www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Zalogovnik vode+ fotovoltaika
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
nejc_b
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Maj 2011 15:02
Prispevkov: 206
Aktiv.: 1.31
Kraj: radeče

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 6:54 am    Naslov sporočila:  Zalogovnik vode+ fotovoltaika Odgovori s citatom

Lep pozdrav. Imam eno (za nekatere) mogoče neumno vprasanje. Ker sam nisem nasel ničesat takšnega na forumu in tudi elektronika ni ravno moja največja prijateljica, me zanima naslednje. Kakšna je možnost, da bi vgradil poleg toplotne črpalke in pripadajočega 2800l zalogovnika se foto celice na streho, s katerimi bi ogreval vodo v zalogovniku? Celice in grelci v zalogovniku bi bili zaključen krog (nič prodajanja ELES in kupovanju porabljene el. energije nazaj) ampak samo direktno gretje prek enega grelca cez vse sončne dni? Lazja varianta je vezava kolektorjev, ampak imajo par težav, ki bi se jim rad izognil. any ideas? Smile

hvala in lp

_________________
Bolje dež, kot slabo vreme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
botsub
Član
Član



Pridružen-a: Tor 14 Avg 2012 21:50
Prispevkov: 244
Aktiv.: 1.72
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 7:05 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Priključi raje klimo na fotovoltaiko. Bolj ko sonce sije bolj ti hladi bajto. Cool

Poleti je tako ali tako dovolj temeprature v okolici, da ti TČ deluje brez večjih težav. Vprašanje, če ima smisel električno energijo spreminjati v "toploto".

_________________
-------------------------------------------------------------
Proti neumnosti se je potrebno boriti z vsemi sredstvi! - S52BOT
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nejc_b
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Maj 2011 15:02
Prispevkov: 206
Aktiv.: 1.31
Kraj: radeče

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 7:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

klimo ze klimo, samo pomisli- če imas dobro izolirano hišo, koliko dni na leto moras laufat klimo, koliko dni pa moras ogrevat hišo in vodo? In za poletne sončne dni, da ni treba delat toplotni črpalki, bi voltaika pogrela vodo? Je stvar sploh izvedljiva?
_________________
Bolje dež, kot slabo vreme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GUMY
trgovec



Pridružen-a: Sre 22 Sep 2010 11:03
Prispevkov: 464
Aktiv.: 2.82
Kraj: Bled

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 8:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nesmiselno je proizvajati drago elektriko z 17% izkoristkom in jo uporabljati za gretje. Za direktno ogrevanje vode na sončno energijo obstajajo sončni kolektorji...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
nejc_b
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Maj 2011 15:02
Prispevkov: 206
Aktiv.: 1.31
Kraj: radeče

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:12 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

obstajajo sončni kolektorji ja...samo imajo eno veliko težavo. Kam z vročo vodo (v kolektorjkih in zalogovniku) poleti, ki je par dni sonce? Voda v zalogovniku doseže noro temperaturo, kolektorji pa jo se vedno hočejo greti. Pri voltaiki preprosto ugasneš grelec pa je ta problem rešen.
potem naj to idejo raje opustim ali kako?

_________________
Bolje dež, kot slabo vreme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jaz sem podobno razmišljal kot ti

imam pa narejeno tako. Fotovoltaika proizvaja elektriko. TČ pa to elektriko porabi za gretje vode. Višek elektrike se porabi doma za vse ostalo.

Ekonomsko pa moraš sam preračunati če se ti splača. Meni se je Smile

LP



DSC00738.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  162.99 KB
 Pogledana:  60 krat

DSC00738.JPG



DSC02556.JPG
 Opis:
 Velikost datoteke:  398.43 KB
 Pogledana:  37 krat

DSC02556.JPG




Nazadnje urejal/a sscott Pon Sep 23, 2013 9:40 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lucca brassi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 4045
Aktiv.: 18.22
Kraj: KOČEVJE

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:39 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Nesmiselno je proizvajati drago elektriko z 17% izkoristkom in jo uporabljati za gretje. Za direktno ogrevanje vode na sončno energijo obstajajo sončni kolektorji...


niti ne ... pri meni je dolga transportna pot do bojlerja , kaj ti pomaga sonce in kolektorji ko je zunaj recimo -10 °C.

in še elektriko lahko vedno preusmeriš ali na gretje ali pa hlajenje

_________________
Moments before detonation ,....... TT
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mobwap
Član
Član



Pridružen-a: Sre 14 Mar 2012 9:42
Prispevkov: 326
Aktiv.: 2.22
Kraj: Doma

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

nejc_b je napisal/a:
obstajajo sončni kolektorji ja...samo imajo eno veliko težavo. Kam z vročo vodo (v kolektorjkih in zalogovniku) poleti, ki je par dni sonce? Voda v zalogovniku doseže noro temperaturo, kolektorji pa jo se vedno hočejo greti. Pri voltaiki preprosto ugasneš grelec pa je ta problem rešen.
potem naj to idejo raje opustim ali kako?


Pri 2800l zalogovnika ti pravilno dimenzionirani kolektorji cel teden nebodo pregreli vode, tudi brez odjema.

Izvedba od sscott mi je še najbolj všečna rešitev. Kaj se splača pa je drugo vprašanje.

_________________
INSTALLING DEMOCRACY.... ‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡‡€€€€€€€€€€€€€€ 44% DONE.
Installation failed.
404 error: form not found.

FORMING GOVERNMENT.... ‡‡‡‡‡€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€€ 23% DONE.
Formation failed.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
nejc_b
Član
Član



Pridružen-a: Tor 03 Maj 2011 15:02
Prispevkov: 206
Aktiv.: 1.31
Kraj: radeče

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:55 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

profesor Einstein: tudi to je opcija, o kateri se je razmisljalo, pa je malo potonila v pozabo. Problem je infra spekter sevanja, ki kljub nekem zaslonu se vedno greje vodo.
scott: beri PM, ker je tole odlična pogruntavščina.
lucca brassi: točno tako, voltaika dela tudi ko je -10°C, pa pri kopreni oblakov tudi proizvaja malenkost enektrike.
mobwap: kolektorji so bili dimenzionirani s strani profesionalca, za kar se je tudi dobila subvencija. Vse po PS-u in 2800l vode v poletnih vročih dnevih segreje v 3 dneh do te meje, da se s strahom gleda ali bo konstrukcija zaradi pritiska zdržala ali bomo našli šibko točko.

_________________
Bolje dež, kot slabo vreme.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4580
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 11:21 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja res dobro preračunaj, kaj se ti izplača. Statistika pravi, da povprečna družina za ogrevanje vode z klasičnim boljerom porabi 162€/leto z uporabo TČ se strošek bistveno zmanjša.
OK ostanimo pri klasičnem boljerju.
Cena za 2kW solarni sistem je na oko 5000€ (predvidevam, da bi ta moč zadostovala)
Torej sistem se ti bo izplačal po nekako 30 letih. Da ne govorimo o uporabi TČ!
Drži, elektrika se bo s časom podražila, ampak ne toliko, kot to, da bi bo v tem času umrl razsmernik ter verjetno tudi celice.

Skratka ti paneli za ogreganje vode so čista bedarija, razen če ti jih kdo ne podari seveda Cool

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vmalhar
Član
Član



Pridružen-a: Pet 06 Jul 2007 11:23
Prispevkov: 170
Aktiv.: 0.83
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 1:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sscott je napisal/a:
jaz sem podobno razmišljal kot ti
imam pa narejeno tako. Fotovoltaika proizvaja elektriko. TČ pa to elektriko porabi za gretje vode. Višek elektrike se porabi doma za vse ostalo.
Ekonomsko pa moraš sam preračunati če se ti splača. Meni se je Smile
LP

Se ti je že, ali se ti še bo? Smile

Zelo zanimiv sistemček, če si vse sam postavil in zvezal, potem je najbrž koštalo precej manj od 5000€. Kakih 3000€ najbrž vsa roba, če si brez baterij.

Predvidevam, da imaš zadevo priključeno direktno na električno inštalacijo hiše. Kako se torej izogneš oddaji v omrežje? In ali na kakšen način TČ deluje v odvisnosti od sonca (ali si ti ta krmilnik, ki spremlja napoved in vklaplja TČ) Question

Avtorju pa ne priporočam, da gre v podobno zgodbo, če ni vešč elektrotehnike, saj sistem zna biti slabo načrtovan in montiran, cenovno pa bo krepko dražji od sscott-ovega. sscott je najbrž zelo užival v postavitvi in sedaj uživa v spremljanju sistema, ekonomičnost je bila najbrž nekoliko manj pomembna. Tebi je izgleda cilj predvsem ekonomika in mislim, da si s TČ naredil veliko, če je še premalo, izboljšaj porabo. Za 5000€ se pri hiši da narediti marsikaj.
Ne si torej "komplicirati" življenja, če ti ni veselje "kompliciranje" samo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vmalhar
Član
Član



Pridružen-a: Pet 06 Jul 2007 11:23
Prispevkov: 170
Aktiv.: 0.83
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 1:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

SimonS je napisal/a:
Ja res dobro preračunaj, kaj se ti izplača. Statistika pravi, da povprečna družina za ogrevanje vode z klasičnim boljerom porabi 162€/leto z uporabo TČ se strošek bistveno zmanjša.
OK ostanimo pri klasičnem boljerju.
Cena za 2kW solarni sistem je na oko 5000€ (predvidevam, da bi ta moč zadostovala)
Torej sistem se ti bo izplačal po nekako 30 letih. Da ne govorimo o uporabi TČ!
Drži, elektrika se bo s časom podražila, ampak ne toliko, kot to, da bi bo v tem času umrl razsmernik ter verjetno tudi celice.

Skratka ti paneli za ogreganje vode so čista bedarija, razen če ti jih kdo ne podari seveda Cool

Statistika je hecna in mehka reč, ki se jo da upogibati na več načinov. In zaključki so lahko varljivi, če jih interpretiraš površno.
Mislim, da zadeva ni tako črno-bela, pa četudi se večkrat izkaže, da ga s PV res ni prav smiselno srat. Obstajajo situacije, kjer nisi prav daleč od rentabilnosti. In malce bolj kreativno jih je za vključiti v sistem kot direktno na grelec in v bojler.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sscott
Član
Član



Pridružen-a: Pet 10 Jul 2009 12:11
Prispevkov: 1133
Aktiv.: 6.32
Kraj: Medvode

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 8:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

sistem se bo odplačal drugo leto maja (po dveh letih)

Zadeva je taka

Kupil sem 50kom modulov ker sem hotel postaviti subvencionirano elektrarno.

Ko sem zvedel da stanejo samo papirji in priklop dodatnega števca 3000-3500eur sem se premislil.
- za vse rabiš uradni račun (tudi za montažo)
- nosilci morajo biti alu certificirani
- rabiš dodatni odštevalni števec z zaščitami (700eur)
- panele motraš kupiti z računom (jaz sem jih dobil od enega dilerja po zelo ugodni ceni)

Tako sem se odločil da panele prodam malo dražje, nekaj pa jih zadržim za sebe. Inverter sem kupil na licitaciji na ebayu za samo 150eur. Varovalke in prenapetostne zaščite sem imel doma od drugega projekta.


letna proizvodnja cca 2400 kWh


Če bi moral vse kupiti po uradnih cenah, nebi tega nikoli postavil ŽAL

LP Mare
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
stbe
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Sep 2005 12:25
Prispevkov: 155
Aktiv.: 0.70
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 8:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi izgradnja sistema za gretje vode na sončne kolektorje te bo stalo 3000€ in če bo sistem deloval pol leta (ker pol leta je zima in ni sonca) to pomeni, da prihraniš 80€ letno (po eni ugotovitvei, da letno porabimo 160€ za gretje vode) in sedaj preračunaj kdaj se bo investicija izplačala. Doma imam imp-ove kolektorje in jih že več let vgrajujem na streho, vendar še iščem ekonomsko računico, da kupim bojler in ostalo inštalacijo oziroma iščem kakšno priliko, da dobim bojler tako kot kolektorje za six pack.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ro-bi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 28 Jan 2007 16:53
Prispevkov: 3462
Aktiv.: 16.57
Kraj: Koroška

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 23, 2013 9:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne vem kako je možno, da se letno za gretje vode porabi samo 160 euro?
Jaz imam v stanovanju električni bojler, štedilnik je kombinacija plin elektrika in 90% se kuha na plin. Ostali porabniki so varčne žarnice, tv in en hladilnik, ne star.
Na mesec plačam od 65 do 70 evrov in po moje gre polovica za bojler.

_________________
3 x 3 = 9
ena dalje
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group