www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Načrtovanje Flyback tranformatorja
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Profesor Einstein
Član
Član



Pridružen-a: Ned 24 Sep 2006 0:13
Prispevkov: 1423
Aktiv.: 6.66
Kraj: Rogaška Sl.

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 20, 2014 11:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo

Dodaj kakšno fotografijo jedra in tuljavnika bo lažje debatirati.

Lp.

Darko

_________________
--
"Če bi volitve kaj pomagale, bi jih prepovedali." (Mark Twain)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 20, 2014 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Prilagam sliko. Naj opomnim jedro je brez reže, čeprav je na sliki navedena.


e32_sestava.jpg
 Opis:
Jedro & Tuljavnik
 Velikost datoteke:  140.5 KB
 Pogledana:  20 krat

e32_sestava.jpg



_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.68
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 20, 2014 3:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Evo ti še en članek na to temo

LP



Flyback Transformer Design.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Flyback Transformer Design.pdf
 Velikost datoteke:  220.75 KB
 Downloadano:  25 krat


_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.68
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Feb 20, 2014 3:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po mojih izkušnjah so najlažji za projektiranje in izdelavo stikalni napajalniki tipa "Forward" ( nem. Eintakt Durchflusswandler ). Pred leti, ko sem se precej ukvarjal s smps-i, se spomnim, da mi je vsak napajalnik tega tipa deloval "iz prve"

LP



20watt forward smps.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  20watt forward smps.pdf
 Velikost datoteke:  387.66 KB
 Downloadano:  24 krat


Introduction to Power Supplies.pdf
 Opis:

Download
 Ime datoteke:  Introduction to Power Supplies.pdf
 Velikost datoteke:  120.99 KB
 Downloadano:  16 krat


_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2014 2:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pozdravljeni!

V dilemi Think sem glede izbora premera žice za ovijanje tega transformatorja. Če teče tok skoraj 2 ampera na primarju, bo žica 0.5mm zadostovala? Po priročnikih berem da bi bolje bilo da uporabim žico premera 1mm. To verjetno drži če je tok konstanten, kaj pa v primeru, ko tok enkrat teče drugič pa ne? Načrtujem FLYBACK transformator, ki ne prevaja konstantno toka? V času Ton MOSFET-a tok teče skozi primar v času Toff pa ne. Torej uporabljam prekinitveni (DISCONTINOUS MODE) način. Kaj pravite?

Zaenkrat imam v mislih ovijat z 0.5mm na primarju in 0.2mm na sekundarju. Kakšne so vaše izkušnje?

LP

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2014 6:07 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No danes sem navil svoj prvi flyback transformator. Zadeva zaenkrat ne deluje pravilno. Transformator brni, ustvarja elektromagnetne motnje, sliši se visokofrekvenčno brnenje. Poleg tega napetost pomerjena na sekundarni strani - na kodenzatorju, je 120V in ne željenih 500V. Hm ima kdo ideje, kako zadevo popravit? Navijanje je potekalo tako da sem na primar navil 10 ovojev žice 0.5mm na sekundarju pa 115 ovojev žice 0.2mm. Ovoje sem zlagal kolikor tolikor skupaj. Kaj pravite?
_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.68
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2014 7:25 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Darki,
upal bi si trditi, da tukaj na forumu ni prav veliko članov, ki so uspešno izdelali stikalni napajalnik tipa flyback. Glede na cene že izdelanih stikalnih napajalnikov elektroniki raje usmerjamo svoj čas in energijo v druge projekte. Seveda pozdravljam tvojo zagnanost in radovednost v tej smeri, le vprašanja boš moral verjetno postaviti v kakšnih tujih forumih specializiranih za stikalne napajalnike.

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2014 9:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, če bo kdo kdaj potreboval karkoli o flyback-ih bo verjetno imel iztočnico za načrtovanje. Kar se tiče transformatorja, sem ga previl, uporabil sem izolirni trak na vsaki plasti ovojev sekundarja, zadeva je mnogo manj glasna pa zdi se mi da tudi VF motenje so manjše. Ovoje sem poizkušal zlagat čim bolj ob tuljavnik, da ne brnijo ob visokih frekvencah.
Kar se tiče napetosti sem na sekundarju dobil 630 voltov, točno tisto napetost, ki sem jo iskal. Vendar se mi je pri tem pregrel MOSFET, pa ne vem kaj bi prineslo temu. Spet malo za Think ?


Najbrž je šlo za preboje v sekundarju da ni sprva delovalo. No edino problem je pregretje MOSFET-a kar bo še za raziskovat.

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Mar 01, 2014 9:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res pa je tudi, da nisem sprostil energije akumulirane v kondiju nikamor, kar pomeni da se vsa akumulirana energija prenese nazaj preko transformatorja na MOSFET. Morda je tukaj vzrok smojenja.
_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.90
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 04, 2014 8:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@Darki

A lahko pripneš liko kje si nabavil feritno jedro. Jaz ga v IC ne najdem.
Kakšno jedro si uprabil v tem poizkusu, z režo ali brez reže? Koliko navojev žice si navil na primar in sekudar, da si dobil na sekundarju ven 630V?

Pri vklapljanju z mosfetom nastane pregrevanje najvčkrat zaradi tega, ker se mosfet ne odpre do konca. Preveri (z osciloskopom) če se ti mosfet odpira do konca....

p.s. če mogoče kdo ve, a je mogoče kje kupiti že izdelane flayback transformatorče z željenim prestavnim razmerjem?

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Peter123
Član
Član



Pridružen-a: Tor 13 Jan 2009 15:34
Prispevkov: 1366
Aktiv.: 7.35
Kraj: Lj.

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 04, 2014 8:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še enkrat transformatorji za fly-back MORAJO imeti režo!
Nekaj izbire jeder in tuljavnikov ima tudi Buerklin.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Mar 04, 2014 12:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@ arksi
Citiram:
A lahko pripneš liko kje si nabavil feritno jedro. Jaz ga v IC ne najdem.
Kakšno jedro si uprabil v tem poizkusu, z režo ali brez reže? Koliko navojev žice si navil na primar in sekudar, da si dobil na sekundarju ven 630V?


Na žalost, slike ne morem pripeti lahko pa ti razložim zakaj nimajo v IC-ju jeder, ki jih iščeš. Problem je v tem da vseh izdelkov IC tako ali tako ne more imeti na zaloge, zaradi tega moraš pisati mail da ti pošljejo ponudbo za tisto, kar želiš. IC naroči manjkajoče izdelke preko FARNELL-a ali od svojih dobavnikov - odvisno. Ti bodo poslali ponudbo, brez skrbi.
Glede žice beri zg. objave!

No, da nadaljujem glede flyback-a. Brez težav ne gre. Omenjenih 630V sem dobil na 1uF kondiju nazivne napetosti 250V. Ne vem pa zakaj ni počil? Think . Glede na to da sem mu "pritisnil" 3x vrednost napetosti. No, iz ISKRE sem naročil močnostne kondenzatorje, ranga 50uF, 1200Vdc, vendar je moj FLYBACK trafo verjetno malce poddimenzioniran in ne napolni transformatorja v 2s. Napetost je na trafotu nekje v rangu 80-120Vdc. MOSFET se sedaj zanimivo ne pregreva. Think . Toda nimam zadosti moči da napolnim ogromni MKP 50uF kondenzator v 2s. Skratka vedno je nek trade-off. Back to the drawing board!!!

Kar se tiče reže - ali je zadosti vrinit košček izolirnega traka (navadna izolirka PVC) v srednjem stebru. Ko sem to storil je brnenje usahnilo, toda s tem sem zmanjšal induktivnostni faktor jedra (AL) - kar pomeni da moram povečati število ovojev da zopet pridobim željeno induktivnost primarja, ki v mojem primeru znaša 228uH!!! Je ta teza OK?

Nimam osciloskopa nažalost, tako da delam na "slepo" Sad

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.90
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Mar 05, 2014 8:10 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Potem si verjetno naročil nekaj takega http://si.farnell.com/epcos/b66229g0000x187/ferrite-core-e-32-n87/dp/2355084?

A krmiliš flayback transformator stikalno, brez povratne zanke? Tako kot na shemah spodaj....

LP



Flayback_krmiljenje.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  33.09 KB
 Pogledana:  34 krat

Flayback_krmiljenje.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Darki
Član
Član



Pridružen-a: Ned 17 Jan 2010 20:05
Prispevkov: 118
Aktiv.: 0.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 06, 2014 12:13 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@arksi

Flyback pretvornik krmilim brez povratne vezave. Tako kot je na slikah. Material je tocno tak kot si navedel na farnellovi strani.

_________________
What's the difference between BAD and VERY GOOD electrical engineer?
Ofcourse, their HAIR!!! Smile
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.90
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Čet Mar 06, 2014 8:01 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A si mogoče kaj študiral kako vplivajo različne vezave Flayback transformatorja na končni rezultat. Tako stikalno krmiljenje z enim mosfetom je najbolj enostavno, ampak, se sprašujem, če je tudi efektivno.?

Če gledaš po netu flayback transformatorje in nihovo krmiljenje imaš kar nekaj različnih vezav krmiljenja - s povratno zanko, z dvema mosfetoma in sredinskim odcepom na primarju.....
Bi bilo dobro še malo preštudirati katera vezava krmiljenja je najučinkovitejša.

Še ena slika krmiljenja flaybacka (verjetno naj bi imel še boljši izkoristek?).



Flayback_krmiljenje_2x_mosfet.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  41.91 KB
 Pogledana:  4 krat

Flayback_krmiljenje_2x_mosfet.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 66 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group