www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Dobra podjetja, ki se pri nas ukvarjajo z programiranjem ARM
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> ARM arhitektura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
71GA
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Jun 2009 18:53
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.17
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 15, 2014 8:09 am    Naslov sporočila:  Dobra podjetja, ki se pri nas ukvarjajo z programiranjem ARM Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

sem srednješolski učitelj praktičnega pouka elektronike in v sklopu evropskega projekta »Dvig poklicnih kompetenc učiteljev«, so mi odobrili dvomesečno prakso v nekem podjetju (v kolikor dosežemo dogovor).

Ker sem se za diplomsko delo ukvarjal s programiranjem ARM9 mikrokrmilnikov v Linux, bi rad ob tej priložnosti poglobil svoje znanje na tem področju. Več o diplomi tukaj: http://pefprints.pef.uni-lj.si/2071/1/diploma.pdf

Bi mi lahko priporočili kako dobro podjetje, kjer se bom naučil čim več? Najbolje bi bilo v kolikor programirajo ARM v Linuxu.


LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 15, 2014 9:55 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

nekaj na to temo je predmet na FE mag v 2-gem letniku "Operacijski sistemi v realnem času"
http://fe.uni-lj.si/studij_na_fakulteti/2_stopnja/elektrotehnika/predmeti/2012022420561385/

Samo kakor sem dobil občutek po prvih 2eh vajah bodo to bolj osnove, ker je samo en semester za vaje.
V bistvu bo kako za nek ARM hardware napisat kernel in kako na ta kernel naložit linux.
Ne vem pa še povedati koliko se bomo spustili v dejansko pisanje gonilnikov ipd., ker že zdaj so vaje precej natempirane.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
flomaster
Član
Član



Pridružen-a: Pet 31 Maj 2013 19:49
Prispevkov: 141
Aktiv.: 1.07

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 15, 2014 10:48 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Gospod Žiga L. ali res mislite, da je ARM primeren za ŠC Kranj (Iskra)?
Sem hodil na to šolo (tehnik računalništva) in dobro poznam razmere na šoli, prijatelji iz elektro smeri so mi povedali, pokazali in pripovedovali marsikaj, praksa in še veliko drugih stvari na šoli je dobesedno v qurcu.

Ali ne bi bilo bolje, če bi pri praktičnem pouku delali na področju, ki bo bližje nivoju, ki ga ima večina redkih zainteresiranih za delo, kakšen ATtiny, mogoče PIC?
Programiranje? kaj pa periferija, sama vezava vhodov in izhodov, lahko bi se preprosto igrali z arduinotom?

Lepo, da se trudite, ste eden od peščice učiteljev, ki jim je mar, večina nas ni naučila nič, očitno samo plačo vlečejo, na splošno sem nad šolo razočaran, nobenega reda, kaos med poukom, kako se lahko v takih razmerah kaj naučimo?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
marko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Jan 2004 15:14
Prispevkov: 755
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 15, 2014 11:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Bolj enostavno in prijazno uporabniku kot je Arduino, mikrokontrolerji ne morejo biti. Jaz bi predlagal, da se vpelje Arduino kot začetek. Obstajajo luštni projekti, ki jih je na internet malo morje, support je super, praktično so vsi primeri ready-to-run. Kaj še hočeš drugega. Vsak začne najprej tako, da malo testira in kombinira s primeri na internetu. Če boste zamorili z ARM-I takoj v štartu, kakšnega hudega efekta ne bo, razen, da bo še tistega minilo, ki bi mogoče kdaj kaj naredil v tej smeri. Primerov je malo, še tisti ki so, rabijo ogromno časa, da delajo itd. ARM = NO GO za srednjo šolo.

Jaz sem tudi obiskoval to šolo, takrat smo študirali MC6803 in itak 99% ljudem ni bilo jasno sploh za kaj gre, pa je čip in programiranje zelo osnovno. Dejanska uporaba pa dalje od prižiganje ledic takrat ni šla in je tudi zanimanje hitro padlo.

Jaz sicer z arduinom ne delam, ker sem se že prej matral z avr-ji in kasneje ARM, sem pa Arduino pred kratkim samo za en projekt na hitro pogledal in mi je vse delalo po 1 uri, kar mi pri ostalih niti slučajno ne bi (pa imam za samo že 50"elektro" projektov). Če bi mi to ponudil nekdo nekoč v srednji šoli bi bil tega zelo vesel. Tisti dijaki, ki bodo resneje zagrabili, imajo za učit ARM, še dovolj časa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
71GA
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Jun 2009 18:53
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.17
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Okt 15, 2014 11:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

flomaster je napisal/a:
Gospod Žiga L. ali res mislite, da je ARM primeren za ŠC Kranj (Iskra)?

Seveda. Zakaj naj ARM ne bi bil primeren? ARM prodrla na PC, strežnike... Nekdo, ki bo o tem nekaj vedel, bo delodajalcu zanimiv. K temu stremimo na naši šoli.

ATtiny je majhen in enostaven in zaradi tega se ga lahko naučite doma. Za arduino (ATmega328) imate mnogo primerov na spletu - večinoma gre za uporabo že napisanih knjižnic/funkcij in to mi ni všeč. Predstavljaj si, da ti neka knjižnica ne deluje kot obljubljeno. Jo znaš popraviti? Ponavadi gre za ogromne datoteke, ki niso vedno dobro dokumentirane.

Na drugi strani imaš ARM mikrokrmilnike podjetja NXP, ki imajo odlično dokumentacijo in podporo za Linux - operacijski sistem, ki šoli bistveno zniža stroške saj IDE za razvijanje programske opreme lahko postavimo sami. Če tega ne znaš, dandanes za kak dober lastniški IDE plačaš tudi do 4000€. Stvari so težke ampak zato vam to pokažemo v šoli. Razvijanje v Linux vam kot začetnikom omogoča lažje/cenejše odpiranje npr. startup podjetja. Predstavljaj si, da nekdo prijavi piratsko uporabo 4000€ vrednega IDE... Kazni so velike...

Se nisem mogel upreti komentarju pa čeprav smo sedaj skupaj zasmetili mojo temo. Prosim, da se od sedaj naprej držimo naslova. @flomaster Če boš imel še kako vprašanje, mi piši na zasebno sporočilo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 12:04 am    Naslov sporočila:  Re: Dobra podjetja, ki se pri nas ukvarjajo z programiranjem Odgovori s citatom

Meni tole
71GA je napisal/a:
...sem srednješolski učitelj praktičnega pouka elektronike...
in tole
71GA v profilu je napisal/a:
Poklic: student
nikakor ne gre skupaj.

Poleg tega bi pri srednješolskem učitelju pričakoval vzorno urejeno spletno stran. Whistle

To je bil še moj prispevek za smetenje teme. Rolling Eyes

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 12:11 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Dejstvo je, da če dijaki ne razumejo niti arduinoto se z arm-om in linuxom nima smisla ukvarjati. Sicer pa odvisno od letnika. Če so dijaki v prejšnjih letnikih že imeli mikrokrmilnike in c++ potem OK. Če je pa to njihovo prvo srečanje z vgrajenimi sistemi je pa to isto kot bi nekoga učil 3jnih integralov pa ne pozna niti številk.

Vsaj za uvod naj naredijo najprej kaj na arduinotu, celo na faksu so predeti kjer se programira arduinote, ker za 95% procentov projektov v industriji je arduino koda dovolj dobra(v bistvu ARM najde mesto samo v zahtevnejših področjih, kjer je potrebna avdio/video obdelava).

In definitivno je nekdo, ki zna nekaj konkretnega na arduinotu naredit več vreden kot nekdo, ki je "poslušal" ARM predavanja pa ima težave z prižiganjem LED diode kaj šele ko mu rečeš naj spiše kako I2C ali SPI komunikacijo.

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
71GA
Član
Član



Pridružen-a: Tor 16 Jun 2009 18:53
Prispevkov: 391
Aktiv.: 2.17
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 12:20 am    Naslov sporočila: icon_note Re: Dobra podjetja, ki se pri nas ukvarjajo z programiranjem Odgovori s citatom

Branez je napisal/a:
Meni tole
71GA je napisal/a:
...sem srednješolski učitelj praktičnega pouka elektronike...
in tole
71GA v profilu je napisal/a:
Poklic: student
nikakor ne gre skupaj.

Poleg tega bi pri srednješolskem učitelju pričakoval vzorno urejeno spletno stran. Whistle

To je bil še moj prispevek za smetenje teme. Rolling Eyes


Ti zasmetim nazaj. Če bi vsaj malo prebral to temo, katero tako rad smetiš, bi opazil, da sem zgoraj objavil svojo diplomo. Preberi si jo in najbrž ti bo po letnici jasno, da nisem več študent. Očitno bom moral osvežiti tudi povezavo do moje spletne strani. Ah ja... Upam, da najdeš kako napako tudi tam - jo bom lahko popravil.


Nazadnje urejal/a 71GA Čet Okt 16, 2014 12:28 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
marko
Član
Član



Pridružen-a: Sre 07 Jan 2004 15:14
Prispevkov: 755
Aktiv.: 3.40

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 12:23 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Žiga, kolikor razumem bi ti rad Embedded OS učil dijake? Nekaj v stilu raspberry PI ali beaglebone? Pomoje v tem primeru ARM znanje niti ni tako pomembno, ampak bolj c in c++ na Linuxu, ne glede na to kater CPU je zadaj. Ni tako?

Jaz se strinjam z Dorijanom - dobro napisan projekt z arduinotom je lahko v industriji popolnoma dovolj. Rezultat je pa tudi to kar šteje. Velika verjetnost pa itak je, da ko bo dijak prišel na "šiht", da bo tam nekaj, kar ne pozna in se bo moral naučiti. Razvoj gre itak tako hitro naprej, da je pomoje bolj pomembno, da je dijak pravilno zmotiviran (če nič ne štekaš si težko zmotiviran), da se sam v prostem času poglablja v detajle. Tak lahko potem dela povsod.

Jaz vseeno pripročam, da še koga povprašaš za nasvet.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 12:42 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Če bo pa raspberyPI in ne nek naključen sistem reči precej problemov. Dijaki lahko najdejo ogromno virov na za stvari ki jih zanimajo na internetu. Če ni drugega je pa vsaj scratch v nekaterih distribucijah.
(Spet s predvidevanjem, da so že imeli C/C++ ali vsaj arduino - drugače je potrebno tu začeti)

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejko1
Član
Član



Pridružen-a: Ned 16 Mar 2008 0:21
Prispevkov: 265
Aktiv.: 1.36
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 9:18 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede predmeta na FE, če niso dosti spreminjali nima predmet prav dosti za opraviti z Linuxom, ampak gre samo za RTOS (ti so v embedded sistemih tudi več uporabljani). V omejenem času je že to kar zalogaj, poleg tega gre poudarek bolj na razumevanje delovanja samega sistema kot programiranje kakega utripanja lučk...

Arduino due je npr. Arduino pa ima vseeno ARM mikroprocesor Wink Prednost arduina je predvsem to da ne rabiš nobenega znanja da zadevo uporabiš (framework)...

Enako je z ARM procesorjem in kako knjižnico v ozadju (tu se bi žal moral sam malo bolj potrudit in najti ali napisat ustrezno knjižnico / framework za ploščico ki bi jo uporabil).

Aduino ima seveda manjšo dodatno prednost da je 5V kompatibilen in da so izgube ko skuriš ploščico/procesor minimalne Mr. Green

So pa tudi kakšni STM discovery boardi primerljivo poceni in za izobraževanje bi jih verjetno lahko kje zastonj dobil...

Velika prednost ARM je poleg hitrosti in 32 bit tudi možnost uporabe debuggerja, kar je pri izobraževanju definitivno zanimivo.

Sicer je Linux malce nad temi vsemi ploščicami, ampak vkolikor se dela na c++ je seveda precej podobno. Na OS imaš na izbiro še razne druge jezike, python, [slovenščina je zame španska vas] ipd., ki so seveda tako kot arduino lažji za uporabo...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
s57bat
Član
Član



Pridružen-a: Pon 09 Apr 2007 9:06
Prispevkov: 200
Aktiv.: 0.97
Kraj: Moste

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 11:36 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

HALOOOOOOOO!

Borci, človek sprašuje, če kdo pozna podjetje kjer se ukvarjajo z ARMi.



l.p. Tomaž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Dorijan
Član
Član



Pridružen-a: Ned 22 Jun 2008 10:48
Prispevkov: 2481
Aktiv.: 12.93
Kraj: južnoprimorska

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 11:58 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

s57bat je napisal/a:
...Borci, človek sprašuje, če kdo pozna podjetje kjer se ukvarjajo z ARMi.
...
Offtopic je nastal, ker je verjetno marsikdo od nas videl kaj to pomeni, ko se uči 3krat prezahtevne stvari in sisteme, ki so prekopleksni/dragi da bi jih študenti/dijaki imeli in lahko samostojno delali na njih doma. Namesto da se nauči osnove, pokaže kaj zanimivega se lahko naredi in s tem doseže, da bodo doma sami začeli delatti naprednejše funkcije in v šoli spraševali za pomoč.

Npr tukaj: http://www.s-arm.si/ pod hvala so podjetja, ki so pomagala pri izdelavi razvojne plate, ki se je(mogoče se še pri kakem predmetu) uporabljala na faksu. Po večini se je šlo pa na arduinota, ker je enostavno dobavljiv in dovolj poceni, da si ga študentdti lahko za doma kupijo.
(Šarm je zaklenjen na študensko licenco pa še vedno 50€!!! za ta denar se pa dobi že odprte plate z barvnim LCD zaslonom ali kake 4 texasove ARM razvojne plate)

še malo za refernco. učbenik za C iz 1ga lenika.
http://fides.fe.uni-lj.si/~fajfari/datoteke-predmeti/zapiski.pdf

_________________
Če nekaj deluje, razstavi in ugotovi zakaj.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
jerjur
Član
Član



Pridružen-a: Čet 06 Maj 2010 22:09
Prispevkov: 459
Aktiv.: 2.71
Kraj: Žiri

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 12:44 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

offtopic tudi zato ker naši šolniki nimajo pojma kakšno znanje potrebuje dijak srednje šole, da se lahko zaposli. Iz izkušenj vam povem, da marsikateri dijak elektronike na koncu šolanja ne loči diode od tranzistorja. (kaj proizvajajo naši šolniki se vidi tudi v temi tranzistor kot stikalo...).
71GA bi se na tuje stroške učil ARM za svoje veselje. V trenutni službi tega zagotovo ne potrebuje.
Kot davkoplačevalec se s tem ne morem strinjat. Če pa mu to ravnatelj požegna se pa ve kdo je tu nor.

_________________
Avtomatika je zakon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 16, 2014 12:54 pm    Naslov sporočila:  Re: Dobra podjetja, ki se pri nas ukvarjajo z programiranjem Odgovori s citatom

71GA je napisal/a:
Ker sem se za diplomsko delo ukvarjal s programiranjem ARM9 mikrokrmilnikov v Linux, bi rad ob tej priložnosti poglobil svoje znanje na tem področju. Več o diplomi tukaj: http://pefprints.pef.uni-lj.si/2071/1/diploma.pdf

Bi mi lahko priporočili kako dobro podjetje, kjer se bom naučil čim več? Najbolje bi bilo v kolikor programirajo ARM v Linuxu.


Tega pa ne razumem. Ti bi se dva meseca rad učil nekaj, iz česar si naredil diplomo ? Ali moram zdaj dvomiti v tvojo diplomo ali vate?

Nauči se raje stvari, ki jih danes potrebuje razvojni inženir pri svojem delu in potem to prenašaj naprej. Mogoče bi lahko stopil na bolj široko stopnico, čeprav nižjo in se malo izobrazil še na področju ARM7 ali CORTEX.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> ARM arhitektura Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Stran 1 od 2

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group