www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Hofer - Inverterski varilni aparat (workzone)
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
zan0088
Član
Član



Pridružen-a: Ned 31 Avg 2014 17:29
Prispevkov: 13
Aktiv.: 0.11

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 6:03 pm    Naslov sporočila:  Hofer - Inverterski varilni aparat (workzone) Odgovori s citatom

Spoštovani

Danes sem v Hoferju videl ta varilni stroj https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba/posebna-ponudba-od-cetrtka-28082014/produktdetailseite/ps/p/workzone-inverterski-varilni-aparat/

Sem se mlad zacetnik, mehatronik, nikoli nisem se svasal. Flaso in wolframove elektrode, dodajne zice ter masko lahko dobim (recimo da bi bolj rosfrej svasal), kaj bi potem se rabil?

Imamo en star varstroj na elektrode, s katerim tud starejsi ne znajo delat in tisto pluvanje ne drzi nic kaj hudo dolgo.

Zanima me ali bi bil ta stroj dober za v domaco garazo za na vsake pol leta kaj posvasat priloznostno? A pozna kdo ta stroj, ima snemljiv, zanemljiv gorilinik? Se obnese dovolj dobro za takega lajka kot sem, kaksne parametre se da nastavljat?

Lani se nam je odtrgalo na obracalniku za travo vpetje kolesa z jermenom, ki je na kardanu. Debelina okrog 5mm, bi bil zmozen recimo to skupaj posvasat pa zraven se kaksno ojacitev tako debelo? Sprasujem kot primer, imamo ze posvasano sicer. S 130A bi na rosfreju marsikaj lahko naredil ne vem pa kako je pri drugih materialih? Vem pa tudi da bo treba kar nekaj vaje da bo zvar lep pa da bom vedel kaksen tok je treba glede na materiale debeline in se kaj.

V glavnem, bi bil za kupit, ima kdo izkusnje z njim?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 7:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hm, meni se zdi varjenje po TIG postopku vsaj tako zahtevno, kot MMA, če ne še bolj.

Na povezavi piše, da je brez jeklenke, kaj pa regulator tlaka ?
Plin v cca 1l bombicah je veliko predrag za resno uporabo. Lahko priključiš večjo jeklenko?
Na aparatu vidim samo en gumb. Verjetno se da nastavljat samo tok in pretok plina na regulatorju.

Pri varilnem aparatu, te razen toka, zanima tudi intermitenca.
Pri TIG je pomembna tudi polariteta in vrsta toka. Za npr. aluminij bi rabil AC.
Glede toka, poglej tole, ali poišči kakšen kalkulator na internetu.

Potrebuješ še osebno varovalno opremo. Koža mora biti pokrita, da ne dobiš opeklin zaradi UV.
Če boš med varjenjem uporabljal svoj prst za distančnik, boš hitro ugotovil, da navadne varilske rokavice niso dovolj debele.

Za TIG rabiš obe roki. Papirnate maske z ročko odpadejo.
Dobro je, če je maska zgoraj zaprta. Tako te ne nabliska odboj svetlobe od stropa.
Pri delu na prostem je problem veter, ki odpihne zaščitni plin.

Predlagam, da poiščeš kakšnega mojstra, ki ti bo v živo pokazal kako se vari z obstoječim varilnim aparatom.
Če se bo nato pokazala potreba, pa kupiš še kaj drugega.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zan0088
Član
Član



Pridružen-a: Ned 31 Avg 2014 17:29
Prispevkov: 13
Aktiv.: 0.11

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 8:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obstojeci stroj je crknu zato tudi ne bi popravljal.
Masko imam samodejno kot celado. Glede regulatorja res ne pise ali ga vsebuje, a je mozno, da se uravnava na gorilniku? Drugace bi bila par literska jeklenka za moje potrebe idealna, ce ima moznost refilla, ker lahko to v firmi napolnim pa se tezka ni.

Polariteta je res pomembna glede na varjenec in upam da se vsaj to da spreminjat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
janiP
Član
Član



Pridružen-a: Čet 23 Okt 2008 23:00
Prispevkov: 145
Aktiv.: 0.77
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 9:23 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mislim, da je to zelo primeren aparat za občasno uporabo. Variš lahko karkoli, razen aluminija. Zvari so bolj bolj trdni in čisti kot pri MMA. Varjenje ni zelo zahtevno. Paziti moraš, da lepo zaliva in da ne stopiš materiala.
Težje je variti tanke stene. Težko zaliješ široke reže. Zaradi tega morajo biti kosi prej natančno narejeni. Če recimo variš skupaj dve pohištveni cevi, jih odrežeš, da se natančno prilegata in reža ne sme biti večja od 0,5 mm. Lahko variš tudi konstrukcijsko jeklo, samo če je kakšen nečist material, lahko prasketa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
linel
Član
Član



Pridružen-a: Čet 06 Mar 2008 21:14
Prispevkov: 178
Aktiv.: 0.91
Kraj: prekmurje

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 9:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta aparat ima možnost tig postopka, vendar začneš variti šele takrat, ko se z volfram elektrodo na hitro dotakneš materiala ki ga variš. Z vsakim dotikom pa počasi uničuješ špico na elektrodi, posledično ti bo po vsakem dotiku var slabši. Bo potrebno kar pogosto brusit elektrodo. Če bi sam kupoval aparat za tig postopek, magari za občasno uporabo, bi reskiral še tisto nekaj denarja zraven in bi nabavil z HF vžigom.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zan0088
Član
Član



Pridružen-a: Ned 31 Avg 2014 17:29
Prispevkov: 13
Aktiv.: 0.11

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 10:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zelo skopo je opisan v reklami in na internetu, sploh ne ves kaksne ima funkcije, zaletel sem se pa vanj ker so ponavad izdelki takega tipa pri hoferju zelo vredni cene, kakrsne imam izkusnje.

Videl ga pa nisem jaz, kot sem napisal, ampak foter tako da tudi na skatli ne vem ce kaj vec pise Very Happy Sem pa poslal mail na hofer, ce lahko dajo kaksno povezavo od proizvajalca ker ne najdem nic. Einhell ma pa tud zelo nerodno stran, ce to sploh je Einhell.

http://www.varez.si/varilni-aparati/varjenje-po-TIG-DC-postopku%20/SET-meseca

Drugace mi je pa v oci padel tudi tale strojcek, ki je pa kar boljsi in ima tudi visokofrekvencni vzig - je pa res da je seenkrat drazji. A kdo pozna firmo? Bo to delalo vsaj celo moje zivljenje? Very Happy

Zanima me pa se kako je glede jeklenke. Ce rabim priloznostno posvasat kaksen kos za koliko casa bi zadostovala taka kilska jeklenka http://www.bolha.com/stroji-orodja/industrijska-oprema/plinske-jeklenke/prodam-dve-mali-jeklenki-1294790650.html?aclct=1409422358? Bi zdrzala recimo tudi cez cel dan za malo bolj resno varjenje, ce bi bilo treba?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 10:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Poglej še tukaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
MadMax
Član
Član



Pridružen-a: Pet 09 Sep 2005 22:16
Prispevkov: 4743
Aktiv.: 21.29

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 10:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bejž stran od takih gnilih starih jeklenk.
Ko imaš notri 150 bar imaš kar veliko možnosti, da te bodo forenziki s špohtlom strgali in z robčki pivnali iz podrtih sten tvoje hiše...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zlabo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jan 2008 21:38
Prispevkov: 283
Aktiv.: 1.43
Kraj: Domžale-Kamnik

PrispevekObjavljeno: Ned Avg 31, 2014 10:49 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ta aparat iz hoferja omogoča samo Lift TIG postopek, ker nima HF vžiga.
Glede na to da je TIG od vseh varilnih postopkov najbolj zahteven,ti ga vsekakor odsvetujem.
TIG postopek je primeren za precizna varjenja in za hitra popravila ni tako primeren. Priprava ti vzame veliko časa (varilna površina mora biti "v nulo"), nobene rje,razmaščeno in odrezano natančno. Tudi samo varjenje je dokaj počasno,ker se ti ne sme muditi. Varjenje na prostem v večini primerov odpade (odpih zaščitnega plina).
MMA varjenje je zakon za popravila in konstrukcijsko varjenje,ker ni tako zahtevno (vsaj za domačo uporavo ne),vari so pa lahko izredno lepi ko enkrat obvladaš postopek. Tako da najprej se nauči obvladat variti z elektrodo...

Za učenje TIG je drugi aparat ki si ga nalepil že bolj primeren,a ti priporočam da se z nekom zmeniš za test in naj ti malo pokaže kako zahtevno je...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
StricGeza
Član
Član



Pridružen-a: Ned 01 Apr 2007 11:53
Prispevkov: 1047
Aktiv.: 5.04
Kraj: Gradišče pri Divači

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 3:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dobro, dobro, pretiravat pa ni treba, TIG postopek po mojih izkušnjah ni ravno tako zahteven kakor ga tule gor opisujete. Res je da sem strojnik vendar preden sem prišel na prakso v trenutno podjetje sem TIG varjenje videl le od daleč pa vendar. Sodelavec mi je dal v roke gorilnik z dvema gumboma "ta je za vžig, s tem štelaš ampere gor dol, zdej se pa tle usedi in primi tku da bo elektroda kak mm od pleha(delamo večinoma s pločevino 0.8-3mm)in vžgi, potem pa počasi porivaj naprej"
In tako sem se jaz naučil variti s tigom, sicer aparat je Froniusov kateri ima HF vžig ter še par uporabnih cvetk katere sem potem sam raziskal.
Meni osebno je varjenje s TIGom po težavnostni stopnji takoj za MIG/MAG postopkom. MMA(elektrod) pa se izogibam kot hudič križa(zmeraj se mi zalepi Brick wall

Res pa je da za TIG si moraš vzet čas in se tudi udobno namestiti če boš dalj časa varil v istem položaju.

_________________
Človek,kateri ne dela napak,običajno ne dela nič!!!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov
zan0088
Član
Član



Pridružen-a: Ned 31 Avg 2014 17:29
Prispevkov: 13
Aktiv.: 0.11

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 6:22 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja se kr strinjam z zadnjim. Pri nas v firmi je kar se proizvodnje tice tudi veliko varilcev (75% proizvodnje), vsi na TIG, pa se varijo skupaj komore velike kot vecje sobe, ogrodje, cevovodi itd. Vcasih sem sel mim pa sem mal asistiral pa tako, amperazo navijal, pihal pa tak, nikdar pa se probal, tud nikdar nisem pod masko videl kaj dejansko se dogaja tako da sem danes sou mal u proizvodnjo pa probal. Ko jih vidis se ti ne zdi zahtevno, in tako ni prevec hudo. Bistvo je da drzi ne da je prav hudo lepo (za doma seveda), ce pa hoces lepo je pa treba si cas uzet pa vadit in enkrat znas. Sem pa tak picajzlast clovk da si zmer vzamem za vsako stvar nardit dost casa k se mi nikamor ne mudi Very Happy

Se pravi zgoraj opisan obracalnik bi s tem strojem iz varez.si komot zavaril? A bi moral tudi barvo prej zbrusit pa obrisat z acetonom verjetno, kot govorite? No kot pravm mi cas ni problem Smile Zdi se mi pa tud MIG/MAG pistola nekako velika in nerodna in v tem primeru zraven verjetno ne bi sploh s takim prisel.

Drugace pa tisti ki poznate sestavo varilnikov, kaj se ma pri takih aparatih za pokvart? A tisti konektorji za maso in gorilnik so standardni in lahko menjas ne glede na firme? Kako je pa v notranjosti? Kaj lahko gre?

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pobesneli
Član
Član



Pridružen-a: Sre 02 Jan 2008 1:24
Prispevkov: 1070
Aktiv.: 5.39
Kraj: Ajdovščina

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 6:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tisti obracalnik bos zvaril z elektrodo ali mig/mag postopkom. Tiga ne poznam dovolj, vendar mislim da sam zvar ni tako močan.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zlabo
Član
Član



Pridružen-a: Sre 16 Jan 2008 21:38
Prispevkov: 283
Aktiv.: 1.43
Kraj: Domžale-Kamnik

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 7:11 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za razna taka popravila je zagotovo najbolje na elektrodo.
TIG uporabiš takrat ko variš kaj preciznega,kar mora biti lepo in kar mora dobro tesniti.
MIG/MAG pod 200A je za pločevino, tiste igrače 140A pa so za otroke do 12let...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cero
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2003 17:37
Prispevkov: 1179
Aktiv.: 5.29
Kraj: vipava

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 01, 2014 9:14 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz si pa varjenje inoxa ne predstavljam drugače kot s tig-om, meni osebno je tudi lažje variti tig kot pa z elektrodami.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Tonny
Član
Član



Pridružen-a: Sre 23 Dec 2009 11:57
Prispevkov: 289
Aktiv.: 1.66
Kraj: Vrhnika - MS

PrispevekObjavljeno: Tor Sep 02, 2014 2:21 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sem šel iskat tega iz hoferja (za kakšne malenkosti pošvasat bo že, da ne vlačim tistih 70kg za sabo (MMA), pa za kakšno rosfrej pločevino in cevi poštukat (TIG)...) in ga nesel nazaj, še preden sem odprl škatlo.

Očitno sem napačno razumel tistih 130A, kajti na elektrode gre le do 115A. Že 130 bi bil hud kompromis, 115 pa je krepko premalo za 3.2mm elektrodo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika za začetnike Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 70 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group