www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Arduino za hisno avtomatizacijo
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
David92
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Feb 2012 11:22
Prispevkov: 292
Aktiv.: 1.97
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 1:51 pm    Naslov sporočila:  Arduino za hisno avtomatizacijo Odgovori s citatom

Pozdravljeni,

Zanima me, ali menite da je Arduino Leonardo dovolj dober za hisno avtomatizacijo?
Nimam se izkusenj z gradnjo sistema za kontrolo hise, ampak sem malo pogooglal.

Ponavadi primerjajo Uno vs Leonardo, kadar se gre za cheap variante. Ampak bom kar napisal konkretno kaj nameravam narediti, pa mogoče nekdo ki ima izkusnje z Arduinojem mi lahko pomaga:

Preko Arduino plošče bi rad nadzoroval:
    1. Temperaturo (prikaz na računalniku / aplikaciji)
    2. Osvetlitev (vklop / izklop luci / mogoce dimmer)
    3. Kontrola rolet (odprte / zaprte, preko nekega Light detector vezja)
    4. Mogoče še kaka aplikacija, ampak 4-5 največ !


Ali bi lahko kaj takega imel vse preko ene Arduino Leonardo plošče?

Arduino Leonardo - Farnell
Leonardo ima 20 Digital I/O pinov: 7 Digital PWM output in 13 Analog Input.


Ne predstavljam si pa koliko bi zgoraj omenjene aplikacije zavzele PINov na Arduinoja.

Če ne dobim odgovora, bom si vzel več časa in poskusal globje brskat po spletu - odpiram temo, ker upam, da ima kdo ze kake izkusnje in mi lahko da hiter odgovor in morda še kakšen dodaten nasvet.


Kot podvprašanje me zanima, kakšna bi bila v tem primeru najboljša komunikacija med:

SENZOR - ARDUINO - DISPALY (Racunalnik / Aplikacija)

Ethernet Shield, ali kaki bluetooth ? Verjetno je odvisno tudi od razdalje?


Lp,
David

_________________
"To me, defeat in anything is merely temporary.. Defeat simply tells me that something is wrong in my doing; it is path leading to success and truth." - Bruce Lee
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.24
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 2:03 pm    Naslov sporočila:  Re: Arduino za hisno avtomatizacijo Odgovori s citatom

Začel si dobro - imaš seznam kaj bi rad zajemal/krmilil.

David92 je napisal/a:
Preko Arduino plošče bi rad nadzoroval:
    1. Temperaturo (prikaz na računalniku / aplikaciji)
    2. Osvetlitev (vklop / izklop luci / mogoce dimmer)
    3. Kontrola rolet (odprte / zaprte, preko nekega Light detector vezja)
    4. Mogoče še kaka aplikacija, ampak 4-5 največ !



Sedaj pa še napiši (razmisli) katere senzorje boš uporabil, kako boš krmilil luči, in kako komuniciral s računalnikom.
Boš imel tudi zaslon direktno povezan na tvojo napravo?
Misliš imeti žično povezavo z računalnikom? Kakšno?
Ali brezžično? Kakšno?

Naštudiraj tudi kako bi to programiral. Katere module misliš uporabiti in osnovno logiko.
Čim več si zapiši - saj ti bo to služilo kot dokumentacija.

Ko se boš odločil kaj in kako želiš narediti potem začni iskati s čim boš to naredil.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
David92
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Feb 2012 11:22
Prispevkov: 292
Aktiv.: 1.97
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 2:06 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mujo, hvala za nasvet!

Ja poznan mi je ta princip zapisovanja "dol" stvari kaj bi sploh rad in potem na tem gradil.

Bi pa imel najrajsi brezžično komunikacijo. In tu pride do dileme med Bluetooth in WiFi!

Ali lahko naprimer Ethernet Shield uporabim za več kot en namen ? Torej naprimer, kupim ENET Shield in ga uporabim za komunikacijo med:

Temp. Sensor -> Arduino -> Display
Light sensor -> Arduion -> Display
etc.

torej za vec stvari hkrati?

_________________
"To me, defeat in anything is merely temporary.. Defeat simply tells me that something is wrong in my doing; it is path leading to success and truth." - Bruce Lee
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bajdec
Član
Član



Pridružen-a: Čet 12 Nov 2009 19:56
Prispevkov: 287
Aktiv.: 1.63
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 6:51 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz sem porabil unota. Trenutno kontroliram samo eno sobo in imam 2~3 pine proste. Gor sta priklopljena 2 stikala (ubistvu 4, samo sta po dva vezana skupaj - na dveh straneh sobe 2 stikala za luči) preko optocouplerjev (arduinotovih 5V je premalo zaradi motenj - na 12V mi deluje zaenkrat brez kakšnih težav. Zraven je še ethernet modul ter DS18B20 senzor za temperaturo ter IR senzor (upravljanje luči z daljincem).

Še nisem tako daleč da bi dimmal ampak mogoče bo nekoč tudi to.

Če misliš več stvari gor povezat, vzemi kakšno boljšo verzijo z več pini - MEGA ali celo DUE. Jaz sem kupil na banggood.

Tukajle je slikca od včeraj, danes sem še malo dodela vse skupaj. Poleg tega moram najti še en malo manjši napajalnik kot je ta od PCja. Z možnostjo montaže na steno, napetosti +12 ter +5V, če kdo ve kje bi dobil.



arduino.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  68.4 KB
 Pogledana:  81 krat

arduino.jpg


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lamela123
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Mar 2012 15:15
Prispevkov: 232
Aktiv.: 1.57
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 7:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Razmisli tudi o strošku predelave inštalacije. Vsak kabel za luč mora biti speljan iz razdelilca, kjer so releji do luči. To je pa že kar par 100 metrov kablovja, ki pa nikakor ni poceni...

Drugače pa lahko uporabiš logična vrata za vklop oz. Izklop več naprav preko enega čipa.
Primer:
S tremi izhodi na čipu lahko vklapljaš oz. Izklapljaš 8 relejev.
000
001
010
011
100
101
110
111
Vsak stolpec je izhod na čipu.

_________________
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
lamela123
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Mar 2012 15:15
Prispevkov: 232
Aktiv.: 1.57
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 7:46 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

bajdec je napisal/a:

Tukajle je slikca od včeraj, danes sem še malo dodela vse skupaj. Poleg tega moram najti še en malo manjši napajalnik kot je ta od PCja. Z možnostjo montaže na steno, napetosti +12 ter +5V, če kdo ve kje bi dobil.


Ni ravno po ISO standardu a ne... Smile

_________________
Lep pozdrav!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bajdec
Član
Član



Pridružen-a: Čet 12 Nov 2009 19:56
Prispevkov: 287
Aktiv.: 1.63
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

lamela123 je napisal/a:
bajdec je napisal/a:

Tukajle je slikca od včeraj, danes sem še malo dodela vse skupaj. Poleg tega moram najti še en malo manjši napajalnik kot je ta od PCja. Z možnostjo montaže na steno, napetosti +12 ter +5V, če kdo ve kje bi dobil.


Ni ravno po ISO standardu a ne... Smile


Deluje pa Smile je v takem prostoru, kjer drugi ne brskajo okoli. Ni ravno najlepše, je pa dosti bolj prijetno za oko s Unotom kot prej, ko sem imel še na arduino pro mini.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
rafaellsi
Član
Član



Pridružen-a: Ned 11 Sep 2011 18:54
Prispevkov: 478
Aktiv.: 3.11
Kraj: Radovljica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

5v voltov, bi moralo zadostovari za tak rele (verjetno je tudi dizajniran za tako napetost). Problem je verjetno v tokovni zmogljivosti arduino regulatorja. Vrejetno za releje potrbuješ ločeno 5V napajanje primerne tokovne zmogljivosti. Marsikatera relejna ploščica ima tudi jumper (VCC, JD-VCC, GND) preko katerega lahko sekundarno stran optospojnika (če ga ima) oz. tuljave releja napajaš ločeno .........

Nazadnje urejal/a rafaellsi Tor Okt 28, 2014 8:18 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
mucek
Član
Član



Pridružen-a: Tor 01 Avg 2006 10:47
Prispevkov: 5337
Aktiv.: 24.72
Kraj: Domzale

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 8:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Imaš tudi port expanderje preko I2C ali SPI, glede na nezahtevnost aplikacije v smislu hitrosti branja pa lahko tudi multipleksiraš vhode in/ali izhode.

LP, g

_________________
...lahko pa se tudi motim ...
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
David92
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Feb 2012 11:22
Prispevkov: 292
Aktiv.: 1.97
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 8:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

@bajdec: Hvala za komentar - mislim da imava precej podoben projekt, in bom lahko kaj več izvedel iz tebe Dancing
Luči kontrolirat z daljincem tudi ni slabo, čeprav ob tem pomislim na pripombo lamela - je treba kar vdirat v zid, da prides do teh relejev!

Arduino sicer ni pogoj, ampak sem največ naletel na njihove "tutoriale".
Sem malo povprašal ljudi na faksu, pa niso preveč navdušenci Arduinoja, če da je to kot Apple produkti (brez zamere fanom) - plačaš več za nekaj, kar ti lahko drugi ponudi ceneje.

Tako da je zdaj uC v vprašanju katerega bom uporabil. Sem pa pripravljen seveda tudi upoštevat vaše nasvete glede tega! Če kdo meni da pa je Arduino vseeno worth to buy - potem bom tudi ta nasvet upošteval.


Prva stopnja bo narediti Temperaturni Senzor.

Po spletu brskam primerne komponente, nekako pa mislim da potrebujem:

- Termistor (ali morda kak drugi temperature sensor?)
- Bluetooth module (dosega nekje 10-20m, sem našel neke primerke na farnellu, ceprav so mogoče malce dragi)
- Arduino / ali kakšen cenejši uC

Mogoče kakšen nasvet kateri specifičen element za ta projekt?

Zaenkrat bi rad vse skupj povezal tako, da bi dobil temperaturo prikazano na računalinku. Šele potem bom kupil neko najcenejšo tablico, na kateri bom spisal apikacijo, s katere bo lahko uporabnik bral temperaturo.


Hvala za komentarje!
LP,
David

_________________
"To me, defeat in anything is merely temporary.. Defeat simply tells me that something is wrong in my doing; it is path leading to success and truth." - Bruce Lee
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
krko
Član
Član



Pridružen-a: Sob 15 Sep 2012 22:19
Prispevkov: 451
Aktiv.: 3.19
Kraj: Cerknica

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 8:52 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Arduino lahko nadomestiš s navadnim uC, kateri je uporabljen v Arduinu, se pravi napišeš program tako kot za arduino in potem ga samo preneseš na ta uC, ki je vreden cca 1 €, vseeno malo manj kot cca 25 € za sam Arduino

Upam da sem napisal dovolj razumljivo
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bajdec
Član
Član



Pridružen-a: Čet 12 Nov 2009 19:56
Prispevkov: 287
Aktiv.: 1.63
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 8:56 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Za senzor sem jaz uporabil DS18B20 - na ebayu je cena malo čez 1€ pa deluje brez problema. Komunikacija poteka po 1wire protokolu, vezat moraš samo 4.7k pull up upor med + in data pin. Prednosti je nekaj, zame osebno je to recimo malo kode (uvoziš knjižnico za 1wire ter zraven daš še 5 vrstic kode) ter vezava večih senzorjev na eno vodilo (celo hišo senzorjev zvežeš na eno vodilo).

Za arduino poglej malo po BangGood, so ugodni (kopije). Predlagam kaj "boljšega" kot je UNO, če že ne zaradi pinov, pa zaradi prostora. UNO ima 32kB prostora. Jaz sem trenutno z vsemi knižicami in kodo na 23kB. Dodaš še nekaj stvari, pa je premalo. Ne vem za bluetooth, vendar zna zavzet kar nekaj prostora. MEGA2560 ima 256kB npr.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
David92
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Feb 2012 11:22
Prispevkov: 292
Aktiv.: 1.97
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 9:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala bajdec.

Mi lahko poves kako kompleksno je narediti kontrolo osvetlitve ? Predvsem tisti del me zanima, kjer moraš snemat dol stikalo - ali je dovolj da pri obstoječem stikalu dodaš neke Rele, ali pa moraš precej zida rušit, da uspeš vzpostavit povezavo?

Ideja je, da bi preko tablice kontroliral (kasneje tudi Voice Control) osvetlitev - torej switchal ON in OFF (reciva zaenkrat brez dimmanja!)

EDIT: Sem tudi malo pogledal stran BangGood in imajo res cheap verzije Arduionjev. me pa zanima, ali jih ti uporabljas tudi ? Namreč velikokrat sem slišal da kopije niso najbolj zanesljive oz. da prehitro odpovejo.

_________________
"To me, defeat in anything is merely temporary.. Defeat simply tells me that something is wrong in my doing; it is path leading to success and truth." - Bruce Lee
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
bajdec
Član
Član



Pridružen-a: Čet 12 Nov 2009 19:56
Prispevkov: 287
Aktiv.: 1.63
Kraj: Zagorje ob Savi

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 9:31 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

David92 je napisal/a:
Hvala bajdec.

Mi lahko poves kako kompleksno je narediti kontrolo osvetlitve ? Predvsem tisti del me zanima, kjer moraš snemat dol stikalo - ali je dovolj da pri obstoječem stikalu dodaš neke Rele, ali pa moraš precej zida rušit, da uspeš vzpostavit povezavo?

Ideja je, da bi preko tablice kontroliral (kasneje tudi Voice Control) osvetlitev - torej switchal ON in OFF (reciva zaenkrat brez dimmanja!)

EDIT: Sem tudi malo pogledal stran BangGood in imajo res cheap verzije Arduionjev. me pa zanima, ali jih ti uporabljas tudi ? Namreč velikokrat sem slišal da kopije niso najbolj zanesljive oz. da prehitro odpovejo.


Jaz sem do doze, do katere sem prišel enostavno (knauf) potegnil UTP kabel, ki sem ga povezal na arduinota. Iz arduinota pa naprej na rele. Namesto stikal sem v doze montiral "tipke" - kot za zvonec naprimer.

Kopij sem mel že kar nekaj, pa mi ni še noben crknil iz neznanega razloga (vedno sem bil kriv jaz Very Happy ). Sicer iz BangGood je tole moj prvi arduino (UNO), naročenih pa imam še en kup mini ter enega MEGA2560. Pravtako so vsi moduli (ter "jumper" kabli) iz banggood. Torej ethernet, IR, releji. Temperaturni senzor je iz ebaya.

Na mizi mam še 433 MHz transceiverje, ki sem jih dobil danes. Sicer za kolega za zaključno, vendar mu je programiranje bolj španska vas, tako da bom moral še to natuhtat.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
David92
Član
Član



Pridružen-a: Sre 22 Feb 2012 11:22
Prispevkov: 292
Aktiv.: 1.97
Kraj: Lendava

PrispevekObjavljeno: Tor Okt 28, 2014 9:34 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super! Potem bom tudi sam narocil Arduiono MEGA, preko tiste spletne strani! Bo dovolj, za moj projekt?
Saj ce tudi ni, bom pa se kaksnega zraven narocil.

_________________
"To me, defeat in anything is merely temporary.. Defeat simply tells me that something is wrong in my doing; it is path leading to success and truth." - Bruce Lee
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Arduino sekcija Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 1 od 5

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 75 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group