www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Trajnost SD kartice ob pogostem branju

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> AVR, LPC900, x51
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 10, 2013 12:18 pm    Naslov sporočila:  Trajnost SD kartice ob pogostem branju Odgovori s citatom

Igram se z 3.2 inčnim barvnim LCDjem s touch folijo, povezanim na Xmego. Za potrebe prihodnjega projekta sem se odločil da bi za ozadje,okvirčke, črte, določena sporočila itd....raje prikazal sliko, nanjo pa potem v prozornem stilu napisal potrebne številke in črke, ne pa se igral s prižiganjem in ugašanjem pikslov, ker je to skorajda hitreje, pa še manj dela je s programiranjem (ja, pač uporabljam Bascom). Zato sem gor priklopil SD kartico, torej procesor kar pogosto bere z nje slike. Samo bere, nič ne piše. Slike bom sestavil na PC-ju, zapisal na kartico in to je to od pisanja nanjo. za nekaj spremenljivk nameravam uporabiti EEPROM v Xmegi...
Na netu so različna mnenja o tem, od tega da odsvetujejo uporabo SD, do tega da naj bi bilo trajanje neskončno.
Po drugi strani imajo pa praktično vse navigacije vgrajeno SD kartico, s katere berejo zemljevide - torej to naj ne bi bil problem...
Ima kdo kaj izkušenj ali informacij okoli tega?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
urosg
Član
Član



Pridružen-a: Pet 27 Apr 2007 14:30
Prispevkov: 565
Aktiv.: 2.74

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 11, 2013 7:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po mojih izkušnjah in informacijah ki sem jih o sedaj kdaj prebral ni problem branje ampak pisanje, saj se v spominskih karticah in kljuckih uporablja Flash module, ki pa imajo omejeno število zapisov, seveda so proizvajalci vseh teh modulov v zadnjih letih zadevo malo dodelali s pomočjo kontrolerjev ki so vgrajeni v te naprave, da se s pametnim zapisovanjemmposamezen sektor ne iztroši prehitro.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75556.47

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 11, 2013 8:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 11, 2013 9:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super, hvala. Potem to ne bi smel biti problem. Saj če traja par let, ni problema...vsake dve, tri leta bom pa že zamenjal kartico, če bo tako kazalo. Saj bo itak praktično prazna - datoteke na njej so BMP velikosti do 100kB vsaka, skupaj bo zasedeno par mega...Torej bo imel kontroler več kot dovolj prostora da premetava datoteke, če se mu bo zahotelo. Saj na začetku nisem hotel uporabiti SD, ampak če je že barvni LCD, zakaj ne polepšati ozadja.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
KrEn
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Sep 2009 8:55
Prispevkov: 180
Aktiv.: 1.02
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2014 2:58 pm    Naslov sporočila:  SD kartice Odgovori s citatom

SD kartice imajo sistem prepoznavanja slabih sektorjev (512 bytov) in za ta namen imajo rezerviran del spominskega prostora, do katerega ne moremo. Ob nastalem slaben sektorju se podatki ne izgubijo ampak se avtomatsko prenesejo na dober sektor.
To velja tudi za njene manjše izpeljanke.
Jaz sem pred casom uporabljal sd kartico na katero sem zapisoval podatke v dva sektorja kot index in te kartice nisem nikoli uspel uniciti.
Drug problem so nepoplni gonilniki in neustrezno napajanje. V tem je velikokrat glavni problem unicenja podatkov ali celo kartice.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Lojz
Član
Član



Pridružen-a: Pet 11 Apr 2003 8:31
Prispevkov: 668
Aktiv.: 3.01
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2014 3:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, pri meni se podatki vsako minuto zapisujejo na SD kartico 2GB že skoraj eno leto, pa se še ni zgodila kaka napaka pri pisanju. Torej 365 dni x 1440 zapisov = 525600 zapisov! Bom poročal, ko bo kartica omagala.
_________________
LP
Lojz
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Jan 2004 15:14
Prispevkov: 755
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2014 4:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Profi datalogging oprema za motorsport uporablja industrijske compact flash kartice (oz. ga je uporabljala). Iz tega sklepam, da je veliko bolj zanesljiv. Bistvene razlike med interfacom ni in lahko enostavno spremeniš kodo.

Sem pa tudi jaz imel SD že na projektih in tudi ni težav s pisanjem, tudi po par letih ne. Saj po drugi strani so tudi v telefonih te kartice, pa precej dolgo/z veliko vpisi delajo Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2014 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

CF kartica ima mali miljon priključkov...če je interface podoben, zakaj ima pa potem toliko več pinov?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
forest70
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2008 1:00
Prispevkov: 588
Aktiv.: 3.08
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2014 7:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

protoncek je napisal/a:
CF kartica ima mali miljon priključkov...če je interface podoben, zakaj ima pa potem toliko več pinov?

CF == PATA Cool
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
matjazkariz
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Nov 2004 18:09
Prispevkov: 1026
Aktiv.: 4.62

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2014 8:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če SD kartice ne rabiš menjavat, je za par mega bajtov mogoče bolje uporabiti kakšen serijski flash, naprimer AT45DB. Microchip ima tudi eno serijo podobnih flashov na 3.3V. SD kartica vzame več prostora (večji PCB), ima manj zanesljiv kontakt v primerjavi z zalotanim čipom, je dodaten strošek z SD konektorjem, ni primerno, če so vibracije...
_________________
LP, Matjaž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2014 8:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, v to smer sem jaz pri trenutnem projektu razmišljal prepozno - PCB je bil že v izdelavi... Whistle
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75556.47

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 03, 2014 9:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> AVR, LPC900, x51 Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group