www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Linux - začetniško vprašanje
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
twom
Član
Član



Pridružen-a: Ned 26 Okt 2003 0:37
Prispevkov: 868
Aktiv.: 3.89
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 5:57 pm    Naslov sporočila:  Linux - začetniško vprašanje Odgovori s citatom

Koliko prostora naj namenim za WinXp in koliko za Linux?
Na novem prenosniku imam 80 GB hard diska, (originalne) WinXp pa bom naložil na novo!
Linux bi naložil za spoznavanje, delal pa bi zaenkrat še na Xpjih.

Katero distribucijo naj uporabim in kje se dobi?
Vem da obstaja Google, ampak bi želel preverjeno verzijo.


Lep pozdrav,
Peter
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.05

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 6:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za spoznavanje (brez kaksnih dodatnih masivnih aplikacij) je za Linux povsem dovolj recimo 5-10 GB. V 5 GB lahko spravis prakticno vsako distribucijo, kompletno s pisarniskim paketom in cim podobnim. Vecino prostora tako ali tako zasedejo vsebine (filmi, muzika, glomazne igre), za to pa sam presodi kam jih bos dal.

Ce ima racunalnik dovolj RAMa (512 MB je vec kot dovolj), potem jaz na tvojem mestu ni bi kompliciral s swap particijo za Linux; ce slucajno poganjas kaj ogromnega, kar bi zahtevalo swap, ga lahko naredis v datoteti na obstojecem filesystemu in tako nimas neizkoriscenega prostora na disku.

Se to: ce bi rad imel particijo, na kateri bodo stvari, do katerih bi rad imel dostop tako v Linuxu kot v Windowsih (npr filmi ali muzika), potem naredi tam FAT32 filesystem, saj je zapisovanje NTFS v Linuxu bolj tako-tako, dostop do ext3 ali reiserfs iz Windowsov pa se bolj utopicen Laughing FAT32 oba razumeta zelo dobro, do omejitve za izdelavo particije v WinXP (128 GB) pa itak ne bos prisel na 80 GB disku.

Katero distribucijo ? Vsake oci imajo svojega malarja, tako da ne bos dobil enega najboljsega odgovora. Jaz prisegam na Slackware zaradi "muzejskega" *nix looka. Slackware ima vse, kar rabim, pa tudi nekaj pomankljivosti (nima dobrega sistema za nadgrajevanje, a za tst to nima prav nobene veze). Trenutno se zdi najbolj popularen Ubuntu, a je baje narejen nekoliko idiot-proof, kar pomeni, da je precej stvari uporabniku skritih (in posledicno tezje nastavljivih, ce bi hotel nastaviti kaksno od bolj obskurnih moznosti) ... se en razlog vec zakaj mi je vsec Slackware Laughing

Obstajajo tudi komercialne distribucije, katerih ne mores dobiti zastonj (ali pa dobis samo del, recimo brez kaksne aplikacije). Omenjena Slackware in Ubuntu sta popolnoma zastonj, se nekaj bolj znanih primerkov je recimo Gentoo, Fedora, itd. Vecina distribucij je sicer zastonj, tako da tudi ce izberes nakljucno, ni prevec verjetno, da bi nagazil ravno na komercialno Rolling Eyes

Kje dobiti distribucije ? Na www.linuxiso.org so povezave na bolj ali manj vse distribucije. DL sliko(e) CDja(ev) in jih zapeci na CD s primernim programom (npr Burn4Free je zastonj in omogoca snemanje .iso slik na medij).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stealth.us
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Sep 2005 20:06
Prispevkov: 99
Aktiv.: 0.44

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 7:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po mojem je pa bolje, da downloadas distribucijo direkt s serverjev, ki so napisani na domacih straneh distribucij, ker na linuxiso.com niso najnovejse verzije.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.05

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha, to sem pozabil omeniti - ja, LinuxISO sluzi kot seznam; ko kliknes na distribucijo oz. jo izberes iz menija se ti odpre nova stran, na kateri imas link do strani distribucije (od tam pa ponavadi na kaksen bliznji mirror, da gre prenos hitreje) tako da ja, ne pobiraj jih neposredno z LinuxISO, ker znajo biti nekoliko zastarele (nekaj mesecev stare recimo).
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 8:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če imaš hitro povezavo in pa čas, ti za začetek priporočam, da si snameš "live" verzije slik zgoščenk: (iso image) Te lepo zapečeš na RW zgoščenko, in vsakega posebej pred namestitvijo preizkusiš. "live "verzije imajo skoraj vse distribucije. Prednost te verzije je v tem, da ni potrebno ničesar nalagat na računalnik. Linux se enostavno zažene kar z CD roma. Ponavadi moraš izbrati samo tipkovnico in resolucijo. Če ti bo "live" verzija delovala na tvoji mašini ti bo zelo verjetno tudi prava distribucija.

Sam sem se že večkrat lotil nameščanja Linuxa, tako da sem preizkusil še celo vrsto distribucij, pa me še vedno kakšna stvar odvrne. Žal.
Distribuci je polno. Tudi Slovenske: Slo-tech in Pingo, zadnja, ki sem jo preizkusil je bila Suse distribucija, potem imaš še Mandrake, Ubuntu, Redhat med bolj priznanimi.
Slackware FreeBsd in Gentoo so že za večje znalce.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.05

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 23, 2006 9:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nerodno je to, da "live" verzije pogosto ne delujejo najbolje s prenosniki, saj je potrebna kaksna manjsa sprememba (pri meni recimo patch za DRI, da delujejo X-i).

Najbolj uporabna "live" verzija je najbrz multisession varianta distribucije PuppyLinux, ki omogoca delovanje povsem brez zapisovanja cesarkoli na disk in torej v nobene primeru ne rabi namenske particije zase, tudi ce bi jo uporabljal redno, Podobno kot druge "live" distribucije se zbudi s CDja, razlika pa je v tem, da vse dodatno namescene programe in vse delo (npr. natipkane dookumente, prispelo posto, itd.) shrani nazaj na isti medij (CD-R ali DVD-R) v obliki nove seje ("session"). Na zalost ne deluje na mojem prenosniku Sad
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Avg 2004 16:16
Prispevkov: 16777190
Aktiv.: 75250.00

PrispevekObjavljeno: Pet Feb 24, 2006 9:00 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
purkii
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Ned 02 Apr 2006 20:43
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 02, 2006 8:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Namesti prvo linux potem pa še XP-je. Linuxi ti na že obstoječih Xp-jih zbrkljajo marsikatero stvar
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
frenki
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Prispevkov: 6555
Aktiv.: 29.40
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 02, 2006 8:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

purkii je napisal/a:
Linuxi ti na že obstoječih Xp-jih zbrkljajo marsikatero stvar


A res? Daj no, naštej jih par Evil or Very Mad

Lp, Frenki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.24
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 02, 2006 9:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

purkii je napisal/a:
Namesti prvo linux potem pa še XP-je. Linuxi ti na že obstoječih Xp-jih zbrkljajo marsikatero stvar


Linuxi ne obstajajo. Je Linux (eden).

Sam sem že vsaj 20x namestil Linux pri že predhodno nameščnem Windows okolju. Še nikoli se mi ni zgodilo da bi mi kaj zbrkal.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.28
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 02, 2006 9:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam nisem ekspert za Linux. Imam nameščene na enem svojem domačem računalniku z osnovo "W98". So sicer na svojem disku - pri nameščanju se ni dotaknil Windowsov. Prav tako imam nameščene na enem iz med mojih službenih PC-jev (z w2000) tudi tukaj je pustil windowse pri miru. Na XP jih nisem poskusil, ker jih sam ne uporabljam.
_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.05

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 02, 2006 10:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najbrz je hotel reci, da kaksen vseznalec lahko s prostodusnim sarjenjem po orodjih, s katerimi pride Linux (in cel kup drugih OSov, med njimi tudi Windows XP, a ti za sirjenje FUD niso tako zelo zanimivi). To sicer velja za cel kup stvari, med ostalim tudi cajno zlicko in mamine zavese (ne pogoltni cajne zlicke !), a vseeno hvala za nasvet Laughing
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.09
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 02, 2006 10:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sam se že par tednov ukvarjam z Ubuntujem.
Lepo se razume z WXP, ki je primarni operacijski sistem.

Misilm, da sem se par stvari celo že naučil.
Samo še vedno ne vem, zakaj morajo vse stvari biti tako komplicirane...... Rolling Eyes

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
KRAPman
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Nov 2005 14:35
Prispevkov: 115
Aktiv.: 0.52
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 03, 2006 11:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Grub(ali kakšen drug bootloader) recimo zna bit problem, če prckaš en ali drugi OS na isti mašini(recimo ko "poskušaš" formatirati en OS, drugega pa pustiti nedotaknjenega) Neprijetno Confused


Lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sokrat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 25 Avg 2005 11:00
Prispevkov: 5584
Aktiv.: 25.05

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 03, 2006 11:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ce ne ves kaj pocnes, potem zna biti problem. Isto zna biti problem Notepad, ce ne ves kaj pocnes.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Linux, unix razprave Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group