www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

izkušnje fid

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
gasilko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Nov 2005 17:52
Prispevkov: 267
Aktiv.: 1.20
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2006 7:51 pm    Naslov sporočila:  izkušnje fid Odgovori s citatom

Zanimajo me iskušnje oziroma napake ki se pojavljajo pri delovanju stikala kako ji preizkušate po montaži.Sam sem nekaj časa nazaj imel kar nakaj opravka z iskanjem napake na inštalaciji pri kateri je FID izklapljal vsak drugi dan ali pa tudi ne.Za zanimivost ; el.vodnik ki je bil položen v sendvič stropu v cevi je bil s strani glodalcev oguljen v dolžini 5o cm,po zamenjavi vodnika pa ni več izklopov
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 07, 2006 10:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ena iz med zelo pogostih "napak", ki povzroči nepravilno delovanje FID stikala so ploščati trofazni vtikači, ki so nepravilno zvezani.
In v čem je problem?
Kakor vtičnice in tudi vtikači omogočajo priklop 3faz 0 ter ozemljiteve. Ozemljitev ter 0 se na vtičnico priključi na dva ločena jezička. Do sem ni nobenih težav.
Težava pa nastane pri priklopu vtikača sploh takrat ko recimo porabnik, ki je recimo trifazen motor , ki se zaganja z grebenastim stikalom ter ne potrebuje "0". Takrat se dostikrat zgodi najslabša varianta. Na vtikaču se povežeta oba kontakta ozemljitev ter 0. Ko tak vtikač vključimo v trofazno vtičnico spojimo 0 ter ozemljitev. Glede na kvaliteto ozemljila se lahko zgodi, da bo FID stikalo takoj, čez čas ali pa nikoli izključilo. Skratka z to pogosto "napako" "onesposobimo" FID stikalo.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
LoLek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 25 Feb 2004 12:46
Prispevkov: 343
Aktiv.: 1.54

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2006 9:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za največ primerov vem, ko sta bila sklenjena ničelni vodnik in pa ozemljilni vodnik. Takrat pa FID izklopi samo pri tistih uporabnikih, ki potegnejo malo večje tokove. Zaradi takšnih napak lahko ure in ure po inštalaciji iščeš napako. Če takšno napako popravljaš kje drugje (ne doma) je nabolje najprej vprašati kaj so nazadnje in kdo je kaj "šaril" po inštalaciji. Ker največkrat je vmes človeški faktor.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
gasilko
Član
Član



Pridružen-a: Tor 15 Nov 2005 17:52
Prispevkov: 267
Aktiv.: 1.20
Kraj: maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2006 9:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja tudi pri prehodu iz ničenja na fid seveda če je to izvedljivo se tudi pojavljajo skrite razvodnice v katerih je povezana nula in zemlja.Kaj pa možnost da stikalo izklopi zaradi bližine druge ozemljitve drugega sistema
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2006 9:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Kaj pa možnost da stikalo izklopi zaradi bližine druge ozemljitve drugega sistema


Ta težava se je pojavljala pri starih ZNS (zaščitnih napetostnih stikalih) Če je eno ozemljlo bilo položeno v napetostnem lijaku drugega se je lahko zgodilo, da je v primeru okvare na eni strani izključil tudi drugi ZNS. Pri FID-u te težave ni.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
silica
Član
Član



Pridružen-a: Ned 29 Avg 2004 20:01
Prispevkov: 360
Aktiv.: 1.61
Kraj: Logatec

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2006 9:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo dobre testerje elektricnih insatalacij ter samih FIDov dobis v Metrelu.
www.metrel.si.

LP Tomaz

_________________
Za www.quectel.com
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Medo
Član
Član



Pridružen-a: Pet 17 Feb 2006 19:53
Prispevkov: 71
Aktiv.: 0.32
Kraj: Laško, Maribor

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2006 3:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hoj!

moje izkušnje pri napakah:
Slaba ozemljitev, samo ena sonda zunaj oziroma, kar en kos kovinske palice,
pri dolgotrajnem sušnem obdobju, problemi s FID-om...edino kar so naredili
zalili kovinsko palico z vodo...pa nasvet naj si uredijo ozemljitev Laughing

Druga katastrofalna...slabo zategnjena ničla ter priklopljen trofazni porabnik
-štedilnik. Vodnik za nulo je odžgalo in na porabnike za 220V prišla prenapetost (TV, video, avdio) -
pokurilo po stanovanju, prav tako je bilo potrebno zamenjati fid stikalo...



lp Andrej
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jur
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Dec 2005 14:45
Prispevkov: 5142
Aktiv.: 23.07
Kraj: [color=zelena]Ljubljana[/color]

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2006 4:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Čudna stvar, ki pa z FIDom nima nobene povezave.

Enkrat nas je doma sredi noči zbudil močan pok in tuljenje: AUUUUUUUUUAUUUUUUU. Luči niso delale. Nič ni delalo. Pokurjene so bile vse do zadnje varovalke za celo hišo (okoli 18 kosov, od 10 do 16 amperov). Cele so ostale so samo glavne varovalke (3 *25 A).

Vzrok težave: Na podstrešju smo imeli na tleh razdelilec za trofazni tok. V eni vtičnici je bila priklopljena (ugasnjena) cirkularka z par kilovatnim motorjem. Ponoči je psa nekam prijelo in je prišel zalit razdelilec. To je povzročilo kratek stik, pok in tuljenje. Ni mi pa jasno, kako je to skurilo tudi varovalke v kleti. Električar ni našel razumne razlage. Psu ga ni skurilo, ampak na podstrešje si ni upal več.

FID ni odlopil, ker ga nimamo.

Jur
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Highlag
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Jan 2004 20:42
Prispevkov: 4034
Aktiv.: 18.10
Kraj: Črnuče

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 08, 2006 4:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bogi kuža. Surprised

Moje iskušnje so bolj z uporabnega vidika. Na kuhinjskem hladilniku je pred par leti (ne vem zakaj) preglodalo izloacijo ene žice v delu, kjer je lučka. Faza je dobila stik z ohišjem. Fid je lepo izklopil kompletno elektriko. Ko sem iskal napako sem odvil vse varovalke (okoli 30) in jih lepo privijal eno po eno. In ugotovil da je kriv hladilnik. Potem sem odstranil na vtičnici zemljo ker me je zanimalo kaj je narobe z hladilnikom, ter ugotovil, da hladilnik dela (kompresor. .) a je bilo ohišje pod fazo. Če bi kdo takrat odprl vrata bi ga najmanj hudo zrukalo. Zato FID sigurno priporočam vsem.

Drug stik z njim je pa bil, ko sem na podstrehi hotel namontirat par luči in ugotovil, da ko prižgem luč elektriko ven meče. Po mukah in težavah sem ugotovil, da je električar ničelni vodnik zamenjal z ozemljitvenim. Ko je prišel in v razdelilni omari prevezal je delovalo kot je treba.

_________________
If at first you don't succeed, destroy all evidence that you tried.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
stbe
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Sep 2005 12:25
Prispevkov: 155
Aktiv.: 0.70
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 14, 2006 2:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V kolikor je stik faze z zemljo najdeš problem takoj, če pa se zemlji približa nula, pa ti ne ostane nič drugega, kot, da izklapljaš žice od nule eno za drugo iz sponk.
Meni je padel kabel od črpalke pri peči na dimnik, ker se je odprlo PVC korito in tako je nula enkrat imela stik, drugič ne FID pa je metalo kar naprej ven.
Porabil sem 20 ur, da sem našel problem.

Vsaka šola nekaj stane.

LP
Stbe
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14555
Aktiv.: 65.29
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 14, 2006 2:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
....žice od nule eno za drugo iz sponk.


Pri tem pa je treba biti pozoren na to da NE BI slučajno odklopili dovod "0" na zbiralko. V trofaznem sistemu se na tak način tvori "umetna 0". Preko vključenih močnejših enofaznih porabnikov (bojlerji, peči ...) bodo prabniki manjših moči dobili praktično medfazno napetost. To je pred vsem razna zabavna elektronika, radio TV...itd. Posledice tega ne bodo ravno prijetne. Sad .

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Gavran
Član
Član



Pridružen-a: Pon 26 Maj 2003 12:16
Prispevkov: 415
Aktiv.: 1.86
Kraj: Posavje

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 14, 2006 2:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem kakšnih 14 dni delal doktorat po svoji hišni inštalaciji, ko mi je naključno izklapljal FID. Karkoli se izključil in vključil nazaj - vsaka naprava je izklopila FID - ali pa ne. Potegnem iz vtičnice kabel hladilnika - stvar pol ure deluje. Vklopim hladilnik nazaj - puf FID ven. Vrnem FID v delovanje - deluje. Isto se je dogajalo z vsemi napravami - od računalnika do pralnega stroja in bojlerja. In kje je bila napaka? Grelec od bojlerja je prebil tik zraven priklopa ničelnega vodnika na grelec (direktni priklop). Tako je bil ničelni vodnik (slabo) spojen preko vode na ozemljitev...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Energetika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 73 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group