www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Lov na lisico
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.62
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sob Apr 26, 2014 10:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

carli je napisal/a:
Bi pa tudi mene zanimal en lisičar, če ga bo možno dobit izven društva elektronikov.
Pa ne me spet kregat.

Ne bomo te kregali. Poišči načrt na netu, pa si ga neredi.

Že pri tiskanem vezju boš ugotovil, da je stvar nesramno draga,.....
drugače pa ja, v društvu vsak dan enemu oderemo kožo, pa jo damo sušit.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MCAT
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Nov 2007 22:06
Prispevkov: 306
Aktiv.: 1.52
Kraj: Moravče (JN76JD)

PrispevekObjavljeno: Ned Apr 27, 2014 12:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
Ne komplicirajte tam kjer ni treba. Sprejemnik za lisico ni detektor na galeno kristal. Vsi sprejemniki imajo NF ojačevalnik in so dobre prav vsake slušalke, tudi tiste za na računalnik.

Pri slušalkah, ki jih radioamaterji kakorkoli uporabljajo je važno, da so take, da jih imaš lahko na glavi ure in ure, pa ti zaradi tega glava ne pade med ramena, niti ti je ne splošči do debeline dveh ušes.
Nabava slušalk naj torej ostane domena vsakega posameznika, saj ima vsak drugačno glavo. ....

Ravno to sem imel v mislih.

Carli, sem te dodal na listo interesentov. Glede društva, se boš pa moral zmeniti kar z Darkotom. Edino, če se te kak član usmili in naroči namesto tebe... Anxious ]
sonyx je napisal/a:
V moj zgronji post sem dodal še dva posnetka. Vljudno vabljeni k ogledu Smile .

Danilo, hvala ti za ta dva posnetka. Tisti drugi mi je še posebej všeč, saj na koncu prikaže vse skupaj v praksi. Bi ga pa lahko še malo posodobili, da bi pritegnil tudi današnjo mladino. Dosti bolje je, če tekmovalci sami predstavijo svoj šport, ker je stik tako bolj direkten. Tisti prvi video je sicer v redu, vendar je osnova intervju, zato se odgovorov ne da pripraviti v naprej in se lahko kakšni stavki malo zakomplicirajo in se zato ne dobi jasne slike. Dočim če se dela predstavitev, lahko prej vse premisliš kaj boš vključil in kako boš to dejavnost celovito in jasno predstavil.

_________________
Gregor, S53SL
Think out of .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MarkoZ87
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pon 28 Apr 2014 22:43
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01

PrispevekObjavljeno: Pon Apr 28, 2014 10:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdrav,

tudi jaz bi bil zainteresiran tako za sprejemnike, kot tudi oddajnike. Količine so pa odvisne od cene, tako da me zanima, če že imate kakšno informacijo več.

Hvala in lp,
Marko
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S50LD
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Tor 29 Apr 2014 10:54
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.01
Kraj: LJ / SG

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 10:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo!

Še en interesent 2-3 sprejemniki in 1 oddajnik

_________________
73 de Lovro - S50LD

http://wca.hamradio.si
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1865
Aktiv.: 9.58
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 12:47 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po brskanju kratek povzetek.

V SMD tehniki sem našel dve konstrukciji. DF1FO in SM5CJW.

Tisti od DF1FOM mi je všeč, je pa mogoče finančno pretežak.

Sicer pa je nekaj konstrukcij predstavljeno tukaj.

Nekaj jih uporablja TCA440 (Japek pravi, da jih ni problem nabaviti), nekaj SA612(602),
nekaj jih je brez integrircev v VF delu.

Še kak predlog ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MCAT
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Nov 2007 22:06
Prispevkov: 306
Aktiv.: 1.52
Kraj: Moravče (JN76JD)

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 3:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

MarkoZ87 je napisal/a:
Pozdrav,

tudi jaz bi bil zainteresiran tako za sprejemnike, kot tudi oddajnike. Količine so pa odvisne od cene, tako da me zanima, če že imate kakšno informacijo več.

Hvala in lp,
Marko


Ideja je, da bi bili sprejemniki čim cenejši in tako dostopni vsem, je pa vse odvisno od tega koliko materiala bomo zbrali in katero shemo. Upam da se bo dalo spraviti tam na okoli 30eur, upajm še na manj, bi pa shkoraj moralo biti ceneje kot 50eur.

Ok, kot vidim je tudi zanimanje za oddajnike, bom dodal še to na seznam.

_________________
Gregor, S53SL
Think out of .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MCAT
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Nov 2007 22:06
Prispevkov: 306
Aktiv.: 1.52
Kraj: Moravče (JN76JD)

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 3:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Interesenti za 80m "lisičar" - sprejemnik:
Koda:

carli ............... 1x
MarE69 .............. 4x
MarkoZ87 ............ ?x, TX: ?x
MCAT ................ 1x
Obelix .............. 5x
S50LD ............... 3x, TX: 1x
s59ma ............... 2x
------------------------
SKUPAJ .............. 16x, TX 1+

_________________
Gregor, S53SL
Think out of .


Nazadnje urejal/a MCAT Sre Apr 30, 2014 12:00 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.62
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 6:15 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če se nekaj dela, potem je to treba narediti čim bolje. Kar pomeni, da cena ni tehnična lastnost !!
Zakaj ? Zato, ker je bolje imeti eno dobro napravo, kot pa tri neuporabne.

Meni osebno je še najbolj všeč ravno ta od DF1FO. Je sodobno zastavljena naprava, ki ima kup stvari dobro rešenih. Material je dobro dobavljiv - večino stvari imam kar doma.
Edina nerodna stvar je quartz, ki je 5. 120MHz. No na srečo je 10,240 dobavljiv in stvar fuse bita v atmegi je, da lahko uporabimo zunanji oscilator, ki ga naredimo tako, da 10,24 podelimo z 2.

Seveda bi bilo precej lepše, če bi dobili ustrezen kvarc, ali pa če bi se sw predelalo na 10.240.

Naslednji problem bo feritna antena. No ampak ta ostane ne glede na to katero gradnjo si izberemo.


Naj nekdo naredi kosovnico in mi jo pošlje, pa bom videl kaj lahko kar odkljukam.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
sonyx
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Okt 2007 10:27
Prispevkov: 453
Aktiv.: 2.24
Kraj: Sevnica

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 7:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

80m lisičar od DF1FO v SMD izvedbi je zasnovan na 4 slojnem tiskanem vezju. Vrjetno bi z določenimi korekcijami lahko prišli na dvoslojno tiskanino. Je pa na njegovi strani objevljen Eaglov dokument. V prilogi pa pošiljam kompletno kosovnico tega lisičarja v SMD izvedbi. Kosovnicaje na koncu dokumenta.


fjrx85eng.doc
 Opis:
DF1FO navodila za 80m lisičar - SMD

Download
 Ime datoteke:  fjrx85eng.doc
 Velikost datoteke:  2.36 MB
 Downloadano:  4 krat


_________________
Drži vodu dok majstori odu. Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.49
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 7:37 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ferit za anteno je lahko zelo problematičen. Primeren naj bi bil, po DF1FO TA . Marsikateri, od uporabljenih sicer pri srednje valovnem sprejemniku pa za 3,5 MHz ni več primeren. Dosti boljše lastnosti se dobi z ram anteno, moja je napravljena iz 8 mm bakrene cevi, dobi se praktično v vsaki železnini, krog fi 22 cm in v njem 10 žilni kabel, kateri je povezan v tuljave. Malo več dela je z mehaniko ampak, na račun boljših lastnosti.
Izdelan imam DF1FO sprejemnik za 80m v klasični tehniki, mene je stal prvi sprejemnik nekaj čez 100€. V seriji bi se sicer lahko dosegle boljše cene in pa zelo bi se prišparalo na poštninah, te niti slučajno niso zanemarljive, sploh pri naročilih iz Nemčije. Sem pa naročal praktično le vitalne dele, večino stvari sem vzel iz predalov.
Dal bi se izdelati neke vrste hibrid, nekaj klasičnih in nekaj SMD elementov..

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.62
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 7:40 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja sem že prej ugotovil to.
Torej moti me 4 slojno vezje, DIPS082, ki ga imajo le pri mouserju in kvarčni kristal 5,12 MHz. Potem je tu še source, ki je v asm!! malo težko za popravljanje,...

No tole vezje bi se verjetno dalo narisat znova. Ostale stvari so pa nekako take, ki se jih ne da ravno spreminjati. Kristal bi mogoče še shecal, ostalo je pa skoraj nemogoče. No ne ravno nemogoče, a v tem primeru grem raje delat povsem znova - je enostavneje.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.49
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 7:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če že nebi šel na neko enostavnejšo verzijo lisičarja bi jaz vsekakor pogledal DF1FO sprejemnik v klasični izvedbi , kjer so uporabljeni bolj standardni elementi, namesto displeja DISPS082 sem jaz pri 2m verziji uporabil neki običajen iz Neuholda 2x8 tako da to ni ravno težava (razen porabe in velikosti Very Happy ), kristali so bolj vsakdanji, bi pa vsaj upore in kondenzatorje, mogoče še kakšen tranzistor in IC spremenil v SMD varijanto. Vezje bo pa seveda potrebno narisati na novo.
_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 63.62
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 8:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Janko to bi seveda bila opcija.
Sem pregledal še enkrat vse linke. Večlina nemških strani s spiska podanega malo nazaj je neaktivnih. Škoda.
Potem sem iskal vse povsod preko celega web-a in ugotovil, da pravzaprav res ni nekaj primernega.

Zadnje čase se precej dajem z enim PLL čipom. No igram se v glavnem na UKV. Ampak bi čip bil uporaben tudi na kratkem valu. Res me močno vleče narediti en sprejemnik lisičar, saj na netu ne najdem nekaj, kar bi bilo sodobno in narejeno s primernim materialom.

Bom v naslednjih dneh poizkusil do te mere, da vidim kako stabilen oscilator se da narediti s tem PLL-jem, brez da bi mi nagajal fazni šum. TIV za ta poizkus imam narejeno, le elementi bodo precej drugačni.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
japek
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Feb 2004 22:50
Prispevkov: 780
Aktiv.: 3.49
Kraj: Radenci

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 8:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na 80m področju v bistvu ni potrebno preveč komplicirati. Glede konstrukcij bi jaz predlagal TO varijanto, večino elementov bi mogoče res prestavil v SMD izvedbo. Po moje je ravno dovolj dober sprejemnik, cena pa bo po moje tudi ugodna.
DF1FO je PLL stlačil v Mego..

_________________
73 de S55WT, Janko
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
MCAT
Član
Član



Pridružen-a: Ned 18 Nov 2007 22:06
Prispevkov: 306
Aktiv.: 1.52
Kraj: Moravče (JN76JD)

PrispevekObjavljeno: Tor Apr 29, 2014 11:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
Če se nekaj dela, potem je to treba narediti čim bolje. Kar pomeni, da cena ni tehnična lastnost !!
Zakaj ? Zato, ker je bolje imeti eno dobro napravo, kot pa tri neuporabne.

Je res, je res, ampak če si ljudje ne bodo mogli privoščiti, smo praktično na istem. Denar mislim, da nebi smel biti prepreka, ki bi onemogočila, da se nekdo začne ukvarjati s takšnim športom oz. tehniko. Marsikdo, sploh v teh časih, trikrat pogleda ali bo namenil 100eur za nek izdelek ali bo raje šel v trgovino po hrano.
Zato je še tu večji izziv kako zagotoviti dobro kvaliteto in hkrati nizko ceno. Zato je tudi ideja, da vsak prispeva tisto, česar ne potrebuje.
Ko se bomo dogovorili za varianto sheme, pa bom sporočil kaj lahko še prispevam.

73!

_________________
Gregor, S53SL
Think out of .
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> VF tehnika in sistemi radijskih zvez Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 5 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 95 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group