www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

Projekt Lambda
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Dobra volja je najbolja, ...
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
cimabella
Članica
Članica



Pridružen-a: Čet 25 Sep 2014 21:53
Prispevkov: 77
Aktiv.: 0.67
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 1:26 am    Naslov sporočila:  Projekt Lambda Odgovori s citatom

...ali kako spraviti lambdo sondo na uplinjaka po možnosti v samoizvedbi Pray

Malo sem cincala, ali naj odprem tole temo ali ne, ampak, če drugega ne, bo pa mogoče tema Darkotu pomagala cepit drva.

Skratka, cca 1,25 leta sem lastnica nizkocenovnega uplinjaka, za katerega se je izkazalo, da ima dober potencial za optimiziranje. Torej, ko sva ga z možem kupila, je imel kotel prisotnih nekaj, ehm, intelektualnih izzivov. Uspel je slabo greti vodo ob tem, da so DP uhajali visoko in se je ventilator stalno ustavljal. Kriva je bila kombinacija prevelikega dimniškega vleka z ultra aktivnim ventilatorjem, kar se je relativno zadovoljivo rešilo z znižanjem obratov ventilatorja in igranjem z nekaterimi nastavitvami. No, tiste dele z zamenjavo komore, menjavo turbulatrojev in izdelavo zavor za dimne pline lahko izpustim, ker niso pomembni za Projekt Lambda.

Originalna elektronika kotla je regulirala povratek z regulacijo MV preko enega releja. Posledično je bila regulacija Mv obupna, T povratka je nihala za pop...t, peč je stalno zalivala prehladna voda in je komaj pridelala 5 do 8 st. c st od nastavljenega povratka. Ta del regulacije sem zamenjala s SCC30, ok, to je naredil en drug, ki to dela poklicno. Tako peč sedaj brez težav pridela 10 - 15 st. C.

Torej peč sedaj deluje tako dobro, kot verjetno brez lambde sonde lahko. Prenos toplote na vodo je čez palec zadovoljiv (preračunan iz tehtanja drv, ker nimam kalorimetra). Žal pa mi je sedaj, ko peč (in kurilnica) delata zadovoljivo, postalo malce dolgčas po, ehm, intelektualnih izzivih.

Želja je, da bi kotel nadgradila z lambdo sondo, regulacijo in 2 elektromotorjema za primarni in sekundarni zrak. Gre striktno za projekt za dušico, da se naučim česa novega ter je ekonomsko popolnoma neupravičen.

Problemi so sledeči:
- kaj prav dosti ne vem o regulacijah na splošno, začenja se mi dozdevati, da se bo izkazalo, da krmilnik in regulacija nista sopomenki. Moje znanje o regulacijah bazira na prebiranju navodil od WDC 20 in poskušanju dojeti logike delovanja te škatle, iskanju relejev po kurilnici (no, se je potem izkazalo, da so v škatlici od WDCja in da so releji v bistvu stikala). Upajoč bi to v prihodnosti bila osnova, da nekoč sama povežem regulacijo z lambdo in motorčkoma. Močno si pa želim, da bi lahko regulacija Mv in ventilatorja ostala nedotaknjena. Na PSS pravi tisti, ki je to dejansko naredil, da obstaja možnost, da ohranim regulacijo, vendar potem mora ventilator stalno delati z istimi obrati. Osnova regulacije ventilatorja by cima (to pomeni, mojega ročnega prčkanja po paramterih) je pa ravno z višanjem in nižanjem obratov ventilatorja. Recimo če imam bolj debela in mokra drva malce našponam obrate, pri bolj suhih in tankih pa spustim obrate. Tudi načeloma je delovanje ventilatorja zvezno med 75 - 99%, domnevam, da 75 % pomeni, da so obrati nekoliko zmanjšani napram 99%. Lahko se pa tudi motim in ti procenti opisujejo kaj drugega (ampak potem ne vem kaj)

- tudi o lambda sondah ne vem kaj dosti. Naj bi bila na 300 st. c, da bi pravilno delovala? To pomeni, da če jo dam na izhod peči, kamor sem nameravala, kjer je T max 180 st. c, jo je potrebno dodatno ogrevati. Vem, da naj bi se pred uporabo skalibrirala, samo razen, da je v zraku 21 % kisik, res ne vem, kako doma to izvedeš. Nesem na tehnični pregled za avto?

- elektromotorji: o teh sploh še nimam pojma, ker še niso prišli na vrsto, tako da ne morem še nič niti vprašat. Žal je čas za projekte dvomljive realizacije kratko odmerjen. Tako da je časovni okvir kakšno leto. Ali več. Po potrebi.


Lep pozdrav vsem!

PS:
1. Res sem punca, zato so mi všeč tisti luškani srčki pod uporabniškim imenom.
2. Če bi bilo mogoče možno, bi 1. točko ignorirali.
3. Če me prepričate, da pustim zadevo pri miru, bo mož precej vesel, ker je čisto zadovoljen, tako kot je...

_________________
Včasih človeku bolje služi sreča kot pamet.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.16
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 2:05 am    Naslov sporočila:  Re: Projekt Lambda Odgovori s citatom

Z dvemi stvarmi se ne strinjam pri tvojem pisanju. In sicer:
cimabella je napisal/a:
Malo sem cincala, ali naj odprem tole temo ali ne, ampak, če drugega ne, bo pa mogoče tema Darkotu pomagala cepit drva.
Slaba pomoč je bila tole, sem pa zelo vesel, da ti tehnika predstavlja izziv.
cimabella je napisal/a:
Želja je, da bi kotel nadgradila z lambdo sondo, regulacijo in 2 elektromotorjema za primarni in sekundarni zrak. Gre striktno za projekt za dušico, da se naučim česa novega ter je ekonomsko popolnoma neupravičen.

Tole ni nujno ekonomsko neupravičeno. Sploh pa ne, ker se tako peč uporablja leta in leta. Počasi se kar nakaplja.

Žal pa ti moram povedati, da o tovrstnih pečeh nimam ravno znanja v taki meri, da bi ga lahko delil, zato bom tole prepustil komu drugemu.

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
matjazkariz
Član
Član



Pridružen-a: Sre 03 Nov 2004 18:09
Prispevkov: 1026
Aktiv.: 4.63

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 12:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Vem, da naj bi se pred uporabo skalibrirala, samo razen, da je v zraku 21 % kisik, res ne vem, kako doma to izvedeš. Nesem na tehnični pregled za avto?


Mojstri, ki servisirajo peči na kurilno oje, gorilce nastavljajo tako, da pomerijo dimniške pline. Torej bi lahko to oni pomerili v tvoji kurilnici med obratovanjem, da ne boš cele kurilnice vlekla na tehnični pregled.

Problem, ki ga vidim, je pogosto pacanje sonde s sajami, kar bi pa se verjetno rešilo z že omnjenim ogrevanjem sonde na 300°C. Po drugi strani pa zna biti energijska bilanca zaradi tega negativna, saj boš verjetno porabila več energije za vzdrževanje 300°C na sondi, kot boš dobila energije iz razlike v optimalnejšem izgorevanju in posledično boljšemu izplenu energije iz drv.

Jaz bi razmišljal bolj v smeri izkoriščanja latentne toplote izpušnih plinov. Nerjavečo dimniško cev v dimnik in konenzacijski kotel. Če tega še nimate seveda.

_________________
LP, Matjaž
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3365
Aktiv.: 15.80
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 1:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

http://www.elektronik.si/phpBB2/viewtopic.php?t=37273
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
skat
Član
Član



Pridružen-a: Čet 05 Mar 2009 12:10
Prispevkov: 402
Aktiv.: 2.20
Kraj: Ribnica

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 2:42 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tudi jaz imam uplinjevalni kotel Sigma ki sem ga vradil in opisal izdelavo zalogovnika pred leti
Predelava kotlovnice

Vtem času pa nisem bil preveč zadovoljen z izkoristkom peči, ki pa nima lambde ampak samo krmiljenje ventilatorja glede na temperature peči in dimnih plinov.

Letos pa sem ji malo(kar precej) spremenil poti gorečih plinov z rebrastim vložkom iz kotlovske pločevine, tako da sem pridobil mnogo večji odvzem toplote v peč in izkoristek, temperature dimnih plinov pa so se v povprečju precej znižale.

Zaradi tega sem zdaj v skrbeh ali bom s tem kaj skrajšal življenje te peči (glede na mojo prejšnjo slabšo izkušnjo Gasogen dakon 7 sezon, pa je pregorela )

Lambde pa nimam in sploh ne razmišljam da bi jo vgrajeval in si grenil življenje še z dodatnim kompliciranjem. Slike predelave pridejo naknadno!

_________________
ne sekiraj se, če kaj crkne, vsaka šola nekaj stane!
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 7:54 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Obstaja več vrst "lambda sond".

Trenutno v bencinskih avtomobilih najpogosteje uporabljena lambda sonda je ogrevana ozkopasovna sonda.
Problem ozkopasovne sonde je, da je odziv podan le okoli lambda = 1. Takšna sonda se v avtomobilu uporablja tako, da lambda izpušnih plinov vedno niha okoli idealne vrednosti.

Problem pri peči je, da je za popolno izgorevanje potreben presežni kisik. Količina presežnega kisika je odvisna od vrste goriva.
Klasična avtomobilska sonda v tem območju nima preveč točno definiranega odziva.

1. možnost je uporaba navadne (3, ali 4 žične) avtomobilske ogrevane lambda sonde, ki jo skalibriraš na optimalno izgorevanje v peči. Na dolgi rok je lahko vprašljiva stabilnost meritve.

2. možnost je uporaba namenske "širokopasovne" sonde LSM11, ali podobne.
Širokopasovne je v narekovajih, ker je odziv sonde enako nelinearen, kot pri klasični avtomobilski sondi, le da so podane tolerance v področju, ki te zanima.

3. možnost je uporaba širokopasovne sonde kot sta npr LSU4.2, ali LSU4.9.
Problem teh dveh sond je razmeroma komplicirana uporaba - v primerjavi z LSM11.

Avtomobilska ogrevana sonda, ali LSM11 vsebuje PTC grelni element. Žici grelca priključiš na 12V (lahko tudi AC). Ko se sonda ogreje dobiš na izhodnih žicah (pri 3 žični sondi je druga elektroda vezana na ohišje) izhodno napetost.
Pri meritvi napetosti je potrebno paziti, da merilnik tokovno ne obremenjuje lambda sonde in skozi njo ne vsiljuje toka.
Na žalost je izhodna napetost pri uporabi s pečjo pri optimalnem izgorevanju precej nizka 10 - 30mV.
Segret grelni element ima porabo cca 16 -20W. Ker ima grelec PTC karakteristiko ima precejšen zagonski tok, zato mora biti transformator močnejši.

LSU 4.2, ali LSU 4.9 potrebujeta elektroniko, ki skrbi za pravilno temperaturo sonde in regulira tok v črpalno celico.
Izhodna veličina je tok črpalne celice, pri katerem je lambda merilne celice = 1. Črpalni tok je reda +- nekaj mA in je, za razliko od odziva ozkopasovne sonde, precej linearno povezan z lambda vrednostjo.
Priklop grelca na 12v brez regulacije in kontroliranega porasta temperature lahko poškoduje sondo. Za nameček navedeni sondi nista kompatibilni.
Sondo lahko dobiš s kalibrirnim uporom, ali brez. Če je sonda brez kalibrirnega upora, ali ga krmilnik ne zna upoštevati, je sondo potrebno kalibrirati. Najenostavnejša je "free air" metoda (merilnik se nastavi na 21% kisika, oz ustrezno lambda vrednost). Pri testiranju širokopasovne sonde je potrebno paziti, da je prisoten kisik. Ni potrebno, da je v O2 obliki. Lahko je vezan v npr. CO2. V nasprotnem primeru lahko pride do poškodbe sonde.

Pri vgradnji lambda sonde je potrebno poskrbeti, za dobro tesnenje peči in dimnika. Zrak, ki vstopa v peč za izgorevalno cono in pred lambda sondo pokvari meritev. Pri meni se je poznala tudi netesnot na dimniških vratcih, čeprav je lambda sonda takoj za pečjo na dimni cevi, ki povezuje peč z dimnikom.

Če lambda sonda ni priključena in se v peči kuri, jo je priporočljivo odstraniti. Na vroči sondi saje izgorevajo, med tem, ko se na mrzli nabirajo.

Sonda je občutljiva na snovi, ki preprečijo prehajanje plinov skozi porozno keramiko (npr silikoni) in snovi, ki onemogočijo kemično reakcijo (npr. baker). Problem je, da eno takšnih snovi dobiš zraven sonde. Pasta, s katero so ob dobavi namazani navoji sonde, ne sme priti v stik s senzorskim elementom oz. konico sonde.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Tor Dec 09, 2014 8:19 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hm,
zakaj je ta tema v "Dobra volja je najbolja" ?
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
cimabella
Članica
Članica



Pridružen-a: Čet 25 Sep 2014 21:53
Prispevkov: 77
Aktiv.: 0.67
Kraj: Gorenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 1:58 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

int47, namen je resen in ni šala. Sem upala, da se boš oglasil, ker si eden od dveh, za katere vem, da so lambdo sondo sami dodali. Ko boš dobil 7 variacijo vprašanja v smislu, kakšne barve mora bit vodnik za fazo, na koncu pa še vprašanje, kaj pa je faza, se spomni na naslov podforuma.

Poleg tega pa res nisem hotela zmotit teme o širokopasovni lambdi sondi dokler psevdonim ne odda diplomske.

Sicer rabim malce časa, da preštudiram tvoj post in še linke ter si razjasnim nekaj pojmov.

Skat: lep zalogovnik. Glede vpliva upočasnitve dimnih plinov na trajanje peči in zvišanje T v peči ti ne znam nič konretnega povedat, ampak po moje bolj vpliva na trajnost peči kvaliteta in debelina materiala. TDP ne morem nižat pod 170, ker imam potem problem s prenosom toplote na izmenjevalec. Sem pa enkrat hotela na dimnik dati doma narejen toplotni izmenjevalec, ampak je mož rekel ne (ker nisem imela ideje, kam potem s to toplo vodo).

Matjaž, načeloma je kondenz nekaj, česar si v kotlu na drva ne želiš prav pretirano, ni pa noben problem naredit "kondenzacijski" uplinjak. Smile

VolkD (ali pa kdo drug): mogoče bo tole pomagalo pri cepljenju: A je kakšna razlika med regulacijo in krmilnikom, ali sta to sopomenki?

_________________
Včasih človeku bolje služi sreča kot pamet.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
zok
Član
Član



Pridružen-a: Pet 02 Jan 2009 23:59
Prispevkov: 1115
Aktiv.: 6.02
Kraj: Ponikva

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 5:10 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Krmiljenje je nekaj taksnega, kot bi nastavila ventil za vodo na neko tocko.

Regulacija je kot bi nastavila ventil na neko tocko, preverila koliko tece, videla da tece premalo, malo premaknila rocico ventila, se enkrat preverila, spet korigirala polozaj rocice ipd.

Lahko reces, da gre pri krmiljenju za odprtozancni (open-loop), pri regulaciji pa za zaprtozancni (closed-loop) sistem. Pri odprtozancnem sistemu zelis recimo 3/4 maksimalnega pretoka vode, tako da rocico ventila nastavis na polozaj 3/4 odprtosti, outputa ne preverjas. Zaprtozancni sistem sproti korigira parameter (v tem primeru polozaj rocice ventila) glede na razliko med zahtevanim in dejanskim outputom (v tem primeru med zelenim in dejanskim trenutnim pretokom vode).

Lambda sluzi za regulacijo (tu gre potem za zaprtozancni sistem) - preko nje zaznavas enega izmed parametrov na izhodu sistema.

Zelo zanimivo podrocje je tudi PID regulacija, brez katere pri regulaciji tovrstnih sistemov skoraj da ne gre..
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
psevdonim
Član
Član



Pridružen-a: Čet 21 Sep 2006 21:42
Prispevkov: 3365
Aktiv.: 15.80
Kraj: slo

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 6:32 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
nisem hotela zmotit teme o širokopasovni lambdi sondi dokler psevdonim ne odda diplomske
saj tiste teme nisem odprl jaz zaradi pisanja moje diplomske, ampak nekdo drug zaradi uporabe lambda sonde v peči na pelete, jaz sem samo dodajal vprašanja, ki ustrezajo naslovu teme. In najbrž bi bilo bolje, če bi vsi prispevki na to temo bili na enem mestu, čeprav zna zadeva sčasoma postati nepregledna, npr. "Pralni stroji Gorenje" ima že "nešteto" strani.
Citiram:
Vem, da naj bi se pred uporabo skalibrirala, samo razen, da je v zraku 21 % kisik, res ne vem, kako doma to izvedeš. Nesem na tehnični pregled za avto?
v priponki "Regelungstechnik für Hausheiztechnik der Zukunft.pdf" je graf, ki na enostaven način kaže, da je delovanje lambda sonde pri avtomobilih v čisto drugem območju kot pri zgorevanju biomase. V priponki "Kap_06.pdf" pa je na enostaven način prikazano zgorevanje lesa.
Bom pa enkrat v praksi poskusil sledeče: nagrobna sveča ima na vrhu kovinski pokrov z luknjami; če bi jih postopoma zapiral, bi bilo kisika vedno manj. V tem času imajo v večjih trgovinah veliko izbiro latern za sveče; mogoče bi se našla kakšna kovinska, v katero bi se dalo montirati lambda sondo za takšen preizkus. Ideja o sveči pa pride od prastarega poskusa, ko daš gorečo svečo v krožnik, v katerem je voda, in jo pokriješ s kozarcem.
Citiram:
razlika med regulacijo in krmilnikom
krmilnik izvaja regulacijo. Na vhod krmilnika priklopiš temperaturno tipalo, na izhod pa grelec. V program krmilnika vpišeš, da mora biti na tipalu 21°C . Ko je temperatura nižja, krmilnik vklopi grelec in ga izklopi, ko je višja. Koliko nižja in koliko višja, pa so parametri regulacije. Recimo.
_________________
___
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
GJ
Član
Član



Pridružen-a: Čet 02 Nov 2006 15:51
Prispevkov: 946
Aktiv.: 4.47
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 8:20 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cimabella je napisal/a:
A je kakšna razlika med regulacijo in krmilnikom, ali sta to sopomenki?

Vidim, da ni nihče zadovoljivo pojasnil razliko med krmiljenjem in regulacijo.
Regulacija ima za nadzor regulirane vrednosti povratno vezavo, recimo temperaturno tipalo.
Krmilnik pa povratne povezave nima. Primer: elektromagnetni ventil krmilimo preko releja ali stikala.

LP GJ
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
VolkD
Član
Član



Pridružen-a: Pet 24 Sep 2004 21:58
Prispevkov: 14228
Aktiv.: 64.16
Kraj: Divača (Kačiče)

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 10, 2014 8:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

cimabella je napisal/a:
VolkD (ali pa kdo drug): mogoče bo tole pomagalo pri cepljenju: A je kakšna razlika med regulacijo in krmilnikom, ali sta to sopomenki?

Jej izzvan sem bil Very Happy
Pa saj so skoraj vse že povedali drugi. No jaz bom le eno poleno presekal, tokrat na tri dele:

Regulacija
Krmiljenje
Krmilnik

Regulacija in krmiljenje sta pojma, ki opisujeta način delovanja neke naprave. Več so že povedali drugi. Krmilnik pa je, ni nujno, naprava, ki to počne.

V Krmilnik je namreč lahko vpisan program, ki nekaj krmili glede na nastavljeno željeno vrednost (krmiljenje), lahko pa spremlja tudi ta nekaj in popravlja zadevo na tak način, da je ta nekaj čim bližje temu kar smo nastavili kot željeno vrednost (regulacija).

Pri tem je zelo pomembnih še nekaj pojmov, ki jih je potrebno razumeti, da bi lahko naredili uspešno regulacijo in ne le pokvarjeno krmiljenje.
Časovna odzivnost sistema. Vsi senzorji imajo neko časovno vztrajnost. Ni senzorja, ki bi v trenutku pokazal dejansko vrednost. Resnici na ljubo za to tudi ni potrebe. Prav tako krmiljena veličina ne povzroči takoj željenega efekta. Ne glede na to koliko energije dovedemo, se temperatura ne bo dvignila v trenutku.
Ojačenje napake Da bi popravili trenutno stanje moramo torej odčitati neko vrednost le tega in jo primerjati z željeno. Tej razliki rečemo napaka. Ta je lahko v pozitivni, lahko v negativni smeri. Da bi dosegli čim boljšo regulacijo bi radi napako zaznali čim prej. Zato to napako ojačimo in tako vrnemo v sistem za korekcijo.
Stabilnost sistema V odvisnosti od nastavitve in razumevanja zgornjih dveh pojmov se nam lahko zgodi, da je sistem stabilen, ali pa nestabilen, lahko pa je tudi nekje vmes. Kaj zdaj to pomeni ? Ja, če se naš sistem odzove tako, da se naša veličina skozi čas zelo dobro približa željeni vrednosti potem je sistem stabilen. Mnogokrat imamo zelo stabilne sisteme, ampak so žal prepočasni ( ti nič ne pomaga toplo stanovanje, če si pa medtem zmrznila, ker je bilo prve tri dni -7°C. ). V cilju, da bi rešili ta problem lahko recimo povečamo ojačenje napake. Pri tem se nam lahko zgodi, da sistem postane nestabilen. Spočetka se željena veličina naglo približa željeni vrednosti in jo celo preseže, nato pa zaniha v oscilacijah okrog te vrednosti. Tak sistem je nestabilen sistem, ker oscilira. To ne pomeni, da ni uporaben!
No tisto vmes, je pač vmes,... sistem se naglo približa željeni vrednosti, jo preseže, nakar se vrednost manjša , gre pod željeno, naslednji popravek, jo ponovno dvigne,..... dokler se vrednost ne umiri zelo blizu željene vrednosti. To je torej sistem, ki naredi en ali več prenihajev.

Tako, zdaj veš kaj je kaj in kaj se ti lahko zgodi.
Joj, pa sem obljubil, da ne bom več vozil drv. Silenced

_________________
Dokler bodo ljudje mislili, da živali ne čutijo, bodo živali čutile, da ljudje ne mislijo.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
int47
Član
Član



Pridružen-a: Pon 15 Dec 2003 0:10
Prispevkov: 2066
Aktiv.: 9.32
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 11, 2014 8:17 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

psevdonim je napisal/a:
Bom pa enkrat v praksi poskusil sledeče: nagrobna sveča ima na vrhu kovinski pokrov z luknjami; če bi jih postopoma zapiral, bi bilo kisika vedno manj.

Ko sveča ugasne, je ozkopasovna sonda še vedno v "lean" področju.
Če bi rad izmeril pri koliko % kisika plamen ugasne, mora biti sonda na isti višini, kot plamen.

Tisti poskus z vodo je neumnost, ki ne bi smela biti del učnega procesa.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
red_mamba
Član
Član



Pridružen-a: Ned 20 Feb 2005 17:56
Prispevkov: 1486
Aktiv.: 6.70
Kraj: Yogyakarta

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 11, 2014 12:24 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

A bi bil kdo zainteresiran za skupinski nakup CJ125 wideband lambda controlerja

Jaz ga rabim za svoj projekt ampak jih je treba narocit iz ZDA vsaj 10 kom, da se splaca.



IMAG0117.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  650.86 KB
 Pogledana:  4 krat

IMAG0117.jpg



IMAG0332.jpg
 Opis:
 Velikost datoteke:  705.32 KB
 Pogledana:  6 krat

IMAG0332.jpg



_________________
Bad things happen to good people all the time for no reason!
Blog
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
blay44
Član
Član



Pridružen-a: Ned 19 Dec 2010 18:17
Prispevkov: 603
Aktiv.: 3.74

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 11, 2014 6:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Tema vredna foruma.
Tudi mi imamo peč na drva. Regulator in krmilnik pa moram biti jaz. Itak, da je nakoncu kriv zmeraj krmilnik(jaz) za povečano potrošnjo in sajavo peč. Ker ata meni, da so Štajerci z WW termom-stadlerco in seltronom + zalogovnik za večno zapisani v zgodovino ogrevanja, odpade vsaka druga varijanta.
In če iz te "butare" izluščim naslednje:
Široko pasovna sonda kot jo predlaga int47 je predraga, nikoli ga ne bom prepričal, da to finacira.
Avtomobilska ozko pasovna pa ima "preveliko ojačanje". Torej, to bi lako rešil z regulatorjem, ki bi pri napetosti sonde 0,8 in 0,1 držal zatečeno stanje.
Ko bi se napetost povečala nad 0,8V bi moral počasi odpirati loputo(v dekletovem primeru zviševati obrate motorja), pod 0,1V pa obratno, seveda dovolj počasi, da je sistem stabilen, s čim manj prenihaji.
Kontrolirati bi pa še moral optimalno temperaturo peči in dimnih plinov in ukrepati ne glede na sondo. Sonda pa mora imeti tudi vgrajeni grelec.
Ali razmišljam prav?

LP
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Dobra volja je najbolja, ... Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Naslednja
Stran 1 od 7

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 38 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group