www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Popravilo Iskra Triglav 62
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
jp
Član
Član



Pridružen-a: Ned 25 Jul 2004 13:22
Prispevkov: 210
Aktiv.: 0.95
Kraj: Majšperk

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 30, 2014 10:06 am    Naslov sporočila:  Re: shema Odgovori s citatom

Viktor3 je napisal/a:
Žal ta ni prava.
Očitno je bolj podoben Opatiji in Triglavu de Luxe - elektronke se tu popolnoma ujemajo (glej shemo).



Če morda še nisi ugotovil na
http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=39106&start=0
v temi ''Opatija deluxe'' (tema 3) shema (fizično) preverjeno (el. elementov) popolnoma ustreza tvojemu Iskra Triglav 62. Na tej shemi manjka le narisan priklop za priklop mot. za gramofon, kar pa ni pomembno.


PS: Dodajam še sliko omenjenega Iskra Triglav 62 (pomembnih razlik med tvojo in mojo pripeto sliko ni. ena od nepomebnih razlik je barva zašščitnih plaščev kablov (žic). Na moji sliki so rdeče, na tvoji pa siva barva).
Kod sem že omenil, shema ustreza vezavi elementov na sliki in za njihove nazivne vrednosti elementov.
Ko sem imel (pred 2 meseca) ta RA sem si zaradi več napak vzel čas in primerjal (shema – vezje) mnogo elementov po nazivni vrednosti in vezavi in nisem ugotovil kakšne razlike.

lp! jp



ISKRA TRIGLAV 62.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  100.64 KB
 Pogledana:  96 krat

ISKRA  TRIGLAV 62.jpg




Nazadnje urejal/a jp Sre Jul 30, 2014 2:31 pm; skupaj popravljeno 2 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Viktor3
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Maj 2014 9:55
Prispevkov: 28
Aktiv.: 0.23
Kraj: Repnje

PrispevekObjavljeno: Sre Jul 30, 2014 10:50 am    Naslov sporočila:  Re: shema Odgovori s citatom

Hvala jp!

Ogromno sem prekrižaril, da sem našel najbolj podobno shemo (Opatija oz. Triglav Deluxe). Je ista, le da so posebej še markirani kondenzatorji.
Zdaj, ko imam še tvojo potrditev, se bom z boljšim občutkom lotil analize.

lp,
Viki
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Viktor3
Član
Član



Pridružen-a: Tor 06 Maj 2014 9:55
Prispevkov: 28
Aktiv.: 0.23
Kraj: Repnje

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 03, 2014 9:34 am    Naslov sporočila:  še vroče elektronke Odgovori s citatom

Ugotovil sem še, da sta elektronki EL84 in EZ80 zelo vroči, ostale so le tople.
To najbrž ni ok.
Na kakšno nepravilnost to kaže?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jozede
Član
Član



Pridružen-a: Sob 19 Jul 2014 18:32
Prispevkov: 342
Aktiv.: 2.90
Kraj: Jesenice

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 03, 2014 12:00 pm    Naslov sporočila:  Re: še vroče elektronke Odgovori s citatom

Viktor3 je napisal/a:
Ugotovil sem še, da sta elektronki EL84 in EZ80 zelo vroči, ostale so le tople.
To najbrž ni ok.
Na kakšno nepravilnost to kaže?


Da sta elektronki bolj vroči je zato, ker imata večji tok gretja katode.
ECC85 ima 0,43A, ECH81 0,3A, EF89 0,2A, EABC80 0,45A, EM84 0,28A EL84 0,76A, EZ80 0,6A.
Omenjeni lampi se iz tega vzroka tudi bolj grejeta. Vzrok za pregrevanje bi bila lahko tudi tokovna preobremenitev EL84 in posledično tudi usmerniške lampe EZ80. Najprej poglej če ima mreržni transformator odcep za 240V in prelotaj oziroma prestavi iz 220V na odcep za 240V.
Na hitro prekontroliraj napetosti na anodah vseh elektronk. Naprimer po shemi za Triglav deluxe je anodna napetost el 84 260V. V kolikor je prenizka oziroma previsoka je potrebno ugotoviti zakaj! EL84 ima katodni upor za avtomatsko nnastavlivo delavno točko. Po shemi je upor 150R in tok 0,038A in še manjši tok g2 ki tudi teče čez katodni upor. To pomeni napetost katode cca 6V +- glede na tolerance omrežne napetosti in izrabljenosti lampe.
Za vsk primer pomeri še napetost gretja katod ta naj ne bo previsoka. Kataloška napetost 6,3V naj bov mejah +-10% če je možno raje +-5%.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cerovac_i
Član
Član



Pridružen-a: Sre 21 Apr 2010 10:34
Prispevkov: 559
Aktiv.: 3.29
Kraj: Koper

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 03, 2014 12:26 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Majhen račun:

ECH81: Vf=6,3V If=0,2A P=Vf*If=1,26W
EL84: Vf=6,3V If=0,76A P=4,788W
EZ80: Vf=6,3V If=0,6A P=3,78W

Toliko če upoštevamo samo kurjavo. Pri anodni disipaciji Pa=Ua*Ia je lahko še večje razmerje. Pri pentodi se segreva še druga mrežica. Za EL84 je približno Pa=10W (max.12W). Seveda se to pozna pri temperaturi.
Brez skrbi, zaradi tega ni nič narobe.
Tudi končni tranzistorji in usmerniške diode za večje tokove se bolj grejejo kot manjši signalni tranzistorji in majhne signalne diodice.

_________________
Iščem zadovoljne avdiofile.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
villko
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Sob 07 Jun 2014 15:19
Prispevkov: 2
Aktiv.: 0.02
Kraj: LJUBLJANA

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 05, 2014 5:00 pm    Naslov sporočila:  še vroče elektronke Odgovori s citatom

Do pregrevanja in uničenja končne NF elktronke EL84 običajno zaradi slabega veznega kondenzatorja, ki dovaja signal na prvo mrežico, ker ima kondezator slabo izolacijo in prepušča tok, ki na prvi mrežici ustvari pozitivno napetost in s tem zelo pvečan anodni tok, ki lahko povzroči tudi žarjenje prve mrežice in uničenje elektronke. Slabi so zlasti kondenzatorji industrije za elektrozveze v stekleni cevki zaliti z bitumenom in oni zaliti v rdečkast vosek. Zato je potrebno najprej izmeriti napetost na prvi mrežici elektronke EL84, ki ne sme biti pozitivna.
_________________
V.K.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
S55EI
Član
Član



Pridružen-a: Pet 21 Maj 2010 12:47
Prispevkov: 569
Aktiv.: 3.37
Kraj: Postojna

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 08, 2014 10:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zdravo.

Danes sem v sprejemniku SK3 meril temperaturo elektronk. V sprejemniku imam dve usmerniški EZ80 in eno EL84. Segreti EZ80 imata temperaturo okoli 90 °C, EL84 pa doseže 190 °C. Ostalih 17 elektronk ima med 35 in 45 °C. Vse elektronke so oblečene v kovinske srajce. Napajanje je 6,6 V, Anodna napetost pa 250V. Če izberem vhodno napetost transformatorja 240V namesto 220V, potem mi pade napetost gretja na 6V, anodna napetost pa na 225V in zadeva ne "špila" tako kot bi morala.
Temperatura je bila merjena z IR termometrom.

_________________
Lep pozdrav, Marko
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Spajky
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Jun 2010 0:05
Prispevkov: 1095
Aktiv.: 6.54
Kraj: Obala

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 09, 2014 1:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S55EI je napisal/a:
.. EL84 pa doseže 190 °C...
preveč; če je kakšen upor med maso in katodo premeščen s kondenzatorjen, je verjetno prebit. Druga možnost pa je, da elektronka oz.stopnja oscilira, pa se greje. Možno tudi, da je 2.mrežica prebila na anodo in stopnja vleče preveč toka. A je anoda rdeča/žari?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Baginana
Član
Član



Pridružen-a: Pon 27 Jun 2011 21:25
Prispevkov: 78
Aktiv.: 0.50
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 11:05 pm    Naslov sporočila:  Re: še vroče elektronke Odgovori s citatom

villko je napisal/a:
Do pregrevanja in uničenja končne NF elktronke EL84 običajno zaradi slabega veznega kondenzatorja, ki dovaja signal na prvo mrežico, ker ima kondezator slabo izolacijo in prepušča tok, ki na prvi mrežici ustvari pozitivno napetost in s tem zelo pvečan anodni tok, ki lahko povzroči tudi žarjenje prve mrežice in uničenje elektronke. Slabi so zlasti kondenzatorji industrije za elektrozveze v stekleni cevki zaliti z bitumenom in oni zaliti v rdečkast vosek. Zato je potrebno najprej izmeriti napetost na prvi mrežici elektronke EL84, ki ne sme biti pozitivna.


Jaz pri vsakem popravilu obvezno menjam vezni kondenzator. To je kondenzator , ki je na g1 končne elektronke in pride iz anode predhodne elektronke.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
ZoranB
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 14:23
Prispevkov: 102
Aktiv.: 0.73
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 23, 2014 11:02 am    Naslov sporočila:  Soča 60A RA54 Odgovori s citatom

Moja zadnja pridobitev.
Zaenkrat zamenjal elektrolita 2x50uF tako da sem dva kondenzatorja 47uF 450V zapakiral v lonček od original kondenzatorja. Zamenjati rabim še dva vzporeno vezana upora 2K7 vezana na izhodni trafo. Upora ki se precej grejeta sta nevarno blizu kondenzatorja, zato bom verjetno moral zamenjati tudi kondenzator. Za zamenjavo bom uporabil dva zaporedno vezana upora 680 ohm-ov moči 6W. V prilogo dodajam še slikce aparata.

Upam da bo zadeva delovala.

L.P.
ZoranB



20141220_161526.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.2 MB
 Pogledana:  16 krat

20141220_161526.jpg



20141220_162444.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  3.4 MB
 Pogledana:  21 krat

20141220_162444.jpg



20141220_161507.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  2.59 MB
 Pogledana:  25 krat

20141220_161507.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ZoranB
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 14:23
Prispevkov: 102
Aktiv.: 0.73
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Jun 28, 2016 5:01 pm    Naslov sporočila:  Soča RA54 Odgovori s citatom

Pri radiju Soča tip RA54 se mi dogaja da deluje nekaj časa nakar utihne, ko zavrtim malo gumb za nastavitev postaj pa se zvok spet pojavi. Govorimo namreč o sprejemu na UKV področju, težava se pojavlja samo pri sprejemu postaj z manj močno oddajno močjo. Pri sprejemu Vala 202 oziroma A1 prvega programa se zadeva ne pojavi.

Prosim za kakšno idejo v smeri reševanja problema.

L.P.

ZoranB
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ZoranB
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Okt 2012 14:23
Prispevkov: 102
Aktiv.: 0.73
Kraj: Domžale

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 30, 2016 8:09 am    Naslov sporočila:  Soča RA54 Odgovori s citatom

Po čiščenju šasije najprej z meglijem nato z čistilnim alkoholom se napaka z odselitvijo postaje oziroma molku ne pojavlja več in tudi sprejem je veliko boljši, to se vidi tudi tako da je magično oko bolj odzivno. Priporočam da me v celoti ne posnemate, ker sem po čiščenju moral zamenjati mrežni transformator. Vzrok za zamenjavo je kurjenje varovalke zaradi stika na primarju (verjetno namočen izolacijski papir med posameznimi ovoji).
Leseno ohišje radija sem zbrusil in večkrat premazal s šelakom. Tudi sprednja plošča je bila deležna novega blaga ker je bil originalni že preveč dotrajan.
Končni izdelek je viden na priloženih slikcah.

L.P.
Zoran



2016-08-29 21.35.29.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.34 MB
 Pogledana:  22 krat

2016-08-29 21.35.29.jpg



2016-08-29 21.35.17.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.6 MB
 Pogledana:  17 krat

2016-08-29 21.35.17.jpg



2016-08-29 21.35.40.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  4.27 MB
 Pogledana:  16 krat

2016-08-29 21.35.40.jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 30, 2016 6:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Pohvalno, predvsem, ker je še ena starina vstala od mrtvih!
Lepo narejeno!

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Ikara
Član
Član



Pridružen-a: Pon 27 Okt 2014 15:07
Prispevkov: 32
Aktiv.: 0.28

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 06, 2016 4:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo lep radio. Imam jaz podobnega Smile Very Happy
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lipa
Član
Član



Pridružen-a: Ned 27 Sep 2009 9:39
Prispevkov: 734
Aktiv.: 4.16
Kraj: Lipa Beltinci

PrispevekObjavljeno: Sre Apr 14, 2021 11:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Po dolgem dolgem času sem dobil v popravilo radio SOČA. Čisto isto ohišje kot zgoraj na Zoranovi sliki. Seveda pa ni tako lepi.
Lastnik ga je opisal tako: zelo sem bil zadovoljen z njim do sedaj, pred cca 2 mesecema nekje februarja pa je nenadoma vse prenehalo. Glede na opis sem ga tudi z veseljem sprejel na popravilo.

Napaka je bila na lampi EZ80, ni več žarela niti ni mogoče kaj izmeriti na f f priključkih. Namestil sem dve diodi 1N4007, sedaj dela. Ne super kot je opisal lastnik, ampak vseeno kar zadovoljivo. Kritični kondenzatorji so že bili zamenjani pred časom pri nekom drugem. Jutri poslikam, danes ni bilo časa.

Zdaj imam anodno napetost seveda previsoko, cca 350V takoj po vklopu, po pol minute ko že igra pa pade na 340V.

Ker bi rad še zmanjšal anodno napetost na nekje 275V, bi rad vprašal poznavalce oz "starejše" mojstre ali je to sploh smiselno in kako? Sem planiral dodati po en upor serijsko z vsako diodo 100 do 500 ohmov.

Prosim za nasvet starejše mojstre z izkušnjami, nebi rad odkrival tople vode.

_________________
Lep pozdrav!
Boris Z.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Stari radijski sprejemniki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group