www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

TV igre stare 38 let in AY-3-8500
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - samogradnje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
sebastiant
Član
Član



Pridružen-a: Čet 20 Jul 2006 11:43
Prispevkov: 1814
Aktiv.: 8.42
Kraj: ljubljana

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 10:30 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

gumby je napisal/a:
Dajte se zmenit glede sheme in narišem TIV, to je najmanjši problem...


Pray Pray

_________________
LP Sebastian
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 10:33 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja sem sicer že naredil platko, bi pa rekel da je bolje naredit verzijo s cmos čipi. Namreč, diode zmajšajo napetost in posledično je video signal malce slabši. V neki nemški verziji sem celo zasledil da so dali na cmos del napajanje 6V ravno zaradi tega.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 4:41 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Smo spet tam, kaj bi bilo bolje če bi bilo, in ko bi bilo, ter seveda ali bo. Mene samo zanima: ali bo? Gumby, nariši platko po elektorjevi verziji, pa naj si vsak sam dodaja solato, korenček in cvetačo.
'Bentiš, če se takole k ženskam pripravljate...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 5:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bizgec65 je napisal/a:
Gumby, nariši platko po elektorjevi verziji


Zaradi mene, samo da se potem ne bo kdo pritoževal, da črna ni črna in bela ni bela...oobuco je naredil tako in je lepo napisal da je kontrast bolj v k*rcu...
Gotovo original načrt nima cmos čipa samo zaradi lepega vremena, se ti ne zdi?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Bizgec65
Član
Član



Pridružen-a: Sre 10 Mar 2010 11:46
Prispevkov: 2057
Aktiv.: 12.02
Kraj: Trebnje

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 6:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je @Protonček, vendar sem jaz po enem mesecu napisal: kaj se s platko dogaja če se kaj dogaja, jaz si vsekakor tudi lahko sam izrišem ploščico in zjedkam....le vrtati se mi hudiča ne da, pri meni je samo to težava.
Nihče vmes potem ni več napisal, dobro bi bilo, če bi bilo zraven še to in ono, razen @Krokota, ki je vmes nekje dejal, da bi radi imel "all in one". Po tistem postu od @Gumbya pa ???? Daj nariši ta CMOS nekam, pa daj Gumbyu za zrisat, pa daj naj se naredi ploščica, pa.....saj veš nadaljevanje. Ali bo treba delati projektno nalogo okoli tega, terminski plan, usklajevanje dopustov....Če bi sam znal uporabljati vse te programe za izdelavo tiskanin, jo izrišem v enem dnevu, pa ne znam in sem vprašal kaj okoli tega dogaja.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, imaš prav.
No, pa recimo takole: v prilogi je shema. Če komu ni všeč, naj OBJAVI SVOJO. Nič jamranja, jaz bi to, jaz bi ono...NAJ OBJAVI SVOJO. Če do jutri zvečer ne bo druge sheme, predlagam da Gumby naredi po tej. Seveda bo treba kakšne malenkostne spremembe - recimo jaz sem namesto stikal dal kar jumperje. To prepustim Gumby-u, ker je mojster v tem, mislim da ne bo problema...

Če komu ta predlog ni všeč, naj da drugega. Ampak s PRILOŽENO SHEMO IN BREZ JAMRANJA!

Glede sheme: v napajalnem delu sem jaz dal dve diodi, da sem dvignil napetost, ker sem imel doma samo 78L05. To bi načeloma zamenjal z 78L06, pa je problem rešen. Kot sem že omenil - rečeno je bilo da je z napajanjem 6V kontrast boljši.
Za audio del sem spustil tisti tranzistor ker sem komplet zadevo dal na TV, z zvokom vred.
In pa ... 1M potenciometer, kot je navedeno v original načrtu je absolutno preveč. 100k, 200k največ. pa tudi uporoma R4 in R5 bo treba prirediti vrednosti. Ampak to so že detajli za kasneje, ko bo vezje že zlotano.

Evo, toliko...



TV igre shema.PDF
 Opis:
AY shema

Download
 Ime datoteke:  TV igre shema.PDF
 Velikost datoteke:  118.77 KB
 Downloadano:  48 krat

Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.74

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 10:33 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Nekaj mi ni jasno tule... a nima video signal negativne pulze za HSYNC?
_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 10:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

hmnja....
težko bi rekel, ker nisem ravno v video področju, ampak zadeva na shemi meni deluje. Je tudi po original načrtu, le malce prirejena - namesto 4072 je 40HC32, ker sem tega imel. Mogoče bi bilo bolje dati 4072.
Sicer, ko gledam ORIGINAL SHEMO , je tam res narisan negativni sync - kako ga dobijo, pa mene preveč vprašaš...
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.74

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 11:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aha... po tej shemi dobimo "nulo" na 135mV, sync pulz gre potem dol do 0V, najvišja napetost (bela) je pa 340mV oz. 205mV nad "nulo" (to vse pri 75ohm bremenu).
Mogoče so napetosti premajhne, da ni dobre slike?

_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
.
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Sep 2004 22:04
Prispevkov: 16777193
Aktiv.: 75556.71

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 11:17 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Brisana vsebina odstranjenega uporabnika.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 11:35 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, ni dobre slike...to je bolj relativno. Črna res ni tako črna, kakor smo jo vajeni pri današnjih lcdjih, ampak z obzirom da je tole staro 38 let...
Mislim da ni krize. Itak gre bolj za obujanje nostalgije. Jaz sem z mojo sliko čisto zadovoljen.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
gumby
Član
Član



Pridružen-a: Sob 28 Apr 2007 12:32
Prispevkov: 4066
Aktiv.: 19.74

PrispevekObjavljeno: Ned Nov 02, 2014 11:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Kolk gledam naj bi bil video signal nekje 1-2Vpp. Tule imamo dobrih 0,3Vpp...
_________________
Tule nisem več aktiven.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.83
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 03, 2014 8:25 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lahko popoldne pomerim na osciloskopu, kakšen je izhodni signal na mojem. Bom objavil kakšno slikco.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
oobuco
Član
Član



Pridružen-a: Pon 25 Avg 2014 11:00
Prispevkov: 206
Aktiv.: 1.76
Kraj: Šentvid pri Stični

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 03, 2014 9:32 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ja, pametno, je, da je vsaj 1Vpp.

Nekateri televizorji si sicer to znajo ustrezno raztegniti, je pa potem kontrast slabši, nekateri pa ne. Ko sem zadevo recimo priključil v službi na projektor, je bila slika sicer lepa, ampak precej temna.

Pa mimogrede, ko že konstruirate (konstruiramo), jaz sem, sicer še na protoboardu, naredil tako, da je en lopar temnejši, drugi pa svetlejši - pomaga preglednosti.

_________________
Pred EUR sem bil SIT! (sposojeno z grafita)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
koala33
Član
Član



Pridružen-a: Sre 19 Jan 2011 14:58
Prispevkov: 370
Aktiv.: 2.30
Kraj: Krka

PrispevekObjavljeno: Pon Nov 03, 2014 10:26 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Aktivna slika analognega video signala ima nivoje od 0V (črna) pa do 700mV (bela). Nivo horizontalnega sinhronizacijskega impulza je pa na -300mV.


PAL_Horizontal_Blanking.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  103.29 KB
 Pogledana:  1 krat

PAL_Horizontal_Blanking.jpg



_________________
LP, Aljoša
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Nostalgija - samogradnje Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 6 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group