is also true that I never used any of them - so if you say I could get better results with 405's, then I will buy that one.

The forum link seems broken or is just so weird? Some Syria Al-Assad music starts playing...

Jordan je napisal/a:
Yea they got hacked. Check back later. It is a very informative site.
http://laserpointerforums.com/f60/looks-like-pl-has-been-hacked-85266-new-post.html

Yea it is all about how much energy in what size of an area. The 445's and the IR diodes are very wide divergence meaning they have a large spot size where the 405's can concentrate that energy in a very tiny area so they have higher power density. This is more important if you were trying to cut rather than engraving. Anyway give it some time and go back to that link when they get the site back under control.Smile

_________________
Upanje ni del naše projektne strategije.
Member of Trisat - 1. Slovenian satellite running new fault tolerant aerospace processor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
Desso
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Avg 2011 14:42
Prispevkov: 237
Aktiv.: 1.53
Kraj: Polzela

PrispevekObjavljeno: Čet Sep 12, 2013 6:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

smal je napisal/a:

Gremo k drugemu, to je gonilnik laserske diode. Če kupujete "low cost" kitajske naprave, spet manjkajo fundamentalni podatki, pri katerem toku, katera napetost itd. In spet si lahko spreten elektrotehnik tu pomaga s tem, da U-I karakteristiko izmeri in do nujno potrebnih podatkih pride na ta način. Torej, priključujete različne upore na izhod namesto laserske diode in izmerite karakteristiko vira. Primer, začnete z 220R, nadaljujete 100R, .. 47R, .. 10R, upori čimvečjih moči, izmerite napetost vsakokrat in boste vedeli pri čem ste.
Lp smal

No jaz sem dobil poleg navodila za sestavo še I / U diagran.
Lp, D



Power Graph.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  95.37 KB
 Pogledana:  3 krat

Power Graph.jpg



_________________
Čas rani vse cele!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
smal
Član
Član



Pridružen-a: Pet 12 Mar 2010 23:19
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.32
Kraj: Effretikon

PrispevekObjavljeno: Pet Sep 13, 2013 6:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Desso je napisal/a:
smal je napisal/a:

Gremo k drugemu, to je gonilnik laserske diode. Če kupujete "low cost" kitajske naprave, spet manjkajo fundamentalni podatki, pri katerem toku, katera napetost itd. In spet si lahko spreten elektrotehnik tu pomaga s tem, da U-I karakteristiko izmeri in do nujno potrebnih podatkih pride na ta način. Torej, priključujete različne upore na izhod namesto laserske diode in izmerite karakteristiko vira. Primer, začnete z 220R, nadaljujete 100R, .. 47R, .. 10R, upori čimvečjih moči, izmerite napetost vsakokrat in boste vedeli pri čem ste.
Lp smal

No jaz sem dobil poleg navodila za sestavo še I / U diagran.
Lp, D


Dobro. Sedaj moramo še ugotoviti, kolikšna je U-I karakteristika vašega napajalnika, ter seveda karakteristika 2W diode.
Da bomo enoumno ugotovili, če se ta napajalnik razume z 2W diodo.
Lp smal

_________________
Dr. Milan Vidmar: Transformation und Energieübertragung (1945, s.1)
Wir Techniker sind Kämpfer, technische Probleme sind Kampfprobleme!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kunte
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Feb 2004 12:58
Prispevkov: 348
Aktiv.: 1.56
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2013 5:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naredil sem krmilnik za krmiljenje laserske diode po shemi ,ki sem jo našel na spletni strani Picengrave.

Elektronika deluje tako ,da bolj kot gre z os v minus ,večja je napetost od 0v do 5.1v. Ko priključim lasersko diodo mi napetost iz 5.1v pade na 2.5 kar je premalo za diodo. Poleg tega vezja je še ena shema


Because the threshold requirements of a laser diode restrict the lower bits of the DAC from effective use with Dave’s original circuit shown above, I have added an adjustable op amp circuit to the output of Dave’s DAC so the full 256 bit resolution will be available to the LD driver. This circuit allows an offset (bias) voltage to be added to the DAC’s 0v signal so the laser’s minimum power level can be set to the point where it just begins to burn the wood (white shades), and allows the full 256 bits of gray shade resolution to be available for images.
Added Output Stage (use a TLV272 op amp)
When using Dave’s DAC circuit with the optional output stage, the “Min. Depth” in PEP4 is set to zero, and the “Max. Depth” is set to -0.0255 inches, to get the full 256 gray shades from the laser diode between its minimum threshold current and its maximum output current.

Mi lahko kdo razloži zakaj točno je namenjeno to drugo vezje in kako ga priklopit?

_________________
LP Kunte
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
smal
Član
Član



Pridružen-a: Pet 12 Mar 2010 23:19
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.32
Kraj: Effretikon

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2013 5:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Z drugim vezjem nastavljate offset (Gain) in maksimalno napetost (Bias) katero boste priključili na modulacijski vhod močnostne stopnje za krmiljenje laserske diode. Vezje samo ni dovolj močno, da bi poganjalo kakšno močnejšo lasersko diodo. Če ste priključili lasersko diodo direkt, je to seveda dober razlog, da se je napetost sesedla.
To drugo vezje priklopite na izhod prvega vezja (tam kjer piše To laser modulation input). Izhodna napetost drugega vezja (Vout to analog driver) priključite na modulacijski vhod gonilnika laserske diode. Da bo laserska dioda delovala v skladu s pričakovanji vas še čaka nekaj telovadbe z trimer potenciometri. Preverite še koliko korakov sploh potrebujete, da se z-os spusti oz. dvigne za željeno višino modulacije, da dobite maksimalno spremembo 255. Da se bo ujemala z maksimalno spremembo po višini v vaši g-datoteki, če je z-os fiksna.
lp smal

_________________
Dr. Milan Vidmar: Transformation und Energieübertragung (1945, s.1)
Wir Techniker sind Kämpfer, technische Probleme sind Kampfprobleme!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kunte
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Feb 2004 12:58
Prispevkov: 348
Aktiv.: 1.56
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2013 6:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za preizkus sem priklopil 250mW rdečo lasersko diodo. Če prav razumem ,bi moral na izhod mojega vezja, vezati krmilnik in na krmilnik lasersko diodo?
_________________
LP Kunte
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
smal
Član
Član



Pridružen-a: Pet 12 Mar 2010 23:19
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.32
Kraj: Effretikon

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2013 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

kunte je napisal/a:
Za preizkus sem priklopil 250mW rdečo lasersko diodo. Če prav razumem ,bi moral na izhod mojega vezja, vezati krmilnik in na krmilnik lasersko diodo?


Da.
Običajno imajo gonilniki modulacijski vhod. Tam je potrebno preveriti v kakšnem območju se giblje ta napetost in ustrezno s trimer potenciometri nastaviti, da ne bo višja v maksimalnem primeru iz izhoda vašega vezja.
smal

_________________
Dr. Milan Vidmar: Transformation und Energieübertragung (1945, s.1)
Wir Techniker sind Kämpfer, technische Probleme sind Kampfprobleme!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
kunte
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Feb 2004 12:58
Prispevkov: 348
Aktiv.: 1.56
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2013 7:08 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za 2w modri laser imam samo ttl krmilnik ,katerega napajm lahko z 8-16v napetosti. Če je ta krmilnik dober bi moral to shemo
predelati da bi dobil ven 8-16v napetosti ali je potreben povsem drug krmilnik? Rdeči laser sem priklopil samo za primer , če bi šlo kaj narobe.

_________________
LP Kunte
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
smal
Član
Član



Pridružen-a: Pet 12 Mar 2010 23:19
Prispevkov: 227
Aktiv.: 1.32
Kraj: Effretikon

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 27, 2013 7:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ideja takšnih krmilnikov je v tem, da je laserska moč kolikor toliko konstantna tudi pri večjih spremembah napajalne napetosti. Tako, da na takšen način to ne bo šlo.
Sicer pa zgradite si svoj tokovni vir, kar je bilo že večkrat predlagano in tudi načrti se valjajo v enem izmed prispevkov o laserjih. Če ste naredili oni dve vezavi boste v stanju narediti tudi tokovni vir.
smal

_________________
Dr. Milan Vidmar: Transformation und Energieübertragung (1945, s.1)
Wir Techniker sind Kämpfer, technische Probleme sind Kampfprobleme!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
center
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 10 Jan 2014 0:45
Prispevkov: 8
Aktiv.: 0.06
Kraj: center

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 10, 2014 10:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Rad bi opremil cnc stroj z diodnim laserjem za graviranje toliko, da dela (hobi verzija) samo za prikaz princip delovanja graviranje plastike (mogoče les). Ima kdo celovito informacijo model laserja ki ga naj izberem in info. kako naj projekt izvedem da bo čim bolj enostavno pa da bo delalo.
_________________
center
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov Yahoo Messenger - naslov MSN Messenger - naslov
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Oprema, stroji in orodja Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Naslednja
Stran 7 od 9

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group