www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Pokažite svoje pametne hiše!
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programiranje embedded sistemov
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
milan62
Član
Član



Pridružen-a: Ned 04 Jan 2004 23:19
Prispevkov: 2379
Aktiv.: 10.71
Kraj: Kranj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 7:45 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

oobuco je napisal/a:

Ja, malo sem se že šalil, vem, da bi lahko samo en "štekar" dal v garaži.

Aja, fora garaže pa je v tem, da grem tja lahko v blatnih škornjih, se žena manj jezi.

Je pa blizu prehoda med garažo in stanovanjem res en štekar, samo potem rabim štil od metle, pa tudi gre.



Pa ti veš, kaj pomeni beseda ( popačenka ) štekar ?

der Stecker ( nem. ) = vtič, vtikač

Če take besede napačno uporablja stara mama, ji ni za zamerit. Če pa nekoga vsaj malo zanima elektrotehnika, pa bi moral vedeti, kaj je vtikač, vtičnica, stikalo itd.

LP

_________________
Wasting time online since 1999
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.07
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 10:27 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Ne mi preveč zameriti, ampak jaz imam o pametni hiši pač svoje mnenje.

Vsak dom ima neko zaključeno končno količino pameti. Več kot jo je v hiši manj ostane za njene prebi.....
Ajej, pa sem verjetno spet koga užalil.
Elektronika je fina zadeva, vse do točke ko postane pametnejša od lastnika. Kako je že tista o avtu, ki noče vžgati, ker je senzor zaznal preveč alkohola v izdihanem zraku ? In potem je zaradi tega pijanček ki je zares in resnično zares preveč in preveč pregloboko pogledal v kozarec moral umreti, ker ga niso uspeli prepeljat do zdravnika.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
protoncek
Član
Član



Pridružen-a: Sre 31 Jan 2007 9:41
Prispevkov: 9573
Aktiv.: 45.82
Kraj: Mengeš

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 04, 2014 10:43 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi moja bajta je bolj ali manj pametna - bolj takrat, ko sem doma, manj takrat, ko me ni
Od umetne "pameti" nimam nič - UZ merilnik nivoja olja, RFID /keyboard combo za vstop v garažo ter par malenkosti, za te stvari smo pa že ugotovili da ne spadajo v kategorijo pametne hiše. Kot prvo nimam električnih rulet (niti denarja zanje niti želje po njih), kot drugo je prva prioriteta izolacija bajte, sicer umetna pamet bolj malo pomaga...
Nekaj časa sicer že razmišljam o gradnji krmilja za centralno peč (je še vedno stari analogni seltron), ampak mora priti tisti čas, ko se mi bo "zaluštalo".
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
SimonS
Član
Član



Pridružen-a: Čet 01 Jul 2004 11:18
Prispevkov: 4581
Aktiv.: 20.63
Kraj: Kobarid

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 9:15 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Že pred leti smo se lotili tega projekta, ampak na žalost ni nikogar, ki bi imel čas in spisal FW Sad
HW je že lep čas narejen in nabira prah...

_________________
Lep dan
Simon
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
dejanceh
Neznanec
Neznanec



Pridružen-a: Pet 05 Dec 2014 8:57
Prispevkov: 3
Aktiv.: 0.03
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 9:19 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Da se vrnemo nazaj k bistvu te teme... Razz

jaz sem se ravno začel ukvarjati s tako zadevco (zato sem se tudi registriral na ta forum), ker sem v fazi generalne obnove hiše...

moja ideja je, da vzamem raspberry B+, na katerem bo tekel linux server z ustreznim programom za komuniciranje naprave v hiši - internet - uporabnik (telefon ali računalnik povezan na internet).

Med GPIO iz raspberrya bom naredil "močnostni" del za regulacijo 220V porabnikov. Uporabil bom dodatno napajanje 12V (ker ima gpio samo 3,3V) za krmiljenje releja, mosfet in par uporčkov za preklop s pomočjo GPIO out in pa diodo "za ziher".

Inštalacijo po hiši bom naredil klasično, da ob morebitnem izpadu internetne povezave ne ostanem v temi =) in do željenih porabnikov še dodaten kabel iz tega "močnostnega" dela....

na koncu bom naredil še android app ki bo znal dostopat do tega serverja na raspberryu in brati oz pisati pravila. Program bo omogočal ročno in avtomatsko upravljanje, tako da bom lahko "vedno doma".

Ko bom vse to končal bom dodal še alarmni in pa video nadzor z javljanjem na mobitel.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oobuco
Član
Član



Pridružen-a: Pon 25 Avg 2014 11:00
Prispevkov: 206
Aktiv.: 1.76
Kraj: Šentvid pri Stični

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 9:22 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Joj, če se ne bi tako močno strinjal z @VolkD in @protoncek.

Ampak zabava pa je s tem, pa tudi kaj se naučiš. Če seveda narediš sam.

_________________
Pred EUR sem bil SIT! (sposojeno z grafita)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
oobuco
Član
Član



Pridružen-a: Pon 25 Avg 2014 11:00
Prispevkov: 206
Aktiv.: 1.76
Kraj: Šentvid pri Stični

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 9:24 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

milan62 je napisal/a:
oobuco je napisal/a:

Ja, malo sem se že šalil, vem, da bi lahko samo en "štekar" dal v garaži.

Aja, fora garaže pa je v tem, da grem tja lahko v blatnih škornjih, se žena manj jezi.

Je pa blizu prehoda med garažo in stanovanjem res en štekar, samo potem rabim štil od metle, pa tudi gre.



Pa ti veš, kaj pomeni beseda ( popačenka ) štekar ?

der Stecker ( nem. ) = vtič, vtikač

Če take besede napačno uporablja stara mama, ji ni za zamerit. Če pa nekoga vsaj malo zanima elektrotehnika, pa bi moral vedeti, kaj je vtikač, vtičnica, stikalo itd.

LP





Ja, res je, zmotil sem se, hotel sem uporabiti drugo lepo našo besedo, ki je "šalter". Podobno zveni, pa se je kar sama zapisala. Lepo, da si si vzel čas in me popravil.

Ampak je pa res, da če bi dal v garaži eno "štek dozo", namesto "šalterja", pa bi potem dal "štekar" v "kurcšlus" in ko bi "štekar" vtaknil v "štekdozo" bi se luč prižgala. "Štekar" bi pa dal zraven na "špago", da se ne bi izgubil.

_________________
Pred EUR sem bil SIT! (sposojeno z grafita)
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 10:48 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, moje izkušnje so, za razliko nekaterih, take, da je fajn imeti v hiši nekaj, kar misli namesto tebe.

Začelo se je s tem, ko smo se pred leti peljali na morje na dopust. Nekje pri Vrhniki mi žena reče: "Ne vem, ali se izklopila likalnik.."
Obrnemo se in peljemo nazaj. Že ko se vračamo, vidimo, da v kleti gori luč. Ko pridemo v hišo, ugasnemo luč v kleti, likalnik je bil izklopljen.
In od takrat sem kar obseden z možnostjo pozabljenja. Povsod, kjer se da, vgrajujem časovne naprave, ki po preteku časa izklopijo. Prilagam sliko naprave, ki izklopi likalnik. Takrat sem se ravno spoznaval z atmeli, in sem seveda skušal naučeno spraviti v življenje. Če hoče žena likati, pritisne na tipko, ledica zagori in likalnik je po napetostjo. Čez 15 minut samodejno izklopi. Če želi žena likati dalj časa, tipko pri vklopu zadrži dve sekundi, in potem naprava izklopi šele po 2 urah.

Nadaljevalo se je takrat, ko smo nekoč prišli domov in našli hišo vlomljeno. Takrat se je začelo bolj zares. Napeljal sem žice do ključnih mest, montiral reed stikala, ki so javila 'vrata/okno odprto', vse skupaj povezal z malo večjim amelom na podstrešju, instaliral sem pravo gasilsko sireno pod kap strehe, pa še gsm povezavo, ki mi je ob proženju poslala SMS. A, ja, in ker sem pristaš, odženi lopova, če se da, predno naredi škodo, sem na vstopnih mestih montiral PIR senzorje, ki so prižgali luč in zvonec in upal, da si bo vsiljivec premislil in šel iskat srečo kam drugam. Saj vem, profesionalca to ne bo odgnalo, a profesionalec ve, da v moji hiši ne bo našel dragocenosti.

Takrat sem potegnil večino dodatnih žic po hiši. Zoprno delo, zato tistim, ki se pripravljajo na obnovo hiše, priporočam, razmislite, kje vse boste nekoč potrebovali žice in vgradite potrebne cevi.

Potem si je žena poškodovala roko in ne more več stisniti palca in ne more potegniti trak okenske rolete. Naročil sem montažo električnih roletnih pogonov, seveda brez elektronike. Sedaj imam male atmele ki dvigajo in spuščajo rolete. Povezani so po RS485 v mrežo in se jih upravlja ali ročno, s pritiskom na tipko, ali dobivajo ukaze od alarmne naprave. Alarmni napravi tudi sporočajo v kakšnem stanju so rolete.

Skratka, sedaj imam kar nekaj atmelčkov po hiši in pred hišo, ki dajejo podatke in ubogajo ukaze od alarmne naprave. Tako sedaj, ko vklopim alarmno napravo, pošljejo ukaz za spuščanje rolet, in če pozabim zapreti garažna vrata, tudi čez čas, da se garaža zapre. Ko se vrnem in izklopim alarmno napravo, če je dan, se rolete same dvignejo. če je noč, se prižgejo luči. Zunanje luči se prižgejo že, ko z daljincem za garažo odprem garažo.

No, ja in potem je tukaj se ogrevanje, seveda.

Vse krmilim in nadziram preko GSM-a z SMS-i ali lokalnih po hiši razmeščenih tipk. Sedaj se trudim nekaj, da bi spravil vse skupaj na internet, ki nudi boljši grafični servis, a nove kvalitete ne bo prinesel.

Pravzaprav vse skupaj nič posebnega, nobenega videonadzora nimam, ker tega ne znam narediti. Le nekaj programske logike in atmeli povezani v mrežo RS485.



2014-12-05 09.11.35.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  734.03 KB
 Pogledana:  7 krat

2014-12-05 09.11.35.jpg



_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Krampus
Član
Član



Pridružen-a: Pon 08 Sep 2008 13:07
Prispevkov: 1826
Aktiv.: 9.64

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 11:06 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Če hoče žena likati, pritisne na tipko, ledica zagori in likalnik je po napetostjo. Čez 15 minut samodejno izklopi.


Za tole bi ti moja spekla celo košaro dobrot. Very Happy Rolling Eyes

Ker bi potem morala nehati likati. Wink

_________________
Nisem ravno najbolj pameten na svetu, tu in tam pa imam kakšno idejo.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Branez
Moderator
Moderator



Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:21
Prispevkov: 7768
Aktiv.: 34.98
Kraj: Koprivnica HR

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 11:09 am    Naslov sporočila: icon_impressed Malo za šalo, malo zares! Odgovori s citatom

E moj Vilko.

Sedaj si vse te zaščite pred zlikovci dal tukaj v javnost. Predlagam, da to še objaviš na Face Book-u komplet z naslovom vred, tako da ni potrebno zlikovcem preveč iskati. Pa še urnik-vozni red dogajanja pri hiši napiši, bo jim lažje. Wink

Tole pa čisto zares: Odlično narejeno!

Pozdrav, Branko

_________________
The true sign of intelligence is not knowledge but imagination.
Creativity is intelligence having fun!

Albert Einstein
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
BluPhenix
Član
Član



Pridružen-a: Pet 05 Mar 2004 12:54
Prispevkov: 1018
Aktiv.: 4.58
Kraj: Sežana

PrispevekObjavljeno: Pet Dec 05, 2014 8:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Mogoče bo komu pomagalo (vilko) do malo bolj "konkretne" rešitve.

Če imate pametni telefon (iPhone, Android), obstaja aplikacija CommandFusion iViewerhttp://www.commandfusion.com/software/iviewer.

Prednost je ta, da vmesnik oblikuješ na računalniku (dokaj enostaven program) in ga potem preneseš v aplikacijo na telefonu. Prenos gre preko interneta v stilu program->njihov strežnik, kjer se zadeva compilira -> prenos v aplikacijo. Zadeva potem deluje v lokalni mreži. Da se uporabljat tudi oddaljeno, preko recimo VPN povezave, ki jo poznajo vsi androidi in iPhoni.

Lahko uporabiš njihov hardver ali pa ne. Protokol, za komuniciranje med hardverjem je odprt in temelji na 485 http://www.commandfusion.com/wiki2/hardware/cflink . Vsekakor je potrebno nekaj, kar ukaze aplikacije prejme preko mreže in pretvori v 485 (ali se uporabi njihov Ethernet and RS-232 to CF link, ali pa kakšen raspberry z ustreznim softverjem).

Zadeve že nekaj časa nisem pobliže pogledal tako, da ne vem kako zadeva stoji cenovno. Vem, da je neka brezplačna verzija, ki je pa nekoliko omejena. Se splača pogledat, ker se ni treba ukvarjat s programiranjem aplikacije za pametne telefone.

_________________
Exclamation Pravilo št. 1: Pišite slovensko, velja za vse.

TA SUHI ŠKAFEC PUŠČA. Saj ni tako težko, no!
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
KrEn
Član
Član



Pridružen-a: Pon 14 Sep 2009 8:55
Prispevkov: 180
Aktiv.: 1.02
Kraj: LJ

PrispevekObjavljeno: Ned Dec 07, 2014 3:22 pm    Naslov sporočila:  Pametna hisa Odgovori s citatom

Jaz sem se pred casom lotil izdelave elektronike za pametno hišo.

Zadeva bazira na atmel mega 128.
Za povezavo je modul ENC28J60.
Sedaj pa ga poskusam nadomestiti z ESP8266 ( wifi).
Zadeva ima moznost krmiliti 16 izhodov, 16 vhodov.
8 temperaturnih senzorjev DS18b20 ali HDT 11.
Poleg tega še meriti porabo elektrike (vode).

Za konzolo se uporabja Androidno tablico, pc... ker aplikacija teče
na web serverju ( ATMEL mega 128 !!! pa nic drugega).

Spodaj pa je primer meritve porabe z grafi....
Pač nedeljsko pop ... kuhanje... pranje ... susenje...


lp
KrEN



20141207_140752[1].jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  895.02 KB
 Pogledana:  37 krat

20141207_140752[1].jpg


Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 9:49 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

No, pa je le nekaj odziva na moje povpraševanje.
BlueFeniks, tvoje namige bom pogledal. Hudič je v tem, da se težko učim novitet.

Je pa lepo videt na ekranu grafično prikazane vrednosti veličin, KrEn. No, pri meni je pot do grafikonov bolj zapletena. Naprava beleži vse dogodke na SD kartico, ki jo potem (vse bolj poredko) analiziram na PC-U in iz podatkov naredim grafikone.
vse bolj poredko, ker je pot do grafikona zapletena in ni avtomatska, temveč moram na PC-u najprej filtrirati tiste podake, ki jih želim v novo datoteko, potem to prensem v excel in od njega zahtevam, da mi naredi graf.

Tudi tvoja stran, Slavko, je informativna. Pove, kar želiš vedeti v realnem času. Najbrž bo moja nekaj takega, ko jo bom naredil.

Pozdrav vsem in vesel december!

_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
sundancer
Član
Član



Pridružen-a: Ned 08 Avg 2004 22:30
Prispevkov: 374
Aktiv.: 1.68
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 1:29 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

vilko je napisal/a:
Naprava beleži vse dogodke na SD kartico, ki jo potem (vse bolj poredko) analiziram na PC-U in iz podatkov naredim grafikone.


poglej si www.exosite.com in www.xively.com

Na kratko: s HTTP klici shranis meritve na njihov streznik, oni ti pa risejo grafe (in posiljajo alarme, ce jih nastavis)

Tvoja pot iz SD kartice do grafa je res bolj zapletena pa se zapisovanje na SD kartico krajsa zivljenjsko dobo le-te (flash pomnilniki imajo namrec omejeno kolicino pisanj na celico).

_________________
križaj kitajca in črnogorca pa dobiš nekoga, ki bi ful delu ampak se mu ne da
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
vilko
Član
Član



Pridružen-a: Pet 13 Feb 2004 10:26
Prispevkov: 3351
Aktiv.: 15.09
Kraj: Dragomer

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 08, 2014 1:36 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Zanimivo, si bom ogledal. Hvala za tip.
_________________
Prepričan sem, da je inteligentnih bitij v vesolju veliko. A ker so inteligenta, se nam nočejo prikazati.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Programiranje embedded sistemov Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3  Naslednja
Stran 2 od 3

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group