www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino bootloader restore
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja AVR-jev
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 9:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vpeter je napisal/a:
Morda pa se pričakuje od vsakega, ki se dotakne mikrokrmilnikov, da mora poznati delovanje mikrokrmilnika v podrobnosti...
protoncek je napisal/a:
če hočeš naredit nekaj več kot tisto, kar snameš z neta potem prej ali slej MORAŠ poznati arhitekturo kontrolerja
Se popolnoma strinjam. Ampak ali je to potrebno že za utripajočo led diodo? Ne. V kolikor človeka stvar zanima postopoma nadgrajuje svoje znanje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
japina
Član
Član



Pridružen-a: Čet 02 Jun 2011 15:30
Prispevkov: 90
Aktiv.: 0.58
Kraj: Šentrupert na Dolenjskem

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 9:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz Arduino vidim kot možnost približanja elektronike oz. programabilnih naprav tistim, ki se ukvarjajo z drugimi stvarmi. LilyPad je zelo dober primer.

Ali pa izdelavo prototipa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 9:41 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Peter, ne, ni potrebno za utripajočo ledico. Je pa potem, če greš naprej, treba izgubljeno nadoknadit, in zato je že v prvi vrsti najbolje utripajočo ledico narediti tako, da program napišeš sam in ne da ga snameš dol z neta. Sicer prej ali slej naletiš na mino. Bolje sproti kot naenkrat vse...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Sigi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2014 11:42
Prispevkov: 199
Aktiv.: 1.69
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 9:47 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne se kregat, saj imate vsi prav, spor je podoben vprašanju ala "a je boljši terenec ali dirkalnik?"... brez da se vprašaš po kakšnem terenu se misliš peljat.

Odvisno od cilja/namena/produkta:

-če je cilj delujoč izdelek-škatla, ki opravlja zadano funkcijo, je povsem vseeno kako orodje in pot uporabiš; pač čim hitreje in ceneje do delujočega izdelka (magari kupiš). Če je nekdo v Arduinu to že izvedel, potem samo gasa.

-če pa je cilj naučiti se/napredovati/obvladati - skratka vlagati v sebe in svojo strokovnost, pa te orodje ala Arduino pripelje do neke stopnje (tolko da se navdušiš), potem bi ga bilo pa treba zamenjat. In tu imata prav Kroko in Volk, bolje takoj začet s "pravim" orodjem in se malo pregrist skozi.

Hardcore tehniki se ne počutimo dobro, kadar ne obvladamo sistema do dovolj globokega nivoja. Če ti npr. Arduino skrije nekaj "umazanih podrobnosti", že ni več tistega mirnega spanca. Rabimo tistih 1000 strani datašita za mirno dušico.

Ampak "normalni" ljudje so pa zadovoljni z nivojem "sam da dela". In jim je to treba pustit.

Ok, pa GUI od Arduina sucks, se strinjam.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 10:53 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, samo problem je, da je teorija to, da dela, praksa pa žal večkrat ne kot ja. In ko NE dela....
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
vpeter
Član
Član



Pridružen-a: Pon 11 Jun 2012 16:05
Prispevkov: 337
Aktiv.: 2.35
Kraj: Maribor okolica

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Karkoli počneš s tem pridobiš neko znanje. In ničesar ne izgubiš. Kvečjemu pridobiš začetno navdušenje, ki ga kasneje lahko nadgradiš na 1000 in en način.

Analogija s to trenutno debato bi bila, da majhnega otroka ne pustiti čečkanja z barvicami po papirju ampak ga že takoj naučiti, da bo mali Picasso.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ssdzkrez
Član
Član



Pridružen-a: Sre 12 Jan 2011 15:13
Prispevkov: 401
Aktiv.: 2.49
Kraj: Hrastnik

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 11:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vpeter je napisal/a:
Karkoli počneš s tem pridobiš neko znanje. In ničesar ne izgubiš. Kvečjemu pridobiš začetno navdušenje, ki ga kasneje lahko nadgradiš na 1000 in en način.

Analogija s to trenutno debato bi bila, da majhnega otroka ne pustiti čečkanja z barvicami po papirju ampak ga že takoj naučiti, da bo mali Picasso.

Pod tole se tudi jaz podpišem. Applause
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 11:22 am    Naslov sporočila: icon_sad Že zopet! Odgovori s citatom

Biti Picasso ali drug slikar se ne da naučiti!

Sicer pa moj komentar:
Vilko in Jule hvala za vajina prispevka!

Vse ostalo je eno veliko prepiranje kdo ima daljšega.
Se mi ob takem prepiranju!

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Prispevkov: 14551
Aktiv.: 65.53
Kraj: Koroška-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 12:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Še moj komentar.

Vse je lepo in prav dokler "lego kocke" uporabljajo hobijaši, penzionisti itd... Velik problem pa nastane, ko taka "igrača" zaide v šole kot učni pripomoček. Seveda, vse je na spletu super za profersorje, zanimivo za dijake... Ampak, ko tak dijak pride iz šole zna žal zlagat le TISTE "lego kocke".
Žal je v realnem svetu (kasneje v službi) precej drugače. Nekdo bo morda res zlagal "kocke"-delo na traku. (za tisto pravzaprav sploh ne rabiš izobrazbe) Nekdo bo verjetno "kocke" razvijal. Drugi jih vzdržujemo, popravljamo, včasih je potrebno narediti kako novo....

V svoji 31 letni delovni praksi sem dobil kar nekaj mlajših sodelavcev. Človek pač pričakuje od novinca iz šole obilo znanja, poznavanje novih tehnologij itd.. Žal je iz leta v leto slabše. Ko mu pokažeš kak krmilnik ga videl prvič. Ko ga vprašaš kaj se je učil v šoli ti odgovori, da so imeli neko razvojno orodje katerega so programirali s kakim "šolskim" programom.

Jule je napisal/a:

Splošno zadovoljstvo seveda je prisotno. Saj je Arduino tudi meni všeč ravno zaradi zadovoljstva ki ga prinese ko nekaj relativno kompleksnega lahko zelo hitro narediš, brez večjih komplikacij.

Zadovoljstvo v prejšnjem postu sem mislil kot v smislu programerskega zadovoljstva. Dam kar moj primer: Sem elektronik, delam magistrski študij. Ko kaj naredim v Arduinu, se ne morem ravno pohvaliti samega sebe, češ da sem se namučil z programiranjem le tega. Recimo za nek projekt zlepiš example kode za 1 wire DS18B20, example za i2c sensor tlaka, example za grafični zaslon, z vsemi animacijami in podobnem, zdraven prilepim še example za branje in zapis na SD kartico, zdraven še example za xively klient za ogled podatkov in arhiva v živo preko spleta na internetu. Lepiš skoraj kot bi se igral z lego kockami.
Sam projekt je dokaj kompleksen, brez arduina se ga verjetno ne bi lotil. Seveda sem zadovoljen ko naredim kaj takega, vendar moja programerska stran ni zadovoljna, ker tam od par A4 strani kode popraviš le nekaj vrstic da vse paše skupaj in stvar že dela. S programerske strani se tako ne naučim nič novega in tehnično gledano vsakič ko kaj naredim z arduinom, ostaja moja programerska sposobnost več ali manj enaka.



"štancanje" sem omenil kot metaforo na to, da v arduinu večinoma le sestavljaš pripravljeno kodo, datasheetov in podobno skoraj ne rabiš gledat, v kakem bolj profesionalnem okolju pa se moraš tudi sam malo bolj poglobiti.



Jule je zelo lepo napisal. Popolnoma se strinjam z njim. Vrjamem, da bo v živlenju zelo uspešen elektronik in bo svoje delo z veseljem uporavljal, ter pridobljeno znanje prenašal naprej na sodelavce.

_________________
lp
Silvo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.30
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Avg 04, 2014 6:53 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo je napisal/a:
Velik problem pa nastane, ko taka "igrača" zaide v šole kot učni pripomoček. Seveda, vse je na spletu super za profersorje, zanimivo za dijake... Ampak, ko tak dijak pride iz šole zna žal zlagat le TISTE "lego kocke".

Za to težavo so krivi profesorji in dijaki.
Nikjer ni predpisano, kako naj se karkoli povezanega z Arduinom uporablja.

Če nam je všeč, ali ne, gre razvoj naprej in kocke postajajo čedalje bolj razširjene, zmogljive in dostopne.

Samo v razmislek:
Tudi ta forum je iz kock.
Večina drugih forumov tudi.
Kljub temu, da so iz enakih kock, so med posameznimi forumi velike razlike.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
solomojster
Član
Član



Pridružen-a: Tor 18 Maj 2010 12:26
Prispevkov: 845
Aktiv.: 5.01
Kraj: NOVA GORICA

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 05, 2014 6:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Na kockah so lahko napisi lego ali pa kocke iz butal .
Sam uporabljam te slednje in so za moje aplikacije čisto v redu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejko1
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Mar 2008 0:21
Prispevkov: 265
Aktiv.: 1.36
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 05, 2014 8:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče samo en hiter komentar... Da ne bomo po nepotrebnem kritizirali ljudi ki se trudijo (sem tudi sam imel par delavnic za ARM). Problem pri učnem programu je to da imaš precej malo časa da zadevo izvedeš. Arduino ali kaj podobnega ni problem osvojit v nekaj popoldnevih doma. Da pa nekomu ali pa celo skupini 20 ljudi v uri in pol pojasniš kako priključit, uporabljat, kako sprogramirat pa po možnosti še da oni napišejo program je pa kar dosežek. Prednost delavnice je tudi da pridejo tisti ki jih zadeva zanima, ne pomeni pa to da imajo kaj več predznanja. Smo se na prvih predavanjih kar lovili s časom, sem malo precenil koliko se da v določenem času naredit Mr. Green

Problem arduinota in sorodnih zadev je da ne vidiš oz. te ne zanima kaj se dogaja v ozadju. Dokler vse deluje kot je treba ni problemov, ko pa pride do težav oz. ko bi rad dosegel nekaj kar ni direktno vgrajeno v knjižnico si pa mrzel.

Jaz v arduinotu recimo vidim problem v raznih dinamičnih alokacijah spremenljivk in podobno. Saj je res da je enostavnejše za uporabo, če ti ni treba nič vnaprej razmišljat o strukturi programa in spremenljivkah ki jih rabiš, ampak na kontrolerju z 2k rama ga zna hitro zmanjkat... Še celo v knjižnicah ki pridejo zraven so te stvari včasih narobe uporabljane.

Arduino ima sicer ravno obraten način učenja, torej ne greš od delovanja hardvera do strojnih ukazov in šele potem do blinkija, ampak začneš z blinkijem in nato po potrebi spoznavaš nazaj in naprej. Hitreje začneš, za učinkovito programiranje je pa treba vseeno nekaj truda (še posebno ker rabiš pogledat tudi osnove hardvera ki se marsikateremu zdijo bavbav).
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
primozsu
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Feb 2005 9:11
Prispevkov: 411
Aktiv.: 1.85
Kraj: MB - Šentjur

PrispevekObjavljeno: Tor Avg 05, 2014 8:34 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kakšno pa imate mnenje o Simulink Coder-ju?
To je tudi zlaganje kock in zadnja leta postaja precej aktualna v avto industriji ter tudi drugje.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 17, 2014 11:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bi še jaz dodal nekaj kar sem slučajno našel na spletu:
Citiram:
Should I learn assembler?

No, you only waste time, however for sure it is a suitable means to learn programming as such. Assembler programming has been done by amateurs a lot in the 1980s particulary for the 68000 but it is no longer happening that much now.

For professional use, it can be very difficult to maintain larger assembler source codes, especially to change the structure and to reuse source code. Even if it is modularized, it can be hard to read, since parameters may be passed in a nonstandard way, and banking will tie the source to a specific microcontroller model.

C language actually has assembler-like capabilities such as indexed addressing, and binary operations as well direct register access.
Not talking
_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.25
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 17, 2014 12:18 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

primozsu je napisal/a:
Kakšno pa imate mnenje o Simulink Coder-ju?
To je tudi zlaganje kock in zadnja leta postaja precej aktualna v avto industriji ter tudi drugje.

Če zadeva postaja popularna/aktualna še ne pomeni, da je dobra.
Vsi generatorji kode oz. zlaganje kock imajo enako težavo. Ne veš kaj bo rezultat.
Mogoče res kodo skupaj sestaviš v 5% časa. Ampak ko pride do težave pa porabiš enormno količino časa za ugotavljanje kje je napaka.
Potem pa pride nova verzija generatorja kode in ti tvoja koda naenkrat več ne dela.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Osnove programiranja AVR-jev Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 4 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group