www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino bootloader restore
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja AVR-jev
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 10:15 am    Naslov sporočila:  Arduino bootloader restore Odgovori s citatom

Morda bo koga, ki dela z Arduinom, zanimalo:

1. Na Arduino Mega2560 sem priklopil STK200/STK300 paralaleni programer in sem ga zagnal pod Bascomom
2. Vsebino atmela (blink na 1 sekundo) na Arduino sem s programerjem prekopiral v vmesnik (buffer)
3. Vsebino vmesnika sem napisal na disk PC-a in sicer dvakrat, kot .hex in .bin datoteko.
4. Atmela na Arduino sem programiral s Bascomom - blink na 250 msec -program dela
5. Pod Arduino okoljem sem programiral nazaj blink na 1 sek, a program se ni naložil v Amtela - sklepam, da bootloader, čeprav ni bil prepisan, ni bil več dostopen.
6. Pod Bascomom sem ponovno pognal programer SKT200 in vanj skušal prebrati prej zapisano .hex datoteko -> buffer to small
7. Potem sem v programator uspešno prebral prej zapisano .bin datoteko in programiral Atmel - (programiranj 2560 kar precej dolgo traja. potrpljenje! Program dela - blink na 1 sek.
8. V Arduino okolju sem napisal nov program blink na 2 sek in ga napolnil v atmel - DELA, torej dela tudi bootloader.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jule
Član
Član



Pridružen-a: Sob 27 Okt 2007 12:48
Prispevkov: 2533
Aktiv.: 12.67
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 10:44 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem imel težave z bootloaderjem pa pri Arduino Pro mini (tisti najmanjši, brez usb).

Direkt iz ebaya, nikoli rabljeni.

Nikakor se ni hotel program zapisati vanj.

Ima pa Arduino okolje pod "Tools" funkcijo "Burn Bootloader", ki zapeče pravilen bootloader nazaj z ustreznim programatorjem, ki ga tudi izbereš iz menija vrstico višje. Paziti je treba, da je tudi izbrana prava Arduino ploščica.

Od takrat dela. Zgodilo se mi je pri Pro Minijih od dveh različnih prodajalcev (na pogled različni tudi ploščici).

Baje dajo kitajci pogosto gor napačen bootloader.


Mogoče bo tudi to komu prišlo prav.

_________________
lp Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
.
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 01 Okt 2004 1:17
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.00

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 11:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.36

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 11:54 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Spregledal si stopničko v evoluciji Wink
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
arksi
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Sep 2008 10:19
Prispevkov: 741
Aktiv.: 3.91
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 12:39 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kroko je napisal/a:
........Zakaj bi nekdo uporabljal arduino bootloader in arduino okoje?

Večkrat sem že uporabil arduino ploščice vendar sem vedno delal s AVR studijem in ..........


Tudi sam uporabljam tako kot Kroko AVR studio in programator. Se mi zdi ta kombinacija nekako najbolj zanesljiva. Do sedaj nikoli problemov pri programiranju oz. prenosu HEX datoteke v procesor........"že trkam po lesu Wink". Bootloader mi nekako ne "sede" za uporabo.

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 12:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kroko je napisal/a:

Zakaj bi nekdo uporabljal arduino bootloader in arduino okoje?


Tudi jaz ne bom uporabljal Arduino okolje, morda pa kake njih ploščice z Atmeli. Toda Arduino ponuja tudi dodatke, veliko uporabnih dodatkov, recimo prav prisrčen dodatek je LCDShield z LCD-em in mislim 6 ali 8 tipkami ( http://www.geeetech.com/wiki/index.php/Arduino_1602_LCD_KeyPad_Shield ) vse krmiljenjo preko i2c busa in 16-bitnega ioexpanderja, za katerega sem sicer si potegnil datasheet, a je tako komplicirano uporabljati ga, da rajši vzamem dva 8-bitna ekspanderja.
No Arduino okolje pa ponuja zraven tudi funkcije, ki narede uporabo takih dodatkov uporabniku zelo prijazno. In tisti, ki radi zlagajo kot lego kocke, radi tudi koristijo arduino okolje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Prispevkov: 5766
Aktiv.: 25.97
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 2:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kroko je napisal/a:
Nečesa ne razumem.

Zakaj bi nekdo uporabljal arduino bootloader in arduino okoje?

Ne vem sicer ali je tole n'mal provokacije, mogoče si narobe postavil vprašanje, kajti meni ni jasno, zakaj nekdo uporablja bootloader in ekstra programator!? Kakorkoli, zakaj pa ne? Uporabniki obeh gredo zagotovo v tisoče (ali so nerazumni?), torej le obstaja(jo) razlog(i)!
Eden od razlogov, poleg ostalih, je ta, da ne potrebuješ ekstra programatorja, drugi razlog je, da te, kot začetnika, ne brigajo fuse biti, tretjega ti je pa @vilko napisal.

_________________
Lp, Jaka
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jnz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2009 22:11
Prispevkov: 112
Aktiv.: 0.61
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 8:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vilko,

Tale LCD, ki je na linku uporablja arduino I/O 4,5,6,7,8 in 9 za 4-bitno komunikacijo med arduinom in LCD ter I/O 10 za backlight. Tipke pa čita na analognem vhodu AI0. Poanta je ta, da ima med 5V in GND vezanih v serijo 5 uporov, s tipkami pa posamezne premoščaš in tako spreminjaš napetost, ki gre na AI0. V programu pa mora biti rutina (tudi v primeru s tvojega linka), ki ugotavlja, katera tipka je bila pritisnjena.
V praksi je zadeva povsem enostavna. LCD keypad modul nasadiš na UNO-ta ali Mego2560, vklopiš USB, na arduina naložiš program in zadeva deluje.

Sam sem moral le korigirati preklopne vrednosti, (odvisno od primera tako programa, kot tudi platke oz. uporov). Ja, v primerih tudi backlight običajno ni obdelan in skozi sveti.

LP in veliko veselja z arduinom.
Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 01 Okt 2004 1:17
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.00

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 10:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rudiP
Član
Član



Pridružen-a: Tor 07 Avg 2007 15:30
Prispevkov: 1234
Aktiv.: 6.09
Kraj: KOPER

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 11:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

IDE od Visual Studia je odlična izbira za Arduino. Zadeva naredi arduino kodo dosti bolj pregledno.Priporočam.
_________________
Lep pozdrav iz Kopra Rudi
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jnz
Član
Član



Pridružen-a: Pon 23 Mar 2009 22:11
Prispevkov: 112
Aktiv.: 0.61
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sob Avg 02, 2014 11:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne želim polemizirat, predstavil bi le moj pogled, zakaj arduino.
Za nekoga, ki začenja z mikrokontrolerji in predvsem s programiranjem, nudi arduino najlažji najlažji vstop. Zakaj? Pod geslom "arduino"dobiš na spletu razvojne sisteme, ki večini začetnikom zadoščajo, predvsem pa dobiš široko paleto senzorjev, aktuatorjev in vmesnikov, ki so "kao" prilagojeni za delo z arduinom.
Druga še boljša stvar je, da je na spletu (spet pod geslom "arduino") morje primerov, ki naj bi po prenosu v mikrokrmilnik že delali. Ne rabiš nikakršnih dodatnih programatorjev, le USB kabel. Vstop je začetniku s tem zelo olajšan. Niti ni nujno, da si štromar, da se spraviš delat z arduinom.

Arduino je dfinitivno postal standard, saj so se mu tudi drugi začeli "prilagajati" npr Intel s svojim Galileom, Atmel ga reklamira na svoji strani,...

Seveda pa ima Arduino tudi zame pomanjkljivosti, recimo prostor, ki ga bootloader zavzame v flashu: 4k pri 328 in 8k pri 2560, vendar me to zaenkrat še ne moti. Druga stvar, ki pa je zame res moteča, so možnosti razhroščevanja, saj nima možnosti izvajanja po korakih, nima JTAG-a in tako ostane le serijski monitor in pa dodatne ledice.

Nekoč sem že poskusil z GCC v okolju AVR Studia, vendar me stvar ni potegnila.

Kaj je pa sedaj še tisto več, kar dobiš na naslednji stopnici?

LP
Janez
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
.
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 01 Okt 2004 1:17
Prispevkov: 1
Aktiv.: 0.00

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 03, 2014 12:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.08
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 03, 2014 12:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

jnz, tole so tipični odgovori mehkega človeka. Torej človeka, ki bi samo nekaj napisal in bi že vse kar nekaj delalo. Človeka, ki ni sposoben zlotati dveh uporov in enega čipa. Kot razlog svojega pravilnosti "udobja" pa navede lenobo.
Skratka v stilu: Ne znam, pa tudi naučiti se nočem.

Se pa strinjam, da je takih ljudi kar nekaj in da predstavljajo dem trga, torej tržno nišo, ki se ji trgovina in proizvajalci prilagodijo.

Žal je to le še en dodaten način kako se iz sicer inteligentnega naroda proizvaja šolane bedake.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
elson2k
Član
Član



Pridružen-a: Pet 23 Okt 2009 18:09
Prispevkov: 1660
Aktiv.: 9.45
Kraj: Novo mesto

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 03, 2014 12:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

VolkD je napisal/a:
jnz, tole so tipični odgovori mehkega človeka. Torej človeka, ki bi samo nekaj napisal in bi že vse kar nekaj delalo. Človeka, ki ni sposoben zlotati dveh uporov in enega čipa. Kot razlog svojega pravilnosti "udobja" pa navede lenobo.
Skratka v stilu: Ne znam, pa tudi naučiti se nočem.

Se pa strinjam, da je takih ljudi kar nekaj in da predstavljajo dem trga, torej tržno nišo, ki se ji trgovina in proizvajalci prilagodijo.

Žal je to le še en dodaten način kako se iz sicer inteligentnega naroda proizvaja šolane bedake.


Zakaj že? Torej so vsi hobisti, ki ne vidijo potrebe po kompleksnejšem načinu dela bedaki ali kako?

Včasih imam občutek da sem na verskem forumu Mr. Green

_________________
As every cat owner knows, nobody owns a cat.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo AIM - AOL Instant - naslov MSN Messenger - naslov
Jule
Član
Član



Pridružen-a: Sob 27 Okt 2007 12:48
Prispevkov: 2533
Aktiv.: 12.67
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 03, 2014 12:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Moje mnenje o Arduinu:

+ razširjenost

+ hitro lahko narediš dokaj kompleksno prototipno stvar ( v eni uri(odvisno koliko časa iščeš knjižnice) oživiš kup senzorjev in ostale ropotije(i2c,1wire,SPI) in to zmečeš na grafičen zaslon, in zdraven narediš še kak datalogger na SD kartico in live logger na internet...

+ zgornje pride še posebej prav pri raznih ropotijah kjer je škoda izgubljat preveč časa

- okolje za programiranje je precej slabo

- kakor se odmakneš od popularnih modulov si na slabšem od kakega AVR Studia zaradi slabega Arduino okolja

- Ko nekaj "sprogramiraš" nimaš nekega hudega zadovoljstva da si nekaj naredil, saj si samo par kupčkov kod zlepil skupaj. Tudi se ne nič naučiš o ozadju delovanja, kar je velik minus na dolgi rok. To praktično ni več programiranje.

Pač Arduino je hobi. Za to kar je namenjen je dober. Za resno delo ni. Ampak je zabaven. Kot lego kocke. (če bi moral svoje lego kocke še pred uporabo "štancati", te nebi bile tako zabavne). Če pa štancaš svoje legokocke si na boljšem, če se naučiš dobro štancati.

_________________
lp Jure
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja AVR-jev Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group