www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in računalništvu
 
 PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 

SWO ali UART za debug output

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> ARM arhitektura
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.25
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 24, 2014 2:31 pm    Naslov sporočila:  SWO ali UART za debug output Odgovori s citatom

Zdravo,

Za debug sporočila (tukaj mislim prenos sporočila za pomoč pri razvoju!) verjetno vsi uporabljamo serijski vmenik - UART. Je preprost in zanesljiv. Nekaj kaj za debug sporočila hočemo. Problem je edino, da pošiljanje vzame nekaj časa in nekaj resursov. Je pa možno mariskaj zaobiti.

Z uporabo JTAG in SWO so se odprle nove možnosti prenašanja debug sporočil - prenos preko SWO. Tesno mi zadeva že dela. Nisem pa se nekaj hudo poglabljal.

Me pa zanimajo vaše izkušnje - se je kdo že s tem konkretno ukvarjal? Je zadeva zanesljiva, hitra? Ali je boljše ostati na UART?
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Sigi
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Jul 2014 11:42
Prispevkov: 199
Aktiv.: 1.69
Kraj: Kamnik

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 24, 2014 7:00 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Uh, moram priznati da sem v tvojem sporočilu prvič srečal SWO. Tako da nimam izkušenj z njim, sem pa šel na ARM - ovo stran in poiskal SWO ter se površno spoznal s tem vmesnikom.

Tu bi te vprašal, ker si testno stvar že zagnal, s čim se priklopiš na SWO signale. Ali je to kak standardni debugger ali kako drugače. In kakšen softver imaš na PC strani.

Sicer pa ja, serijski port ali pa osciloskop na testnih portih, do sedaj mi je to bilo glavno orožje napram hroščkom. Bi pa želel uporabljat še kaj drugega.

lp
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Jan
Član
Član



Pridružen-a: Sob 10 Jun 2006 14:19
Prispevkov: 313
Aktiv.: 1.44
Kraj: Dolenjska

PrispevekObjavljeno: Sre Dec 24, 2014 10:59 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

STM ima zanimivo orodje STMStudio.

Iz izhodnih datotek kode (.axf) prebere seznam spremenljivk z naslovi, ki jih potem lahko gledaš in spreminjaš, v živo med tekom programa.
Komunikacija poteka skozi ST-Link, na JTAG ali SWD port.

Program ima tudi zanimivo prikazovanje vrednosti spremenljivk v različnih grafičnih oblikah.

Jan
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 25, 2014 2:50 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Glede na to, da se SWO uporablja tudi za programiranje, potem ne vidim razloga nekako da ne bi bil zanesljiv.

Malo sem že poizkušal zadevo, nekako jo uspel usposobit do te mere, da deluje.
Moral bi pa narediti en timer, ki bi štel impulze med posameznimi pošiljanju in le te pošiljal na debug window pri obeh primerih.

Verjetno je hitrost prenosa odvisna od hitrosti JTAG/SWO debuggerja.

PS: Na STM platicah mi preko ST-Linka ne deluje nič, pri istih nastavitvah ULINK-a pa brez težav.

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 25, 2014 3:57 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

tilz0R je napisal/a:
Glede na to, da se SWO uporablja tudi za programiranje

Jaz imam priklopljene samo SWCLK in DWDIO poleg GND in s eprogramira brez težav.
Tale SWO mi je zadnjič padel v oko in mi je tole motivacija, da raziščem naprej Smile

Prvi minus.. STMStudio hoče Javo :/

_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile


Nazadnje urejal/a aly Čet Dec 25, 2014 4:04 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 25, 2014 4:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hmm, aly, Javo za?

Prosim, povej več o tem kako si se lotil tega.

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 25, 2014 4:05 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

st.com -> STMStudio -> install -> run ...


stmstudio err.PNG
 Opis:
 Velikost datoteke:  16.92 KB
 Pogledana:  2 krat

stmstudio err.PNG



_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
aly
Član
Član



Pridružen-a: Tor 28 Sep 2004 14:51
Prispevkov: 9406
Aktiv.: 42.36
Kraj: Kranj - struževo

PrispevekObjavljeno: Čet Dec 25, 2014 8:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

YES Very Happy
zadeva dela Smile

Uporabljeno: St-Link/V2, STM32L151CC in povezave SWDIO, SWCLK, SWO in Vdd, GND.

Sicer uporabnost je bolj omejena, kot če si napišeš svoj lasten "debug viewer", ampak zanimivo je precej, ker lahko bereš poljubno lokacijo v pomnilniku ali hardveru brez da bi ustavil aplikacijo (ta sploh ne ve, da ji krademo podatke Smile )

Problem je tudi dostopat do neke periferije, ker rabiš pogruntat točen absolutni naslov, kje je dotični register.

In ne gre brat tabele, lahko bereš samo en (ali par) elementov stringa naenkrat.

Da se tudi istočasno prikazovat vrednosti in grafe, pač v dveh različnih viewerjih.

Da se tudi vpisovat v RAM ali hardver brez da bi šel v Debug način in ustavil aplikacijo.

Zna tudi shranjevat podatke v log fajl, da se jih lahko kasneje naloži ali obdela v kakem drugem softveru. Primer podatkov:

Citiram:
Syntax version=4
Thu Dec 25 19:07:04 2014
Starting process (3312832 clocks per sec)

LogRawData=false
VarHeader=1
D: main_loop_count TimeStamp_MSB TIM5_CNT
D: time(ms) (0x20000128,4) (0x20000138,4) (0x40000c24,5)
D: 18338.44 867 21135 1258
D: 18341.80 1354 21135 1256
D: 18344.61 1762 21135 1253
D: 18347.35 2160 21135 1251
D: 18350.80 2661 21135 1248
D: 18354.17 3150 21135 1246
D: 18357.55 3640 21135 1244
D: 18360.88 4124 21136 1242
D: 18363.62 4519 21136 1241
D: 18366.36 4918 21136 1240



Sample rate je pri tem poskusu nekje med 2,5 ms in 3,5 ms, se pravi 300 do 400 Hz.

Je zanimivo, ni kaj Smile



stmstudio ok.PNG
 Opis:
 Velikost datoteke:  107.55 KB
 Pogledana:  40 krat

stmstudio ok.PNG



_________________
I'm going to stand outside, so if anyone asks, I'm outstanding Smile
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran MSN Messenger - naslov
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.25
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 05, 2015 1:12 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Lepo mi je videti, da se je tema razvila. Sam sem sicer bil odsoten (dopust Smile).

Poznano mi je orodje od ST za spremljanje spremenljivk. Tudi sem se igračkal z uporabo SWO terminala. Vse mi je kar delovalo je pa res, da nisem kaj konkretnega delal.

Zadeva se meni kar dopade, vendar nisem našel še dobrega orodja, ki bi podpiral SWO terminal + spremelnivke (recimo kot STMStudio). Bo mogoče potrebno napisati kaj lastnega (kot je rekel aly).

Ob odprtju teme me je najbolj zanimalo, ali kdo to že koristi v razvoju? Trenutno bomo na firmi začeli s novim izdelkom in sem premišljeval v smeri uporabe SWO kompletno za debugging + terminal. Žal ni kaj dosti časa za testiranje in morebiten dodatni razvoj PC SW. Tako, da sem se odločil, da bo debug terminal odstal na UART, dodatno pa bom prek SWO koristil koliko mi bo mogoče.
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
tilz0R
Član
Član



Pridružen-a: Čet 31 Maj 2012 15:39
Prispevkov: 898
Aktiv.: 6.24
Kraj: Črnomelj

PrispevekObjavljeno: Pon Jan 05, 2015 1:16 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Keil uVision ima SWO terminal, pravtako STLink Utility.

SWO debug se mi dopade tudi zato, ker če nisi v debug mode, ga lahko z eno if funkcijo kar ignoriraš, in dejansko funkcije ni.
Sam imam narejeno print funkcijo v obliki define stavka, tako da če izklopim debug, se tista funkcija spremeni v prazno polje.

To ti omogoča, da dejansko ko zaključiš debug stvari kar pustiš notri "lifetime" in se ne sekiraš za to, če si pobrisal stvari.

Sem pa opazil pri uVision-u, da če daš neskončno zanko pa v njej neko besedo da izpisuje, se zna obesit in spusti nekaj znakov.

SWO pri 2MHz.

_________________
Knowledge sharing is caring.
majerle.eu | stm32f4-discovery.net
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
mujo
Član
Član



Pridružen-a: Ned 02 Jan 2005 19:24
Prispevkov: 722
Aktiv.: 3.25
Kraj: MB

PrispevekObjavljeno: Ned Feb 08, 2015 2:08 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom




RTT.png
 Opis:
 Velikost datoteke:  25.72 KB
 Pogledana:  10 krat

RTT.png


Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> ARM arhitektura Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 47 dni


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group