www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Sprejem na nizki frekvenci
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
 
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Dobra volja je najbolja, ...
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Buick
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Nov 2012 12:50
Prispevkov: 179
Aktiv.: 1.29
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 12:34 pm    Naslov sporočila:  Sprejem na nizki frekvenci Odgovori s citatom

Danes sem priklopil dvopasovni radio Technics in ko sem vklopil funkcijo AUTO(matskega shranjevanja radijskih postaj) mi je meddrugim našlo in shranilo Prvi program radia Slovenija na 66,70 MHz.
Sem malo gledal po spletu in nisem nič našel, sem pa posumil, da je očitno naletel na satelitsko frekvenco.

Ste vi tudi že kaj podobnega ujeli ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
forest70
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Jul 2008 1:00
Prispevkov: 588
Aktiv.: 3.07
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 12:48 pm    Naslov sporočila:  Re: Sprejem na nizki frekvenci Odgovori s citatom

Buick je napisal/a:
Prvi program radia Slovenija na 66,70 MHz.
Sem malo gledal po spletu in nisem nič našel, sem pa posumil, da je očitno naletel na satelitsko frekvenco.

Satelitsko frekvenco ???? Mr. Green 66,7 MHz je še vedno VHF !!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Buick
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Nov 2012 12:50
Prispevkov: 179
Aktiv.: 1.29
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 1:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha.
Zanimivo, da mi je ujel in shranil program na omenjeni frekvenci.
Sem gledal stran od APEK-a in omenjene frekvence ni na seznamu.
http://www.akos-rs.si/ra-in-tv-frekvence
A to pomeni, da oddaja tudi za tiste, ki imajo pri roki VHF sprejemnike in nimajo radijskega sprejemnika ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.61
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 1:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prej bi rekel, da ga tvoj Technics malce lomi in si frekvence razlaga po svoje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Buick
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Nov 2012 12:50
Prispevkov: 179
Aktiv.: 1.29
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 2:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obelix je napisal/a:
Prej bi rekel, da ga tvoj Technics malce lomi in si frekvence razlaga po svoje.

Res?
Zakaj pa naj bi ga po tvoje lomil ?
Kako pa potem poslušajo omenjeni program tisti, ki so v zraku ali na morju ?
(dostikrat je bila reklama : Radio Slovenija z vami vedno in povsod na tleh, na vodi in v zraku ; dostikrat se v program javljajo tudi zmajarji in poslušalci iz letala/helikopterja).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 2:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Morda je to kakšna zrcalna frekvenca. Preveri in izračunaj.
_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Buick
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Nov 2012 12:50
Prispevkov: 179
Aktiv.: 1.29
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 3:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cerovac_i je napisal/a:
Morda je to kakšna zrcalna frekvenca. Preveri in izračunaj.

Aja?
Kako pa naj to preverim in izračunam ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Obelix
Član
Član



Pridružen-a: Pon 19 Maj 2008 13:59
Prispevkov: 1862
Aktiv.: 9.61
Kraj: Maribor

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 3:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frekvenca 66,70 MHz nekako ne "sede" v nobeno radiodifuzno shemo. In radio Slovenija zagotovo ne oddaja na tej frekvenci.
Tako je možnosti več. Od že omenjene, do tega da kak šaljivec oddaja program na kakšni "domači" frekvenci.
Načrt razporeditve frekvenčni pasov sicer omenja območje od 47 do 68 MHz kot "radioamatersko" (tukaj). Ne poznam pa nobene radioamaterske dejavnosti na 66 MHz.
Tisti, ki se javljajo v oddajo iz helikopterja, zmaja ipd. počnejo to običajno z mobilnim telefonom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Buick
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Nov 2012 12:50
Prispevkov: 179
Aktiv.: 1.29
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 3:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je, kar si napisal ; omenjene frekvence ni nikjer zaslediti.
Možno je tudi, da je tudi kateri od radioamaterjev pomagal vzpostaviti zvezo, pa oddaja na omenjeni frekvenci začasno.
Drugače pa hvala za omenjeni link.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.28
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 4:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Buick je napisal/a:
cerovac_i je napisal/a:
Morda je to kakšna zrcalna frekvenca. Preveri in izračunaj.

Aja?
Kako pa naj to preverim in izračunam ?
Superheterodinski sprejemnik deluje na principu mešanja signala iz antene in frekvence lokalnega oscilatorja. Iz mešalne stopnje prideta dve novi frekvenci, seštevek in razlika obeh. Naprej se prepušča samo ozek frekvenčni pas in samo to se ojači v medfrekvenčnem (MF) ojačevalniku, ostalo se zavrže. Normalno je to razlika frekvence lokalnega oscilatorja in sprejete frekvence iz antene. Lahko se pa zgodi tudi obratna kombinacija. Takrat govorimo o zrcalni frekvenci. Ta kombinacija ni zaželjena. Kako to preprečimo bom razložil drugič.
Za UKV področje je standardna medfrekvenca 10,7MHz. To pomeni naslednje: ko na sprejemniku piše na primer 100MHz, takrat lokalni oscilator dejansko niha na 110,7MHz. V tvojem primeru, ko kaže 66,7MHz, lokalni oscilator niha na 66,7 + 10,7 = 77,4MHz. Istočasno lahko sprejemamo tudi višjo frekvenco 77,4 + 10,7 = 88,1MHz, saj je razlika obeh frekvenc taka kot prej. Pot proti MF ojačevalniku je spet odprta. Ta frekvenca pa že pade v standardno UKV področje. Preveri kaj dobiš na tej frekvenci.
Preveri malo kaj pravi stric :google: o superheterodinskem sprejemniku. Very Happy

_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Energetik-m
Član
Član



Pridružen-a: Pon 07 Dec 2009 19:16
Prispevkov: 1345
Aktiv.: 7.69
Kraj: Zagorje

PrispevekObjavljeno: Tor Feb 11, 2014 5:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na 88,0 je prvi program radija Slovenija. Po mojem je ujel to kot zajčka.
frekvence

_________________
lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Buick
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Nov 2012 12:50
Prispevkov: 179
Aktiv.: 1.29
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 12, 2014 4:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala za linke, sem pogledal in očitno gre res za ''zajčka''.
Sumim, da ima kdo v vasi v bližini kakšen motilec ali prisluškovalec in se očitno signali mešajo med seboj.
Povem lahko tudi, da sem kar nekajkrat naletel na motilce radijskega signala in sicer :
a)sosed je bil z svojim FM transmiterjem v vozilu tako moteč, da mi je določeno frekvenco Val-a 202 preglasilo, pa je bil na sosednjem dvorišču in mi tudi omenjene funkcije AF/TA preklapljanja niso pomagale in se kar nekaj časa iskal
b)slučajno sem naletel na satelitski sprejem neke satelitske frekvence sredi noči za par ur.
P.s. FM(UKV)so zelo občutljivi valovi oziroma je potrebno v današnjih časih imeti kar se da občutljiv oziroma selektiven sprejemnik.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
s55m
Član
Član



Pridružen-a: Sob 06 Jan 2007 17:07
Prispevkov: 2638
Aktiv.: 12.54
Kraj: Sofia-Bolgarija

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 12, 2014 5:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
FM(UKV)so zelo občutljivi valovi oziroma je potrebno v današnjih časih imeti kar se da občutljiv oziroma selektiven sprejemnik.


UK valovi niso nič manj občutljivi, kot so K valovi ali D valovi.
Selektiven sprejemnik je dobrodošel skoraj vedno. Za vse mogoče valove ali frekvence.

_________________
Physics sucks! It always works against "great" ideas! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Buick
Član
Član



Pridružen-a: Sob 24 Nov 2012 12:50
Prispevkov: 179
Aktiv.: 1.29
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Sre Feb 12, 2014 11:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s55m je napisal/a:
Citiram:
FM(UKV)so zelo občutljivi valovi oziroma je potrebno v današnjih časih imeti kar se da občutljiv oziroma selektiven sprejemnik.


UK valovi niso nič manj občutljivi, kot so K valovi ali D valovi.
Selektiven sprejemnik je dobrodošel skoraj vedno. Za vse mogoče valove ali frekvence.

Misliš ali veš, da so kratki in dolgi valovi enako občutljivi ?
Na njih tako kot na srednjih praktično ni nobene gneče.
Capodistrio in SLO1 lahko povsod slišim pa nikoli nič ne prekinja edino kakšno prasketanje sem in tja.
Malo poguglaj in boš videl da so AM praktično neobčutljivi.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7770
Aktiv.: 34.88
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 13, 2014 12:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem se vozil po Avstraliji (ne Avstriji), pa nisem slišal Capodistrio in SLO1, torej je tudi AM "neobčutljiv".
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Ta tema je zaklenjena: ne moreš urejati sporočil ali odgovarjati na objave.   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Dobra volja je najbolja, ... Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4  Naslednja
Stran 1 od 4

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 68 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group