www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Atmega8 USART
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> AVR, LPC900, x51
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
drVrh
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Feb 2008 20:17
Prispevkov: 918
Aktiv.: 4.68
Kraj: Slovenija-Koroska-Prevalje-Lese

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 12:28 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Torej ko sem nastavil:

Koda:
#define F_CPU 14745600UL


moram dodati zunanji kvarc s tako frekvenco ali kako?

_________________
Iz dneva v dan sem se spraševal kaj je to elektrika, vendar nisem našel odgovora ... in še vedno si postavljam to vprašanje
LP
Grega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 12:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

S tem, ko si nastavil define si samo povedal "delay" knjižnici kakšna frekvenca je pričakovana, da potem knjižnica nastavi določene parametre, da bo pri dani frekvenci res delay, kot ga ti želiš.

Še vedno potrebuješ urin signal, bodisi notranji (1,2,4,8 MHz) ali zunanji, ki je lahko 14,xxx MHz, vendar je potrebno potem izbrati fuse bite na External Crystal High frequency.

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
drVrh
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Feb 2008 20:17
Prispevkov: 918
Aktiv.: 4.68
Kraj: Slovenija-Koroska-Prevalje-Lese

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 12:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko pa dam notranji clock recimo 8 MHz in nato še v kodi povem:

#define F_CPU 14745600UL

bo delovalo, ali mora biti notranji oz. zunanji večji ali enak?

_________________
Iz dneva v dan sem se spraševal kaj je to elektrika, vendar nisem našel odgovora ... in še vedno si postavljam to vprašanje
LP
Grega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 12:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Delovalo bo, samo ne pravilno, delayi bodo dlje trajali, približno 1.84x dlje bo trajal delay od predvidenega.

Če že uporabljaš F_CPU, potem mu nastavi ISTO vrednost kot je dejanska vrednost ure v realnosti.

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
drVrh
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Feb 2008 20:17
Prispevkov: 918
Aktiv.: 4.68
Kraj: Slovenija-Koroska-Prevalje-Lese

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 12:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Želel bi imeti notranji clock in gnati USART na 115200 baud's rate brez Error, to mi pride v poštev samo clock-i ki niso internal clock. In dam popolnoma enake, kot imam F_CPU npr. 14745600
_________________
Iz dneva v dan sem se spraševal kaj je to elektrika, vendar nisem našel odgovora ... in še vedno si postavljam to vprašanje
LP
Grega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Neizvedljivo.

Ali bo kakšen % napake, ali pa boš potreboval zunanji 14,8xxx MHz oscilator

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
drVrh
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Feb 2008 20:17
Prispevkov: 918
Aktiv.: 4.68
Kraj: Slovenija-Koroska-Prevalje-Lese

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 1:02 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Najlepša hvala, javim ko stestiram z zunanjim clockom,
ravno kar gledam nekaj jih imam doma toda ne razumem iz datashet-a kakšen mora biti UBBR ker pri različnih UBBR in frekvencah oscilatorja je lahko Error 0%.
Imam doma recimo 1.8432MHz kvarc ki bi bil zunanji in ima Error 0 % UBBR pa 0.
Če pogledam pri fosc = 14.7456MHz paj e UBBR 7 in Error 0%. Kaj to pomeni?

_________________
Iz dneva v dan sem se spraševal kaj je to elektrika, vendar nisem našel odgovora ... in še vedno si postavljam to vprašanje
LP
Grega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 1:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

To pomeni, da moreš pri dani frekvenci in izračunanem UBBR nastavit to vrednost v register UBBR. To se potem uporablja pri "sample" signala.
_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 2:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Interni RC oscilator ni dovolj točen in temperatureno stabilen za RS232 komunikacijo.
Pri določeni temperaturi je interni oscilator možno kalibrirati (OSCCAL).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5327
Aktiv.: 24.78
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 3:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kot so že predhodniki povedali za 115k stabilno komunikacijo potrebuješ zunanji kvarc. Saj bi šlo tudi z notranjim ... Nekaj časa. Ker le-ta vse preveč temperaturno drifta (kar se da sicer do neke mere kompenzirati) in ni stabilen. Kaj ti je ovira, da ne uporabiš zunanjega kvarca?

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drVrh
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Feb 2008 20:17
Prispevkov: 918
Aktiv.: 4.68
Kraj: Slovenija-Koroska-Prevalje-Lese

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 6:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

V končni fazi mi ni pomembno ali je kvarc notranji ali zunanji. Toda nisem imel nobenega primernega čez vikend pri roki in sem želel stvar le nekako preizkusiti.

Skratka nastavitve za komunikacijo za bluetooth modul so:

Koda:
Baud's rate: 115200
No parity
8 bits
1 stop bits
no flow control


Ne vem ali sem pravilno nastavil nastavitve pri programiranju Atmega8:

Koda:
UCSRC = (1<<URSEL)|(1<<USBS)|(3<<UCSZ0);


Sumljiv mi je tale UCSZ0 ki pa ne vem za koliko ga naj shiftam.

_________________
Iz dneva v dan sem se spraševal kaj je to elektrika, vendar nisem našel odgovora ... in še vedno si postavljam to vprašanje
LP
Grega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
bolha95
Član
Član



Pridružen-a: Pet 14 Dec 2007 21:33
Prispevkov: 296
Aktiv.: 1.49
Kraj: Križe / Tržič

PrispevekObjavljeno: Ned Jun 15, 2014 10:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Trenutno zelo veliko delam na komunikaciji in sicer z ATmega324a uporabljam pa zelo dobro napisano knjižnico, ki jo najdeš na spodnjem naslovu

http://homepage.hispeed.ch/peterfleury/avr-software.html

Če je že ne boš uporabil, se lahko pa kar nekaj naučiš iz kode

_________________
LP,
Robi
Kjer se znanje konča, se domišljija začne
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lojzek
Član
Član



Pridružen-a: Pet 25 Jan 2008 8:00
Prispevkov: 3352
Aktiv.: 17.02

PrispevekObjavljeno: Pon Jun 16, 2014 6:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

- Potrebuješ 1 stop bit, torej bi moral USBS pustiti na 0 (ti si ga postavil na 1, kar pomeni 2 stop bita)
- Ko postavljaš vrednost 3<UCSZ0, pomeni, da postavljaš binarno vrednost 0b11 v bit UCSZ0 in sicer desno številko v UCSZ0, levo številko pa v UCSZ1. S tem si postavil dolžino besede 8 bit.

Komentar k tč.2: Če bi na tak način v UCSZ0 šiftal št. 5 (binarno 0b101), bi s tem postavil na 1 bita UCSZ0 (desna cifra) in UCSZ2 (leva cifra). Srednja cifra je 0, tako UCSZ1 postaviš na 0
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
drVrh
Član
Član



Pridružen-a: Sre 20 Feb 2008 20:17
Prispevkov: 918
Aktiv.: 4.68
Kraj: Slovenija-Koroska-Prevalje-Lese

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 19, 2014 10:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zadeva je zrihtana, na 5V mi deluje normalno, problem se pojavi ko prestavim napjanje na 3.3V in mi iz UART začnejo leteti kitajski znaki ne pa tisti ki jih jaz želim npr. ''1''.
Kaj je narobe? Pretok podatkov spremljam z FT232 ki ima možnostjo spremljanja 5v ali 3.3v..

_________________
Iz dneva v dan sem se spraševal kaj je to elektrika, vendar nisem našel odgovora ... in še vedno si postavljam to vprašanje
LP
Grega
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Čet Jun 19, 2014 10:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Frekvenca notranja se z napajanjem tudi rahlo spreminja. Čisto mogoče da je to. Imaš zunanji kristal?
_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> AVR, LPC900, x51 Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group